Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
FotowoltaikaFotowoltaika
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bateria słoneczna na działkę (do altanki)

19 Sty 2011 14:18 16958 10
  • Poziom 10  
    Witam. Chciałbym się dowiedzieć bo jestem laikiem w tych sprawach - jaka baterie (panel słoneczny) oraz akcesoria z nią związane - potrzebuje do altanki na działkę. Mam 2 opcje które chciałbym zastosować:

1) dotyczy samego oświetlenia altanki (jedno pomieszczenie) oraz podłączenie dodatkowo odbiornika radiowego - jaka baterie bym potrzebował, o jakiej mocy, jakie są przybliżone koszty takiego panelu słonecznego oraz co jeszcze oprócz akumulatora i regulatora napięcia potrzebuję?

2) dotyczy oświetlenia tego samego pomieszczenia (wymiary ok 3x4) oraz pomieszczenia gospodarczego (2x3) oraz media w postaci radia + mały telewizorek 14 cali i antena z zasilaczem - jakiej mocy ten panel musi być żeby zasilić te urządzenia?

3) czy do takiej instalacji mogę zastosować zwykły akumulator samochodowy lub z traktora czy musi to być akumulator żelowy?
  • FotowoltaikaFotowoltaika
  • Poziom 42  
    Oświetlenie zrobisz na energooszczędnych LED-ach, więc akumulatorek żelowy w zupełności wystarczy. Na działce to bałbym się jednak złodziei, taki panel to im na jakieś cztery wódki wystarczy...
  • Poziom 10  
    o złodziei sie nie martwię bo na dachu panel przytwierdzę na stałe a resztę zamknę w pomieszczeniu gospodarczym na kluczyk.
    Jednak nie o to pytałem.
    Proszę kogoś kto się na tym zna żeby mi doradził z kupnem takiego zestawu lub ewentualnie zaproponował coś innego. Zaznaczam że agregat już mam i opcja zasilania z agregatu prądotwórczego nie wchodzi w ogóle w rachubę.
  • FotowoltaikaFotowoltaika
  • Moderator
    Borzu napisał:
    o złodziei sie nie martwię bo na dachu panel przytwierdzę na stałe a resztę zamknę w pomieszczeniu gospodarczym na kluczyk.
    Jednak nie o to pytałem.
    Proszę kogoś kto się na tym zna żeby mi doradził z kupnem takiego zestawu lub ewentualnie zaproponował coś innego. Zaznaczam że agregat już mam i opcja zasilania z agregatu prądotwórczego nie wchodzi w ogóle w rachubę.

1. Ja jednak bym się martwił na Twoim miejscu. Ani dach, ani kluczyk, nic Ci nie zapewniają.
    2. Tematów takich było niedawno kilka na forum. Może byś poszukał?
  • Poziom 42  
  • Poziom 33  
    Duży to Furą wiozą - ten na stronie waży 5 kg i można go w jednym ręku nosić.
    Ja mam takich 20 kg i co godzinę (poprzez przetwornicę) gotuję sobie litr wody "na kawę".
  • Poziom 10  
    Panowie ja tu o rade prosiłem a nie o to czy mi złodzieje z działki ta baterie buchna - to moja sprawa jak ja zabezpiecze i czy ja ukradna czy nie.

Prosze aby ktoś mi w końcu doradził jaka baterie o jakiej mocy potrzebuję np na samo oswietlenie a jaka gdybym chciał jeszcze np telewizor poogladać.
    To samo z akumulatorem - czy wystarczy zwykły samochodowy a jesli tak to ile Ah powinien mieć minimalnie żeby zasilac te osietlenie dziłakowe czy ten telewizor?
    Czy to się podpina czyli montuje zwykłym kablem tzn panel łaczy sie z regulatorem a regulator z klemami akumulatora?
  • Poziom 33  
    Panel, regulator, akumulator i przetwornica mają swoje instrukcje - wystarczy przeczytać.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Borzu napisał:
    Prosze aby ktoś mi w końcu doradził jaka baterie o jakiej mocy potrzebuję np na samo oswietlenie a jaka gdybym chciał jeszcze np telewizor poogladać.
    - kolego sympatyczny: elektroda to forum, na którym pomagamy sobie wzajemnie. Roszczeniowe sugestie maja zwykle krótki żywot.
    Wracając do tematu:
    Aby określić potrzebną moc (wielkość panela) oraz pojemność akumulatora, musimy znać pobór mocy urządzeń oraz czas (ile godzin dziennie) będą one używanie.
    Piszesz: oświetlenie. OK. Ale czy masz na myśli dwie żarówy po 100W, czy (jak sugerują koledzy) oświetlenie na LED'ach które ma moc 10W.
    Piszesz: radio. OK.
    Mam radyjko philipsa, w którym 2 baterie R20 zmieniam raz na rok.
    Córka ma trochę większe i potrafi 8 takich baterii zarżnąć przez wieczór.
    Telewizor (14 cali) może pobierać 70W (stare CRT), albo 9,5W (najnowsze LCD).
    Czyli mamy:
    - 20W w wersji oszczędnej
    - 200W w wersji "po bandzie"

Zwykle do tego dochodzi czas autonomii. Czyli "zakładana" ilość dni bezsłonecznych, w trakcie których system ma działać - no, ale od tego masz agregat.
  • Poziom 17  
    Witam.
    Podam może konkretny przykład takiego zestawu na działkę:
    1. panel 100W (zapłacone 900zł) + aku 100ah (trakcyjny banera 530zł).

Używane na tym jest 2 halogeny gdy potrzeba więcej światła, 4 żarówki led (koszt szt do 40zł), kilka mniejszych modułów led. Laptop z zasilaczem na 12VDC, mała lodówka na przetwornicy z modyfikowanym sinusem 150W, przetwornica choć sinus modyfikowany ma automatyczną funkcję stand-by, gdy niema poboru prądu wyłącza się na czuwanie.

czasu użytkowania wystarczało na 1,5 dnia bez słońca, przede wszystkim energię konsumuje laptop i lodówka, z reguły tak jest że jak niema słońca / ładowania to wtedy jest większe zużycie energii na oświetlenie i laptopa (bajki dla dziecka) ale zato lodówka nie musi tak często schładzać piwa ;).
    Dodam że w okresie letnim przebywano na działce non stop.

2. panele 4x15W (zapłacone 1500zł- znacznie wcześniej niż poprzednio) przy aku żelowym od motocykla 14Ah - 150zł. Na tym obecnie pracują ledy, czasem zwykłe halogeny i czasem laptop. Aku padnie po 1 dniu bez słońca (laptop).

Moim zdaniem zestaw panel / akumulator powinien mieć takie proporcje, żeby po 2 dniach akumulator był naładowany do pełna i żeby zapewnił energię chciaż na 1 dzień bez słońca. Należy zliczyć moce odbiorników i czas użytkowania i na tej podstawie obliczyć sobie pojemność akumulatora... Prosty przykład
    laptop 30W - 2h dziennie
    lodówka 40W - 7h dziennie
    żarówki 40W - 1h dziennie
    led 10W - 2h dziennie

wychodzi: 60Wh + 280Wh + 40Wh + 20Wh = 400Wh - z tego wynika że akumulator 40Ah wystarczy na cały dzień bez ładowania. Proponował by do 40Ah panel 50W. Oczywiście najlepiej gdyby panel pracował na obrotnicy (track) i podążał za słońcem ;)

Pozdrawiam.