Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

rdzenie pierścieniowe do urądzeń krótkofalarskich

sq7gvu 15 Paź 2004 18:54 6522 19
  • #1 15 Paź 2004 18:54
    sq7gvu
    Poziom 17  

Witajcie! Kupiłem dzisiaj rdzeń pierścieniowy (toroidalny) z materiału F827 (szary kolor). Średnica ok12mm ale to nieważne. Potrzebowałem rdzeni F82 ale nie było. Ten wydał mi się podobny (ta siudemka na końcu może nic nie znaczy :) ). Ma ktoś może jakieś informacje o tym rdzeniu? Co zastosować zamiast F82 fi 10mm? ma to pracować w PA na 80m. Dzieki za pomoc!

0 19
  • Sklep HeluKabel
  • #2 15 Paź 2004 20:56
    SP1AQU
    Poziom 21  

Witam !
    Obawiam się, że ta nieszczęsna "siódemka" ma, niestety, bardzo duże znaczenie. Nie znalazłem danych materiału F-827, a jedynie F-807 i F-814 i wynika z tego, że materiały te są dedykowane do zastosowań przy wysokich poziomach mocy, a ich optymalny zakres częstotliwości leży w przedziale od 1 kHz do ok 200 kHz. Nie wydaje mi się, aby dla materiału F-827 dane te znacząco się różniły. Może to być, powiedzmy, maksymalnie 500 kHz, ale raczej nie więcej. Przykładowo, dla F-82 ten zakres to od 1 MHz do 15 MHz.
    Jest kilka firm w kraju, które się zajmują handlem materiałami ferromagnetycznymi. Jeśli potrzebujesz ich danych to pisz na priv.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 16 Paź 2004 22:58
    dipol
    Poziom 33  

te rdzenie się nie nadają do wzmacniaczy wcz
    należy stosować materiał F1001
    bardzo dobre na trafo wcz są rdzenie walcowe z przewodów łączocych kartę graficzną komputera z monitorem
    wykonany z takich rdzeni transformator przenosi moc ok 300W
    z takich rdzeni mam wykonany transformator do Wołny-doprowadzam moc prądu stałego do tranzystorów ok 250W(wyjściowa ponad 100w)
    sprawność takiego transformatora ok92% mierzone profesjonalnie na WAT przez śp. SP5CS
    polecam rozwiązanie wzmacniacza tranzystorowego od Wołny-trzeba dodać sumator mocy oraz sprzężenie zwrotne dla częstotliwości ponadakustycznych
    przy uruchamianiu takich wzmacniaczy należy bezwzględnie posiadać zasilacz z bardzo szybkim bezpiecznikiem elektronicznym żeby nie popalić tranzystorów końcowych np. na L200

0
  • #4 16 Paź 2004 23:48
    sq7gvu
    Poziom 17  

Dziekuję za odpowiedz, Kolego "antenowy" :). Caly problem polega na tym, ze chce zastosowac wzm.wcz. na 80m z trxa opisanego w sr 12/97. Jako koncowka mocy pracuje tam 2SC1969 i oddaje do anteny jakies 6W mocy. Autor zastosowal tam rdzenie F82, natomiast ja niemam dostepu do tych rdzeni i myslalem, czy niemozna zastosowac jakiegos innego pierscionka. Moze mozna obliczyc indukcyjnosc uzwojenia takiego trafa i nawinac na innym rdzeniu np U11 lub U31, ktore mam tak, aby indukcyjnosc wypadla taka sama?

