Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaĽniki
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mój pierwszy robot na g±sienicach

ccessiuu 17 Sty 2011 23:05 15203 30
  • Mój pierwszy robot na g±sienicach
    Witam !
    chciałbym przedstawić moj± konstrukcję. Nie jest skończona , ale prace z biegiem czasu i dopływem gotówki będ± sie posuwały naprzód . Jest to mój pierwszy robot.
    Koszta:
    izolacja-2zł:)
    reszta- zapasy dziadka , moje i znajomych:)
    Napęd:
    Napędem s± 2 silniki od wycieraczek , które poprzez łańcuch rowerowy przekazuj± napęd na o¶ . G±sienice s± jak widać także z łańcucha rowerowego.
    Ramię :
    Głównym elementem ramienia jest na razie d±b;) brak spawarki. W ferie pozyczę od dziadka i będzie mała przeróbka. Ramię łamie się w jedym miejscu , napędza je silnik tylny wycieraczek samochodowych . Napęd przekazany jest przez łańcuch .
    Na końcu ramienia s± "szczypce" - mój delikatny wymysł
    Sterownie:
    W tej chwili jest tak jak napisałem we wstępie, sterowanie ręczne poprzez kabel. w przyszło¶ci -ok. ferii będzie sterowanie na rc5. przekaĽniki zostaj±, ponieważ miałem problemy z mostkiem H . Z jego wysterowaniem.
    Robot radzi sobie całkiem dobrze. wyrzucałem puste butelki do kosza, przestawiałem klocki. dokładno¶ć nie zadowala, poniewaz nie ma regulatorów obrotów itp, ale w przyszło¶ci się to zmieni.
    OTO ZDJĘCIA
    film
    sam nagrywałem wiec sorry za jako¶ć

dziękuję .

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wy¶lij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    ccessiuu
    Poziom 12  
    ccessiuu napisał 119 postów o ocenie 35, pomógł 1 razy. Jest z nami od 2007 roku.
  • Relpol przekaĽniki
    stanley019
    Poziom 15  
    Widzę że Kolega wpadł na taki pomysł jak ja z g±sienicami, i mam pytanie (u mnie zatrzymało się to na pomy¶le) czy na ¶liskiej powierzchni te g±sienice się nie ¶lizgaj±?
    Fajny pojazd, najlepiej się jest uczyć na własnej konstrukcji
    pozdrawiam stanley019
    ccessiuu
    Poziom 12  
    konstrukcja jest bardzo cięzka ok 13kg , więc g±sienice nie maj± jak się slizgać. Podjazd pod k±tem powoduje trochę duż± przeszkodę i jeden łańcuch nie wystarczy. Ja muszę zdobyc więcej zębatek , dołożę jeszcze po jednym łańcuchu i poł±czę je "sworzniami" .
    stanley019
    Poziom 15  
    13kg to rzeczywi¶cie sporo, zaczynam mieć coraz większy szacunek do tych silniczków z wycieraczek, taka mi się my¶l nasunęła, każda g±sienica jest napędzana oddzielnym silnikiem, nie masz tak że robot jedzie jakby łukiem? tzn jedna g±sienica obraca się szybciej druga wolniej? i jeszcze jedno na ile wystarcza ten akumulator, tzn na ile jazdy mniej więcej oczywi¶cie, aha można by zobaczyć dokładniejsz± fotkę chwytaka?
    ccessiuu
    Poziom 12  
    Wybacz te 13kg to trochę przesada . Ale silniki naprawdę daja rade. Mam taki problem;d ponieważ silniki s± z różnych samochodów. Lecz nie jest to duży problem , można korygować wszystko z pilota. Akumulator ma 12ah przynajm,niej tak pisze , bo leżał bez ładowania ponad rok w zimnym garażu i chyba stracił pojemno¶ć. Ładuję go prostownikiem ok 3A innego nie mam przez ok 1h więcej się boje bo nie ma żadnego zabezpieczenia przed przeładowaniem. wtedy aku wytrzymuje ok 10 15 min jazdy - przy skręcie pobiera ok 13A:)
    premier93
    Poziom 16  
    Konstrukcja muszę powiedzieć obiecuj±ca:) Sam kiedy¶ się zastanawiałem nad replik± jakiego¶ czołgu. Tylko że g±sienice to ja miałem tak± "wizję" że na łańcuchu rowerowym mocowane jeszcze takie prostopadło¶ciany gumowe, wycięte np z opony. Tylko sam nie wiedziałem jak je tam zamontować, tak aby to było trwałe i nie przeszkadzało w ruchu po zębatce:/
    ccessiuu
    Poziom 12  
    ja mam pomysł taki : Wzi±ć dwa łancuchy , szpilki które ł±cz± ogniwa wybić i wstawić tam długie ¶rubki , tak żeby zł±czyły 2 łańcuchy i zostawiły miedzy nimi ok 1cm. na tych ¶rubkach zamontować blaszki i na nich kawałki gumy. Oto moja wizja:)
  • Relpol przekaĽniki
    premier93
    Poziom 16  
    To ciekawe rozwi±zanie :D Tylko teraz kwestia techniczna poł±czenia: Je¶li użyjemy ¶rub (nagwintowanych prętów) łańcuch straci na wytrzymało¶ci, najlepszym rozwi±zaniem chyba było by użyć jaki¶ utwardzanych prętów i rozklepać ich na końcach ... Tylko czy to nie usztywni łańcucha i radykalnie nie zwiększymy oporów to tego już nie wiem :)
    ccessiuu
    Poziom 12  
    Ale to nie ma mocy 2kw;d i wagi 100kg:) a tak na serio to nie da rady , prędzej gwint się zetrze :)
    Dawid WAT
    Poziom 14  
    Ja bym radził dodać zębatkę, czyli dwie zębatki na dwa łańcuch po każdej ze stron.
    Mi tez podoba się wykonanie chwytaka, kiedy¶ próbowałem wykonać podobny ale za mało dokładne czę¶ci miałem i były za duże opory dla silnika.

