Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

minialarm pokojowy, sposób na złośliwe rodzeństwo

15 Paź 2004 22:32 4199 13
  • Poziom 15  
    Chciałbym zabezpieczyć sobie pokój przed "intruzami" (mam na myśli np. grzebanie w moich rzeczach przez rodzeństwo). Niestety nie mogę ingerować w drzwi, zamki itp., bo to są duże koszta, zresztą bardziej mi zależy na jakiejś syrenie, zależnej od jakiejś czujki na podczerwień (jakoś 1m nad ziemią, od framugi drzwi, do drugiej framugi drzwi). Wszystko byłoby sterowane przez centralkę alarmową. Nie jestem jeszcze na tyle mądry, aby skonstruować to wszystko samemu, więc na 100% będę opierał się na kitach. Na sklep.avt.com.pl znalazłem następujące urządzenia, które znalazłyby zastosowanie w moijej "instalacji alarmowej :0". Prosze o pomoc przy dobieraniu urządzeń,aby wyszło to skutecznie, aby wszystko było kompatybilne i w rozsądnych cenach (do 200zł całość). Proszę tez o praktyczne informacje o np. miejscu instalacji tego, podłączeniu całości, tak aby działało itp.

Liczę na waszą pomoc i porady odnośnie mojej koncepcji:

1. AVT1331 B Aktywna bariera podczerwieni czy może AVT1206 B Inteligentna czujka podczerwieni

2. AVT2109 B Centralka alarmowa

3. AVT869 UK Zamek szyfrowy z jednym przyciskiem - jak to działa i czy jest to skuteczne, bo nie znalazłem opisu?

4. AVT886 UK System bezstykowej kontroli dostępu - to kosztuje 43zł w sklep.avt.com.pl, ale już inny model kosztuje 300 lub 500zł. Opis jest ten ten sam. Czym więc się to różni, może to tylko płytka z dokumentacją?

5. AVT1165 B Syrena alarmowa

z góry dziękuję i jestem wdzięczny za jakikolwiek głos w mojej sprawie

pozdrawiam. bartek
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 15  
    a może to:

AVT2391 B Elektroniczny klucz - można by nim wyłączać centralę alarmową, gdyby, wchodził do pokoju

oraz
    AVT1309 - Zamek szyfrowy z systemem alarmowym

w opsie napisano, że układ jest kompletnym zamkiem szyfrowym zintegrowanym z systemem alarmowym.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 22  
    Czujka IR do kontaktu ....

Pozz
  • Poziom 22  
    Ja rozwiazałbym to znacznie prościej:
    - na drzwiach kontaktron,
    - jako sygnalizacja -dowolny sygnalizator wewnętrzny na 12 V
    - jako układ off/on - raiolinia (odbiornik radiowy z pilotem.. np ELMES)
    - przekaźnik do podtrzymania stanu zadziałania kontaktronu,
    - LED do sygnalizacji zadziałania "alarmu"
    Tanio i skutecznie.. jak raz zadziała i powyje do czasu Twojego powrotu do domu to drugi raz nie będą próbowali.
  • Poziom 15  
    sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, gdyż absolutnie nie mogę ingerować w drzwi. Za każdą nawet najmnijeszą śrubkę lub gwóźdź wyrzucą mnie z domu. Dlatego kontaktron i magnes na drzwiach odpada. Zresztą, co by było, gdybym zostawił drzwi otwarte, żeby np. wywietrzyć w pokoju? Nie działałoby :(. Zresztą jak się mocniej trzaśnie drzwiami, to kontaktron się posypie w drobny mak.

Dlatego chciałbym zastosować jakąś czujkę podczerwoną, którą bym zamontował między ścianami tuż przy wejściu, ale nie na drzwiach. Proszę o pomoc w doborze urządzeń. Interesuje mnie ten wyłącznik dotykowy i AVT1309 - Zamek szyfrowy z systemem alarmowym. Wiem, że to bajery i że można to rozwiązać taniej, ale oprócz zastosowania alarmowego, chciałbym przy budowie tego się dużo nauczyć.

proszę o pomoc
  • Poziom 22  
    Czytasz odpowiedzi? Napisałem przecież" Czujka IR (podczerwień) do kontaktu np naprzeciwko drzwi wejsciowych + jakiś hałas po wyzwoleniu i super-tajny ukł dezaktywacji :) Tanio i bez kucia scian.... Jak chcesz widok z góry to napewno znajdziesz puszki insalacyjne 220V pod sufitem(ostroznie bo kopie !!!)