0
  • #5 17 Paź 2004 10:23
    dipol
    Poziom 33  

ja troche wzmacniaczy robiłem
    na rdzeniach F82 układ jest NIESTABILNY
    ŚR nie czytam bo za dużo głupot jest opisanych mj.to co podajesz że należy takiego rdzenia używać
    znajdż książkie P.Janeczka tam opisany jest wzmacniacz tranzystorowy przeciwsobny -Katalina
    mniejszej mocy -najważnieszy jest prawidłowo wykonany transformator szerokopasmowy !!!!!
    wykonuje się go z dwu rdzeni walcowych jak opisałem w poprzednim poście
    te rdzenie także będą poprawnie pracowały i przy mocy 6W
    duża ilość zwoi to duża dobróć i układ staje się niestabilny-F82
    powyżej 300W rdzeń traci swoje właściwości magnetyszne (nasycenie materiału magnetycznego) i cała moc wydziela się jako ciepło w radiatorze zalęży to od gabarytów rdzenia
    np wołna maks. moc to ok 30 W zwiększenie mocy to tylko straty i zachodzi koniecznoć wymiany transformatora wcz
    cały transformator owijamy folją miedzianą po zewnętrznej stronie i do masy(zwój zwarty)
    U11 iU31 tylko w ukf jeszcze mniejsza przenikalność odF82
    kup przewód łączący monitor z komputerem za 20zł wyciągnij rdzenie i będziesz miał doskonały materiał na trafo
    z czasem jak poćwiczysz sprawy wzmacniaczy staną się banalne
    najpierw zrób dobry zasilacz zeby tranzystorów nie napalić przy eksperymentach (bezpiecznik elektroniczny)
    do spotkania na pasmie VY 73!
    Andrzej

0
  • #6 17 Paź 2004 14:49
    sq7gvu
    Poziom 17  

Ok. Jesli chodzi o Cataline, to znam ten schemat. Ale tam sa rdzenie amidona. Czyms polskim mozna je zastapic? Najwiekszy problem jest wlasnie w rdzeniach. Teraz tak: mowi Kolega, ze U31 oraz U11 nie nadaja sie do zastosowania zamiast F82. A co mozna w zamian dac? Fajne wzmacniacze ma w swoich urzadzeniach SP3ABG. Starsze digitale mialy koncowki w ukladzie przeciwsobnym na 2x 2SC2078, nowsze sa robione na IRF530. Trafa sa tam prawdopodobnie na F1001 a pytanie brzmi, czy zamiast tego mozna uzyc F2001. Bo takie sa ogolnodostepne. Pozdrawiam.

0
  • #7 17 Paź 2004 20:59
    dipol
    Poziom 33  

ale ty ciężko myślisz
    napisałem kup przewód łączący monitor z kartą graficzną- na przewodzie są dwa podłużne zgrubienia tam są rdzenie trzeba je wyciąć z plastyku i masz rdzenie
    możesz zastosować do Cataliny B.dobre rozwiązanie wzmacniacza
    ale pamietaj o dobrym zasilaczu pierwszą parę tranzystorów -może do znudzenia jak takiego nie posiadasz to pierwszą spalisz
    f2001 niedobry
    każdy materiał magnetyczny mierzonym omomierzem na odległości 1cm mający rezystancje materiału magnetycznego większą od 40 kom nadaje się do wzmacniacza -najbardziej prymitywna metoda sprawdzenia rdzenia (f 2001 ma ok 5kom)
    następnie nawijamy jndukcyjność i robimy pomiar indukcyjności-następnie nawijamy drugie uzwojenie i przepuszamy prąd o natężniu max. jaki ma płynąc przez tranzystory ,jeżeli inukcyjność uzwojenia pomiarowego gwałtownie zmaleje rdzeń do wywalenia -nie przeniesie mocy jest nasycony-określamy do jakiej mocy można użyc rdzeni
    za amidony zapłacisz ciężkie pieniądze cwaniakom
    a z powodzeniem można zastosować rdzenie w/w opisane
    zasilanie na tranzystorach wz/mocy nie może się zmieniać więcej niż 0.1v, przy większych zmianach pojawiają się zniekształcenia nieliniowe

0
  • #8 18 Paź 2004 01:38
    SP1AQU
    Poziom 21  

Witam !
    Najpierw chciałbym się odnieść do kilku stwierdzeń Kolegi dipol z którymi się nie zgadzam.

dipol napisał:
    należy stosować materiał F1001

dipol napisał:
    f2001 niedobry

No tak, tylko że jest to dla mnie kompletnie niezrozumiałe, ponieważ F1001 i F2001 to niemal ten sam materiał !
    Żeby nie być gołosłownym, przytaczam dane obu materiałów:
    - F1001, optymalny zakres częstotl.: 1 kHz-300 kHz, przenikalność początkowa: 1500, indukcja: 360 mT,
    - F2001, optymalny zakres częstotl.: 1 kHz-250 kHz, przenikalność początkowa: 2200, indukcja: 370 mT.
    Jest skrajnie nieprawdopodobne, by tak niewielka różnica właściwości materiału magnetycznego mogła przesądzać o przydatności jednego, a nieprzydatności drugiego. No chyba, że jest jakieś tego wytłumaczenie o którym nic nie wiem ?

