Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Bosch SRI45T35EU - awaria pompy myjącej

AtanazyBazakbal 18 Jan 2011 18:10 18530 19
 • #1
  AtanazyBazakbal
  Level 9  
  oja zmywarka ma prawie trzy lata (niestety już po gwarancji). Ostatnio trochę więcej hałasowała i dłużej zmywała, no i nawet zdarzało się jej nie startować (ale przeszło). Tydzień temu nie chciała się już uruchomić wcale - sprawdziłem dopływ, odpływ, wszystko wskazywało na pompę myjącą.
  Dzisiaj był mister z serwisu - podejrzenia się potwierdziły. Popchnął delikatnie i zaczęła działać z wyraźnym warkotem. Pompa do wymiany - znaczy się 700-800 za nową. Nie podoba mi się to wcale i podejrzewam, że silnik jest w porządku, spsuły się jakieś elementy mechaniczne. Czy w tym modelu można to naprawić? Czy macie może jakieś schematy serwisowe? Gdzie ewentualnie nabyć części zamienne?
 • #2
  Zygaqra
  Level 35  
  Jeżeli nowa pompa ma kosztować taką kwotę a lubisz się grzebać to weź ją wymontuj całą z silnikiem rozebranie pompy na pewno nie sprawi Ci kłopotu a po jej otwarciu sam zobaczysz co jest przyczyną jej niesprawności. jeżeli uszczelnienia trzymają to pewnie wyczyszczenie z kamienia odrodzi ją na następne 3 lata. Te pompy są tak prostej konstrukcji, że nie ma tam co się popsuć no chyba, że ma połamane łopatki wirnika. Kiedyś rozbierając podobną pompę w środku znalazłem kawałek kieliszka ot i cała ,, poważna usterka".
 • #3
  zhudomel
  Home appliances specialist
  Tak jak kolega Zygaqra zaproponował -rozmontuj. Może być uszkodzone łożysko ślizgowe w silniku pompy. Prawdopodobnie do zrobienia, ale to robota dla dobrego tokarza. Patrz pw.
 • #4
  AtanazyBazakbal
  Level 9  
  Jak na razie walczę ze zdjęciem spodu zmywarki. Odkręciłem boki (po dwie śruby w futrynach drzwiczek). Odkręciłem także dwie śruby z tyłu trzymające białą podstawę oraz dwie śruby tuż pod zawiasami drzwiczek blokujące podstawę. Trochę wody pociekło jak ją obaliłem na plecy (drzwiczkami do góry). Nie wiem jak zdjąć podstawę, kurka. Postawić zmywarkę na głowie? Jak do tego spodu się dobrać?

  Dodano po 34 [minuty]:

  Chyba się poddam. Może znacie jakiś sensowny serwis alternatywny dla oryginalnego, który zająłby się pompą za mniejsze pieniądze?
 • Helpful post
  #5
  zhudomel
  Home appliances specialist
  Niech leży na plecach. Trzeba wysunąć z podstawy dwie blachy (1 z prawej, 1 z lewej), które są połączone linkami ze sprężynami dociągającymi drzwi i wtedy podstawa łatwo się odsunie od reszty na tyle by można było wymontować pompę myjącą zawieszoną na gumach, które trzeba odczepić.
 • #6
  AtanazyBazakbal
  Level 9  
  Dzięki za wskazówkę - dół odczepiłem i udało mi się go odsunąć na około 10cm. Dobrze widzę pompę - na jej dolnej części jest zabrudzona i na białym dnie widać trochę burego nacieku.
  Nie wiem jak wymontować pompę. Jej dwa końce są osadzone uszczelnionych przewodach. Jeden metalowy (bardziej z tyłu), drugi plastykowy (jakby idzie do dolnego pojemnika z filtrem). Wyjąć z tym miejscu czy gdzieś dalej?
 • Helpful post
  #7
  zhudomel
  Home appliances specialist
  Te dwa plastikowe białe końce wchodzą do gumowych złączy. Trzeba je z tych złączy wyjąć. Na tym, które idzie w bok jest opaska; można ją rozszerzyć albo całkiem zdjąć. Króciec, który jest wzdłuż osi pompy wchodzi w taką gumę w plastikowej rurze; trzeba go wyjąć z tej gumy. Wszystko ostrożnie, żeby nie popsuć tych gumowych złączy.
 • #8
  Trull
  Level 28  
  Jak napisał zhudomel może być padnięty ślizg, ja to przerabiam na łożysko kulkowe trochę jest zabawy z korpusem pompy ale skórka warta wyprawki. W tej pompie od strony simmeringu masz normalne łożysko kulkowe a od strony biernej ślizg który pada przez zużycie.
 • #9
  AtanazyBazakbal
  Level 9  
  Udało mi się już mocno odchylić spód zmywarki tak, że mam wygodny dostęp do pompy. I teraz dwa pytania - nie wiem jak poluzować / zdjąć opaskę - to nie jest skręcana opaska tylko taka o stałym rozmiarze (blokowana na języczku). Słabe jest tam dojście i samo popychanie zwoju opaski śrubokrętem nie daje większych efektów. Zbyt dużą siłą nie chcę działać aby czegoś nie uszkodzić. Jak to sprytnie się zdejmuje?

