Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka zwrotnica do 2 anten

wawryl 18 Sty 2011 13:31 2208 3
 • #1 18 Sty 2011 13:31
  wawryl
  Poziom 11  

  Witam potrzebuję pomocy do wyboru zwrotnicy chcę uzyskać odbiór tv dvb-t z nadajnika w Łosicach (odległość 76km do nadajnika) i jednoczenie sygnał analogowy z:

  - Lublin ul. Raabego - tvn k. 41 moc 1kW, tv4 k.57 moc 1kW
  - Boży Dar - tvp3 k. 39 moc 100kW

  Jaka zwrotnica do 2 anten

  Anteny:
  1) - kierunkowa DVB-T ATX 91 ze wzmacniaczem MC-9102 (z niej aktualnie są odbierane mux2 oraz mux3 z łosic)
  2) zwykła siatkówka ze wzmacniaczek (kieunek Lublin Boży Dar)

  Jaką zwrotnicę zastosować?

  0 3
 • #2 18 Sty 2011 15:17
  irekr
  Moderator

  1. Zapomnij o odbiorze czegokolwiek z Raabego na taka odległość. W Lubartowie sygnały z Raabego są już szczątkowe. Coś tam będzie widać ale to nie jest odbiór.
  2. Sygnał MUX2 z łosic powinien być u Ciebie odbierany z siłą minimum 80% siły i 100% jakości - na stacjonarnym tunerze i bez jakichkolwiek wzmacniaczy. Po grzyba więc odbierać słabiutkie sygnały z Raabego..?
  3. MUX2 z Łosic jest nadawany na k.43, TVN na k 41 a Boży Dar na 39, ta kombinacja kanałów wyklucza proste zwrotnice i proste wzmacniacze. Zauważ że sygnały te są odległe o dwa kanały co zmusza do zastosowania bardzo dobrych (i drogich) zwrotnic oraz jeszcze lepszych (jeżeli w ogóle osiągalnych) wzmacniaczy.
  Jestem zdania że należy skoncentrować się na odbiorze MUX2 z Łosic i pozostałe sygnały TVP odebrać albo z Łosic (MUX3 lub analog) albo/i TVP3 z Lublina. Uważam także że inwestowanie w anteny do odbioru emisji analogowych to rozrzutność i wszelkie działania powinny się ograniczyć do minimum.
  Masz dekoder DVB w MPEG4? To widzisz chyba różnice w jakości odbioru.

  PS. Nie przypuszczaj nawet że MC9102 nadaje się jako wzmacniacz do DVB. Swego czasu te wzmacniacze miały zakaz sprzedaży z uwagi na fatalne parametry. Może coś poprawili w jego konstrukcji...
  Wiem że masz ten wzmacniacz i pytanie; jaka jest siła i jakość sygnału...? A jak wyglądają parametry bez tego wzmacniacza, chodzi tu nie o wyłączenie zasilania tylko jak wygląda odbiór na samym symetryzatorze.

  0
 • #3 20 Sty 2011 11:48
  _cheetah_
  Poziom 37  

  wawryl napisał:
  Anteny:
  1) - kierunkowa DVB-T ATX 91 ze wzmacniaczem MC-9102 (z niej aktualnie są odbierane mux2 oraz mux3 z łosic)
  2) zwykła siatkówka ze wzmacniaczek (kieunek Lublin Boży Dar)

  Jaką zwrotnicę zastosować?
  można spróbować zastosować sumator antenowy z przejściem napięcia zasilającego na obu gałęziach.

  Jednakże, może pojawić się problem dwu niezależnych wzmacniaczy w dwu różnego typu antenach - mogłyby powstać zakłócenia w obrazie analogowym oraz spadek jakości na DVB-T. Ale nie wiadomo - tu tylko próba mogłaby pokazać jak jest faktycznie.

  A poprawnie powinno się zrobić tak:
  dwie anteny, najlepiej tego samego typu połączyć sumatorem antenowym, a następnie, jeśli zachodzi taka potrzeba - dodać wzmacniacz masztowy. I wtedy powinno bezproblemowo działać.

  Bezsensowna porada i obniżanie poziomu forum!
  [_P_]

  0
 • #4 20 Sty 2011 12:53
  irekr
  Moderator

  Wadą sumatora jest sumowanie także odbić, co w przekazie analogowym najczęściej degraduje przekaz w sposób niedopuszczalny.
  Sumatory są jednak bardzo często stosowane do odbioru sygnałów cyfrowych gdzie odbicia i wielodrogowość nie mają (do pewnego momentu) wpływu na jakość przekazu.

  0