Pozzz....
  • Poziom 22  
    Kontaktron i magnes możesz przykleić taśmą dwustronną do futryny i drzwi nie niszczac ich, w czym problem? Poza tym bardziej "profi" będzie jak zastosujesz sobie czujkę pasywnej podczerwieni (najtańszą, taką do włączania lampek halogenowych z tym, ze trzeba unieszkodliwić w niej fotorezystor żeby działała również w dzień), można ją kupić w granicach 40 zeta w niektórych hipermarketach, do tego jakiś układ czasowy coby syrena nie wyła godzinami i włączanie "systemu" najprostszym pilotem stałokodowym, ewentualnie klawiaturką (zamek szyfrowy), lub pastylką dallas.
    baw sie dobrze :)
  • Poziom 15  
    jacq napisał:
    bardziej "profi" będzie jak zastosujesz sobie czujkę pasywnej podczerwieni (najtańszą, taką do włączania lampek halogenowych z tym, ze trzeba unieszkodliwić w niej fotorezystor żeby działała również w dzień), można ją kupić w granicach 40 zeta w niektórych hipermarketach, do tego jakiś układ czasowy coby syrena nie wyła godzinami i włączanie "systemu" najprostszym pilotem stałokodowym, ewentualnie klawiaturką (zamek szyfrowy), lub pastylką dallas.

dzieki, ale jeśli możesz to powiedz mi czy ta konfiguracja się sprawdzi:

AVT1206 B Inteligentna czujka podczerwieni (ma wbudowaną syrenę, więc nie będzie trzeba zewnętrznej)
    AVT886 UK System bezstykowej kontroli dostępu - możesz mi rozjaśnić działanie tego układu? Dlaczego jest taki tani w stosunku do modelu z literką B zamiast UK, który kosztuje 500zł?

czy jeśli jest tylko jeden czujnik (w tym wypadku czujka podczerwieni), to nie trzeba centralki alarmowej? - tak mi się wydaje

Nie jestem pewien sposobu działania tej czujki. Mam dwie koncepcje:
    1. gdy zostanie przecięty (np. zasłonięty przez człowieka) tor podczerwieni czujki, to włączy sie u niej alarm (tak jest chyba jednak w "AVT1331 B Aktywna bariera podczerwieni")

2. czujka reaguje na ruch na obszarze, na który patrzy - chyba to jest bardziej odpowiednie dla tej czujki

Nie wiem tylko jak rozwiązać sposób wyłączania alarmu. Czy ma być to: odcięcie zasilania czy może coś innego. Proszę o sugestie, jak to wykonać, bo jestem początkujący i nie mam absolutnie żadnego doświadczenia w alarmach i zabezpieczeniach (m.in. dlatego bazuję tylko na kitach)

pozdrawiam
  • Poziom 22  
    afro1

Dzięki za punkty :). Tak sobie pomyślałem że nasze koncepcje to nie to. Wykrycie intruza i wycie syreny niewiele daje .No chyba że jakaś kusza i miałbyś intruza na dywanie bo rozumiem że chcesz wiedzieć czy i kto włazi do pokoju kiedy Ciebie nie ma. Tak mi przyszło do głowy że skoro masz kompa i jeseś w necie to może masz web kamerkę? Widziałem gdzieś soft wykrywający ruch i uruchamiający rejestracje (może tak ???)

