Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomoc przy wybraniu miejsca instalacji anteny "n"

Brzymeq 19 Jan 2011 11:41 2402 13
 • #1
  Brzymeq
  Level 32  
  Muszę zainstalować antenę 80 od "n". Niestety mieszkanie jest nie po tej stronie co trzeba i trzeba kombinować, wymyśliłem jedno miejsce gdzie mógłbym to zainstalować ale nie wiem czy kable elektryczne nie będą wpływały jakoś na odbiór. W załączniku są fotki, chodzi o miejsce nad czerwonym daszkiem, pod kablami z napięciem. Planuje umieścić ją na wysokości gzymsu, żeby była jak najniżej od kabli i nie za nisko od daszku. Montaż na pustakach gdzie jest przeszklone pomieszczenie odpada bo pustaki są do wyburzenia niebawem, poza tym sypią się strasznie. Jeśli nie mogę am to będę musiał zainstalować ją po lewo od anteny od cyfry. Jednak nie ukrywam że wolałbym użyć mniej kabla i mniej się narobić ;) Proszę o opinię speców z tej branży :)

  Fotki należy załączyć przy pomocy przycisku "Dodaj obrazek". [Mirek Z.]

  Chetnie bym dodał fotki bo tak próbowałem ale niestety za każdym razem zawieszało się ;/
 • #2
  irek19
  Level 33  
  To ile tego kabla musiałbyś użyć, jeśli antena będzie po lewej od cyfry ?
 • #3
  forestx
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  1. Czyja jest ta antenka od cyfry? Może dogadasz się, kupisz twina (dwa niezależne konwertery w jednej obudowie).
  Minusem jest to, że automatycznie poziom sygnału u właściciela tej antenki (a duża ona nie jest) spadzie o 3dB. Ale nowszy konwerter to lepsze parametry, a poziom nie jest najważniejszy.
  2. Teoretycznie rzecz biorąc kable elektryczne nie powinny mieć wpływu na odbiór (oprócz zasłaniania oczywiście). O zachowaniu uwagi przy montażu wspomnę tylko mimochodem :twisted: Wysoko to nie jest, można próbować.
  Ja bym sugerował jak najbliżej winkla i jak najniżej:
  Pomoc przy wybraniu miejsca instalacji anteny "n"

  I oczywiście tak jak pisze Irek: wiele tego kabla ma być?
 • #4
  Brzymeq
  Level 32  
  Antena jest mojej Mamy ale nie wchodzi w gre dołączenie się do niej, po pierwsze to jest 60 a po drugie już mam nową antene 80 wraz z twinem. Kabla nie liczyłem ale 8-10 metrów to i tak będzie na wyrost. Dzisiaj po pracy zmierzę dokładnie żeby już jutro kupić bo w sobote muszę to zamontować. Wolałbym bliżej nie dla oszczędności kabla przede wszystkim a łatwiejszemu montażowi. Nie będę musiał wisieć na drabinie z wiertarką a i do ustawiania będzie wygodniej stać na czymś o większej powierzchni niż szczebel. I mniej przybijania kabla do ściany.
 • #5
  irek19
  Level 33  
  Montuj między oknami i będzie OK. Pod kablami zasilającymi budynek raczej sobie odpuść.
 • #6
  forestx
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Jeśli właściciel budynku/mieszkania nie ma nic przeciwko to oczywiście montuj obok tej istniejącej (źle zrozumiałem to co napisałeś w pierwszym poście - że jakieś problemy z instalacją w tem miejscu będą).
  8-10 metrów kabla to żadna odległość.

  Brzymeq wrote:
  Nie będę musiał wisieć na drabinie z wiertarką a i do ustawiania będzie wygodniej stać na czymś o większej powierzchni niż szczebel.
  - niestety masz 100% racji. Przeżywałem to swojego czasu po kilka godzin dziennie. Po zejściu z drabiny człowiek uczy się chodzić :twisted:
  Teraz mam zwyżkę :D
 • #7
  Brzymeq
  Level 32  
  Między oknami będzie +3m kabla. Jeśli pod drutami to 8m. Przed chwila stanąłem na wprost jak jest skierowana antena od cyfry i jeśli patrzeć pod druty tam gdzie ma być nowa to ona nie będzie w ogóle pod nimi, one idą bardziej w skos i nawet nie będą w polu widzenia, jak coś to lekko z boku.


  Hmmmm czyli moja miejscówka pod kablami odpada ;/ W ogóle to mógłbym wywalic talerz z cyfry i zamontowac 80 z twinem i zrobic enke z jednym kablem, bez nagrywania.
 • #8
  andpol 33
  Level 38  
  Zamiast twina quad i masz N-kę z 2 kablami.
 • #9
  forestx
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  andpol 33 wrote:
  Zamiast twina quad i masz N-kę z 2 kablami.
  - i co najmniej 6dB mniejszy sygnał w porównaniu z singlem.
  W praktyce więcej.
 • #10
  Brzymeq
  Level 32  
  Dodaje fotki po montażu. Najpierw zamontowałem pod anteną z cyfry, ale było za nisko więc jednak trafiła pod druty bo między okna, było za dużo kabla a nie miałem na tyle pod ręką. Na ślepo bez miernika udało się ustawić ~80 i ~70 jakości było 96/80 ale ruszyłem i później już nie mogłem trafić. W sobotę jeszcze pokombinuję bo czasami przerywa mi dźwięk na kanałach HD i NSport ma lekko przesunięty dźwięk.

  Zachęcam wszystkich do samodzielnego montażu, nie jest to straszna sprawa, z tym że lepiej mieć do czego przyrównać antenę albo od razu zaopatrzyć się w miernik.

  Pomoc przy wybraniu miejsca instalacji anteny "n" Pomoc przy wybraniu miejsca instalacji anteny "n"


  I mam jeszcze jedno pytanie, monter chce ode mnie 50zł na korekcję ustawień ale ustawi na 100% jakości (ustawiał już tak dwójce moich znajomych). Teraz się zastanawiam czy dać mu 50zl i mieć ustawione, czy kupić miernik za 50zł ;D Co wy na to ?
 • #11
  _cheetah_
  Network and Internet specialist
  Brzymeq wrote:
  I mam jeszcze jedno pytanie, monter chce ode mnie 50zł na korekcję ustawień ale ustawi na 100% jakości (ustawiał już tak dwójce moich znajomych). Teraz się zastanawiam czy dać mu 50zl i mieć ustawione, czy kupić miernik za 50zł ;D Co wy na to ?
  jeśli nie masz wprawy, to wskaźnikiem za 50zł nie ustawisz precyzyjnie anteny, nie mówiąc o skosie konwertera (trzeba mieć taki gdzieś za minimum 1500zł...). Już prędzej można próbować z użyciem odbiornika, jeśli ma czuły wskaźnik jakości. Spróbować sam możesz, nic nie tracisz poza swoim czasem i nerwami, a jak nie będziesz zadowolony - wezwiesz montera... I pamiętaj - ustawienie warto optymalizować na najsłabszych transponderach...
 • #12
  matzg
  Level 35  
  Witam, regulowałeś skos na konwerterze?
 • #14
  telesat1
  Moderator on vacation ...
  Temat wyczerpany.
  O ustawianiu anten jest wszystko na forum.
  Zamykam.