dipol napisał:
    na rdzeniach F82 układ jest NIESTABILNY

dipol napisał:
    duża ilość zwoi to duża dobróć i układ staje się niestabilny-F82

No, może nie tyle chodzi tu o dużą ilość zwojów, ile o użycie materiału, który przy częstotliwości roboczej ma mniejszy współczynnik strat. Rzeczywiście cewka z rdzeniem z materiału F82 pracująca przy 7 czy 14 MHz będzie miała większą dobroć niż cewka z rdzeniem z materiału F1001.
    Tyle, że idąc dalej tym tropem dojdziemy do wniosku, że najlepiej byłoby użyć rezystora, bo ten nie wykaże żadnych właściwości rezonansowych.
    Cała sprawa jednak polega na tym, że materiał o dużych stratach możemy sobie zastosować, powiedzmy w dławiku doprowadzającym zasilanie, ale nie w tych elementach gdzie jest przenoszona moc w.cz., ponieważ wiąże się to ze stratami. Szczególnie nie ma to sensu w przypadku filtru pasmowego, ponieważ właściwości takiego filtru (selektywność) zależą w największym stopniu właśnie od dobroci cewek (gdyż dobroć kondensatorów jest o rząd wielkości większa).
    Jeśli natomiast chodzi o przyczyny wzbudzania się wzmacniaczy, to jak wiadomo z teorii, dla powstania generacji drgań, spełnione muszą być dwa warunki: fazowy i amplitudowy. Walka ze wzbudzaniem się wzmacniaczy polega na ich eliminacji (spełnienia tychże warunków). A praktycznie - na usuwaniu pasożytniczych sprzężeń indukcyjnych i pojemnościowych oraz eliminacji pętli masy, czyli starannym, przemyślanym rozmieszczeniu elementów oraz takim ułożeniu cewek, by ich strumienie magnetyczne w jak najmniejszym stopniu oddziaływały na siebie. I z tym, rzeczywiście, jest sporo zabawy, przydają się tu i przyrządy pomiarowe i doświadczenie. A jeśli nie ma ani jednego, ani drugiego - to pozostaje tylko szczęście...
    Natomiast uzyskanie stabilności układu wyłącznie poprzez stłumienie obwodów rezonansowych, w wyniku zastosowania wysokostratnych materiałów magnetycznych, to trochę pójście na łatwiznę. Przejrzałem wiele schematów wzmacniaczy mocy i zasada doboru materiału magnetycznego w zależności od zakładanej cząstotliwości roboczej jest dość rygorystycznie przestrzegana.

sq7gvu napisał:
    Caly problem polega na tym, ze chce zastosowac wzm.wcz. na 80m z trxa opisanego w sr 12/97

dipol napisał:
    ŚR nie czytam bo za dużo głupot jest opisanych mj.to co podajesz że należy takiego rdzenia używać

dipol napisał:
    znajdż książkie P.Janeczka tam opisany jest wzmacniacz tranzystorowy przeciwsobny -Katalina

1. Jak można udzielać porad, czy oceniać urządzenie, którego schematu w ogóle się nie widziało ? Konstrukcja wzmacniacza mocy urządzenia ze ŚR 12/97 jest zupełnie inna niż wzm. mocy TRX'a Catalina, więc porady który mogłyby mieć sens w odniesieniu do Cataliny, w przypadku TRXa ze ŚR niekoniecznie go mają...
    2. Tak się składa, że Pan Janeczek jest nie tylko autorem owej książki (a właściwie 2) ale również redaktorem naczelnym wspomnianego miesięcznika... Więc w książkach Pan Janeczek pisze mądrze, a w gazecie - głupoty ?
    3. Urządzenie, o którym mowa, nie jest akurat autorstwa Andrzeja Janeczka, lecz SP5OXP. Czyli wszyscy się mylą w sprawie tego nieszczęsnego F-82, a Kol.dipol ma rację ? Myślę, że prawda jest nieco inna.

Do Kol. sq7gvu:
    W przypadku urządzenia na pasmo 80 m ze ŚR 12/98, oprócz użycia rdzeni z materiału F-82 (który ZDECYDOWANIE POLECAM) można zastępczo użyć materiałów F-201 i F-302 (ale tylko na 80 m).
    Oto ich dane:
    - F-82, optymalny zakres częstotl.: 1 MHz-15 MHz, przenikalność początkowa: 80
    - F-201, optymalny zakres częstotl.: 200 kHz-4 MHz, przenikalność początkowa: 220
    - F-302, optymalny zakres częstotl.: 200 kHz-5 MHz, przenikalność początkowa: 250

Pozdrawiam !

0
  • #9 18 Paź 2004 23:12
    dipol
    Poziom 33  

pytanie do sp1aqv czy kolega jakis wzmacniacz tranzystorowy zbudował-chyba nie
    bo rozważania teoretyczne sobie a praktyka sobie
    myśmy z kolegą ten wzmacniacz (wołna i podobne) rozłożyli na czynniki pierwsze w laboratorium(RAWAR) i rdzeniei k onfiguracje rdzeni f 82-f1001
    i z wszystkich kombinacji najbardziej stabilnie zachowywał się wzmacniacz na f 1001
    wzmacniacze te genrują pasożytnisze pasmo na szęstotliwościach ponad akustycznych międz y 500khz -800khz ale to widać na analizatorze widma
    i potrzeba wprowadzić sprzężenie zwrotne
    mam przerobiną końcówkę tranzystorową jak opisałem wyżej -doprowadzałem do niej ok 300W
    mocy prądu stałego ,wtej chwili ustawione mam 25v i do 10A prądu
    pomiary jak wspomniałem wykonał tego transformatora Śp SP5CS i był zaskoczony wynikami
    jak do tej pory mimo intensywnej pracy wszystkimi emisjami oraz cyfowymi i sstv tranzystorów nie udało mi się uszkodzić radiator jest zawsze chłodniejszy od temp. ciała
    moc w antenie jest powyżej 100W
    czyli rozwiązanie praktyczne mojego transformatora broni się samo
    Catalina nie jest rozwiazaniem P Janeczka
    prosze sprawdzić rozwiązania wzmazniaczy tranzystorowych na rosyjskich stronach internetowych i jakich materiałów magnetycznych używają
    ale dam sobie na spokój wzmacniacz w moim nadajniku pracuje ufb a każdy niech sobie kombinuje jak potrafi
    proszę posłucchać stacji z Ostrowi Maz pracują na wołnach i na tak przerobionych wzmacniaczach

przesłałem skany moich przeróbek na Elektrode ale chyba to gdzieś znikło
    do spotkania na 80
    73!!

0
  • #10 19 Paź 2004 00:11
    SP1AQU
    Poziom 21  

Cytat:
    pytanie do sp1aqv czy kolega jakis wzmacniacz tranzystorowy zbudował-chyba nie

1. Mam znak SP1AQU nie AQV...
    2. Oj zbudowałem Kolego dipol, zbudowałem parę sztuk wzmacniaczy :)
    I to wzmacniaczy działających do ponad 1 GHz :)
    Mam również nieco przyrządów pomiarowych, z analizatorem widma włącznie... :)

Swoją drogą, nie mam pojęcia po czym Kolega poznaje, że ma do czynienia z żółtodziobem ? :D

Cytat:
    Catalina nie jest rozwiazaniem P Janeczka

A kto mówił, że jest ? Nie rozumiem tej uwagi...

Poza tym zadałem Koledze parę pytań, na które Kolega nie uznał za stosowne odpowiedzieć. Pewnie były niewygodne... No ale trudno...
    Tak czy owak pytanie sq7gvu dotyczyło rdzeni do urządzenia stworzonego przez SP5OXP, a jakimś dziwnym trafem zeszło na Catalinę i Wołnę.

Pozdrawiam !

0
  • #11 19 Paź 2004 19:28
    morph13
    Poziom 25  

Przyznam, ż temat bardzo ciekawy a odpowiedzi jeszcze bardziej. Opis szybkiego sprawdzania rdzeniu omomierzem powinien zrozumiec każdy nawet kompletny laik w temacie "radio". Nie chcę nikogo krytykować lecz szkoda tylko, że osoby udzielające odpowiedzi wykłócają sie między sobą o tak naprawde nieistotne sprawy (ze szkodą dla forum) a przecież chodzi o udzielenie odpowiedzi na pytanie (próba naprowadzenia na odpowiedz). Ja bynajmniej zaspokoiłem (narazie) swoją ciekawośc w tym temacie i mam dadzieję, że pojawią sie jeszcze jakieś cenne uwagi wynikające z doswiadczenia.

Pzd.

0
  • #12 20 Paź 2004 14:12
    sq7gvu
    Poziom 17  

Witam ponownie i zgadzam sie z Kolega morph13. Ja uzyskalem juz odpowiedz na swoje putanie (zastosuje rdzen dwuotworowy zamiast F82, a wyciagne go ze starej glowicy TV). Pewnie troche sie zejdzie z uruchomieniem, bo robie dwa urzadzenia rownolegle, ale nie omieszkam poinformowac o wynikach. Jesli natomiast bede kiedys budowal wzmacniacz z Wolny albo z Cataliny ( a do Cataliny przymierzalem sie, wiec to calkiem realne) to wtedy zglosze sie do Kol. Dipola. Kazdy z Was widze, ze ma wiedze a w polaczeniu mozna osiagnac wiele. Pozdrawiam! I dzielkuje Wam za pomoc. Do uslyszenia na 80m juz wktotce!

0
  • #13 20 Paź 2004 14:44
    sq7gvu
    Poziom 17  

Witam ponownie i zgadzam sie z Kolega morph13. Ja uzyskalem juz odpowiedz na swoje putanie (zastosuje rdzen dwuotworowy zamiast F82, a wyciagne go ze starej glowicy TV). Pewnie troche sie zejdzie z uruchomieniem, bo robie dwa urzadzenia rownolegle, ale nie omieszkam poinformowac o wynikach. Jesli natomiast bede kiedys budowal wzmacniacz z Wolny albo z Cataliny ( a do Cataliny przymierzalem sie, wiec to calkiem realne) to wtedy zglosze sie do Kol. Dipola. Kazdy z Was widze, ze ma wiedze a w polaczeniu mozna osiagnac wiele. Pozdrawiam! I dzielkuje Wam za pomoc. Do uslyszenia na 80m juz wktotce!

0
  • #14 20 Paź 2004 23:32
    dipol
    Poziom 33  

witam!
    podałem szybki sposób na wykonanie tansformatora wcz do nadajnika nie wnikając w teoretyczne rozważania ale pracujący poprawnie i co najważniejsze sprawdzony-za co zostałem zganiony przez kolegę sp1aqu można i tak ale zdania o w /w tansformatorach nie zmienię.(mam analizy komputerowe tego transformatora wykonane przez SP5CS na WAT - orginalny sprawność 37% w nowym wykonaniu 92%)
    wołna to podobno TS120 czyli pochodzenie ma "szlacheckie" hi hi
    dzisiaj był kolega łamiacy sobie głowę nad transwerterem z CB na 80m z ŚR,ręce mi opadły i dalęj nie będę komentował
    na wiele monitow do korporacji AVT na błedy w układach elektronicznych ,płytkach drukowanych do tej pory zero reakcji -zasilacz na L 200 z ewidentnymi błędami-brak odpowiedzi zdanie o wiekszości publikacji podtrzymuję
    są publikacjie sprawdzone i bez błędow ale tego jest mało
    szukaj rdzenia dwuotworowego zgłowicy lampowej
    ale nie z symetryzatora tylko z dlawika w obwodzie zasilania -tam są dwa takie rdzenie idwa rodzaje materiału magnetycznego jakiego nie wiem ten od dląwika pracował poprawnie
    miałem w latach 80 zrobiony na tym rdzeniu wzmacniacz tranzystorowy na 2 X 2 bd139 którym sterowałem wzmacniaczna 6p45c w katodzie
    pozdrawiam VY 73!

0
  • #15 21 Paź 2004 01:20
    SP1AQU
    Poziom 21  

sq7gvu napisał:
    Ja uzyskalem juz odpowiedz na swoje putanie (zastosuje rdzen dwuotworowy zamiast F82, a wyciagne go ze starej glowicy TV).

Wspołczesne telewizyjne głowice zintegrowane są przeznaczone do odbioru sygnałów o częstotliwościach leżących w przedziale od ok. 50 MHz do ok. 860 MHz. W związku z tym symetryzatory wykonywane są z materiału o odpowiednich parametrach - w przypadku polskich głowic typu ZTG był to najpewniej U-11. Nie jest to niestety materiał odpowiedni do pracy na 3,5 MHz. Jeśli mimo wszystko chcesz go wypróbować, to pamiętaj, że dla rdzenia dwuotworowego typu RKs 14x12x8 wykonanego z materiału U-11 stała Al=11, podczas gdy dla toroidalnego RP 16x9,6x4,8 wykonanego z F-82 (najprawdopodobniej takiego rdzenia użyto w oryginalnej konstrukcji urządzenia opisywanego w SR) odpowiednio Al=36. Trzeba więc nawinąć 1,8 raza więcej zwojów dla uzyskania tej samej indukcyjności.

