Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Windows XP padł na laptopie. Bootowanie nie działa.

18 Sty 2011 18:04 4876 23
  • Poziom 9  
    Acer Aspire 5000 - Bios Phoenix, Version 3A26
    CPU type: AMD Turion 64 Mobile Tech. ML-30
    CPU Seed: 1.6 Mhz
    HDD: ST960821A
    Adapt Device MATSHITAUJ-840D

Nie wiem czy to wszystko czego potrzebujecie aby mi pomóc ale starałem się po lekturze ok. 100 postów powiedzieć jak najwięcej.

Wczoraj komp wyłączyłem i ...więcej się nie włączył XP. Teraz kiedy go odpalam widzę tylko ekran powitalny ACER i za chwilę czarne tło.
    Chciałem zainstalować od nowa system z płyty, w tym celu w BIOS ustawiłem CD-ROM/DVD na pierwszym miejscu. Robię restart (oczywiście po zapisaniu zmian) i nic...nadal to samo.
    Wciskałem f8 aby za radą na forach spróbować załadować z ostatniej poprawnej pozycji ale też nic.

Proszę o pomoc. Miałem wypadek i mój poprzedni lap został...;( teraz mam pożyczonego i jest mi potrzebny do pracy.

Wiem, że piszę dziwnie ale nie znam się na tym, starałem się opisać co widzę.
    Większość rad z forum stosowałem. NIC;(

Aaaa dysk z XP działa bo na innym kompie ostatnio był używany i poszedł.
  • Poziom 27  
    Czyli instalator systemu nie uruchamia się, tak?
  • Poziom 9  
    Dokładnie tak. "Milczy". Jest jakaś nadzieja?
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Sprawdź pod np. Linuxem LiveCD, obojętnie jaka kompilacja czy dysk jest widoczny w laptopie. Uruchom Linuxa z płyty i zobacz co widać.
  • Poziom 9  
    Sciągam tego Linuxa LiveCD i zrobię jak radzisz. Chwile to zajmie. Dziękuję za zainteresowanie.
  • Poziom 18  
    Stawiam na niesprawny napęd CD/DVD skoro płyta jest ok. No chyba, że robisz coś źle.. albo masz coś innego uszkodzonego - np. płytę główną, ram lub coś w tym stylu. Sprawdź Linuksa (np. ubuntu) czy odpali, jak nie masz musisz wypalić płytę na innym komputerze.

Dodano po 3 [minuty]:

Dopiero teraz doczytałem pierwszego posta MATSHITAUJ-840D jak sama nazwa wskazuje "MATA SHITA" jest tragiczna i będziesz musiał najprawdopodobniej wymienić napęd żeby przeinstalować Windowsa (z napędem (jego wymianą) może być problem, więc najlepiej żeby Ci wymienili na inny i sprawdzili w serwisie czy go bios zobaczy, bo jeśli nie, to trzeba będzie kupić zewnętrzny napęd na USB. Drugiej "MATA SHITY" nie ma co montować.

Dodano po 19 [minuty]:

Możesz jeszcze spróbować wrzucić instalkę Windowsa lub Linuksa z pendrive'a, żeby mieć pewność, że to napęd.
  • Poziom 9  
    Czy z tą całą sprawą może mieć wspólnego fakt iż owego feralnego dnia zainstalowałem bezpłatnego avast-a?

Dodano po 20 [minuty]:

dreaper napisał:
    Stawiam na niesprawny napęd CD/DVD skoro płyta jest ok. No chyba, że robisz coś źle.. albo masz coś innego uszkodzonego - np. płytę główną, ram lub coś w tym stylu. Sprawdź Linuksa (np. ubuntu) czy odpali, jak nie masz musisz wypalić płytę na innym komputerze.

W poniedziałek wszystko działo, nie mogłem włączyć makr w Exelu bo pokazywał komunikat że wyłączone gdyż nie ma zainstalowanego programu Anty. Wir. Więc zainstalowałem Avasta. Pracowałem dalej. Poszedłem do domu i...jestem w tym stanie do dziś. Ekran powitalny i zaraz ciemny ekran.

