Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IT SerwisIT Serwis
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ika pd2 - samowyzwalający się elektrozaczep

18 Sty 2011 01:10 4593 6
 • Poziom 9  
  Przeczytałem furę tematów dotyczących unifonu IKA i takiego problemu jeszcz nie znalazłem, zatem nakreślam.

  Przy remoncie korytarza dośc mocno podniszczył się wysłużony juz zresztą Laskomex LF-1. Zdecydowałem sie na wymianę. Kupiłem Ika pd2, bo wg opisu z pudełka i zapewnieniom pana z Liroy Merlin miał pasować do 4-przewodowej instalacji analogowej. Nie zrobiłem niestety zdjęcia podłączenia LF-1. Pamiętam jedynie, że kolory kabli wychodzących z przewodu w ścianie kompletnie nie zgadzały się z kolorami kabli domofonu. Nie zrażony swoim zaniedbaniem zdecydowałem się na eksperymentalne podłączenie wg jednego ze schematów na pudełku od nowego unifonu (zdjęcie zapożyczone z pokrewnego tematu):

  Link

  Kolory 4-ro żyłowego kabla wystającego ze ściany, to: niebieski, czerwony, zielony i biały. Rozkręciłem zatem słuchawkę unifonu IKA i sprawdziłem kolory kabli. Czerwony szedł od słuchawki, a zielony od mikrofonu. Jednemu i drugiemu toważyszył biały. Załozyłem więc, że to powinna być masa. Pozostał mi niebieski, więc przyporządkowałem go do wywołania. Oczywiście to tylko założenia, bo nie wiem jaką faktyczną rolę odgrywa który kolor kabla w ścianie. Zdecydowałem sie jednak na podłączenie wg tych założeń. Od lewej zatem podłączyłem: 1-niebieski, 2-czerwony, 3-zielony i 4-biały. Zmostkowałem oczywiście 3-zielony(mikrofon) i 5 (Z5).

  W efekcie po naciśnięciu przycisku domofonu przed klatką bloku, w mieszkaniu rozlega się właściwy i donośny dźwięk wywołania - czyli OK. Po podniesieniu słuchawki obydwie osoby wyraźnie się słyszą - i to też jest OK. Niestety przycisk uruchamiania elekrtozaczepu nie odgrywa już żadnej roli poza lekkim pykaniem w trakcie jego wciskania, gdyż od momentu podniesienia słuchawki elektrozaczep uruchamiany jest automatycznie.

  Naciskanie przycisku zwalniającego elektrozaczep nie powoduje w słuchawce zaniku odsłuchu, a wyłącza tylko w niej mikrofon, co zresztą jest właściwym efektem w zastosowanym schemacie. Cóż z tego, skoro sprzedawca jaj i tak już krąży po schodach, bo elektrozaczep rozpoczął działanie po podniesieniu słuchawki ;) .

  Zastanawiam się (oczywiście nadal drogą dedukcji i eksperymentów amatora), czy problemem nie jest zwora Z, którą wszak przecina się w instalacjach 6-cio przewodowych, ale może przestanie się wówczas od razu zwalniać elektrozaczep?

  Link

  Płytka mojego unifonu wygląda niemal identycznie jak ta (zdjęcie zapożyczone):

  Link

  ... z tym tylko wyjątkiem, że u mnie w tabelce na czerwono zaznaczone zostały cyfry 9 i 10, a zwora Z ma poniżej opis UP-3.


  Cóż więc... POMOCY ! ... proszę, błagam, czekam... i dziękuję !

  PS
  Link do tematu, z którego czerpałem zdjęcia:
  Link
 • IT SerwisIT Serwis
 • Poziom 10  
  jak dzwonisz do swojego mieszkania to czy dzwiek wywolania nie jest glosniejszy od innych mieszkan ?
  sprobuj zamienic zielony z bialym
 • IT SerwisIT Serwis
 • Poziom 9  
  Remont korytarza, a w zasadzie konieczne przeróbki wymusiłu odłożenie spraw z domofonem, ponieważ musiałem go odłaczyć z tego powodu na dłuższy czas.

  Wracając jednak do tematu.

  Sygnał wywołania nie jest głośniejszy, niż w innych mieszkaniach. Dopiero po zamianie wskazanych drucików stał się silniejszy, a mikrofon przestał działać wogóle.

  Spróbowałem zatem podłaczyc również domofon wg drugiego schematu z instrukcji (poprzez obwód słuchawki - z zastosowaniem kondesatora 10mF). Niestety objaw jest identyczny - działa dobrze poza tym, że już po podniesieniu słuchawki od razu zwalniany jest elektrozaczep.

  Dzwoniłem nawet do producenta domofonu. Facet na prawdę starał się mi pomóc. Zanegował tez moje przypuszczenie co do uszkodzenia domofonu. Jednak pomimo swoich szczerych chęci powiedział, że bez wiedzy o tym jaka to centralka i jak podłączona nie jest w stanie mi powiedzieć nic konkretnego.

  Chętnie bym się zatem dowiedział szczegółów dotyczących centralki i połaczeń, jednakże pan tzw. "mistrz" (konserwator) osiedlowy nie bardzo chce się fatygować, by zorientować się w tych połączeniach i kieruje mnie znów do sąsiada, bym sprawdził sobie jak on ma połączone. Krótko mówiąc ma to gdzieś.

  Więc dalej stoję w miejscu.

  Ostatecznie doszedłem do wniosku, ze mimo, iż zapłaciłem za domofon jako obudowę ze wszystkimi jej wnętrznościami, to spróbuję może przenieść sposób połaczenia ze starego domofonu do nowego (być może przeniosę wszystko jak leci adoptując tylko połączenia kabelków pod nowy wyłącznik aktywujący słuchawkę). Obawiam się tylko, że część z tych układów na płytce drukowanej odpowiada być może za jakieś wzmocnienia mikrofonu, bądź odsłuchu w słuchawce i samo połączenie kabelków według schematu ze starego domofonu nie przyniesie zamierzonego efektu ;/ ).

  Jeżeli nasuną się jeszcze jakiekolwiek sugestie w tym temacie, to bardzo proszę i dziękuję.
 • Pomocny dla użytkowników
  Wystarczy dać tylko mały opornik (powiedzmy 1k) w linię mikrofonu. Istotne jest to, aby przycisk otwarcia miał nadal "czyste zwarcie".
  Trzeba to zrobić tak jak na załączonym obrazku i po problemie. Oczywiście wystarczy to zrobić analogicznie w twoim unifonie.

  ika pd2 - samowyzwalający się elektrozaczep
 • Poziom 9  
  Chyba rozumiem o co chodzi, ale obrazek niestety mi się nie otwiera. Tak czy inaczej spróbuję i dam znać.
 • Poziom 14  
  Często się tak dzieje gdy jest obciążenie tzn źle odłożona słuchawka w którymś z mieszkań .Czy podobny problem występuje u sąsiadów tzn czy podniesienie słuchawki powoduje uruchomienie zaczepu ?.
  Jeżeli jest to 4 na mikrofonie to czułość zadziałania zaczepu ustawia się na centrali dla wszystkich unifonów.
  Jeżeli jest to centrala starego typu to pomiędzy mikr unifonu a sterowanie zaczepem jest wstawiony rezystor (najlepiej potencjometr) którym się ustawia próg zadziałania zaczepu, obciążenie powoduje przesunięcie progu -najlepiej znaleźć przyczynę bo regulowanie spowoduje że gdy zniknie obciążenie znów trzeba przestawiać.Nowe centrale robione specjalnie robione pod 4 mają kompensację i ustawiają się same np IKA