Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stihl 023 nie trzyma wolnych obrotów (gaśnie)

kubek12 19 Jan 2011 09:47 38298 23
 • #1
  kubek12
  Level 10  
  Witam .Problem jest następujący ciężko ustawić wolne obroty, na zimnym silniku piła trzyma wolne obroty, ale jak się rozgrzeje to pochodzi chwile i gaśnie na wolnych obrotach. Dodam że uszczelniacze zostały wymienione na nowe, membrany gaźnika też, wężyk paliwa i impulsowy też, filtr paliwa i świeca także. Wszystkie części oryginalne. Aha i jest jeszcze taki objaw że pila gaśnie gdy się ja przechyli na bok jak do ścinki drzewa, pewnie łapie gdzieś lewe powietrze tylko gdzie?
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  kubek12
  Level 10  
  No właśnie uszczelniałem to silikonem czerwonym niby odpornym do +350st.C dedykowanym dla motoryzacji.A łącznik wyglądał jak nowy jak miałem silnik na wierzchu wymieniłem też uszczelkę gaznika tą od cylindra, chyba będę musiał w takim razie jeszcze raz rozkręcić piłę i przyglądnąć się temu łącznikowi. A jaką masę uszczelniająca trzeba stosować do skrzyni, wiem że dirko ale ich jest kilka rodzai jedne są do 180 a inne do 250stC i nie będę wiedział która kupić, aha a jak będę rozbierał skrzynie to muszę wymienić znowu uszczelniacze na nowe?
 • #4
  jack63
  Level 43  
  Używanie silikonu przy składaniu silników uważam za podstawowy błąd popełnianych przez niedoświadczonych mechaników. Silikon (taka jego chemia) nie znosi kontaktu z benzyną! A te 350 oC to już można między bajki włożyć. Jakieś marketingowe dupki źle przetłumaczyły instrukcję użytkowania i zamiast 350 oF (Fahrenheita) napisali Celsjusza.
  Polskie silikony opisane były: max 160 oC!
  Jak ktoś nie wierzy proponuję zrobić próbę.
  A tak w ogóle gdzie w silniku są tak wysokie temperatury? Jedynie głowica je osiąga. Jednak tam albo nie ma uszczelki albo jest aluminiowa/klingerytowa/inna.
  Wg. mnie simmeringów nie musisz wyjmować jeżeli nie są uszkodzone. Choć mogła spaść sprężynka(?). Nawet przy składaniu na gorąco powinny wytrzymać.
  Zrób próbę podciśnienia strzykawką przy zatkanych otworach gaźnika i wydechu aby być pewnym szczelności skrzyni korbowej.
  Czy próbowałeś użyć ssania lub przytkać wlot do gaźnika aby wzbogacić mieszankę paliwowo-powietrzną. To prosty sposób na diagnozę nieszczelności pod tłokiem.
 • #5
  kubek12
  Level 10  
  No próby nie robiłem, a o tym że sylikon rozpuszcza się po kontakcie z benzyną nie wiedziałem chociaż często go zmywałem ale rozp. nitro. w sumie przed rozebraniem skrzyni korbowej będę mógł zrobić mu próbę a simeringi wymienię na nowe bo na te dawałem silikon tzn. tak cieniutko rozsmarowałem po zewnętrznym obwodzie. W sumie ten silikon był używany ale głównie do uszczelnień przy miskach olejowych i kapach przy silnikach wysokoprężnych i nie było z nim problemu.W następnym tygodniu jak znajdę trochę czasu to się za to zabiorę, tylko czym mam to uszczelnić jak nie silikonem bo uszczelki tam producent nie przewiduje tylko masę dirko tylko którą bo jest ich kilka są do misek olejowych do 180st.C i są do 250st.C tylko które z nich przewiduje producent żeby znowu benzyna tego nie rozszczelniła bo 3 raz rozbierać piłę mi się nie uśmiecha.Aha a tę próbę szczelności mogę wykonać za pomocą sprężarki czy coś się może uszkodzić od zbyt wysokiego ciśnienia powietrza, tak ok. 2 barów starczyłoby chyba nie?
 • #6
  jack63
  Level 43  
  Ale się uparłeś na rozbieranie silnika i te temperatury. Zrób próbę i usuń farfocle silikonu. To kolejna jego wada! Obyś nie zatkał kanału impulsowego gaźnika! Co do uszczelnień. Jest tego zatrzęsienie. Kup odporny na benzynę. Niestety nie doradzę, bo dawno nie kupowałem a wszystko się zmienia jak w kalejdoskopie.
