Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czarny ekran po włączeniu Fujitsu Siemens Liteline

19 Sty 2011 16:32 2688 15
  • Poziom 8  
    Witam
    Gdy włączam laptopa słychać, że wszystko pracuje - wentylatorki, napęd DVD, diody itp. natomiast ekran jest czarny, nie wyświetla się nawet BIOS.
    Próbowałem podłączyć laptop pod monitor zewnętrzny, również nic się nie wyświetla. Próbowałem również triku z wyjęciem baterii i odpaleniu kompa na samym zasilaczu - też nie podziałało. Laptop jest czysty tzn. nie ma na nim jeszcze zainstalowanego systemu. Co może być przyczyną?
    Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.
  • Poziom 8  
    askr spojrzałeś na model?:P Ten laptop ma z 8 lat albo więcej i oczywiście nie ma gwarancji
  • Poziom 8  
    Nie spaliły się, patrzyłem pod światło - ekran czarny obojętnie czy laptop jest włączony czy nie.
  • Poziom 35  
    A nie doczytałem. Zasugerowałem się czystym systemem.
    Jeśli pod zewnętrznym monitorem też nic nie ma stawiałbym na padniętą kartę graficzną. Diagnostyka i naprawa może być nieopłacalna.

Spróbuj odpalic jakieś live-cd(dvd) z linuxem, wykluczy to awarię softu, poza tym na nixa łatwiej się wbić zdalnie i zobaczyć czy grafika jest wougle rozpoznawana.
  • Poziom 8  
    Tylko żeby odpalić jakiegoś LiveCD to trzeba ustawić bootowanie z CD a ja BIOSU nie widzę i wcześniej nie widziałem, może ktoś wie jak wygląda BIOS w tym lapku?
  • Poziom 8  
    A wykluczając usterkę programową to co się mogło stać?
  • Poziom 31  
    Jak to -->
    kyloszek8 napisał:
    Próbowałem podłączyć laptop pod monitor zewnętrzny, również nic się nie wyświetla.

ma się do tego zdania?
    romeok01 napisał:
    Może spaliła się świetlówka matrycy, jak sie dobrze przyjrzysz to widac coś na ekranie czy jest całkiem ciemny?

Grafika ewentualnie. Sprawdzić można jeszcze pamięć RAM. Przeczyścić sloty, podstawić inną... Pozdrawiam
  • Poziom 8  
    Z pamięcią kombinowałem, ponieważ mam 3 kości to przekładałem je, kombinowałem ale zawsze to samo. Ba nawet bez kości jak uruchomiłem lapka, nic nie zapiszczało w BIOSIE co mnie zdziwiło, bo chyba powinien się odezwać PC Speaker jak nie ma kości w slocie. A co do grafiki to wiem tylko tyle, że to jest jakiś Trident 2MB. Nawet nie wiem gdzie mógłbym dostać zamiennik tej karty:)
  • Poziom 8  
    A czy ktoś potrafiłby zdiagnozować problem? Jeżeli matryca w laptopie nie działa i nie ma obrazu na zewnętrznym monitorze, to co mogło ulec uszkodzeniu?
  • Poziom 31  
    Chipset który odpowiada także za grafikę.
  • Poziom 8  
    Z tego co wiem karty zintegrowanej chyba nie da się wymienić, tylko trzeba wymieniać całą płytę główną?
  • Poziom 8  
    250zł to ten laptop nie jest warty:P
    Ciekawe, gdzie ja dostanę do niego płytę główną:)
    Chyba, że zamontuję z innego Fujitsu - Siemens :D
  • Poziom 8  
    A właśnie, zapytam jeszcze. Czy jest możliwość zamontowania innej płyty głównej od innego producenta? Oryginalnego modelu raczej nie znajdę. Procesor mam AMD K6-2 pod Socket 7. I gdybym zakupił płytę z takim socket to działałaby?