Dodano po 3 [minuty]:

Dopiero teraz doczytałem pierwszego posta MATSHITAUJ-840D jak sama nazwa wskazuje "MATA SHITA" jest tragiczna i będziesz musiał najprawdopodobniej wymienić napęd żeby przeinstalować Windowsa (z napędem (jego wymianą) może być problem, więc najlepiej żeby Ci wymienili na inny i sprawdzili w serwisie czy go bios zobaczy, bo jeśli nie, to trzeba będzie kupić zewnętrzny napęd na USB. Drugiej "MATA SHITY" nie ma co montować.

Napęd jest mi zbędny nie używam go prawie, ten komp jest przejściowy nim kupię nowy ale ze względu na kasę chcę dozbierać i kupić coś stabilnego i dobrego. Potrzebuję więc tego Acera na co najmniej 2-4 miesięcy. Chcę tylko podnieść Windowsa

Dodano po 19 [minuty]:

Możesz jeszcze spróbować wrzucić instalkę Windowsa lub Linuksa z pendrive'a, żeby mieć pewność, że to napęd.

Jak mam ustawić w tym biosie aby pendriva czytał. Czytałem na forum że nie każdy Lap to może - z tych starszych.

Dodano po 1 [godziny] 23 [minuty]:

Ultima Linux Live CD 4 sp3 to ściągnąłem. Było spakowane. Nigdzie nie mogę znaleźć instrukcji jak to zrobić. Wypakowałem więc i nagrałem na CD. Nie idzie nawet z innego kompa. Co mam zrobić.
    Pobierałem z tej strony: http://www.idg.pl/ftp/linux_981/Ultima.Linux.Live.CD.4.sp3.html
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Ściągnij sobie slaxa.
  • Poziom 15  
    Podejrzewam iż w laptopie uszkodzony jest most ati ixp460 bardzo częsta usterka w tych laptopach. Oczywiście trzeba wykluczyć napęd dvd
  • Poziom 9  
    Jeśli jest tak jak podejrzewasz Kamil...to?? Co to znaczy dla mnie? ;(

Dodano po 18 [minuty]:

Salax ruszył!! Co dalej?

Dodano po 14 [minuty]:

Wersja z uszkodzonym napędem odpada. System salax chodzi, nie widzi wi-fi ale ja pewnie nie potrafię się tam poruszać.
    Po włożeniu płyty poszło bezboleśnie od razu zaskoczył i się zainstalował.

Dodano po 36 [minuty]:

Słuchajcie, wiem że nie jest łatwo ale jakoś żyć muszę. Może podpowiedzcie mi jaki dla początkującego faceta Linux wybrać? Dopóki WIn nie ruszy nie mogę być bez kompa. Najlepiej abym mógł na nim odpalać pakiet biurowy podobny do MSOffice. Używam też Huaweii E1750 do połączenia z netem w domu i w terenie. Większość pracy wykonuję na aplikacjach zawieszonych na stronach więc nie wymagają instalacji. No jedynie EXEL, PowerPoint, itp. Dopóki nie znajdziemy problemu blokującego instalację WIN-XP będę poruszał się w Linuxie. Na stałe będzie mi trudno ale mając dwa przynajmniej nie stracę danych w przyszłości.
    Proszę o sugestie. Dziś rano rozpocząłem ściąganie o nazwie malinowa-mandarynka-10.10pl-desktop-dvd-i386.
    Czy to dobry wybór?
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Może jest jakiś problem z płyta instalacyjną zawierającą system XP? Może płyta CD jest uszkodzona. Może być problem z dyskiem twardym. Slax to linux w wersji LiveCD więc by go uruchomić nie potrzeba dysku twardego. Napisz jeszcze, czy pod slaxem możesz normalnie przeglądać zawartość dysku twardego. Jeśli nie miałeś wcześniej do czynienia z linuxem to polecam Ubuntu. Chociaż linux nie jest tak przyjazny dla użytkownika jak windows. A zapominał bym: Nie próbuj instalować tego linuxa na dysku twardym, bo możesz pousuwać przypadkowo jego zawartość. Generalnie na tą chwilę ratuje Cię wersja LiveCD ale najlepiej byłoby rozwiązać problem instalacji XP. Skupiłbym się na dysku twardym, systemie plików itp.
  • Poziom 9  
    Więc tak...wchodzę w salax i widzę twarde dyski. Mogę przeglądać zawartość itp. Widzę pliki...programy...
    Chyba twardy jest ok.