:arrow: Kol. dipol : Jak widać, niekiedy mamy podobne zdanie :)

0
  • #16 21 Paź 2004 15:29
    sq7gvu
    Poziom 17  

Rozumiem. Z tym, ze nieprecyzyjnie sie wyrazilem: slysalem kiedys, ze rdzenie w glowicach TV sa wykonane z materialu F201 (chodzi o stare glowice). I taki mam zamiar zastosowac. mam nadzieje, ze pojdzie. Mam jeszcze pytanie do Kolegi: czy jest szansa, ze Kolega zamiesci na forum parametry rdzeni w formie stabelaryzowanej? Przeciez skads Koega czerpie o nich informacje. Ja majac do nich dostep juz sam bym ocenil ktory rdzen jest ok a ktory nie do danych zastosowan. Jesli to nie problem to pewnie nie tylko ja sie uciesze z takiego wykazu. Pozdrawiam i jeszcze raz dziekuje Kolegom za cenne uwagi. pozdrawiam!

0
  • #17 22 Paź 2004 00:34
    SP1AQU
    Poziom 21  

Witam !
    Dane materiałów magnetycznych zaczerpnąłem z książki "Elementy elektroniczne - bierne" wydanej w 1997 r. przez Oficynę Wydawniczą A&Z. Obszerny opis znajduje się również w książce "Poradnik radioamatora" wydanej przez WKiŁ. Co do przygotowania danych w formie stabelaryzowanej i umieszczenia na forum, to jest ten problem, że jest tego kilkadziesiąt stron, w tym wiele rysunków. Nie dysponuję, niestety wystarczającą ilością wolnego czasu, aby to robić... :(

0
  • #18 22 Paź 2004 07:56
    sq7gvu
    Poziom 17  

Ok! Szkoda troche. W kazdym badz razie jakos sobie poradze (chociazby na podstawie informacji, ktore Kolega mi dostarczyl)Uznalem jednak, ze taki opis bylby pomocny. Dobrze, ze Kolega podal zrodlo tych informacji. Zakladam, ze jesli uruchomie sie na pasmie, to na pewno bedzie czas na to, zeby podyskutowac na pasmie na te tematy. I chociaz internet daje nieograniczone prawie mozliwosci komunikacji, to jednak lacznosc w czasie rzeczywistym da niezapomniane wrazenia; niewspolmierne do tych na forum. Pozdrawiam po raz juz niewiem ktory i licze na lacznosc directowa. Vy 73!

0
  • #19 16 Mar 2009 15:46
    sp9cpz
    Poziom 10  

WITAM!

Mam pytanie z jakie rdzenie /z naszych dostepnych urzadzen / pracuja do 600 Mhz albo wyzej .
    Dzieki za info.

0
  • #20 19 Mar 2009 00:15
    Driver-
    Poziom 38  

Częstotliwość pracy rdzeni jest ważna w przypadku cewek filtrów. Źle dobrany rdzeń może pogorszyć dobroć i wprowadzać straty, nawet do tego stopnia że uniemożliwi pracę obwodu. W transformatorach wzmacniaczy mocy w.cz. materiał z którego wykonany jest rdzeń ma zapewnić możliwie najmniejsze straty. Najważniejszymi sprawami są dobranie odpowiedniej przekładni, aby oporność wyjściową tranzystora/ów stopnia końcowego dopasować do oporności obciążenia wyjściowej zwykle 50Ω, oraz obliczenie powierzchni przekroju rdzenia proporcjonalnie do mocy. FERROXCUBE podaje dokładną specyfikację materiałów Ferrites for signal processing. Proszę zwrócić uwagę na materiały na stronie 57 "Wideband EMI-suppresion Wideband transformers Balun transformers". Jak widać, materiały do tłumienia zakłóceń EMI są tymi samymi, które FERROXCUBE stosuje na transformatory szerokopasmowe jak i na baluny. Natomiast materiały na rdzenie do cewek filtrów wyszczególnione są na stronie 58 w "HF Tuning". Materiały można zakupić u krajowego producenta w sklepie FERYSTRER.

0