Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie uzwojeń transformatora głośnikowego.

19 Sty 2011 15:40 2882 3
 • Poziom 15  
  Witam
  Ostatnio nabyłem za kilka dych chassis niedokończonego JCM`a 800. Właśnie jestem na etapie składania na podstawie tych elementów wzmacniacza do gitary od podstaw. Chciałem zrobić przełącznik obciążenia wyjścia 8/16Ohm, ale trafo ma dwa symetryczne uzwojenia bez odczepów :| Transformator jest prawdopodobnie przystosowany do pracy pod obciążeniem 8Ohm. Wpadłem na pomysł aby zrobić przełącznik odłączający jedno z uzwojeń (teraz są połączone równolegle). Czy takie coś ma sens? Poniżej zamieściłem schemat transformatora.

  PS. Jak zmierzyć impedancje uzwojenia wtórnego? Rezystancja wynosi ok. 0,7Ohm, przy połączonych równolegle obu uzwojeniach.


  Połączenie uzwojeń transformatora głośnikowego.
 • Poziom 31  
  Ad1. Nie ma sensu. Uzwojenia musiałyby być połączone szeregowo, a i tak nie uzyskałbyś zmiany impedancji 8/16 tylko 8/32 - dwukrotne zwiększenie liczby zwojów powoduje czteroktony wzrost impedancji.

  Ad2. Impedancji uzwojenia wtórnego nie mierzy się. Oblicza się transformator głośnikowy pod kątem dopasowania do właściwej impedancji obciążenia lamp. W katalogach jest podawany parametr Raa i to na jego podstawie oblicza się odpowiednią przekładnię transformatora.

  Ten transformator jest trochę dziwaczny. Uzwojenie pierwotne nie powinno zawierać połączenia A2-A1 w środkowej części. Zrysowałeś układ uzwojeń z natury? Uzwojenia PRI1 i PRI2 mogą być połączone równolegle o ile zawierają dokładnie taką samą ilość zwojów.
  W JCM800 nie wykorzystuje się odczepów 43% do układu ultraliniowego.

  Przekładnię napięciową (zwojową) transformatora możesz określić podłączając 230V do wyprowadzeń A1 - A2 i mierząc napięcie zmienne na uzwojeniu wtórnym oraz dzieląc 230V przez zmierzoną wartość napięcia uzwojenia wtórnego (napięcie na uzwojeniu pierwotnym czyli sieciowe też warto zmierzyć). Przekładnię impedancji określisz w przybliżeniu podnosząc wartość przekładni napięciowej (zwojowej) do kwadratu.
 • Poziom 15  
  Może źle zrozumiałeś mój schemat. Jest to po prostu symetryczne trafo głośnikowe Raa=3,2kOhm z odczepami ultralinearnymi.

  Jest jakaś możliwość zrobienia przełącznika impedancji kolumn?

  Dodano po 2 [minuty]:

  Pomyliłem się robiąc schemat, między A2 i A1 zapomniałem "wymazać" ten kawałek uzwojenia.
 • Poziom 31  
  Po co Ci zdublowane uzwojenia pierwotne? Wystarczy jedno wykonane drutem o odpowiednim przekroju. Symetria nie ma tu nic do rzeczy, nie polega na namalowaniu dwóch uzwojeń pierwotnych i dwóch wtórnych w obrębie jednego transformatora.
  Uparłeś się na mierzenie impedancji uzwojenia wtórnego, po co? Istotna jest przekładnia transformatora, a nie impedacja uzwojenia wtórnego. Tej impedancji nikt nie mierzy i nie znajdziesz jej w danych technicznych wzmacniacza czy transformatora głośnikowego. Podaje się natomiast impedancję obciążenia, a to jest zupełnie co innego.
  Jak określisz przekładnię transformatora to się dowiesz jaka jest znamionowa impedancja obciążenia. Tyle wystarczy aby dobrać odpoweidni głośnik.