Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer Extensa 5220 problem z podswietleniem

dawidsyt 18 Sty 2011 13:46 1999 9
  • #1 18 Sty 2011 13:46
    dawidsyt
    Poziom 8  

Witam.
    To mój pierwszy temat wiec proszę o wyrozumiałość. Proszę tez nie pisać żebym użył opcji szukaj bo już szukałem.
    Przejdźmy wiec do sprawy.
    Posiadam notebok'a Acer extensa 5220 i po wymianie zawiasów przestała świecić matryca. Sprawdziłem włącznik i był ok wiec zamówiłem inwerter, zamontowałem go i dalej schody. A mianowicie kiedy włączam lapka to matryca delikatnie mrugnie(tylko raz) i gaśnie. To samo dzieje się kiedy wduszę czujnik zamknięcia pokrywy. Co mi poradzicie drodzy forumowicze. Może napiszcie jakie mają być dokładnie napięcia i w którym miejscu to mierzyć bo ja za bardzo na tym się nie znam. Jestem informatykiem a nie elektronikiem wiec proszę o instrukcje jak dla przedszkolaka.
    Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam.
    zapomniałbym dodać ze karta graficzna ok na zewnętrznym monitorze obraz jest.

• #2 18 Sty 2011 14:10
    lisuluke
    Poziom 16  

Witam
    Zmierz napięcia na wtyczce dochodzącej do inwertera z płyty głównej. Jest to wtyczka kilkupinowa. Nie mierz przypadkiem napięcia na wtyczce idącej do matrycy, bo tam występuje dosyć duże napięcie zasilające świetlówkę.Podaj zmierzone napięcia i wtedy zobaczymy w czym problem, być może któregoś brakuje

• #3 18 Sty 2011 16:35
    Janosik_pat
    Poziom 15  

Według mnie bardziej wygląda to na uszkodzoną świetlówkę, skoro miga to znaczy że inwerter rozłącza świetlówkę i już nie podaje jej napięcia. Ale jedyna opcja to sprawdzenie napięć jak kolega wyżej napisał.

• #4 19 Sty 2011 11:57
    dawidsyt
    Poziom 8  

Te napięcia mierzyłem jako pierwsze. już dokładnie nie pamiętam tych wartości ale oscylowały w granicach 3V(podłączony do zasilacza) . Chwilowo nie mam tego lapka na stanie ale zmierzę jak tylko będę mógł. Nie jest to na pewno świetlówka bo takie założenie tez miałem ale gdy podłączyłem ją pod inny inwerter to świeciła. A mógł to być jakiś bezpiecznik na płycie głównej?? Czy jak on by nawalił to nie byłoby żadnego napięcia?? Może ten inwerter jest uszkodzony. Był kupiony jako używany.

• #5 19 Sty 2011 12:43
    Janosik_pat
    Poziom 15  

dawidsyt napisał:
    Te napięcia mierzyłem jako pierwsze. już dokładnie nie pamiętam tych wartości ale oscylowały w granicach 3V(podłączony do zasilacza) . Chwilowo nie mam tego lapka na stanie ale zmierzę jak tylko będę mógł. Nie jest to na pewno świetlówka bo takie założenie tez miałem ale gdy podłączyłem ją pod inny inwerter to świeciła. A mógł to być jakiś bezpiecznik na płycie głównej?? Czy jak on by nawalił to nie byłoby żadnego napięcia?? Może ten inwerter jest uszkodzony. Był kupiony jako używany.

Jak sprawdziłeś to zostaje sprawdzić napięcia a po tym się dowiesz. W sumie do działania inwertera potrzebne są trzy napięcia 19V jako zasilające i dwa tak jak pisałeś w granicach 3V ( jedno uruchamiające inwerter a drugie od regulacji mocy świetlówki ).
    Co do dalszej ekspertyzy na pewno ktoś pomoże jeżeli napiszesz napięcia. Jeżeli wszystkie trzy są ok to wygląda na trafny inwerter.

• #7 25 Lut 2011 15:34
    dawidsyt
    Poziom 8  

Witam
    Chce podziękować za pomoc.
    Trochę zaniedbałem temat.
    Problem rozwiązany-uszkodzony inwerter.

• #8 25 Lut 2011 15:38
    Damis16
    Poziom 15  

witam...
    mam taki sam problem... tylko że po wymianie invertera dalej to samo...:( czyli nie świeci nic...
    kurde pomóżcie bo mi laptop potrzebny..

Moderowany przez jankolo:

masz swój temat - nie mieszaj!

• #9 25 Lut 2011 16:31
    tyrystor1234
    Poziom 9  

Sprawdż bezpiecznik przy procesorze takie coś malutkie,u mnie było białe

• #10 25 Lut 2011 17:31
    Damis16
    Poziom 15  

noo sprawdziłem... jest tam F1 I F2 TAK??
    F1 jest sprawny ale przy F2 miernik nie wydaje dźwięku żadnego czyli jest uszkodzony tak?

Dodano po 14 [minuty]:

sprawdziłem również napiecia: na tych pinach sa napiecia 3.2V i 2.6V ale nie ma napiecia 19V jak ktoś pisał wczesniej... własnie czy to moze byc uszkodzony bezpiecznik F2??

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME