Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny i Wzmacniacz. CV, Infinity Kappa, Harman Kardon?

TrojanX 18 Sty 2011 17:55 4270 23
  • #1 18 Sty 2011 17:55
    TrojanX
    Poziom 14  

Witam. Muzyka jakiej słucham to głównie Rap (Hip-Hop). Lubie dużo nisko schodzącego i dynamicznego basu. Mój pokój to 15m ale możliwe że będę zmieniał na 20m. Mam na oku kolumny Cerwin Vega CLS 10 lub CLS 12 Zainteresowały mnie też kolumny Infinity Kappa 6, 7 i 8,2. Wzmacniacz Harman Kardon HK 670 lub 980. Jak myślcie to połączenie będzie dobre? I który wzmacniacz i kolumny ewentualnie wybrać? Proszę o opinie ludzi którzy się spotkali z tym sprzętem. Na kolumny mogę przeznaczyć tak 3500zł a na wzmacniacz 2000zł. Mogą być używane wzmacniacze i kolumny tak więc prosił bym o wasze propozycje do tej ceny jeżeli uważacie ze za te pieniądze dostanę coś jeszcze lepszego. Z góry dziękuje za wypowiedzi. Pozdrawiam!

0 23
  • #2 24 Sty 2011 05:39
    przemekpolska
    Poziom 11  

Witam, te CLS to jest ogónie słaba seria.. Wyglądają na plastikowe i grają tak jak wyglądają. Mały pokój, więc CLS 10 wystarczą. Kappy sobie odpuść, nie dość że się nie zmieszczą do pokoju jaki masz, to i dźwięk nie będzie taki jak trzeba.. . W takiej kasie 5,5tyś kup sobie monitory Infinity, które jakością i zejściem basu, powalą te CV na łopatki :) Dobrym rozwiązaniem była by seria RS. Dobre wykonanie, jakość bardzo dobra i to co lubisz, czyli Bas. Dobre by były RS6001 bas 2x20cm, szczegółowa góra i ten bas. Do tych kolumn możesz kupić np. Luxmana L-120a, jakiegoś takiego Vincenta, Cambridge Audio, Marantza PM70 i nawet Akai. Jest tego bardzo dużo :).

0
  • #3 24 Sty 2011 12:15
    TrojanX
    Poziom 14  

Jakoś nie mam przekonania do monitorów. Ja lubię głośno posłuchać z dużym basem. Bał bym się ze im się coś stanie. Potrzebuje kolumny też czasem do jakiejś małej imprezki dlatego wole podłogowe. Te infinity z co podałeś całkiem fajne tylko że trudno dostępne. Przypominam ze na kolumny mogę wydać tak max 3500zł. Moją uwagę zwróciły też kolumny QUADRAL WOTAN (Link) i INFINITY SM-125 (Link) Ktoś o nich słyszał?

0
  • #4 24 Sty 2011 14:30
    zukzukzuk
    Poziom 20  

przemekpolska napisał:
    Witam, te CLS to jest ogónie słaba seria.. Wyglądają na plastikowe i grają tak jak wyglądają. Mały pokój, więc CLS 10 wystarczą. Kappy sobie odpuść, nie dość że się nie zmieszczą do pokoju jaki masz, to i dźwięk nie będzie taki jak trzeba.. . W takiej kasie 5,5tyś kup sobie monitory Infinity, które jakością i zejściem basu, powalą te CV na łopatki :) Dobrym rozwiązaniem była by seria RS. Dobre wykonanie, jakość bardzo dobra i to co lubisz, czyli Bas. Dobre by były RS6001 bas 2x20cm, szczegółowa góra i ten bas. Do tych kolumn możesz kupić np. Luxmana L-120a, jakiegoś takiego Vincenta, Cambridge Audio, Marantza PM70 i nawet Akai. Jest tego bardzo dużo :).

Witajcie!
    Widzę, że klasyczne Infinity zaczynają być w modzie:) Cieszę się bardzo!

Ale do rzeczy.
    Po pierwsze RS: 6000, 6001 - to nie monitory. Gwoli prawdy, 20 metrów to nie jest optymalny metraż nawet dla nich. CV pewno powalą na łopatki.
    Lecz dlaczego twierdzisz, że Kappa 8.2i w 20 metrach nie będzie grała jak trzeba? To oczywiście głośnik na 30-50 powierzchni. Owszem - w tym metrażu Kappa 8.2 nie będzie grała jak mogłaby... Ale w 20 metrach z biedą może się zmieścić. I najważniejsze mogą ZADOWOLIĆ Kolegę, który szuka (raczej) nie tyle audiofilskiego brzmienia, ile WRAŻEŃ.
    U mnie, w 16,5 m, bas był nie do opanowania. Mimo skarpet w otworach BR.
    Ale już w 24 metrach u znajomego grało OK!
    Więc, na dwoje babka wróżyła.
    Dodam jeszcze, że mój brat, który słuchał moich wszystkich "trumien", a miałem ich kilka i to sporo droższych, z wyższej linii - twierdzi, że KAPPA 8.2i były dla Niego najlepsze! A słuchał ich tylko u mnie w domu! Czyli w za małym metrażu...
    Obawiam się, że to jest brzmieniowo dużo lepsza kolumna niż RS 6000, 6001. Nie mówiąc już o basie (jakościowo, ilościowo i pod względem zejścia).
    Basem, który człowieka nie znającego dźwięku z wielkich skrzyń Infinity - może przyprawić o opadnięcie szczęki i zawał:). A którego Kolega pytający - oczekuje przecież...

Serię SM odpuściłbym sobie, jeśli ma być umowna, wysoka JAKOŚĆ brzmienia. Choć do dyskoteki byłyby najlepsze! Plus to wysoka skuteczność i łatwość wysterowania.

Co do wzmocnienia.
    Polecam konfigurację pre +amp!
    Stare Infinity cholernie lubią prąd i waty...

Pozdrawiam!

P.S.
    Gdyby co - chętnie pomogę dobrać!

0
  • #5 24 Sty 2011 15:06
    exik
    Poziom 25  

Zasadniczą sprawą jest to, co jest kolegi źródłem dźwięku, ew jaki format jeśli jest to jak przypuszczam komputer.

Jeżeli mają to być rozmaite hip-hopowe mp3 to zdecydowanie polecam odpuścić sobie wszelkie ambitniejsze kolumny i zainteresować się cv czy serią sm. Dobre kolumny tak ci rozkodują ten format, że uciekniesz z pokoju a później będziesz twierdził, że naopowiadano ci głupot, że kolumny miały grać dobrze itd..
    Powiem szczerze, wszelkie ambitne sprzęty z tym gatunkiem w formacie mp3 zagrają WSTRĘTNIE!

Druga sprawa, to sam gatunek. Nawet jeśli miałbyś oryginalne płyty, lub zgrane do flac'ów, to przez całe swoje życie nie spotkałem się z ANI JEDNĄ dobrze zrealizowaną, dobrze wymasterowaną płytą hip-hopową..
    Syntetyczny JAZGOT i nic poza tym..

Reasumując. Uważam, że w przypadku kolegi jeszcze nie pora na ambitniejszy zestaw, szczególnie, że jedynym priorytetem jest tu "GŁOŚNO, DUŻO BASU I MAŁE IMPREZKI" oraz hip-hop, który zabrzmi tak samo na kolumnach za 500zł jak i 5500zł. Szkoda kasy, bo i tak w tym przypadku żadnej różnicy nie będzie.

0
  • #6 24 Sty 2011 15:21
    zukzukzuk
    Poziom 20  

exik napisał:
    Zasadniczą sprawą jest to, co jest kolegi źródłem dźwięku, ew jaki format jeśli jest to jak przypuszczam komputer.

