Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tani HTPC od podstaw (i dużo czasu na realizację)

MrMajst3r 26 Jan 2011 02:23 11289 49
    wlw_wl
    Level 38  
    Tak, jeśli zainstalujesz odpowiedni sterownik.
    MrMajst3r
    Level 22  
    Dziś zaopatrzyłem się w procesor AMD Athlon X2 4000 pod AM2 + boxowe chłodzenie za kwotę 85zł z transportem oraz płytę główną MSI K9AGM2-L za 135zł z transportem.

Tym sposobem mam już prawie kompletny komputer (nie wiem jak z zasilaczem, czekam na odpowiedź ze sklepu czy do tej obudowy Packard Bella "wchodzi" zwykły zasilacz ATX czy tylko mATX) :) Czekam więc na paczki i powoli będę montował.

Teraz został mi jeszcze do zakupu jakiś pilot. Zastanawiam się nad tym produktem polskiej firmy Elmak, na stronie pisze że współpracuje z XBMC - a tego systemu prawdopodobnie będe używał.

http://maxter.elmak.pl/content/view/67/8/
    studzin
    Level 17  
    A ten pilot będzie smigał pod linuxem?
    MrMajst3r
    Level 22  
    No właśnie tego nie jestem pewien. Na stronie piszą o systemach Windows i XBMC jako programie, a nie systemie (czy nakładce na Linuxa)...

Ale według tego tematu powinien działać... (3 post) http://forum.ubuntu.pl/showthread.php?t=119849

Dla pewności napisałem jeszcze maila do tej firmy, zobaczymy co odpiszą :)
    studzin
    Level 17  
    A widziałeś gdzieś podswietlany pilot?
    MrMajst3r
    Level 22  
    Ostatnio w Komputer Świat był test pilotów, nie mam tego numeru tylko pamiętam że u kolegi pobieżnie go oglądałem, ale znalazłem w Internecie tabelę podsumowująca test - Maxter nie wypadł wprawdzie zbyt dobrze, ale jeśli będzie zgodny z Linuxem i XBMC to raczej go wezmę, pozostałe piloty z testu są bardzo drogie. Czołówka posiada podświetlane przyciski :)
    MrMajst3r
    Level 22  
    Dostałem odpowiedź od firmy Elmak na zapytanie czy pilot współpracuje z XBMC jako głównym systemem operacyjnym lub jako nakładką na Ubuntu"
    Quote:

Niestety pilot nie był testowany na Ubuntu.
    Mimo to pilot działa pod systemem linux symulując klawisze myszki i klawiatury jako urządzenia HID. Jednak samemu trzeba sprawdzić czy to będzie działało we właściwy sposób.
    studzin
    Level 17  
    Kurde mogli by zapuścić jakiegoś live'a i sprawdzić przynajmniej by sobie klientów napędzili.

Zasugerujesz im to?
    Jak byś jeszcze z nimi korespondował to możesz się spytać czy można kupić sam odbiornik(mi się w sumie bardziej podobają logitechy)

Nie udało mi się znaleźć informacji czy na linucha jest jakiś odpowiednik Girdera.
    MrMajst3r
    Level 22  
    Nie sądzę żeby sprzedawali same odbiorniki. Logitechy oczywiście ładniejsze, ale też droższe... Prawdopodobnie zakupię ten pilot więc podzielę się opinią jak wygląda współpraca z XBMC i Linuxem (ale tutaj zapewne będę potrzebował pomocy z konfiguracją).
    studzin
    Level 17  
    Z tego co zrozumiałem tutaj jest lista pilotów które śmigają out the box pod linuchem.
    Siles
    Level 17  
    "MrMajst3r"

Tak jak wspomniałem to podam ci info jak zrobić nakładkę na XBMC w systemie 10.10 Ubuntu na jądrze Linux, jednak co do oddzielnego systemu XBMC to nie mam pojęcia, jednak osobiście się domyślam, że ma mniejsze wsparcie niż np. Ubuntu choć nie wiem dokładnie na jakiej dystrybucji się opiera np. Debian/Ubuntu, czy być może innej lub jest całkowicie inna dystrybucja, jednak śmiem twierdzić, że jeżeli będzie to całkowicie oddzielna dystrybucja być, może (domysły) będzie na chwile obecna mniej kompatybilny z dzisiejszymi gadżetami/podzespołami i może są same trudności co do uzyskania samych sterowników lub kompatybilności sprzętowej (tutaj już szukaj na własną rękę).
    Ja bym opierał się na nakładce, gdyż jest to jak inna dystrybucja Linux-owa, która się dynamicznie rozwija (nie okłamując się) a możliwość konfiguracji ustawienia auto-startu jest bardzo poprawna i dobrze stworzona na tyle iż w moim HTPC jest bardzo płynna i nie widać żadnego przejścia powłok poza ekranem ładownia dystrybucji Ubuntu. Cały proces przejścia, jak zaznaczyłem poprzednio jest bardzo dynamiczny i nie do spostrzeżenia.
    Z góry przepraszam za zwłokę czasową w sprawie objaśnienia instalacji XBMC ale miałem pewne problemu z 10.10 i musiałem poszperać w necie oraz były również inne sprawy codzienne, który z przykrością obciążyły mnie na tyle abym nie mógł się skupić na pomocy w konfiguracji XBMC pod twój Ubuntu 10.10
    PS. Postaram się to jak najszybciej sprostać i podać ci w temacie....

