Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

windows XP sp3 nie mogę napisać litery "ą"

globtrotuar 18 Sty 2011 14:00 7132 20
  • #1 18 Sty 2011 14:00
    globtrotuar
    Poziom 8  

Nie mogę pisać litery "ą", małe duże jakoś mi się odnalazło i to na żadnym programie. Po prostu u mnie ta litera zaginęła i nie istnieje, co mam zrobić ?

0 20
  • Pomocny post
    #2 18 Sty 2011 14:09
    Matuzalem

Poziom 43  

Np. skróty klawiszowe w TweakRAM.

0
  • #3 19 Sty 2011 04:38
    tonyviroos
    Poziom 20  

Rozwinę bardziej wypowiedź kolegi wyżej, sprawdź czy przypadkiem któryś z zainstalowanych programów nie ma ustawionego skrótu klawiszowego dla kombinacji Alt+a

0
  • #4 19 Sty 2011 05:06
    cepilek
    Poziom 26  

Poczytaj tutaj:
    http://konfiguracja.c0.pl/klawiatura/wpisywanie.html
    w dziale Funkcje pomocnicze w programach masz link do polskiej klawiatury - spróbuj może podmienić u siebie? Wymagany restart kompa...
    Ja zawsze wywalam klawiaturę angielską czy amerykańską a zostawiam wyłącznie polską programisty i mam spokój z literkami do chwili aż komputer padnie...

0
  • #6 20 Sty 2011 08:42
    globtrotuar
    Poziom 8  

właśnie że ja nie mam u siebie klawiatury polskiej programisty i tu niektóre moje działania "poległy" że tak powiem. Ale spróbję dalej z podmiana wg linku:(':|')

0
  • #7 20 Sty 2011 10:09
    sassh
    Poziom 13  

Sprawdź czy nie jest włączona funkcja Klawisze Dostępu w ustawieniach karty graficznej

0
  • #8 20 Sty 2011 18:30
    globtrotuar
    Poziom 8  

Niestety nie wiem jak mam to sprawdzić bo nie mogę znależć ani klawiszy dostępu ani ustawień karty graficznej .

0
  • #9 20 Sty 2011 20:35
    sassh
    Poziom 13  

A masz może zintegrowany układ graficzny Intela?

Jeśli tak to w panelu ustawień karty graficznej spróbuj.

0
  • #10 20 Sty 2011 20:40
    cepilek
    Poziom 26  

START/Panel Sterowania/Opcje regionalne/Języki/Szczegóły/Ustawienia - ja mam tak:
    windows XP sp3 nie mogę napisać litery "ą"

0
  • #11 21 Sty 2011 00:47
    ja-kenaj
    Poziom 26  

Jeśli masz inne polskie znaki (ę,ż,ź,ś,ć,ń itp) zmień klawiaturę. Bądź wyczyść (sprawdź) klawisze (a i shift)

0
  • #12 24 Sty 2011 10:40
    globtrotuar
    Poziom 8  

Cepilek doszedłem do opcji regionalnych i wyrzuciłem polski 214 pozostawiając polski programisty i jest jak u Ciebie "ą" nadal nie ma. Klawisze sa raczej ok bo przecież inne litery działają bezproblemowo.

Dodano po 21 [minuty]:

Jeżeli chodzi o zintegrowany układ graficzny Intela (sassh) to też chyba nie wchodzi w rachubę bo to już dość stary "dziadek" i ma kartę graficzną NVIDIA GeForce4 MX 440 .

0
  • #13 24 Sty 2011 11:22
    cepilek
    Poziom 26  

Znalazłem coś takiego dla leniwych:
    http://leniwy.eu/news,4,Wlasny-uklad-klawiatury-w-Windows.html
    Możesz oczywiście sam skorzystać z polecanego tam programu Microsoft Keyboard Layout Creator w celu naprawy swojej klawiatury ale możesz skorzystać i z gotowca w rozdziale: „Co jeśli nie chce mi się budować własnego układu?”

0
  • #14 24 Sty 2011 11:24
    Matuzalem

Poziom 43  

cepilek - a może jednak od początku?
    Co masz poinstalowane? - Jest szansa, ze w ten sposób da się zauważyć, który z programów mógł przejąć skrót.