Jeżeli mają to być rozmaite hip-hopowe mp3 to zdecydowanie polecam odpuścić sobie wszelkie ambitniejsze kolumny i zainteresować się cv czy serią sm. Dobre kolumny tak ci rozkodują ten format, że uciekniesz z pokoju a później będziesz twierdził, że naopowiadano ci głupot, że kolumny miały grać dobrze itd..
    Powiem szczerze, wszelkie ambitne sprzęty z tym gatunkiem w formacie mp3 zagrają WSTRĘTNIE!

Druga sprawa, to sam gatunek. Nawet jeśli miałbyś oryginalne płyty, lub zgrane do flac'ów, to przez całe swoje życie nie spotakłem się z dobrze zrealizowaną, dobrze zmasterowaną płytą hip-hopową..
    Syntetyczny JAZGOT i nic poza tym..

Tak.
    W sumie od tego, co napisane trzeba by zacząć...

Jeszcze.
    Doczytałem, że przenosiny do większego pokoju nie są tak oczywiste, a jedynie "możliwe" w przyszłości. 15 metrów - zdecydowanie zmienia postać rzeczy.
    Jeśli ma być to granie tego typu, który opisał Exik - to może lepiej faktycznie dobre estradówki z 15 calami na basie + powermixer?
    Wyjdzie taniej z 2,3 razy, a efekt MUROWANY! (choć w 15 metrach szyby polecą!)

Pomyśl i zdecyduj...

0
  • #7 25 Sty 2011 13:50
    TrojanX
    Poziom 14  

Nie chce żadnych estradowych. Mają ładnie grać i dość głośno. Źródłem dźwięku będzie gramofon i odtwarzacz cd. Oprócz Hip-Hopu czasem słucham jakiś trance czy coś w tym stylu. A jak waszym zdaniem w moim pokoju by się spisały monitory? Chodzi mi o to czy zagrają tak samo potężnie jak duże kolumny no i czy jak na pokój potrafią głośno zagrać bez utraty basu.

0
  • #8 25 Sty 2011 16:19
    exik
    Poziom 25  

A na czym słuchałeś dotychczas?
    Muzyka której słuchasz brzmi TAK SAMO na każdym sprzęcie..
    Do takiego słuchania kup sobie jakieś vegi.

Uczestniczyłem kiedyś w dyskusji na zagranicznym forum i na moje pytanie odnośnie vegi pewien Amerykanin opisał tak: "they sounds sweet, loud and clear" czyli "brzmią słodko, głośno i czysto" - cokolwiek to miało znaczyć - słuchał identycznej muzyki jak ty i był wyraźnie zadowolony.
    Taka sama muzyka, takie same wymagania, efekt był dla niego zadowalający. W twoim przypadku pewnie też taki będzie.

0
  • #9 26 Sty 2011 13:31
    TrojanX
    Poziom 14  

W tej chwili słucham na kolumnach Tonsila Ton 200. Wcześniej słuchałem Mildton 80 i Alton 70. Jeżeli brać coś z cv to jaki model polecasz na mój pokój? Ja myślałem nad cls 10 albo 12.

0
  • #10 26 Sty 2011 14:33
    exik
    Poziom 25  

To zależy ile chcesz tego basu i ile masz miejsca w pokoju żeby sobie to wstawić.. ;) żeby nie wyszło tak, że będziesz musiał na nich spać..

0
  • #11 26 Sty 2011 16:53
    TrojanX
    Poziom 14  

Akurat miejsca na kolumny nie zabraknie. Na to zawsze jest miejsce :) A basu bym chciał dużo. Wiesz coś o serji XLS? Zainteresowały mnie XLS 12. Ponoć następca CLS.

0
  • #12 26 Sty 2011 18:15
    exik
    Poziom 25  

Mega dużo? tak żeby był głośniejszy od całej reszty i żeby przestawiał meble?