Dodano po 37 [minuty]:

Z linuxem nie będzie łatwo. Chciałem zainstalować plik aby ruszyć Huaweii E1750 ale to dla mnie czarna magia. Nie mam teraz głowy aby uczyć się Linuxa. Proszę o pomoc jak podnieść Windowsa. Czy nie można tego zrobić z Linuxa jakoś? Pewnie głupio pytam ale kto pyta...w końcu gdzieś dojdzie ;)

Dodano po 2 [godziny]:

Jutro postaram się inną instalkę załatwić. Nie wiem gdzie ale spróbuję. Czy ja muszę formatować dysk? Muszę? To wiąże się z instalowaniem sterowników i całą zabawą...? Jakiś pomysł na zdobycie instalki XP?
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Jeżeli instalka XP działa na innym komputerze to może być problem z napędem w laptopie, nie radzi sobie z tą płytą. Przekopiuj płytę instalacyjną XP na innym komputerze i nagraj płytę z możliwie małą prędkością. Co do Linuxa, sprawdź Ubuntu 10.10. W zasadzie powinien wykryć i zainstalować cały sprzęt, poza tym jest podobny do windowsa w obsłudze i wcale nie musisz go instalować, wystarczy uruchomić z płyty. Jeżeli chodzi o instalację XP, to jak uda ci się już wystartować instalkę to możesz użyć opcji naprawy systemu i wtedy unikniesz instalacji wszystkich sterowników. W czasie instalacji systemu instalka dwa razy proponuje naprawę systemu. Ignorujesz pierwszą propozycje, skorzystaj z drugiej, przed samym formatpwaniem partycji.
  • Poziom 9  
    Mam problem ze zdobyciem Instal XP. Czy możecie podrzucić jakieś "wiarygodne" źródło którym sam sobie zorganizuję nie licząc na pomoc od "innych" - "Umiesz liczyć? Licz na siebie"
  • Poziom 15  
    Kolego "wiarygodnego" źródła nikt nie podrzuci ponieważ jest to piractwo komputerowe. Proponuję ściągnąć program gparted, jest to program umożliwiający tworzenie kasowanie formatowanie dysków. Zobaczysz dzięki niemu czy w ogóle widzisz dysk. Ale na moje oko jeżeli jest to Acer 5100 to na 99 procent jest to uszkodzony chipset bga ati ixp 460. Niestety nie znam nikogo komu by się udało go wymienić ponieważ płyta posiada bardzo wrażliwy laminat.
  • Poziom 9  
    kamil198405 ale ja pod Ubutu 10.10 i Slax...widzę dysk. Pisałem o tym wyżej. Mogę przenosić pliki. Kopiować na pendriva i w drugą stronę. Czy to jest oznaka uszkodzonego dysku?

Dodano po 2 [godziny] 35 [minuty]:

Oked napisał:
    kamil198405 ale ja pod Ubutu 10.10 i Slax...widzę dysk. Pisałem o tym wyżej. Mogę przenosić pliki. Kopiować na pendriva i w drugą stronę. Czy to jest oznaka uszkodzonego dysku?