Obecnie mam projekt chwytaka do serwo mechanizmu, wygl±da tak:

Konstrukcja bardzo prosta i skuteczna

Pozdrawiam Dawid

Moderowany przez Mirek Z.:

Ostrzeżenie za naruszenie p.2 regulaminu. Link usun±łem.

ccessiuu
    Poziom 12  
    rozebrałem swojego robota:( już przerobiłem układ napędowy. zmieniłem o¶ na gwintowan±. Na osi dałem jeszcze jedn± zębatkę żeby dodać po jednym łańcuchy aby poszerzyć g±sienice . Tylko teraz prace stanęły na poszukiwaniu ¶rub 3mm;d niema ich nigdzie! w każdym sklepie zaczynaj± się od 4mm. bez tych ¶rub nie zł±czę łańcuchów tak jak kolega :
    http://www.forbot.pl/forum/topics20/gasienice-do-naszego-robota-vt2817.htm
    Będę informował o kolejnych krokach:)
    Pozdrawiam:)
    ccessiuu
    Poziom 12  
    G±sienice s± już gotowe! Musiałem rozwiercać łańcuch:) co kosztowało mnie kilka wierteł i dużo nerwów :) więc zwróciłem się do dziadka:) Stara szkoła to jest too!! Oto zdjęcie jednej z nich:)
    ccessiuu
    Poziom 12  
    dlatego dołożyłem jeszcze jeden łańcuch. Ale tewraz jest problem z napinaniem łańcuchów. Nie zakupiłem nowych tylko dostałem używane. jeden jest tak rozci±gnięty drugi tak... i jak napnę jeden to drugi jest luzny..
    nie polecam nikomu robić takiego czego¶ z używanych łańcuchów .
    marioelektryk
    Poziom 11  
    A o to i obiecane zdjęcia tego czego¶ co dawno dawno temu stworzyłem i wyl±dowało w szufladzie projektów nie dokończonych i do ukończenia....

Mój pierwszy robot na g±sienicach Mój pierwszy robot na g±sienicach Mój pierwszy robot na g±sienicach Mój pierwszy robot na g±sienicach Mój pierwszy robot na g±sienicach Mój pierwszy robot na g±sienicach

"G±sienice" to jaki¶ szeroki pasek zębaty który przeci±łem na dwie czę¶ci, silniczki najprawdopodobniej od jakiego¶ magnetofonu a przekładnie pochodz± z przemysłowych rejestratorów temperatury. Dodam że podobne paski można znaleĽć w rozrz±dzie polskiego poloneza :D
    ccessiuu
    Poziom 12  
    Bardzo fajna konstrukcja:) zawsze jak chcę co¶ zrobić małego:) to wychodzi takie jak powyżej . dobry pomysł z tymi paskami, tylko u mnie potrzebne s± większe . muszę popytać za kołami pasowymi i paskami:) dzięki;d
    marioelektryk
    Poziom 11  
    Proponuję zlecić wykonanie kół tokarzowi, będzie najszybciej najtaniej no i oczywi¶cie będziesz miał to co narysujesz, a po paski na jakie¶ złomowisko ewentualnie jaki¶ sklep internetowy lub lokalny sklep z paskami....
    maly-1001
    Poziom 9  
    pomysł fajny kiedy¶ miałem w planach zbudować takie cudo ale jako¶ nigdy nie było do¶ć czasu proponował bym ci zmienić g±sienice na paski rozrz±du z poloneza s± stosunkowo krótkie i pasowały by do twojego robota a co ważne znacznie wyciszyły by go i oczywi¶cie znacznie poprawiły by wła¶ciwo¶ci jezdne
    ccessiuu
    Poziom 12  
    Kolejne zdjęcia z postępów pracy:)
    Brak jeszcze przekładni ¶limakowej do obrotu "zacisku"
    Mój pierwszy robot na g±sienicach Mój pierwszy robot na g±sienicach
    Braders
    Poziom 12  
    fajny pojazd mam dwa pytania czy te koła pasowe s± od magnetofonu? i drugie pytanie jaki udzwig ma na wyprostowanym ramieniu?
    ccessiuu
    Poziom 12  
    tak koła pasowe w zacisku s± z magnetofonu, pasek też:) UdĽwig hmm...
    nie mam pojęcia:) Problem jest tego typu , że o¶ która wychodzi z przekładni silnika ma z±bki. Oczywi¶cie to jest na miejscu i okej;d ale ramię jest z aluminium i pod pewnym ciężarem otwór w aluminium może pu¶cić (zerwać się) . Przetestuje to kiedy¶;d
    Escapadro
    Poziom 14  
    Czy mógłby¶ podać zdjęcia "od spodu" ?? Interesuje mnie rozwi±zanie przekazu siły na o¶ki robota.

