Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

lilo

aren 15 Oct 2004 19:02 2939 33
    aren
    Level 28  
    usunołem lilo.conf. Czy da sie jakimś poleceniem zgrac do pliku te dane zawarte w mbr ktore byly wgrywane do mbr wlasnie z lilo.conf ??
    mbo
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Nie słyszałem o takim narzędziu.

Da się za to - np. skopiować ten plik z innego komputera lub z pakietu instalacyjnego lilo. Później oczywiście trzeba go dostosować do własnej konfiguracji.

Ewentualnie można skorzystać z jakiegos graficznego kreatora aby stworzyć pliczek.
    aren
    Level 28  
    problem w tym ze ja juz napisalem chyba z 15 takich lilo.conf i za kazdym razem gdy go wgrywam linux sie nie uruchamia (kernel panic: No init found) nie wiem co jest grane. Linux jest na partycji hdb10, swap hdb5 a przykladowy lilo.conf ktory napisałem wygląda tak:

boot=/dev/fd0
    map=/boot/map
    default="Windows"
    keytable=/boot/pl.klt
    prompt
    nowarn
    timeout=100
    message=/boot/message
    menu-scheme=wb:bw:wb:bw
    disk=/dev/hdb bios=0x80
    image=/boot/vmlinuz
    label="Linux"
    root=/dev/hdb10
    initrd=/boot/initrd.img
    append="devfs=mount acpi=ht resume=/dev/hdb5 splash=silent"
    vga=788
    read-only
    other=/dev/hdb1
    label="Windows"
    table=/dev/hdb

Czy cos tu jest zle, ze ciagle wyskakuje ten bład ??

W mbr mam wgrany lilo ktory sam linux wgrał podczas instalacji. Ja potrzebuje ten lilon.conf zeby go wgrac na dyskietke, zeby nie miec problemu z dostaniem sie do linuxa po przeinstalowaniu windowsow
    User removed account
    User removed account  
    aren
    Level 28  
    uruchamialem juz z CD i przez rescue zapisywalem do mbr ale po tym pojawia sie tez ten blad. A na forum linuxowym juz wczesniej napisalem i nikt mi nie pomogl dlatego tutaj tez napisałem
    deliberabundus
    Level 23  
    boot=/dev/fd0 <---- a co to za perełka
    map=/boot/map
    default="Windows" //wywal cudzysłowy nie są potrzebne, a przynajmniej nigdy nie były
    keytable=/boot/pl.klt
    prompt
    nowarn
    timeout=100
    message=/boot/message
    disk=/dev/hdb bios=0x80
    image=/boot/vmlinuz
    label="Linux"
    root=/dev/hdb10
    initrd=/boot/initrd.img
    append="devfs=mount acpi=ht resume=/dev/hdb5 splash=silent"
    vga=788
    read-only
    other=/dev/hdb1
    label="Windows"
    table=/dev/hdb
    dumle17

Level 13  
    Witam!
    Po napisaniu pliku lilo.conf polecam użyć opcji lilo. A tak poza tym tak samo jak kolega napisał na górze co to do cholery jest? Napęd dyskietek??? :)
    krzkomar
    Level 25  
    aren wrote:
    usunołem lilo.conf. Czy da się jakimś poleceniem zgrac do pliku te dane zawarte w mbr ktore byly wgrywane do mbr wlasnie z lilo.conf ??

Wystarczy:

dd if=/dev/hda of=mbr.bin bs=512 count=1

Zakładam, że MBR masz na /dev/hda
    faber
    Level 24  
    Dodam jeszcze, żeby przywrócić skopiowany mbr po zainstalowaniu np. windowsa :
    dd if=mbr.bin of=/dev/hda bs=512 count=1
    :D

plik mbr.bin kopiujesz oczywiście na dyskietkę :) w przypadku dyskietki z windą:
    A:\> DEBUG
    L 100 2 0 1
    N C:\mbr.bin
    R BX
    0
    R CX
    200
    W
    Q
    aren
    Level 28  
    fd0 jest dlatego ze wgrywam najpierw sobie na dyskietke zeby zobaczyc czy sie komputer uruchomi. jak bym sobie odrazu wgral w mbr to by byla dupa bo musialbym od nowa instalowac linuxa, poniewaz wyskoczyl by blad not init found. Troche techniki i czlowiek dziki ;p
    krzkomar
    Level 25  
    aren wrote:

. bo musialbym od nowa instalowac linuxa, poniewaz wyskoczyl by blad not init found. Troche techniki i czlowiek dziki ;p

