Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik RLC APPA 703 - czy ktoś zna?

18 Sty 2011 00:42 4320 7
  • Poziom 31  
    Po ostatnich przejściach z prostymi miernikami RLC i ich dokładnością zdecydowałem, że potrzebuję czegoś lepszego. Przeglądając ofertę NDN znalazłem sporo sprzętu w różnych cenach. Z tego, co wyszperałem, podoba mi się APPA 703 oraz Motech MIC-4080A. Wybór jest głównie podyktowany częstotliwością pomiarową 100kHz, dokładnością oraz tym, że oba są przenośne.

Miernik RLC będzie u mnie mierzył parametry czujników (dlatego przenośny), gdzie obok pojemności C może być również równoległa do niej rezystancja, ale nie tylko. Pomiary zwykłych elementów RLC też będą wykonywane.

Czy ktoś z szanownych Forumowiczów ma/miał styczność z tymi mostkami RLC? Chodzi mi głównie o APPA 703.

Pozdrawiam.
  • Poziom 13  
    Mam styczność z APPA 703. W czym mogę pomóc ?
  • Poziom 31  
    Dziękuję za odzew.

Miernik RLC APPA 703 mam już od końca stycznia i był to zakup "w ciemno". Pomimo swojej niezbyt wysokiej ceny, która może sugerować adekwatną jakość, uważam go za sprzęt solidny i praktyczny. Duży plus z mojej strony to możliwość zasilania zewnętrznego przez port mini USB (zasilacz w zestawie). Można też podłączyć go do komputera, choć nie próbowałem jeszcze tej opcji. Zasilanie przenośne to 4 baterie R6, zatem nie pada tak szybko, jak większość sprzętu na 9V baterii 6F22. Podświetlanie wyświetlacza LCD włącza się automatycznie przy zaciemnieniu i wyłącza, gdy wrócimy do jaśniejszego miejsca. Przydatny gadżet, zwłaszcza jak trzeba coś zrobić po ciemku.

Miernik mierzy zgodnie z tym, co producent podaje na swojej stronie i jest w instrukcji. Górna częstotliwość pomiaru to 100 kHz (dostępne są też: 100 Hz, 120 Hz, 1 kHz, 10 kHz i 100 kHz), a przebieg pomiarowy wygląda na ekranie oscyloskopu jak normalna sinusoida. Brak możliwości zmiany wartości napięcia pomiarowego, które wynosi 2Vp-p.

Dokładność pomiarów producent deklaruje jako 0,2% (ale nie wszystkie zakresy). Nie dysponuję sprawdzonymi elementami o takiej tolerancji wykonania, dlatego nie sprawdzałem dokładniej. Testowałem jedynie na elementach 0,5% i przy kilku niezależnych pomiarach w różne dni i w bardzo zbliżonej temperaturze pomiary były niemal identyczne. Zatem przyjmuję, że mierzy poprawnie.

Czasami, gdy miernik był podłączony do czujnika przez 3 godziny bez przerwy i mierzył pojemność przy 100 kHz, zdarzało się, że bez widocznej przyczyny pomiar był przerywany, na wyświetlaczu były kreski, które za chwilę znikały, a w ich miejsce pojawiał się wynik. Ponieważ warunki, w których był czujnik, akurat wtedy były stabilne, dziwiło mnie, że wynik przed zniknięciem i po powrocie różniły się. Często nawet o około 1-2%. Po kilkudziesięciu sekundach wskazania stabilizowały się na dawnym poziomie. Trochę dziwne, choć może miał na to wpływ długotrwały ciągły pomiar i jakiś wpływ temperaturowy wewnątrz miernika.

Ogólnie jestem z tego sprzętu zadowolony. Do moich zastosowań jest wystarczający.

Pozdrawiam.
  • Poziom 13  
    Kolega Nemo dużo opisał o tym mostku, ja może jeszcze troszeczkę dodam od siebie.

Sprzęt faktycznie robi wrażenie solidnego, nawet zważywszy na jego wagę - prawie 700g sam miernik (z bateriami).

Sygnał testowy mierzony oscyloskopem na zaciskach faktycznie ma deklarowaną częstotliwość: 100Hz, 120Hz, 1kHz, 10kHz, 100kHz. Przy każdej częstotliwości ładna sinusoida. Jednak tak wysokie napięcie mało kiedy jest na badanym elemencie.
    Spokojnie można badać kondensatory elektrolityczne w układzie z elementami czynnymi typu diody czy tranzystory. Już przy pojemności 47uF i 100Hz napięcie na badanym kondensatorze jest znacznie mniejsze od 0.6V rms (sinusoida). A im wyższa częstotliwość i większa pojemność tym to napięcie jeszcze bardziej spada (nawet do pojedynczych mV).

Stabilność pomiaru pojemności też jest duża. Dołączając sztucznie dodatkowy szeregowy rezystor z kondensatorem miernik cały czas pokazuje prawie niezmienioną wartość pojemności przy odpowiednim wzroście ESR.

Myślę, że to istotna wiadomość dla tych co będą w układzie szukać uszkodzonych kondensatorów elektrolitycznych.
  • Poziom 8  
    czy któryś z szanownych kolegów jest w posiadaniu opisu protokołu komunikacji z tym miernikiem ?
  • Poziom 14  
    pytanie do użytkowników Appa 703:
    czy ten przyrząd będzie działal na akumulatorkach Nimh ?
  • Poziom 8  
    Witam

Posiadam dostęp do tego miernika ale niestety nie mam akumulatorów żeby sprawdzić. Najlepiej zapytać u dystrybutora link
  • Poziom 9  
    Cytat:

PostWysłany: 29 Sie 2013 17:51 Temat postu: Re: Miernik RLC APPA 703 - czy ktoś zna?
    czy któryś z szanownych kolegów jest w posiadaniu opisu protokołu komunikacji z tym miernikiem ?

Napisz do NDNu to Ci wyślą.
    Cytat:
    czy ten przyrząd będzie działal na akumulatorkach Nimh ?
    Ten miernik ma w zestawie akumulatorki, więc nie potrzebujesz ich dokupować.