Serdecznie Pozdrawiam
    Siles
    studzin
    Level 17  
    @siles xbmc z urzędu jest na ubuntu i chyba warto się trzymać fabrycznej distro ze względu na wsparcie.
    Siles
    Level 17  
    studzin wrote:
    @siles xbmc z urzędu jest na ubuntu i chyba warto się trzymać fabrycznej distro ze względu na wsparcie.

Oczywiście masz rację całkowicie. Jest również kompatybilny jako nakładka na inne dystrybucje, nie będę teraz wymieniał jakie bo nie chcę walnąć gapy, temat ten przerabiałem ponad 1 rok temu lub więcej, więc z upływu czasu ulotniły mi się te informacje. Jednak nie odbiegając od wątku tego Postu, autor wspomina o możliwości instalacji samego XBMC, a sam dociekając ponad rok temu czy więcej pamiętam, że natrafiłem na Live CD XBMC, jednak z powodu braku wystarczającej wiedzy i nieufności co do nowej oddzielnej dystrybucji oraz przede wszystkim braku jakiejkolwiek znanej dystrybucji, która nie okłamując się w pełni obsłużyła by każdy sprzęt, wycofałem się z niej niezwłocznie, dlatego chcą zaoszczędzić sobie czas i nerwy, a przede wszystkim mając możliwość pójścia na skróty (przyznam się szczerze) wolałem zastosować nakładkę, a efekt mimo iż analizowane przeze mnie fora itd. były co najmniej 3 lata do tyłu z datą ważności. Efekt jednak zaskakiwał sam w sobie. Możliwości w pełni HTPC (wizualne aspekty menu, możliwość używania zewnętrznych kontrolerów, itd.) oraz samego systemu w 1-nym dały za wygraną, dlatego jak wspomniałeś kolego "studzin" został bym przy nakładce.

Pozdrawiam Siles
    studzin
    Level 17  
    Wersja live jest oparta na ubuntu i jest naprawdę konkretne wsparcie (anglojęzyczne) na oficjalnym forum i wiki. I chodzi chyba wszystko co może być do szczęścia potrzebne: piloty, karty graf, pady, karty dźwiękowe. Nie widzę powodu dla którego trzeba by instalować nakładkę na innym distro, chyba, że ktoś ma ambicje kompilować system stricte pod swój config i własne widzimisie.
    studzin
    Level 17  
    Kurcze pamiętaj, że masz 10 dni na odesłanie sprzętu bez podawania przyczyny. Może jednak warto wybrać jakąś nową i dedykowaną platformę.
    MrMajst3r
    Level 22  
    W sklepie kupowałem tylko płytę główną i obudowę, reszta to używki od prywatnych osób. Napisałem im maila, że płyta wygląda na uszkodzoną, zobaczymy co odpiszą. Dziś postaram się jeszcze sprawdzić CPU i RAM na innym komputerze, żeby wyeliminować te elementy jako podejrzane.
    Siles
    Level 17  
    Tutaj podaję ci 2 możliwości instalacji "XBMC" :

** 1 METODA :

1. Wchodzisz na stronę : http://xbmc.org/
    Dział „ Download ” (wybierasz LIVE CD "XBMC" – jeżeli interesuje cię tylko i wyłącznie samo "XBMC" na jądrze Linux opiera się na dystrybucji Ubuntu/Debian)
    Co do konfiguracji instalatora odsyłam do wujka google.pl

** 2 METODA:

1. Instalujesz Ubuntu z : http://ubuntu.pl/pobierz.php (wersja najnowsza cię interesuję czyli w twoim przypadku „Ubuntu 10.10 PL”)

2. Instalator będzie cię pytać, czy chcesz aby system logował się automatycznie !! ZAZNACZ ABY TO ROBIŁ !!
    oraz czy dokonać aktualizacji podczas instalacji itd... wybierz, że tak oraz zaznacz ostatnią opcję „third part...” opcja ta polega na wgraniu wszystkich standardowych kodeków, które pozwolą ci prawidłowo odtwarzać wszelakie standardy kodowanych plików multimedialnych: flash, mp3, itd...... w razie problemów z instalacją Ubuntu odsyłam do np.
    http://www.ubuntu-pomoc.org/ubuntu-10-10-instalacja-krok-po-kroku/

Pamiętaj aby zapamiętać hasło administratora podczas dokonywania instalacji !!

