Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Whirlpool AKM268 - nie trzyma płomienia

Elviszopa 17 Jan 2011 20:26 21576 18
 • #1
  Elviszopa
  Level 2  
  Witam!
  Mam problem z płytą gazową Whirlpool AKM 268, mianowicie na dwóch palnikach (największym i najmniejszym) nie można utrzymać płomienia. Przy zapalaniu wszystko jest OK, iskrownik iskrzy, gaz się zapala, ale po puszczeniu pokrętła płomień natychmiast gaśnie. Nie pomaga nawet trzymanie pokrętła przez długi czas. Czy ktoś może doradzić mi co należy zrobić, żeby naprawić ten kłopot?
  Pozdrawiam
 • #2
  mj_sup
  Level 17  
  Do wymiany termopara.
 • #3
  Elviszopa
  Level 2  
  A czy jest jakiś mniej kosztowny sposób, na polepszenie sytuacji :D
 • #4
  zhudomel
  Home appliances specialist
  Spróbuj podłożyć metalowe podkładki na osi zaworu pod pokrętła od tych dwóch palników. To pozwoli na wciśnięcie ich głębiej i zadziałanie zaworka podtrzymującego płomień. A może po prostu za płytko wciskasz te pokrętła.

  PS. Średnica otworu w podkładce minimalnie większa od średnicy osi, na której siedzi pokrętło.
 • #5
  nemko
  Level 15  
  Elviszopa wrote:
  A czy jest jakiś mniej kosztowny sposób, na polepszenie sytuacji :D

  Nie wiem jak wyglądają zawory w Twojej kuchence i jaką masz termoparę, jednoprzewodową czy dwu przewodową. Odkręć termoparę i sprawdź czy końcówka termopary dociskana do elektromagnesu jest czysta. Dobrze by było podgrzać jej końcówkę i zmierzyć miernikiem powstające w niej napięcie. Ewentualnie proponuję delikatnie dokręcić nakrętkę (góra pół obrotu) mocującą elektromagnes w zaworze.
 • #6
  piotr_be
  Level 10  
  Dwa palniki spośród czterech nie podtrzymują płomienia po zapaleniu, pomimo długotrwałego trzymania wciśniętego pokrętła.
  Objawy są dosyć dziwne, gdyż czasem jest podtrzymywany płomień, ale ledwo się tli. Niekiedy jest taki jak po skręceniu kurka do połowy wydajności, ale najczęściej w ogóle płomień nie jest podtrzymywany.
  Pierwszy podejrzany to termopara.
  Po zdjęciu pokrywy wierzchniej płyty gazowej widać wszystkie kurki, do których doprowadzone są przewody termopar. Demontaż zacisku jest bardzo prosty - wystarczy zsunąć ręką przewód z gniazda mosiężnej tulei.
  Whirlpool AKM268 - nie trzyma płomienia Whirlpool AKM268 - nie trzyma płomienia
  Termopara zasila elektromagnes zaworu podtrzymującego płomień. Napięcie pojawia się na przewodach termopary kiedy zostanie ona zagrzana płomieniem palnika. Jeśli płomień na palniku zgaśnie, napięcie na termoparze zanika, co powoduje zamknięcie zaworu podtrzymującego płomień (tzw. zawór przeciw wypływowy). Najprościej przetestować termoparę zamieniając je miejscami w gniazdach pomiędzy palnikiem sprawnym a niesprawnym. Następnie zapalamy oba palniki. Brak zmiany stanu po puszczeniu pokręteł na wadliwym palniku pozwala wnioskować, że termopara jest dobra. Jeśli więc nie termopara, to trzeba iść dalej. Potrzebny klucz płaski 14-ka. Odkręcamy nakrętkę gniazda elektrozaworu zasilanego termoparą.
  Whirlpool AKM268 - nie trzyma płomienia
  Po wyjęciu elektrozaworu z gniazda pierw patrzymy, czy na grzybku zamocowana jest uszczelka gniazda zaworu.
  Whirlpool AKM268 - nie trzyma płomienia
  Jak widać, w tym wypadku tak nie było.
  Przyczyną dziwacznego zachowywania się płomienia na palnikach była właśnie ta uszczelka, która wpadła do gniazda zaworu
  Whirlpool AKM268 - nie trzyma płomienia
  Nawet nie trzeba było jej wydłubywać, wystarczyło potrząsnąć płytą i wyleciała sama. Prawidłowo osadzona uszczelka na elektrozaworze.
  Whirlpool AKM268 - nie trzyma płomienia
  Przypuszczam, że jest to wada konstrukcyjna tego modelu i po jakiejś ilości zadziałań tego elektrozaworu uszczelka zsuwa się z grzybka i wpada do gniazda zaworu. Całość informacji zamieszczam w celach poglądowych wyłącznie dla profesjonalnych serwisantów posiadających uprawnienia do naprawy tego typu sprzętu. Dodatkowo instrukcja serwisowa, może się przydać.
  Instrukcja serwisowa AKM 260.pdf
 • #7
  uzi18
  Level 24  
  Może sie komuś przyda:
  Objaw palnik gaśnie po puszczeniu pokrętłą.
  U mnie przewód od termopary był zalany wodą i przywarlo go do obudowy, co spowodowało że termopara nie dawała napięcia, wystarczylo odgiąć przewody termopary aby nie dotykały obudowy.
  Po tej operacji zawór przweciwwypływowy działa juz poprawnie.
 • #8
  medon
  Level 2  
  Wiem jak wymienić termoparę w płycie Whirpool ale nie umiem się dostać do środka, proszę o pomoc
 • #10
  medon
  Level 2  
  Dziękuję, teraz to jet proste.
  uzi18 wrote:
  :arrow:@medon zdejmij palniki i kurki, odkręć śruby, którymi jest blacha przymocowana do palników.
  Jedna śrubka nie chciała się odkręcić i stukałem mocno aby ją poluzować. Jak na razie
  się nie udało, ale termopara, którą miałem wymienić zadziała. No to na razie nic nie robię. Stąd wniosek.: walić po urządzeniu a będzie naprawione. W latach 50-tych pamiętam radio AGA, jak się ją trzepało to grało.
 • #12
  nowakkarol00
  Level 8  
  kenezz wrote:
  U mnie wystarczyło odkręcić 14 kluczem i gaz poszedł i zakręciłem ponownie. U mnie dwa po lewej nie trzymały teraz działają .Zobaczymy jak długo .