0
  • #15 24 Sty 2011 11:56
    cepilek
    Poziom 26  

Oczywiście, że można prześledzić autostart, systray, aplikacje w menu dodaj/usuń programy i bawić się odinstalowywaniem i procesy prześledzić, ale nawet jak znajdziemy przyczynę to skąd będziemy wiedzieli, że po odinstalowaniu szkodliwej aplikacji, wyrzuceniu z systray czy wyłączeniu z autostaru czy po wywaleniu procesu, że system wróci do poprzedniej wersji biblioteki odpowiedzialnej za klawiaturę gdy wina będzie właśnie biblioteki dll odpowiedzialnej za klawiaturę, która już została podmieniona jak z powyższego by wynikało na wadliwą? Ja myślę, że najpierw skorzystałbym z Microsoft Keyboard Layout Creator i jak "ą" by w końcu zaskoczyło a po ponownym restarcie kompa usterka wracała, to dopiero konieczne byłoby ustalenie, która aplikacja bruździ, ale łatwiejsze już byłoby to ustalanie - tak myślę. Bo włączyłbym sobie dobrą klawiaturę i po kolei uruchamiał aplikacje i przy której aplikacji usterka by powstawała to ta aplikacja by była winna - tak myślę... Są różne metody analizy i dochodzenia do sedna, czasem stosuję metody od tyłu i nie żałuję... Jako elektryk stwierdzam, że żarówki szeregowo połączone można sprawdzać od przodu jak i od tyłu w celu stwierdzenia, która jest przepalona... Można też połączyć różne sposoby, jak nie pomoże w/w programik to wiadomo przecież, że trzeba od początku: szukać aplikacji odpowiedzialnej za tę sytuację. A jak nie znajdziemy to ostatecznie reinstalka Windowsa a po instalacji każdego programu sprawdzać, która aplikacja bruździ... :)

0
  • #16 24 Sty 2011 12:03
    Matuzalem

Poziom 43  

Tylko zwróć uwagę, że Autor jakoś się nawet na temat tego podanego przeze mnie TweakRAM-u nie zająknął (a to jeden z częstszych przypadków). - Stąd, zamiast brać się za klawiatury i języki (ciężko, mi przynajmniej, dojść w jakiej konfiguracji można mieć problem tylko z małym "ą") wypada sprawdzić takie "drobiazgi".

0
  • #17 24 Sty 2011 12:13
    cepilek
    Poziom 26  

No tak, dlatego myślę, że nie ma TweakRAM uruchamianego, chociaż masz rację - nic nie wiadomo...
    Można też przecież wydaje mi się uruchomić Windows w trybie awaryjnym - myślę, że klawiatura powinna być wtedy OK i po kolei uruchamiać aplikacje - dowiedzielibyśmy się może co bruździ? W trybie awaryjnym nie będzie miał chyba uruchomionych programów z systray więc już parę od razu odrzuci z diagnostyki... Może już na etapie wczytywania Code Page nawet w trybie awaryjnym to się dzieje, że system Windows potem nie korzysta z Code Page CP-1250? Ale jak w trybie awaryjnym będzie OK to znalezienie winowajcy będzie łatwiejsze, tak mi się wydaje?

0
  • #18 24 Sty 2011 12:42
    globtrotuar
    Poziom 8  

Adobe Reader 9 Installer
    Open Office 3,2(pl) Inst...
    Setup launcher
    Opera
    Townpolis_INCOMPLETE_nac.rar
    Ares
    Applications Startup Wizard
    Avira AntiVir Control Center
    CCleaner
    DivX Movies
    Gadu-Gadu 10
    IrfanView
    Media Player Classic
    OpenFM
    PhotoScape
    Picasa 3
    Premium Booster
    RealPlayer SP
    RegDoctor
    Safari
    mplayerc
    Super Sterownik Professional Edition
    TweakRAM
    Winamp
    Adobe Reader 9
    Buy DivX for Windows
    IrfanView Thumbnails
    ChomikBox
    DivX Plus Player
    Google Earth
    Mozilla Firefox
    Paint.NET
    PowerSuite
    QuickTime Player
    RegClean Pro
    Registry Mechanic
    DigitalEnhance
    JkDefrag-3.36
    SpeedUpMyPC
    SystemTweaker
    VSO Image Resizer 4

0
  • Pomocny post
    #19 24 Sty 2011 12:44
    Kasek21
    Poziom 43  

globtrotuar napisał:
    ...
    Super Sterownik Professional Edition
    TweakRAM
    Winamp
    ...

i wszystko wiadomo!

W ustawieniach TweakRAM'u w zakładce Pamięć należy zmienić klawisz auto zwalniania pamięci na inny niż domyślny, w przypadku pozostawienia tej kombinacji klawiszy może wystąpić problem z pisownią małej literki "ą".

Matuzalem od początku o tym pisał.

0
  • #20 24 Sty 2011 13:29
    Hucul
    Poziom 39  

Kasek21 napisał:
    Matuzalem od początku o tym pisał.

Nie po raz pierwszy :D

0
  • #21 24 Sty 2011 17:32
    globtrotuar
    Poziom 8  

Dziękuję za pomoc . Winny był skrót w TweakRAM. Teraz jest OK literka "ą" pisze się jak trzeba. :D'[b]

0