0
  • #13 27 Sty 2011 11:46
    TrojanX
    Poziom 14  

Chce tyle basu żeby nie brakowało. Przestawiać mebli nie musi ale chciał bym aby bas był odczuwalny po przekręceniu gałki w prawo.

0
  • #14 27 Sty 2011 13:01
    globus1987
    Poziom 29  

exik napisał:
    To zależy ile chcesz tego basu i ile masz miejsca w pokoju żeby sobie to wstawić.. ;) żeby nie wyszło tak, że będziesz musiał na nich spać..

Dobre, ale to prawda często się tak zdarza kiedy widziałem tematy zeusów w niespełna 10m2 i to dwóch par albo z altusami 300.
    Przy wyborze kolumn warto dopasować , je do swojego pomieszczenia, żeby nie było później rozczarowań ani żadnych nie przyjemnych rezonansów, podbić, dudnien czy innych podobnych zjawisk przez które po czasie muzya zamiast odprężać relaskować denerwuje..

0
  • #15 27 Sty 2011 13:02
    Marios221
    Poziom 20  

A nie lepszym rozwiazaniem bedzie subwoofer diy który bedzie miał tak mocne uderzenie że bedziesz sie czuł jakbyś dostał łopatą w plecy :D?
    Kolega szuka audiofilskich sprzetów do nieaudiofilskiej muzyki to nie idzie razem w parze jak pisali moi poprzednicy.
    W polsce nie opłaca sie kupować cerwina bo cło jest bardzo duże i płacisz jeszcze raz tyle co za kolumny.
    Wiec moim zdaniem kolumny np Tonsil siesta do tego subwoofer za 2500zł i używany wzmaczniacz za 1500zł

0
  • #16 27 Sty 2011 14:05
    exik
    Poziom 25  

TrojanX napisał:
    Chce tyle basu żeby nie brakowało. Przestawiać mebli nie musi ale chciał bym aby bas był odczuwalny po przekręceniu gałki w prawo.

Eh, czyli w dalszym ciągu priorytetem jest sam bas tak na prawdę.

W takim razie proponuje tak jak marios, złożyć\kupić sobie wielki, atomowy subwoofer.

I do tego ewentualnie dwie kolumny podstawkowe o ile zostanie miejsce.

0
  • #17 27 Sty 2011 14:18
    Marios221
    Poziom 20  

Ja z wiekiem wyrosłem z tego atomowego basu i wole niskie zejscie takie jakie daje wzmaczniacz lampowy.
    Mi sie wydaje ze kolega ma zła akustyke pokoju i w takim układzie nic nie zagra dobrze.
    A co do subwoofera jeśli nie intersuje cie diy to szukaj jakiegoś Rel quake,Sony SA WX 900 napewno nic i dobrego i nowego nie dostaniesz bo teraz same budżetówki na rynku są.

0
  • #18 27 Sty 2011 15:16
    zukzukzuk
    Poziom 20  

Marios221 napisał:
    Ja z wiekiem wyrosłem z tego atomowego basu i wole niskie zejscie takie jakie daje wzmaczniacz lampowy.
    Mi sie wydaje ze kolega ma zła akustyke pokoju i w takim układzie nic nie zagra dobrze.
    A co do subwoofera jeśli nie intersuje cie diy to szukaj jakiegoś Rel quake,Sony SA WX 900 napewno nic i dobrego i nowego nie dostaniesz bo teraz same budżetówki na rynku są.

Oj. Wzmacniacz lampowy nie jest odpowiedzialny za NISKIE zejście basu.
    Podstawa to możliwości wofera/ów, ich strojenie, które musi być poparte odpowiednio mocnym watowo i wydajnym prądowo wzmacniaczem.

