Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana radia w Xsara Picasso 04

RaaaD 19 Jan 2011 15:31 17749 9
    RaaaD
    Level 12  
    Chciałbym prosić o rady co zrobić z radiem w moim Picasso.
    Otóż problem jest tego typu że mam seryjne radio z CD z którym są problemy od dłuższego czasu. Mianowicie często się psuje podajnik płyt i albo za którymś razem płyta wyjdzie albo czeka mnie wizyta w serwisie (naprawiane było to już 5 razy) a drugi problem taki że gubi stacje radiowe, już kilka km za Warszawą odbiera tylko radio Maryja :/
    Byłem z nim w kilku serwisach i słyszałem zazwyczaj odpowiedź "ten typ tak ma", więc chyba nie mam szczęścia do serwisantów...
    Ogólnie mam już dość tego radia. Jak jechałem w trasę (kilka tysięcy km) to wrzuciłem sobie radio Pioneera z drugiego samochodu i tu pojawił się problem. Mianowicie nie działał komputer pokładowy. O ile logiczne było dla mnie że wyświetlacz i sterowanie z kierownicy nie będzie działało tak to mnie zdziwiło.
    Z tego co udało mi się wyszukać na elektrodzie to przy wymianie radia na inne citroena trzeba podjechać do serwisu i tam problem rozwiążą. Natomiast czy da się tak samo zrobić z innym radiem np. Pioneerem?
    Ogólnie chciałbym abyście mi podpowiedzieli jakie mam możliwości czy istnieją jakieś przejściówki do podłączenia wyświetlacza i sterowania w kierownicy czy mogę o tym zapomnieć.
    Dodam jeszcze że radio wymieniałbym na jakiegoś Pioneera (lubię tą markę ;) )
    Niestety na forum znalazłem tylko tematy dotyczące wymiany na radio citroena a nie na inne. Wujek google też za bardzo nie pomógł.
    Z góry dziękuję za pomoc :)
    tolo
    Level 34  
    Niestety nie ma takiej mozliwości by wymienić na inne radio niefabryczne, żeby działał wyświetlacz i sterownie z kierownicy.
  • Helpful post
    SZYMON BYDGOSZCZ
    Level 38  
    Wyłącz kompem diagnostycznym widzenie oryginalnego radia i dispsley będzie chodził jakby nigdniy nie było fabrycznego radia .
    karola44-81
    Level 27  
    Czytam o picasso bo chcę kupić .
    Jednym ze sposobów z tego co wyczytałem jest odłączenie dwóch przewodów w kostce zasilającej do radia. Te właśnie przewody odpowiadają za komunikacje z oryginalnym radiem.
    Wpinając kostkę do zwykłego radia te dwa przewody powodują wygaszenie - czytaj awarie, wyswietlacza.
    To oczywiście tylko przeczytane informacje na forach typu auta na F, czy citroena.
    RaaaD
    Level 12  
    @tolo, czyli coś takiego jak w linku poniżej nie będzie się nadawało do sterowania w kierownicy?
    http://www.bafomet.pl/?p=productsMore&iProduct=421&sName=sterowanie-radia-z-kierownicy

@SZYMON BYDGOSZCZ, czyli to będzie prosta sprawa i pewnie za coś takiego zbyt dużo kasy nie wezmą. Dzięki za odpowiedź :)
    W sumie kumpel ma interfejs ale chyba sam wolę się do komputera nie dotykać ;)

@karola44-81, Pytanie tylko których przewodów.
    karola44-81
    Level 27  
    Jak to których.
    Wystarczy wiedzieć które przewody w złączu ISO są potrzebne do uruchomienia radia.
    Potrzebujesz:
    MASA- czarny
    PLUS - czerwony oraz zółty
    Reszta do samego działania radia może być odpięta. Pozostałe są zbędne.
    RaaaD
    Level 12  
    No racja! Chyba myślenie mi się na moment wyłączyło.
    Więc będę musiał przed wizytą w serwisie spróbować w ten sposób.
    Niestety radio będzie musiało poczekać bo właśnie padł mi komputer :/
    kundelek86
    Level 1  
    Witam,

Temat trochę nie aktualny chyba, ale sam trochę zgłębiam ten temat i mam kilka informacji które mogą się komuś przydać.

Jeśli chodzi o sterowanie radiem fabrycznym pilotek to nie powinno być problemu, radia na które polują oferują taką opcje (np. CLARION CZ301E albo Sony BT3900U). Cytuje wycinek z instrukcji ""Współpraca ze sterowaniem fabrycznym przy kierownicy( potrzebny dodatkowy interfejs )""

Więc wygląda że jest to kwestia tylko podłączenia odpowiednich kabli :)

Podobną informację dostałem od punktu który zajmuje się instalacją car audio - że można podłączyć sterowanie jeśli radio posiada taką funkcjonalność.

Dodatkowo zaproponowano mi za 300 zł 'cosik' który wyświetla dane na wyświetlaczu samochodu.

Jeśli zdecyduje się na któreś rozwiązanie i je przetestuje to zostawię tutaj informację dla innych zainteresowanych.

Gdyby autor wątku był jeszcze aktywny, to z chęcią posłucham jak skończyła się jego przygoda.
    RaaaD
    Level 12  
    Oczywiście wciąż jestem aktywny :)
    Radio wymieniłem ale jest to trochę pogmatwane...
    konkretnie miałem problem z komputerem pokładowym, ponoć jest umiejscowiony w niezbyt dobrym miejscu, styki zaśniedziały i samochód na lawecie trafił do ASO. Wymienili sondę lambda, czujnik położenia wału a komputer dalej wywalał błędy. Pogrzebali po czym stwierdzili że jednak komputer jest uszkodzony. Zaproponowali wymianę wiązki i całego komputera, koszt oczywiście dużo wyższy niż wartość samochodu. Prywaciarz coś tam zrobił narzekając standardowo na poprzedników i samochód wyjechał teoretycznie sprawny z zastrzeżeniem że nie dają gwarancji na naprawę. W tym czasie wymieniłem radio na Pioneer DEH-1400UB. Sterowanie z kierownicy nie działa i wyświetlacz oczywiście też nie. Po dwóch miesiącach znowu wylądowałem na lawecie. Samochód zaprowadziłem do komputerowca z polecenia. Ten naprawił komputer tak że od roku nie ma z nim żadnych problemów. Jednak na wyświetlaczu nie wyświetlają mi się informacje z radia (to oczywiste) i z komputera pokładowego (spalanie, odległość do tankowania itd.) więc tak do końca nie wiem czy jest to wina uszkodzonego komputera, wymiany radia na inne czy też serwisanta który czegoś tam nie odblokował.
    O ile pogodziłem się z faktem że nie mam sterowania w kierownicy i na wyświetlaczu nie mam informacji z radia tak jeśli jest możliwość aby informacje z komputera pokładowego były wyświetlane to byłbym wdzięczny za porady jak to zrobić.
    Tomy Car Serwis
    Level 1  
    Witam żeby komputer wyświetlał spalanie, przebieg itp. trzeba pdpiąć kompa w w menu wyświetlacza zaznaczć brak radia "nieobecne radio"