Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bateria słoneczna na działkę (do altanki)

Borzu 19 Jan 2011 14:18 21896 10
 • #1
  Borzu
  Level 11  
  Witam. Chciałbym się dowiedzieć bo jestem laikiem w tych sprawach - jaka baterie (panel słoneczny) oraz akcesoria z nią związane - potrzebuje do altanki na działkę. Mam 2 opcje które chciałbym zastosować:

  1) dotyczy samego oświetlenia altanki (jedno pomieszczenie) oraz podłączenie dodatkowo odbiornika radiowego - jaka baterie bym potrzebował, o jakiej mocy, jakie są przybliżone koszty takiego panelu słonecznego oraz co jeszcze oprócz akumulatora i regulatora napięcia potrzebuję?

  2) dotyczy oświetlenia tego samego pomieszczenia (wymiary ok 3x4) oraz pomieszczenia gospodarczego (2x3) oraz media w postaci radia + mały telewizorek 14 cali i antena z zasilaczem - jakiej mocy ten panel musi być żeby zasilić te urządzenia?

  3) czy do takiej instalacji mogę zastosować zwykły akumulator samochodowy lub z traktora czy musi to być akumulator żelowy?
 • #2
  yogi009
  Level 43  
  Oświetlenie zrobisz na energooszczędnych LED-ach, więc akumulatorek żelowy w zupełności wystarczy. Na działce to bałbym się jednak złodziei, taki panel to im na jakieś cztery wódki wystarczy...
 • #3
  Borzu
  Level 11  
  o złodziei sie nie martwię bo na dachu panel przytwierdzę na stałe a resztę zamknę w pomieszczeniu gospodarczym na kluczyk.
  Jednak nie o to pytałem.
  Proszę kogoś kto się na tym zna żeby mi doradził z kupnem takiego zestawu lub ewentualnie zaproponował coś innego. Zaznaczam że agregat już mam i opcja zasilania z agregatu prądotwórczego nie wchodzi w ogóle w rachubę.
 • #4
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Borzu wrote:
  o złodziei sie nie martwię bo na dachu panel przytwierdzę na stałe a resztę zamknę w pomieszczeniu gospodarczym na kluczyk.
  Jednak nie o to pytałem.
  Proszę kogoś kto się na tym zna żeby mi doradził z kupnem takiego zestawu lub ewentualnie zaproponował coś innego. Zaznaczam że agregat już mam i opcja zasilania z agregatu prądotwórczego nie wchodzi w ogóle w rachubę.


  1. Ja jednak bym się martwił na Twoim miejscu. Ani dach, ani kluczyk, nic Ci nie zapewniają.
  2. Tematów takich było niedawno kilka na forum. Może byś poszukał?
 • #7
  JESIOTR1
  Level 33  
  Duży to Furą wiozą - ten na stronie waży 5 kg i można go w jednym ręku nosić.
  Ja mam takich 20 kg i co godzinę (poprzez przetwornicę) gotuję sobie litr wody "na kawę".
 • #8
  Borzu
  Level 11  
  Panowie ja tu o rade prosiłem a nie o to czy mi złodzieje z działki ta baterie buchna - to moja sprawa jak ja zabezpiecze i czy ja ukradna czy nie.

  Prosze aby ktoś mi w końcu doradził jaka baterie o jakiej mocy potrzebuję np na samo oswietlenie a jaka gdybym chciał jeszcze np telewizor poogladać.
  To samo z akumulatorem - czy wystarczy zwykły samochodowy a jesli tak to ile Ah powinien mieć minimalnie żeby zasilac te osietlenie dziłakowe czy ten telewizor?
  Czy to się podpina czyli montuje zwykłym kablem tzn panel łaczy sie z regulatorem a regulator z klemami akumulatora?
 • #9
  JESIOTR1
  Level 33  
  Panel, regulator, akumulator i przetwornica mają swoje instrukcje - wystarczy przeczytać.
 • #10
  forestx
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Borzu wrote:
  Prosze aby ktoś mi w końcu doradził jaka baterie o jakiej mocy potrzebuję np na samo oswietlenie a jaka gdybym chciał jeszcze np telewizor poogladać.
  - kolego sympatyczny: elektroda to forum, na którym pomagamy sobie wzajemnie. Roszczeniowe sugestie maja zwykle krótki żywot.
  Wracając do tematu:
  Aby określić potrzebną moc (wielkość panela) oraz pojemność akumulatora, musimy znać pobór mocy urządzeń oraz czas (ile godzin dziennie) będą one używanie.
  Piszesz: oświetlenie. OK. Ale czy masz na myśli dwie żarówy po 100W, czy (jak sugerują koledzy) oświetlenie na LED'ach które ma moc 10W.
  Piszesz: radio. OK.
  Mam radyjko philipsa, w którym 2 baterie R20 zmieniam raz na rok.
  Córka ma trochę większe i potrafi 8 takich baterii zarżnąć przez wieczór.
  Telewizor (14 cali) może pobierać 70W (stare CRT), albo 9,5W (najnowsze LCD).
  Czyli mamy:
  - 20W w wersji oszczędnej
  - 200W w wersji "po bandzie"

  Zwykle do tego dochodzi czas autonomii. Czyli "zakładana" ilość dni bezsłonecznych, w trakcie których system ma działać - no, ale od tego masz agregat.
 • #11
  elim
  Level 17  
  Witam.
  Podam może konkretny przykład takiego zestawu na działkę:
  1. panel 100W (zapłacone 900zł) + aku 100ah (trakcyjny banera 530zł).

  Używane na tym jest 2 halogeny gdy potrzeba więcej światła, 4 żarówki led (koszt szt do 40zł), kilka mniejszych modułów led. Laptop z zasilaczem na 12VDC, mała lodówka na przetwornicy z modyfikowanym sinusem 150W, przetwornica choć sinus modyfikowany ma automatyczną funkcję stand-by, gdy niema poboru prądu wyłącza się na czuwanie.

  czasu użytkowania wystarczało na 1,5 dnia bez słońca, przede wszystkim energię konsumuje laptop i lodówka, z reguły tak jest że jak niema słońca / ładowania to wtedy jest większe zużycie energii na oświetlenie i laptopa (bajki dla dziecka) ale zato lodówka nie musi tak często schładzać piwa ;).
  Dodam że w okresie letnim przebywano na działce non stop.

  2. panele 4x15W (zapłacone 1500zł- znacznie wcześniej niż poprzednio) przy aku żelowym od motocykla 14Ah - 150zł. Na tym obecnie pracują ledy, czasem zwykłe halogeny i czasem laptop. Aku padnie po 1 dniu bez słońca (laptop).

  Moim zdaniem zestaw panel / akumulator powinien mieć takie proporcje, żeby po 2 dniach akumulator był naładowany do pełna i żeby zapewnił energię chciaż na 1 dzień bez słońca. Należy zliczyć moce odbiorników i czas użytkowania i na tej podstawie obliczyć sobie pojemność akumulatora... Prosty przykład
  laptop 30W - 2h dziennie
  lodówka 40W - 7h dziennie
  żarówki 40W - 1h dziennie
  led 10W - 2h dziennie

  wychodzi: 60Wh + 280Wh + 40Wh + 20Wh = 400Wh - z tego wynika że akumulator 40Ah wystarczy na cały dzień bez ładowania. Proponował by do 40Ah panel 50W. Oczywiście najlepiej gdyby panel pracował na obrotnicy (track) i podążał za słońcem ;)

  Pozdrawiam.