Acer Aspire 5000 - Bios Phoenix, Version 3A26
    CPU type: AMD Turion 64 Mobile Tech. ML-30
    CPU Seed: 1.6 Mhz
    HDD: ST960821A
    Adapt Device MATSHITAUJ-840D

Więc nie 5100. Jest więc nadzieja.
    :D
  • Poziom 9  
    Więc tak. Pod Ubuntu 10.10 za pomocą wgranego OpenOfi. otwieram pliki które miałem zapisane na obu partycjach. Mogę je edytować i zapisywać.
    Proszę was o odpowiedz czy to nadal jest podstawa to podtrzymania diagnozy postawionej przez kamil198405:
    "...Ale na moje oko jeżeli jest to Acer 5100 to na 99 procent jest to uszkodzony chipset bga ati ixp 460. Niestety nie znam nikogo komu by się udało go wymienić ponieważ płyta posiada bardzo wrażliwy laminat."
  • Spec od komputerów
    Czy masz na dysku partycje recovery?.Jeżeli masz i pliki obrazu są nieuszkodzone to można przywrócić oryginalny system taki jak był w dniu zakupu laptopa.Oczywiście wcześniej należy zgrać dane na zewnętrzny nośnik.
  • Poziom 14  
    Możesz również zastosować tzw. wersje na Hama i instalke windowsa xp uruchomić z pena program UltraISO pomoże ci go zainstalować a jeszcze sprawdź czy uruchomi ci się mini windows xp z płyty HIREN`s jeśli tak to znaczy ze windows`ika będziesz mógł normalnie uruchomić... były tez problemy u mnie z innym Acer-kiem tez nie moglem zainstalować xp po aktualizacji biosu udało się spróbuj zainstalować albo Viste albo 7 to jak się uruchomi któraś z tych instalek to oznacza ze bios ci blokuje dysk by nie instalowac XP tylko juz jechać na "nowszym": systemie wdl microsoftu lepszym bo chcą zarabiać i to jest 1 wielki - tej operacji. Na upartego możesz również spróbować zainstalować windows`a z hirens`a ja na przykład miałem taki problem i przez hirens zainstalowalem 98 potem upgrade do xp i działało 100% ;) Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    HIREN's odradzam, bo na 99% są tam jakieś wirusy. Jak nie chcesz na dzień dobry ładować robali do lapka to zorganizuj legalną, sprawną płytę i podaj swój klucz licencyjny. Nie słyszałem o czymś takim, żeby bios blokował instalację starszego systemu w komputerze, więc albo ja jestem niedoinformowany albo djjerrytjm chce Ci koniecznie "pomóc".

Dodano po 13 [minuty]:

Napęd może być tak uszkodzony, że czyta wybiórczo płyty np. CD tak, a DVD nie. Windowsa XP najprawdopodobniej masz na CD, nie wiem na jakim nośniku nagrywałeś Linuxa, chociaż może być też tak, że część DVD czy CD czyta, a części nie. Skoro odpaliłeś Linuksa to instalka Windowsa też powinna wystartować, a skoro nie startuje to ja dalej stawiam na wadliwą płytkę lub napęd. Jeśli widzisz dyski (partycje) i masz do nich dostęp pod Linux'em to dysk jest na tyle sprawny, żeby coś się zaczęło na nim instalować (problemy mogą wystąpić w trakcie instalacji). To, że komputer zachowuje się jak byś nie włożył płytki nie ma nic wspólnego z dyskiem twardym a z odczytem danych z CD z Windowsem, więc albo Windows (CD) albo napęd.

Dodano po 19 [minuty]:

W zasadzie po tym co piszesz ciężko dojść czy ty masz tą płytę czy nie, bo jak nie masz to masz problem. Powinieneś mieć albo partycję RECOVERY, albo płytę z Windowsem. Jeśli masz tą partycję to płyta jest Ci w zasadzie niepotrzebna o ile masz sprawny dysk twardy, na którym jest partycja recovery, jeśli nie masz partycji to bez płytki się nie obejdziesz.
  • Poziom 18  
    1. Dzięki, ale nie będę tego ściągał, więc linki są zbędne. Ty wiesz swoje, a ja wiem swoje.
    2. Z tego co pisał autor tematu nie ma BSoD, a dysk widzi pod Linuxem, więc BIOS go wykrywa więc skąd taka diagnoza?
  • Poziom 14  
    Trzeba zdiagnozować przy innej wersji Windowsa niż na partycji RERCOVERY lub Oryginalnie dostarczonej płycie aby zobaczyć czy nie blokowane są masterboot do edycji w tym laptopie oraz bym ustawienia fabryczne ustwaił bios`u ;)