3. Po uruchomieniu Dystrybucji Ubuntu wchodzisz w górne menu:

a) Programy / Akcesoria / Terminal
    i wklejasz te komendy :
    ( WYMAGA WPISANIA HASŁA !! ADMINISTRATORA)

sudo apt-get install python-software-properties pkg-config

sudo add-apt-repository ppa:team-xbmc

sudo apt-get update

sudo apt-get install xbmc xbmc-standalone

sudo apt-get update

Auto-Uruchomienie "XBMC" podczas startu wygląda następująco :

4. Wchodzi do kategorii menu :

System / Administracja / Ekran Logowania

5. Następnie w oknie „Ustawienia ekranu logowania” klikasz na przycisk „Odblokuj”
    (WPISUJESZ HASŁO ADMINISTRATORA)

6. Następujące pola muszą być :
    - (ZAZNACZONE) Logowanie jako : TY ! : automatycznie
    -(ODZNACZ) Opóźnienie : 10 : sekund przed automatycznym zalogowaniem
    -(W ostatniej opcji) ZMIEŃ Z „Ubuntu Desktop Edition” NA „XBMC” : jako sesję domyślną

7. Po zakończeniu klikasz na przycisk ( ZAMKNIJ ) i cieszysz się "XBMC" z dystrybucją UBUNTU

PS. NIE ZAPOMNIJ !! Aby posiadać możliwość aktualizacji "XBMC" oraz wgranie
    różnych wtyczek, należy w "XBMC" przejść w zakładki:

SYSTEM / INTERNET i zaznaczyć możliwość dostępu

To samo jeżeli interesuje cię zmiana domyślnego języka "XBMC" z standardowego ENG na PL

Serdecznie Pozdrawiam
    Siles
    MrMajst3r
    Level 22  
    Witam po dłuższej przerwie!

Wczoraj skompletowałem już całkowicie mój zestaw.

A mianowicie:
    - nowa obudowa mATX Packard Bell + frontowy czytnik kart
    - zasilacz Neotec Maximus 380W
    - procesor AMD X2 4000 EE + chłodzenie AAB AAB Cooling Super Silent P2 PWM (cichutkie i wydajne, a do tego tanie, polecam)
    - pamięć RAM 1,5GB Kingston (512MB dostałem gratis, może rozbuduję do 2GB)
    - nowy dysk Hitachi Deskstar 7K1000.C 500GB (cichutki, polecam)
    - nowa nagrywarka Sony AD-7260S-0B (płyty czyta dobrze, trochę głośno rozkręca, ale potem pracuje już prawie niesłyszalnie)
    - Gigabyte Radeon HD4550 z wyjściem HDMI (obraz na telewizorze żyleta, z dźwiękiem nie ma problemów)
    - zestaw bezprzewodowy Logitech EX110

Na razie całość oparłem na systemie Windows 7 Home Premium + XBMC, ze wzlędu na lepszą kompatybilność z grami, programami no i przyzwyczajenie do Windowsa. Poza tym inni domownicy mniej więcej się orientują w tym systemie, z Linuxem byłoby gorzej. System startuje dosyć szybko, więc nie stanowi to dla mnie problemu, aczkolwiek rozważam w przyszłości postawienie Ubuntu z XBMC jako domyślny system.

Teraz mam jeszcze pytanie, czy można jakoś ustawić uruchamianie komputera z klawiatury? Wiem, że da się to zrobić na starej klawiaturze PS/2, ale czy da radę także przy USB?

Czy można zrobić taki myk, żeby w telewizorze automatycznie przełączało się źródło na HDMI po wykryciu sygnału z komputera? Jestem przekonany, że telewizor ma taką funkcję, tylko chyba trzeba coś odpowiednio ustawić w komputerze.

Czy da radę ustawić automatycznie wyłączanie telewizora po iluś tam minutach nieaktywności komputera? Mam na myśli tak jak dzieje się to z monitorem. Bo po tradycyjnym ustawieniu w oszczędzaniu energii to dzieje się tak, że obraz na telewizorze się traci, tzn. tak jakby karta graficzna przestaje go wysyłać, ale telewizor dalej pracuje i wyświetla po prostu czarne tło z nazwą źródła w rogu.