Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki wybrać podgrzewacz gazowy (tzw. Junkers)

18 Jan 2011 13:16 8707 7
  • Level 11  
    Od 6 lat używam: Ariston GIWH 10 - ale już nie mam do niego siły.
    Podjąłem decyzję - kupuję nowy.

Tylko proszę doradźcie co kupić, żeby nie mieć takich problemów jak z tym piecykiem. Obiło mi się, że dobre są z firmy TERMET, ale czy na pewno? Jakiś konkretny model czy wszystkie?
  • Level 15  
    Polecam termy gazowe firmy : Junkers , Termet , Vaillant , są droższe niż twój Ariston ale i o niebo lepsze , pytaj w sklepach o wersje z zapłonem bateryjnym. Sprzedawcy dobiorą ci odpowiedni model i moc . Ewentualnie jeszcze junkersowski Neckar może być z tych tańszych .
  • Level 25  
    Polecam Neckar N19, sprawuje się doskonale, ale niech inni się jeszcze wypowiedzą o tym modelu.
  • Level 11  
    Mój obecny piecyk też jest na baterie.

Czy to jest obecnie najlepszy sposób odpalania? Wiem - jeżeli pilot - to duże zużycie gazu.
    A ten, który mam - to muszę kilka razy odkręcać wodę i czekać dziesiątki sekund nim odpali. Kiedyś jak był nowy i niby sprawny to łapał za 1-szym razem (przeważnie), ale i tak duuużo dłużej niż stare piecyki z pilotem.

Są chyba jeszcze jakieś nowsze sposyby odpalania? Coś wyczytałem o hydrogeneratorze - ale chyba niezbyt chwalone?

Proszę o podanie konkretnych typów, które polecacie (a nie tylko firm).

Cena może i istotna - ale nie najważniejsza.

Najważniejsze dla mnie to:
    1. aby szybko się włączał
    2. aby włączał się przy niewielkim poborze wody
    3. aby długo i niezawodnie działał:)
    4. Jeżeli chodzi o jakieś regulacje temp. itd. - to chyba najlepszym rozwiązaniem jest tylko jedna regulacja - bezpośrednia regulacja wielkości płomienia, a temperaturę sobie mogę dostawić odkręceniem kurka.
  • Level 25  
    Ja mam Neckar 19E, baterie trzymały 2 lata bez wymiany, odpala prawie natychmiast, nie ma problemu z temperaturą , ciśnienie wody nie ma większego wpływu na temperaturę.
  • Level 15  
    Przeczyść elektrodę jonizacyjną w swoim piecyku to może sie mu poprawi zapłon, sprawdź też ciśnienie wody zasilającej piecyk bo jak masz za słabe to nawet nowa terma ci nie będzie odpalać.
    Termy z hydrogeneratorem potrzebują dobrego ciśnienia wody (min 0,35 bar) , prędzej już ci odpali na baterie (min 0,1 bar) niż na turbinkę przy słabym ciśnieniu.
    Co do pkt. 3 to żaden z piecyków nie załączy ci sie przy zbyt małym przepływie wody.

Konkretne modele na baterie to
    Junkers - WRDP 11 2B
    Vaillant - atmoMAG mini 11-0 XI H
    Termet - TermaQ electronic G-19-02
    Neckar - N19E

Jeśli tylko łazienka i ew. kuchnia to te najniższej mocy jeśli 2 łazienki itp . to mocniejsze.
  • Level 11  
    valdimazur wrote:
    Przeczyść elektrodę jonizacyjną w swoim piecyku to może sie mu poprawi zapłon, sprawdź też ciśnienie wody zasilającej piecyk bo jak masz za słabe to nawet nowa terma ci nie będzie odpalać.
    Termy z hydrogeneratorem potrzebują dobrego ciśnienia wody (min 0,35 bar) , prędzej już ci odpali na baterie (min 0,1 bar) niż na turbinkę przy słabym ciśnieniu.
    Co do pkt. 3 to żaden z piecyków nie załączy ci sie przy zbyt małym przepływie wody.

Konkretne modele na baterie to
    Junkers - WRDP 11 2B
    Vaillant - atmoMAG mini 11-0 XI H
    Termet - TermaQ electronic G-19-02
    Neckar - N19E

Jeśli tylko łazienka i ew. kuchnia to te najniższej mocy jeśli 2 łazienki itp . to mocniejsze.

Jak sprawdzić ciśnienie wody (domowym sposobem)? Ale to i tak bez sensu - bo przecież nie mam na niego wpływu. Powiem tak - najgorzej być nie może bo mieszkam na 2 piętrze, a nade mną są jeszcze 2 piętra. I tak na całym osiedlu. I u wszystkich innych piecyki działają (nawet sprzed 20-30 lat).

Co do punktu 3 - wiadomo, że się nie włączą jak będzie bardzo mały pobór wody, ale dałem ten punkt - jako kryterium - jeżeli jedne piecyki potrzebują np. bardzo dużego poboru, a inne mniejszego.

Czy ta lista jest w kolejności polecanych?

Mam 1 łazienkę (umywalka i wanna) oraz kuchnię (nigdy nie ma potrzeby puszczania ciepłej wody w więcej niż 1 punkcie).
  • Level 15  
    Idź do sąsiada i zobacz jakim ciśnieniem z piecyka leci ciepła woda, jeśli u ciebie jest podobne to nie ma co szukać w tym kierunku (to jest domowy sposób sprawdzenia ciśnienia) :-) , a na ciśnienie wody masz wpływ bo może pozatykało ci filtry w piecyku , na zaworach , na przyłączeniu piecyka itp.
    A kiedy ostatnio ten Ariston miał przegląd i konserwacje , jeśli przez 6 lat nikt nie zaglądał do niego to ma prawo nie działać tak jak trzeba.
    Jeśli już decydujesz sie na nowy sprzęt poproś lokalnego instalatora z uprawnieniami i najlepiej z autoryzacją danej firmy o wcześniejszą wizytę to może cos doradzi a później zamontuje nowy , a jak nie będzie odpalał to niech sie on martwi :-), ...no chyba ze sam zamierzasz montować...
    Lista jest wg kolejności polecanych przeze mnie , ale sie jej sztywno nie trzymaj.