  Możesz próbować wykonać próbę szczelności za pomocą sprężarki. Jednak ciśnienie nie powinno przekraczać 1 Bar! Simmeringi nie są przystosowane do wiekszych ciśnień! Jak gdzieś będzie syczeć to masz winowajcę.
  Niestety nie doczytałeś dokładnie. Napisałem:
  Quote:
  Zrób próbę podciśnienia strzykawką przy zatkanych otworach gaźnika i wydechu aby być pewnym szczelności skrzyni korbowej.

  Podkreślenie ode mnie. Od kiedy próbę podciśnienia można zrobić sprężarką i ciśnieniem 2 Bary?
  Z moich doświadczeń wynika, że 90 przypadków na 100 dotyczy zasysania powietrza przez simmeringi podczas fazy podciśnienia w skrzyni korbowej.
  Po za tym podanie zbyt dużego nadciśnienia grozi w niektórych konstrukcjach wypchaniem simmeringu.
 • #7
  User removed account
  User removed account  
 • #8
  jack63
  Level 43  
  Oczywiście Rycho T jest niezawodny i służy fachowymi radami.
  Osobiście stosowałem metodę próby podciśnienia w wersji nieco zmodyfikowanej.
  Zaślepiałem wydech i wlot do gaźnika a ssałem przez otwór świecy.
  Tłok w dolnym położeniu. Po porostu łatwiej uszczelnić króciec cylindra idący do gaźnika i użyć uniwersalnego króćca w otworze świecy.
  Pewnie podane przez Rycho T dane nie będą mogły byc zweryfikowane przez autora tematu. Trzeba mieć i móc podłączyć wakuometr. Jednak dają pogląd na sprawę.
  Dodam, ze stosowałem i stosuję tą metodę do niepewnych silników. Poddanych operacji tzw. remontu. Gdy sam składam silnik nie robię pomiarów tylko dbam o szczelność na etapie montażu.
 • #9
  kubek12
  Level 10  
  Próby wakuometrem nie przeprowadzę bo takowego nie posiadam, jedynie manometr jakiś by się znalazł, ze strzykawką też nie będzie problemu, także jak przeprowadzę badanie to opisze wyniki. Chciałem zapytać czy mogę użyć dirko spezial silikon beige, bo kolega akurat taki ma bo jest on do misek olejowych VW/Audi ale pisze że do temp.180stC czy wytrzyma czy inwestować ok.40-50zl w dirko HT wolałbym za to kupić drugi raz uszczelniacze nowe oryginalne i wymienić.
 • #10
  User removed account
  User removed account  
 • #11
  jack63
  Level 43  
  Brak wakuometru nie jest wielką przeszkodą. Zassij większą strzykawką. Ma trzymać podciśnienie przez kilkanaście sekund. Siła potrzebna do wyciągania tłoka strzykawki mówi o podciśnieniu.
  Jakbyś się zdecydował na ponowne rozkładanie/składanie silnika to rób to na gorąco.
  Jakiegokolwiek uszczelniacza użyjesz, daj go jak najmniej, aby po ściśnięciu nie powstały farfocle. Powierzchnie uszczelniające mają być gładziutkie i odtłuszczone.
  Ja wciąż będę się upierał przeciw silikonowi. Lepszy już jest zwykły Hermetyk w minimalnych ilościach. Przecież o szczelności ma decydować bardzo dobry stan powierzchni a nie uszczelniacz! Sporo ludzi nabroi śrubokrętami lub innymi narzędziami. Nie wyczyści powierzchni i uważa, że jak da kilo silikonu to będzie bardzo dobrze.
 • #12
  kubek12
  Level 10  
  OK.Sylikon już mam teraz tylko uszczelniacze trzeba kupić, aha a czy tam w te półkola co przychodzą uszczelniacze dawać tą masę uszczelniającą luba na same uszczelniacze, czy tylko ją tak cienko rozsmarować po tych poziomych płaszczyznach a uszczelniacz sam przylgnie do obudowy cylindra i miski korbowej jak się to razem skręci i będzie to szczelne?