  Też miałeś taki problem? Jak sobie poradziłeś konretnie. Mam taki sam problem.
 • #13
  Paweł59
  Level 12  
  U mnie płyta AKM 526 nie trzymała płomienia. Pomagało długie trzymanie pokrętła albo czasem stukanie. Przyczyna jest prosta. Termopary dwuprzewodowe słabo kontaktują na złączu z zaworem. Dlatego stukanie albo wyższa temperatura dają w końcu podtrzymanie. Należy:

  Wyłączyć z gniazdka 230V dla bezpieczeństwa.
  Odkręcić osiem śrub torx przy palnikach.
  Zdjąć górną osłonę i oczyścić przy okazji wnętrze.
  Rozłączyć złącza termopara - zawór, oczyścić, przygiąć zewnętrzne złącze na kablu i ewentualnie wewnętrzne też, tak aby uzyskać lepszy kontakt.
  Złożyć wszystko w odwrotnej kolejności.

  Oczywiście uszkodzenie termopary lub zaworu jest możliwe, ale znacznie mniej prawdopodobne.
  Powodzenie!
 • #14
  nowakkarol00
  Level 8  
  Zrobiłem jak kenezz. Rozkręciłem, zrobiłem tak aby te druty nie dotykały metalu i zadziałało. Działa już tak od mojego ostatniego postu.
 • #15
  Paweł59
  Level 12  
  To super, bo ten objaw jest strasznie denerwujący w codziennym życiu. Druty, jeśli nie jest uszkodzona izolacja, mogą dotykać blachy, jeden to masa. Najczęstszą przyczyną jest zły kontakt masy na zaworze, producent pokpił sprawę. Częstą radą na forach jest: "termopara do wymiany" ale to się rzadziej zdarza.
 • #16
  nowakkarol00
  Level 8  
  Dziękuję Pawle za odpowiedzi.
 • #17
  kafi01
  Level 1  
  Dzień dobry takie pytanie bo problem jest z tą termoparą. A co daje zdjęcie tych podkładek gumowych na końców cewki elektrozaworu? Czy można by tak zrobić żeby nie rozłączało płomienia i było łatwiej zapalać?
 • #18
  wiesiekmisiek
  Level 33  
  Nie można. Nie po to są montowane podzespoły przeciwupływowe by je eliminować a tym samym sprowadzać zagrożenie zdrowia a nawet i życia. Zaworek termopary 15 do 30 zł a życie bezcenne.
 • #19
  pmaslany
  Level 10  
  Paweł59 wrote:
  U mnie płyta AKM 526 nie trzymała płomienia.


  Dzięki, rozebrałem wyczyściłem, podgiąłem trochę druty a tam gdzie było delikatne uszkodzenie izolacji podkleiłem taśmą izolacyjną.
  Działa git.