Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki układ sieci dla generatora (TN TT IT) ?

sitop 17 Sty 2011 23:27 1557 0
    sitop
    Poziom 10  
    Witam Państwa. Pytanie brzmi jaki układ połączeń zastosować do generatora synchronicznego. Wyprowadzenia punktu zerowego nie maja znaczenia , mogę to uzyskać od producenta. Jednak nasuwają mi się pytania ponieważ:
    1) generator zasila odbiorniki poprzez prostownik niesterowany 3 lub 6 pulsowy. Stąd też praca generatora nie będzie symetryczna. W każdej chwili generator pracuję na 1 lub 2 fazach w zależności od prostownika. Więc w punkcie sztucznego zera generatora pojawi się napięcie a potencjał ten będzie podpięty do ziemi. Prąd do momentu zwarcia nie popłynie, ale w przewodzie neutralnym będę miał napięcie różne od zera no i prawdopodobnie w przewodzie PE również.
    2) z kolei w układzie izolowanym IT jest kłopot z zabezpieczeniem. Nie mam w tego typu sieciach doświadczenia a teoria książkowa do mnie nie przemawia. Opisy są bardzo teoretyczne i bez szczegółów.
    Jeśli któryś z kolegów ma jakiś pomysł lub schemat typowego rozwiązania. Alternatywą może być schemat agregatu prądotwórczego.
    Pozdrawiam Sitop

Dodano po 1 [godziny] 19 [minuty]:

Jestem prawie pewien że najlepszym układem będzie sieć IT. Chętnie podyskutuję.
    PLUSY
    1) układ bezpieczniejszy od TN
    2) mogę pracować na większych generatorach i nie muszę całej mocy przesyłać przez różnicówkę, w przypadku jednego odbiorcy jakim są grzałki w bojlerze
    3)Z uwagi na nie symetrię obciążenia generatora nie trzeba stosować drogiej różnicówki na prądy odkształcowe
    4) Zastosowanie urządzeń do kontroli izolacji skłania do częstego pomiaru izolacji przewodów
    MINUSY
    1) układ zabezpieczeń droższy ( ale tylko w małych układach)
    2) mało znany i lubiany czyli ktoś u kogo to będzie zainstalowane (naczelny elektryk) może czuć dyskomfort w obsłudze czegoś innego niż zwykle

Dodano po 11 [minuty]:

a minusem jest też fakt że uziemienia muszą mieć znacznie mniejsze wartości niż przy TN