Eeee, to nie winda aby go na nowo instalować :) wystarczy jako parametr przy uruchomieniu wskazać mu gdzie masz główną partycję '/' np:

boot: linux root=/dev/hda1
    aren
    Level 28  
    no to przeczytaj wszystko od poczatku co tu pisalem i powiedz mi dlaczego lilo.conf ktory tu wstawilem w nie dziala jezeli linux jest na partycji hdb10 ?? jest w nim przeciez wpisane root=/dev/hdb10 i nie znajduje inita ...
    faber
    Level 24  
    A kolega po każdej zmianie w lilo.conf aktualizuje mbr poprzez wywołanie komendy lilo ?
    aren
    Level 28  
    no jasne ze uruchamiam lilo, po zmianach w lilo.conf

widze ze nie bardzo wiecie o co mi chodzi wiec napisze jeszcze raz po koleji. Instalowalem linuxa na partycji 20 GB. ale potem swtierdzilem ze to troszke za duzo i zmiejszylem mu ta partycje na 5 GB i z reszty czyli 15GB powstala nowa partycja FAT32. Zrobilem obraz linuxa ghostem. po zmiejszeniu i zformatowaniu partycji linuxowej (numer partycji pozostal ten sam HDB10) wgralem obraz z linuxa ale wyskoczyl blad : kernel panic: Not init found. Wiec zrobilem tak: Zainstalowalem na nowo linuxa ktory wgral mi w mbr swojego lilo. Potem nalozylem na to obraz z ghosta. I teraz chodzi. Ale jak uruchomie to lilo.conf ktore jest w obrazie linuxa to znowu wyskoczy mi kernel panic. Dlatego najpierw wszystkie przerobki wgrywam na dyskietke.
    dumle17

Level 13  
    Witam!
    A nie lepiej byłoby zastosować coś jak boot menadżer?? Masz na pewno dysk, który ma więcej niż 1024 cylindry i właśnie chyba w tym jest kłopot. Lilo ma problem załadować system, jeżeli partycja jest poza tym obszarem lub chociaż część przekracza ten obszar. Wtedy najlepiej jest zrobić nie dwie, ale trzy partycje (mnie to trochę dziwi, bo powinna być jeszcze partycja na dane użytkownika /home/, i na plik swapa), na pierwszej partycji instalujesz boot menedżera, a na reszcie już system linux itd. Nie wiem czy właśnie o to chodziło, ale jakby cuś to jest mój numer gg i postaram się pomóc.
    krzkomar
    Level 25  
    aren wrote:
    no to przeczytaj wszystko od poczatku co tu pisalem i powiedz mi dlaczego lilo.conf ktory tu wstawilem w nie dziala jezeli linux jest na partycji hdb10 ?? jest w nim przeciez wpisane root=/dev/hdb10 i nie znajduje inita ...

Bo to to się robi inaczej, jeśli linuks ma być na tak dalekiej partycji:

Pierwszą partycję(/dev/hdb1) zakładasz, tak aby miała np 20MB, to będze /boot i standardowo, tak jak w partycji /boot umieszczasz tam kernel + lilo (część lilo umieszczasz w MBR na /dev/hda). Oczywiście ta partycja równie dobrze ( i nawet lepiej) może być na /dev/hda1 (wówczas całe lilo pakujesz w /dev/hda1) dzięki temu MBR może pozostać oryginalny (ustawiasz tylko /dev/hda1 jako partcję z flagą bootowania).

Popatrz też na inne bootloadery np GRUB, swego czasu rozwiązał mi podobny problem (tyle że ja miałem opcjonalny dysk SCSI).
    Dino+
    Level 13  
    Z tym lilo.conf coś jest namieszane. Nie wiem, może masz ich np dwa? Nie ma czarów. Po jakiejkolwiek zmianie partycji musisz uruchamiać lilo aby zapisało mbr, grub tego nie ma. Może zmień bootloadera i koniec problemów?
    deliberabundus
    Level 23  
    Wprawdzie słabo pamiętam czasy kiedy był jeszcze windows u mnie, ale o ile dobrze pamietam to nie było problemów ze linuks jest gdzieś daleko na partycji. Mniejsza o to. Po zgraniu obrazu (tyle ze ja robilem to dd takze mi nie wstawal kernel), ale to tez nie problem poniewaz juz masz dzialajacy kernel. A zatem lilo.conf:

root=/dev/hda #bo tam masz startowy MBR
    map=/boot/map
    default=Windows
    keytable=/boot/pl.klt
    prompt
    nowarn # a to to nawet nieladne jest :( skad masz wiedziec co i jak
    timeout=100
    message=/boot/message
    disk=/dev/hdb bios=0x80
    image=/boot/vmlinuz
    label=Linux
    root=/dev/hdb10
    initrd=/boot/initrd.img # tutaj nie bede sie sprzeczal moje serwery tego nie maja
    #append sobie na razie darujemy zeby po kolei bylo :)
    #append="devfs=mount acpi=ht resume=/dev/hdb5 splash=silent"
    vga=788
    read-only
    other=/dev/hdb1
    label=Windows
    table=/dev/hdb