  Druga sprawa to wstępna diagnoza. Między plastikową obudową (pewnie wirnika), a obudową silnika elektrycznego są nacieki (szczególnie na dole). Co to może oznaczać? Pompa sama ostatnio nie startuje, ale popchnięta zaczyna działać.
 • Helpful post
  #10
  zhudomel
  Home appliances specialist
  AtanazyBazakbal wrote:
  nie wiem jak poluzować / zdjąć opaskę

  Między plastikową obudową (pewnie wirnika), a obudową silnika elektrycznego są nacieki (szczególnie na dole). Co to może oznaczać?


  Poluzować: cienkim śrubokrętem rozszerzyć zaciśniętą fałdę na opasce;
  zdjąć: podważyć koniec zaczepiony na tym języczku.

  Może oznaczać, że cieknie na uszczelniaczu, a ponieważ z podanych objawów wynika, że łożysko też jest uszkodzone więc najlepiej zmienić całą pompę. Po wymontowaniu i ew. rozkręceniu pompy będzie wszystko jasne.
 • #11
  AtanazyBazakbal
  Level 9  
  Dzięki! Uff, pompę mam już wymontowaną na stole. Proszę jeszcze o podpowiedź jak zdjąć wirnik z silnika - jest mocno osadzony. Pewnie na to też jest jakiś patent?

  Rozglądałem się za nowym silnikiem. Tutaj jest jakaś za 220 PLN. Cena mi się bardzo podoba, ale nawet na zdjęciu się różni. Po przeciwnej stronie ma mocujące gumki no i elektryka jest też na innym boku (to chyba nie takie ważne).

  Pewniejszy model jest tutaj, ale cena też oryginalniejsza (prawie 550PLN) i wygląda, że jest bez wirnika (dodatkowe 200). Niestety powoli wychodzi mi na to samo co pan z serwisu...
 • #12
  zhudomel
  Home appliances specialist
  AtanazyBazakbal wrote:
  Dzięki! Uff, pompę mam już wymontowaną na stole. Proszę jeszcze o podpowiedź jak zdjąć wirnik z silnika - jest mocno osadzony. Pewnie na to też jest jakiś patent?

  Masz chyba na myśli turbinę (z białego tworzywa). Jest wkręcana na oś wirnika jak nakrętka. Trzeba wirnik silnika zablokować np. wkrętakiem i ją odkręcić.

  PS. Przydałoby się zdjęcie starej pompy.
 • #13
  AtanazyBazakbal
  Level 9  
  Do turbiny jeszcze nie dotarłem - chodziło mi jak zdjąć ten cały plastik przez który przepływa woda (w środku jest turbina). Ono jest osadzone w obudowie silnika.