 • #13
  User removed account
  User removed account  
 • #14
  kubek12
  Level 10  
  Co to znaczy robić na gorąco, bo jak jest rozgrzany silnik to za bardzo go dotknąć nie idzie.Dzisiaj wypaliłem nią ok.2 zbiorniczków i podregulowałem śrubami H i L i jakoś trzyma obroty ale są trochę wysokie bo łańcuch już jakby się chciał kręcić a jak je minimalnie zmniejszę to po ok.1min. pila zgaśnie bo obr powoli ale spadają, a jak ma te troszkę wyższe obroty to nawet jak przechylam to nie gaśnie na boku, odpala się dość dobrze po kilku szarpnięciach, nie wiem jak ostygnie jak będzie palić bo regulacji dokonywałem na rozgrzanym silniku.Ale i tak ja rozbiorę w najbliższym czasie bo tego silikonu dałem za dużo, aż wyszedł bokiem i sprawdzałem to benzyna te farfocle z boku trochę rozpuszcza także problemy pewnie się nasilą po jakimś czasie dlatego to jak już mam ten silikon dirko to zrobię według waszych instrukcji a przy okazji sprawdzę gumowy łącznik od gaznika do cylindra.A odtłuszczania i zmywania sylikonu dokonuje rozp. nitro bo szybko wysycha i sylikon po nim ładnie odchodzi, tylko że muszę uważać, bo wchodzi w reakcję także z niektórymi gumami lub plastikami.
 • #15
  User removed account
  User removed account  
 • #16
  jack63
  Level 43  
  Tak. Rycho T jak zwykle niezawodny. Muszę się przyznać, że nie spodziewałem się takiej konstrukcji. W tym wypadku składanie na gorąco nie ma sensu.
  Po pytaniu Rycho T dalej się utwierdzam w opinii, że silikon nie jest dobry do silników. O ilościach użytego uszczelniacza lepiej nie wspominać.
  Z reguły co za dużo to niezdrowo. I nie tyczy się to tylko jedzenia.
 • #17
  kubek12
  Level 10  
  Przy gaźniku tylko uszczelkę wymieniłem, membrany i wężyki od paliwa i impulsowy, ale żadnego silikonu nie dawałem, silikon tylko poszedł na miskę korbową.
  Obecnie mam roboty trochę w lesie, to jak skończę, pewnie w następnym tygodniu, o ile nie będzie z nią wcześniej problemów to postaram się ją rozebrać i uszczelnić od nowa wg. waszych zaleceń. Wtedy dam znać jakie będą wyniki.
 • #18
  kubek12
  Level 10  
  Witam. Jestem świeżo po pomiarach szczelności, a więc tak robiłem to za pomocą strzykawki 100ml zasysałem przez gaźnik ,przewód impulsowy wydech zaślepiony świeca wkręcona tłok w górnym punkcie i za każdym razem podciśnienie utrzymywało się sporo ponad 20s zanim zelżało , robiłem kilkanaście pomiarów i za każdym razem to samo, pomiar dokonywała druga osoba stoperem. I co teraz mam robić wymieniać uszczelniacze, bo już kupiłem nowe silikon Dirko też mam ,czy szukać przyczyny gdzie indziej, ale gdzie? Aha świece mam wstawiona starą bo na nowej było to samo, gdy mi piła zgasła to musiałem ja odpalać kilka razy szarpiąc i naciskając gaz inaczej nie odpali czyli gaśnie z braku paliwa, może problem leży w gaźniku, regulowałem go tak jak jest w instrukcji najpierw do końca wkręcałem a potem o 1 albo 1,5 obrotu wykręcałem nieraz wtedy ładnie pracowała i trzymała obroty, ale jak ostygła to albo gasła albo obroty falowały, chyba że ten silikon traci swoje właściwości pod działaniem temp. i wtedy tylko są nieszczelności nie duże i piła nie trzyma obrotów, gaśnie także jak jest ciepła i się ja w bok mocno przechyli.I co teraz mam robić bo pomysły mi się już kończą piła leży teraz do połowy rozebrana i nie wiem czy ją dalej rozkręcić czy złożyć spowrotem i szukać przyczyny w gaźniku, czy jeszcze może gdzie indziej?