I pytanie: Co masz na hda?? ze nic z niego nie startujesz??
    aren
    Level 28  
    nie ma hda. moj dysk jest polaczony jako slave bo na master cos mu nie pasuje, dlatego jest hdb :)
    deliberabundus
    Level 23  
    w takim razie boot=/dev/hdb (przepraszam za blad w poprzednim poscie) i nie ma mozliwosci zeby nie dzialalo.
    05071977
    Level 12  
    z tego co wiem to problem z ghostem jest taki ze zgrywa tylko jedna partycje a linux potrzebuje trzech do pracy sorrki moze to stad ten blad ??????????? :)
    deliberabundus
    Level 23  
    mnie wiadomo o dwóch. / i swap. A w zasadzie jest możlowość by się uprzeć i zrezygnować z swap'a
    dumle17

Level 13  
    deliberabundus wrote:
    mnie wiadomo o dwóch. / i swap. A w zasadzie jest możlowość by się uprzeć i zrezygnować z swap'a

Witam!
    A czemu to zrezygnować ze swapa? Linux pracuje całkiem fajnie ze swapem! To spróbuj w Windowsie wyłączyć swapa i zobaczymy kiedy będziesz miał pierwszy pad! :D
    deliberabundus
    Level 23  
    dumle17 wrote:
    deliberabundus wrote:

Witam!
    A czemu to zrezygnować ze swapa? Linux pracuje całkiem fajnie ze swapem! To spróbuj w Windowsie swapa i zobaczymy kiedy będziesz miał pierwszy pad! :D

Czytaj między wierszami:) chodziło o to trzy partycje, a ja chciałem tylko przekazać że bez swap'a też można jeżeli by się uprzeć . Co nie oznacza od razu że swapa się wyrzuca. Poza tym postaw dwie stacje: windows i linux-swap i poczekaj. Więcej jednak bedzie niebieskiego.
    dumle17

Level 13  
    Witam!
    Partycje swap z linuxa można wykorzystać, bo już tak kiedsyś robiłem na zmianę z windowsem :). Poszukaj na googlach jest taki fajny temacik. W linuksie możesz pracować bez swapa, tak samo w windowsie, ale windows przy każdej bardziej wymagającej aplikacji będzie się ciał natomiast linux nie :)
    deliberabundus
    Level 23  
    :roll: hehehe zostalem wyslany w google, za swapem. :) ale dobra koniec tematu swapa. Powiem jeszcze raz glosno i wyraznie: linuks do pracy wymaga 2 partycji native i swap. Zalecane jest zawsze wyrzucenie /home, /usr, /tmp, /var na osobne partycje, żeby się przypadkiem nie dać zDoS'ować, choćby samemu sobie. Jednak do normalnej domowej pracy wystarczą dwie partycje.

:arrow: dumle17 a ja nie uzywam windowsow wcale i jestem szczesliwy, a jezeli linuksowi skonczy się pamiec to też się przytnie.

:arrow: aren napisz jak wygląda naprawa tego lilo.
    dumle17

Level 13  
    deliberabundus wrote:
    :roll: hehehe zostalem wyslany w google, za swapem. :) ale dobra koniec tematu swapa. Powiem jeszcze raz glosno i wyraznie: linuks do pracy wymaga 2 partycji native i swap. Zalecane jest zawsze wyrzucenie /home, /usr, /tmp, /var na osobne partycje, żeby się przypadkiem nie dać zDoS'ować, choćby samemu sobie. Jednak do normalnej domowej pracy wystarczą dwie partycje.

:arrow: dumle17 a ja nie uzywam windowsow wcale i jestem szczesliwy, a jezeli linuksowi skonczy się pamiec to też się przytnie.

:arrow: aren napisz jak wygląda naprawa tego lilo.

Hmmm.... Tak przyciąć się przytnie, ale nie pojawi ci się żaden "blue screen" jeszcze masz możliwość skillowania danej aplikacji :). Po za tym Linux robi wszystko tak, żeby nie dopuścić do zwisu całości systemu operacyjnego. A tak poza tym to partycja wymiany jest zalecana (koniec tematu) :D
    aren
    Level 28  
    za cholere nie chce sie naprawic. juz kombinowalem na tysiac sposobow i za kazdym razem jest kernel panic. Podejrzewam ze cos sypnelo sie albo z mbr albo z partycjami.
    dumle17

Level 13  
    Witam!
    Ja przy kernel panic zawsze robiłem tak, że uruchamiałem system operacyjny z dyskietki startowej i wtedy następowała edycja plików systemowych. I od razu rekompilacja jajka. Mogło ci się źle skompilować.
    Spróbuj jeszcze raz założyć partycje! Tą partycję, na której będziesz miał Bootloadera lub /boot (szajs egal) ustaw jako active.
    aren
    Level 28  
    wlasnie chce pozyczyc od kogos dysk i zgrac oje dane, zeby calkowicie wszystko sformatowac i ustawic partycje od nowa. Jak najlepiej podzielic dysk zeby byl i windows i linux i zeby nie bylo zadnych problemow z wgrywaniem lilo i martwieniem sie czy cos mu sie nie stanie przy reinstalacji np windowsa ?