Lampa co najwyżej powoduje "pogrubienie", "zaokrąglenie" czy "rozmycie" dolnych częstotliwości. BAS to domena tranzystora. Do napędzenia wysokiej klasy woferów często stosuje się wzmacniacze cyfrowe (klasa D).
    Fakt. Za brak/niedostatek niskich częstotliwości jak najbardziej może być odpowiedzialna akustyka. Niektóre pomieszczenia "zjadają" dolną cześć pasma.
    Lecz jak już zdecydujesz się na spore kotły (mimo słusznych głosów sprzeciwu) - to po cholerę Ci sub? W każdym razie przy "nieskończonych" 8.2i jest całkowicie ZBĘDNY.
    Pozdr.

0
  • #19 28 Sty 2011 14:16
    TrojanX
    Poziom 14  

Właśnie chodzi o to ze nie chcę subwoofera. Tylko stereo 2.0 mnie interesuje. Jak kolega odradza cerwin vega to co może je zastąpić? Dodam że kolumny będą grać na Harmanie Kardonie hk 670 albo 980.

0
  • #20 28 Sty 2011 20:48
    Marios221
    Poziom 20  

Odpowiedz jest prosta NIC nie zastopi Cerwina a te wzmaczniacze o których piszesz też nie za ciekawe i cerwina pod to nie podepniesz.

0
  • #21 29 Sty 2011 13:04
    TrojanX
    Poziom 14  

To pod jaki wzmacniacz mogę podpiąć Vegi?

0
  • #22 29 Sty 2011 14:16
    Marios221
    Poziom 20  

Np CLS-12 pod HK oczywiscie go podepniesz ale nie wykorzystasz go nawet w 40% potrzebna była by koncówka mocy np.CV-900.
    Masz bardzo mały pokój i ogromne oczekiwania i możesz podpiać nawet CLSC-215 ale ze zła akustyka pokoju nawet to nie zagra ciekawie.

0
  • #23 31 Sty 2011 13:08
    TrojanX
    Poziom 14  

Ale CLS-10 Już by sie bardziej nadawało pod te wzmacniacze.

0
  • #24 01 Lut 2011 13:17
    globus1987
    Poziom 29  

zukzukzuk napisał:
    Marios221 napisał:

Oj. Wzmacniacz lampowy nie jest odpowiedzialny za NISKIE zejście basu.
    Podstawa to możliwości wofera/ów, ich strojenie, które musi być poparte odpowiednio mocnym watowo i wydajnym prądowo wzmacniaczem.

Lampa co najwyżej powoduje "pogrubienie", "zaokrąglenie" czy "rozmycie" dolnych częstotliwości. BAS to domena tranzystora. Do napędzenia wysokiej klasy woferów często stosuje się wzmacniacze cyfrowe (klasa D).
    Fakt. Za brak/niedostatek niskich częstotliwości jak najbardziej może być odpowiedzialna akustyka. Niektóre pomieszczenia "zjadają" dolną cześć pasma.
    Lecz jak już zdecydujesz się na spore kotły (mimo słusznych głosów sprzeciwu) - to po cholerę Ci sub? W każdym razie przy "nieskończonych" 8.2i jest całkowicie ZBĘDNY.
    Pozdr.

Zgadzam się z tobą praktycznie w 100% lampa bardzo często zaokrągla/rozmywa bas. Często spotykałem z tym, że był jak poducha.
    Ale wszystko zależy jaki to wzmacniacza, jak skonstruowany.
    Tak jak piszesz tranzystory słyną z bdb basu choć wszystko oczywiście zależy od aplikacji podzespołów i lampa potrafi również zagrać bardzo dobrze. I tak jak pisze kolega Zukzukzuk często akustyka jest problemem braku najniższego basu oraz jego ilości.
    Więc w ogóle nie rozumiem stwierdzenia, że lubisz zejście jak z wzmacniacza lampowego, bo one n ie ma sensu. Bo konstrukcja wzmacniacza lampowego w tym aspekcie nie jest w niczym lepsza od tranzystorowego ja nawet uważam, ze jest odwrotnie.
    Liczy się konkretna aplikacja a nie czy zmacniacz jest na układach scalonych, tranzystorach , lampach.

0