 • #19
  User removed account
  User removed account  
 • #20
  kubek12
  Level 10  
  Tłok i pierścienie jeszcze ładnie wyglądają, widać ze 2 delikatne rysy na gładzi nie wyczuwalne są prawie paznokciem. Simeringi są oryginalne z serwisu stihla sam zakładałem ze 2-3 miesiące temu. Jedyne co mi się wtedy rzuciło w oczy to taki wyrobiony rant karteru i misy od strony sprzęgła bo tam był właśnie rozwalony uszczelniacz i chyba troszkę wyskrobał ten rant miski z boku ale powierzchnie styku z uszczelniaczem są gładkie z jednej jak i drugiej strony, uszczelniacz od strony cewki był niby dobry ale też go wymieniłem, po tym remoncie piła zaczęła jakoś pracować tylko byl problem z tymi obrotami. Dostałem ją jako uszkodzoną z niemiec bo im w serwisie niby nie opłacało się jej remontować, tak powiedział wujek co mi ją dał. Teraz zauważyłem też że chyba nieszczelna była pod uszczelką tłumika bo jest tam taka maź i trochę kopciło tak jakby z boku tłumika, ale to tylko nieraz było widać, w sumie teraz to mogę kupić i wymienić tą uszczelkę bo i tak mam tłumik zdjęty, chyba ona nie miała wpływu na nie trzymanie obrotów. Z tego co pamiętam, pierwsze odpalenia były bez tłumika i było bardzo głośno ale jakoś piła tam pracowała tylko gaz trzeba było trzymać bo nie była wyregulowana. Jutro postaram się ją dalej rozebrać to sprawdzę stan tej miski jeszcze raz, a simeringi na pewno się nie obracają razem z wałem bo już by to teraz było widać po zdjęciu sprzęgła i koła zamachowego.
 • #21
  kubek12
  Level 10  
  Rozebrałem dziś piłę i uszczelniacze nie obracały się w środku nie było żadnych farfocli zbytnio tylko ten rant o którym pisałem wcześniej jest wytarty od strony łożyska wału po tej stronie co jest sprzęgło bo tam kiedyś był rozwalony uszczelniacz i obszlifował ten rant, czyli co teraz wymienić miskę bo karteru się zbytnio nie opłaca wymieniać, chociaż bieżnia styku czoła uszczelniacza jest gładka i nieoszlifowana to powinno to być dobrze uszczelnione bo silikon też tam dawałem.Co poradzicie teraz zrobić, pozbyć się piły czy co?
 • #22
  User removed account
  User removed account  
 • #23
  kubek12
  Level 10  
  Piła ma dość dobrą kompresje bo powoli opadała na rączce i siłę tez ma, dobrze odpala także myślę że te rysy nie maja dużego wpływu ciąłem metry dębowe prawie suche wzdłużnie i jakoś dawała radę tylko przerwy robiłem żeby się nie przegrzała.Zmyłem dzisiaj silikon acetonem i widzę że misa nie jest popękana uszczelniacz ładnie w niej przylega i go nawet na sucho nie można obrócić to pewnie jak miał silikon to się też nie obracał razem z wałem. Uszczelkę pod gaźnik kupiłem znowu nową i od razu też pod tłumik bo była stara, gaźnik już drugi dzień moczę rozkręcony w benzynie, może coś pomoże chociaż wcześniej go kiedyś też moczyłem i dmuchałem sprężonym powietrzem i poprawy nie było, sitko uszczelki i membrany wymieniłem już wcześniej, także teraz nie ma chyba potrzeby.W tym albo następnym tyg. postaram się ją poskładać wg.Waszych instrukcji i dam znać jakie efekty będą, jak negatywne to pogonie ja komuś dalej.
 • #24
  kubek12
  Level 10  
  Witam złożyłem piłę tak jak kazaliście i dalej to samo piła nie gaśnie już zbytnio sama z siebie ale jak ją wezmę na jeden, bok sprzęgłem pionowo do ziemi to gaśnie ale tylko na biegu jałowym, ale w sumie może to obroty mam tak nie do ko0ńca dobrze wyregulowane, jak podkręcę śrubką L lekko to nie gaśnie po przechyle na bok tylko lekko zwalnia ale za to położona w poziomie ma takie zdaje mi się wysokie obroty chociaż łańcuch się nie kręci to chyba tak zostawię da radę tym pracować , odpala dobrze to nie ma co szukać dziury w całym najwyżej oddam ją do regulacji gaźnika, aha wymieniłem teraz w niej na nowe uszczelniacze uszczelkę pod gaźnikiem i pod tłumikiem i gaźnik bez membran moczyłem w benzynie przez 3 dni, temat uważam za skończony bo już za bardzo nic się nie wyduma.