A co do ramienia - czego zamierzasz użyć do sterowania? Serwomechanizm i sterownik na jakim¶ kontrolerze (np. AVR ATMEGA8-P) czy silnik krokowy i regulator obrotów?

Sam interesuję się wykonaniem takiego projektu, lecz na razie brak ¶rodków.
    Gratuluję i pozdrawiam. ;)
    ccessiuu
    Poziom 12  
    Taakkk...
    Jutro wieczorem mogę zamie¶cić zdjęcia , ponieważ jeszcze zostało mi skończyć podł±czanie przekaĽników. aktualnie jest on sterowany z kabelka:) czyli zero mikrokontrolerów - brak srodków.
    pytasz o to jak jest napęd przełożony. Jedna zębatka jest przymocowana do osi przekładni silnika, a druga do ¶ruby 8 . ¦ruba ta służy mi jako o¶. Proste jak w rowerze ;d;d aa zapomniałem łańcuh jeszcze jest na tych zębatkach:)
    Jutro dam foto to sobie zobaczysz .
    Ramie
    Teraz jest łamane w jedym miejscu na ¶rodku jak wdać na zdjęciu. napędem tego jest silnik od wycieraczek, tylko taki mały z tylnej . dalej jest o¶ obrotu zaciskiem- brak jeszcze koncepcji przełożenia napędu... Zacisk
    Widać na zdjęciach:) ¶ruba , nagwintowana blaszka, koła pasowe z magnetofonu , silnik od duzej zabawki, kawałek aluminium :)

Dodano po 19 [minuty]:

soorry mam filmik z pierwszej wersji . Ale tam jest moje przełożenie napędu
    http://www.przeklej.pl/plik/v291210-16-16-3gp-00277k99o40i
    filmik tutaj , bo co¶ mi nie chodzi wgrywanie filmów
    Braders
    Poziom 12  
    Od jakiego samochodu masz te silniki do napędu?
    ccessiuu
    Poziom 12  
    Na pocz±tku tematu pisze ..
    Mam pytanie . Wie kto¶ co moze być z moim akuu? trzyma napięcie , a wcale nie mogę z niego wycisn±ć pr±du. wcze¶niej mogłem , teraz się nie da. Problem chyba leży w tym czym go ładowałem... prostownik samochodowy 5 A ma on najmniejsze ograniczenie ok 3A . Mój aku to żelowy 12v 12Ah. Da się go uratować??
    lu parufka
    Poziom 14  
    ccessiuu napisał:
    Mam pytanie . Wie kto¶ co moze być z moim akuu? trzyma napięcie , a wcale nie mogę z niego wycisn±ć pr±du. wcze¶niej mogłem , teraz się nie da. Problem chyba leży w tym czym go ładowałem... prostownik samochodowy 5 A ma on najmniejsze ograniczenie ok 3A . Mój aku to żelowy 12v 12Ah. Da się go uratować??

Akumulatorów żelowych nie ładuje się prostownikiem samochodowym, musi być specjalna ładowarka.
    leonsocio
    Poziom 28  
    lu parufka napisał:
    ccessiuu napisał:

Akumulatorów żelowych nie ładuje się prostownikiem samochodowym, musi być specjalna ładowarka.

Jeste¶ pewien, że nie można prostownikiem samochodowym? Ja uważam, że można, ale z ograniczeniem pr±dowym równym ok 1/10 pojemno¶ci akumulatora, czyli 12Ah musi był ładowane pr±dem nieco ponad 1A aby zachować żywotnosć akumulatora. Wyższy może skrócić jego życie, mniejszy nie zaszkodzi, ale będzie dłużej ładował akumulator.
    ccessiuu
    Poziom 12  
    Dzieki:) A moje pytanie brzmi : czy da się go uratować?:) ładuje go ok 2h zasilaczem w szkole , pr±d 1.2 A napięcie 14v podpinam go pod robota i silniki wydaj± tylko pisk . Na zasialczu komputerowym działaj± normalnie , czyli pr±d jest za mały. Więc pojemno¶ć spadła.. dobrze my¶lę ? da się to jako¶ uratować?
    Soyerpo
    Poziom 8  
    Witam, może mi kto¶ powiedzieć jak zrobić zeby silniki od wycieraczek sie krecily w jedna stronę, a nie prawo lewo mam silniki od uno, z góry dzieki