  Zdjęcia (z dwóch stron):
  Zmywarka Bosch SRI45T35EU - awaria pompy myjącej Zmywarka Bosch SRI45T35EU - awaria pompy myjącej
 • #14
  movzx
  Level 39  
  Przekręcić :) Przyjrzyj się że po bokach masz 3 albo 4 zaczepy... jak w słoiku :) Na jednym siedzi trochę brudu więc pewnie trzeba będzie trochę siły.
 • #15
  User removed account
  Level 1  
 • #16
  AtanazyBazakbal
  Level 9  
  Dzięki za sugestie. Osłonę turbiny udało się zdjąć pukając w wylot wyjściowy wody. Samą turbinę blokując rdzeń silnika, a z drugiej strony robiąc dźwignię na piórze turbiny - kluczem nasadowym się nie dało, zaraz się plastykowe kąty obrobiły.

  Dodałem zdjęcia tego co zobaczyłem w środku. Mocno zabrudzony korpus silnika od strony pojemnika turbiny. Przeciekało już jakiś czas. Tak jak było sugerowane - łożysko było mocno podrdzewiałe. Turbinę i uszczelkę da się naprawić zestawem naprawczym.
  Zmywarka Bosch SRI45T35EU - awaria pompy myjącej Zmywarka Bosch SRI45T35EU - awaria pompy myjącej

  Łożysko to grubsza sprawa i gdybym nie miał dzisiaj wsparcia osoby ze szlifierką to musiałbym od razu skierować się do sklepu po cały nowy silnik. Z tego co zrozumiałem nie da się zastosować zwykłych narzędzi do tego celu. Skończyło się na rozwaleniu łożyska, a tuleja środkowa po przycięciu boków trafiła w imadło. Miała się wykręcić, a pękła i gładko zeszła.

  Łożysko miało oznaczenie oznaczenie 608Z. Gogle podpowiadają, że ten typ jest używany w łyżworolkach. Można takich użyć? Może polecicie inne miejsce (Warszawa)?

  Druga sprawa to jak założyć uszczelki i turbinę tak aby znowu nie ciekło? Inaczej czeka mnie taka zabawa raz na dwa-trzy lata. Swoją drogą to jakieś dziwactwo aby tak zbudować pompę w oparciu bardzo trwały silnik (opinia praktyków) a uniemożliwić wymianę łożysk oraz wyposażając w awaryjne uszczelki...
 • #17
  zhudomel
  Home appliances specialist
  Łożysko ma wymiar znormalizowany i kupuje się wg oznaczenia (to gdzie ono też jest stosowane - nieistotne) w sklepie z łożyskami albo z częściami agd. Uszczelniacz i turbinę trzeba założyć tak jak były stare; tu się nic nie wymyśli. Wcale nie jest tak źle z ich awaryjnością (przynajmniej w mojej praktyce).
  "...uniemożliwić wymianę łożysk..." - nie rozumiem, przecież jesteś już w połowie roboty.
  I jeszcze jedno: po zmontowaniu silnika bez turbiny można sprawdzić przez obracanie czy nie ma bicia na boki osi wirnika.

  PS. Kilka postów wyżej wspominałem o łożysku ślizgowym ale widzę, że tu jest już nowsza wersja. Wcześniejsze pompy miały przy turbinie łożysko kulkowe a z tyłu łożysko ślizgowe, które nawet bez przecieków się psuło.
 • #18
  AtanazyBazakbal
  Level 9  
  Łożysko ślizgowe też jest, ale wygląda bardzo dobrze i nie hałasuje.
  Zmywarka Bosch SRI45T35EU - awaria pompy myjącej

  Jestem amatorem i opieram się na tym co dzisiaj widziałem. Jako uniemożliwienie wymiany łożysk rozumiem, że nie można zastosować standardowego narzędzia do zdejmowania łożysk, bo oś wirnika nie ma zagłębienia, które pozwalałoby go zastosować.
 • #19
  zhudomel
  Home appliances specialist
  To na drugim końcu wirnika to też łożysko kulkowe tylko - jeśli dobrze pamiętam - ma inny rozmiar (jest wybity na łożysku).
 • #20
  AtanazyBazakbal
  Level 9  
  Musiałem zakupić łożysko, zestaw naprawczy no i nową opaskę (skręcaną). Wczoraj udało mi się przysiąść i osadziłem nowe łożysko. Po wyszlifowaniu rdzy udało się osadzić wirnik silnika. Sama turbina to był moment.

  Dziękuję bardzo za pomoc.