Pozzz ...
  • Poziom 15  
    tarnowski napisał:

Dzięki za punkty :). Tak sobie pomyślałem że nasze koncepcje to nie to. Wykrycie intruza i wycie syreny niewiele daje .No chyba że jakaś kusza i miałbyś intruza na dywanie bo rozumiem że chcesz wiedzieć czy i kto włazi do pokoju kiedy Ciebie nie ma. Tak mi przyszło do głowy że skoro masz kompa i jeseś w necie to może masz web kamerkę? Widziałem gdzieś soft wykrywający ruch i uruchamiający rejestracje (może tak ???)

a może dałoby się zastosować coś takiego: http://sklep.avt.com.pl/go/_info/?id=3294

nie ma opisu, ale widzę tam serwomechanizm i zważająć na to, że to KIT, to chyba sterowanie jest oprogramowane :] . Wydaje mi się, ze gdybym jakimś cudem sprząść ta tarczę serwa z kluczem zamka, to możnaby stosowac to, jako otwieracz-zamykacz drzwi sterowany z zewnątrz przez kogoś kto zna klucz/hasło dostępu itp.

z kolei tu http://sklep.avt.com.pl/go/_info/?id=3325 jest urządzenie: "System bezstykowej kontroli dostępu, który po sprzężeniu z komputerem PC staje się potężnym narzędziem do weryfikacji tożsamości. W projekcie jako element identyfikujący użyte zostały karty transponderowe z rodziny UNIQUE, natomiast do odczytu kart wykorzystano zintegrowany czytnik, w którym na jednej zabezpieczonej przed wpływami atmosferycznymi płytce znajduje się elektronika oraz wytrawione zwoje anteny nadawczo-odbiorczej. Układ współpracuje z zewnętrznym programem (dostarczanym w kicie), za pomocą którego można ustalać parametry pracy układu. Jednocześnie konstrukcja sterownika umożliwia samodzielną pracę układu sterując urządzeniem wykonawczym, np. ryglem zamka."

To chyba pozwoliłoby bez problemu, za pomocą zewnętrznego oprogramowania zawiadować zamkiem w drzwiach :)

Ale to raczej wizja trochę na wyrost, bo nie wiem czy podołałbym konfiguracji i połączeniu tego wszystkiego, w szczególności jeśli chodzi o serwo.

Na razie obstaję za koncepcją, o której już mówiłem. Prawdę mówiąc, to nie ma to być super alarm, ale taka prowizorka. Na razie samo informowanie o ruchu w pokoju, a zamykanie drzwi będzie później. Jeśli wykonam to, to później będe to rozbudowwywał. Taka forma nauki :)

Tymczasem proszę o odpowiedź na postawione wcześniej pytania:

"czy ta konfiguracja się sprawdzi:

AVT1206 B Inteligentna czujka podczerwieni (ma wbudowaną syrenę, więc nie będzie trzeba zewnętrznej)
    AVT886 UK System bezstykowej kontroli dostępu - możesz mi rozjaśnić działanie tego układu? Dlaczego jest taki tani w stosunku do modelu z literką B zamiast UK, który kosztuje 500zł?

czy jeśli jest tylko jeden czujnik (w tym wypadku czujka podczerwieni), to nie trzeba centralki alarmowej? - tak mi się wydaje

Nie jestem pewien sposobu działania tej czujki. Mam dwie koncepcje:
    1. gdy zostanie przecięty (np. zasłonięty przez człowieka) tor podczerwieni czujki, to włączy się u niej alarm (tak jest chyba jednak w "AVT1331 B Aktywna bariera podczerwieni")

2. czujka reaguje na ruch na obszarze, na który patrzy - chyba to jest bardziej odpowiednie dla tej czujki

Nie wiem tylko jak rozwiązać sposób wyłączania alarmu. Czy ma być to: odcięcie zasilania czy może coś innego. Proszę o sugestie, jak to wykonać, bo jestem początkujący i nie mam absolutnie żadnego doświadczenia w alarmach i zabezpieczeniach (m.in. dlatego bazuję tylko na kitach)"

pozdrawiam i z góry dziękuję

afro1

EDIT:

:arrow: jacq

co to jest ta pastylka dallas?
  • Poziom 22  
    Urządzenia IR (infra red czyli podczerwień) dzielą się na aktywne i passywne.
    -aktywne to takie które wykorzystują źródła promieniowania w tym zakresie np: reflektory,bariery itp

-passywne wykrywają źródła promieniowania i reagują na ich przemieszczanie,a tzw inteligentne to takie które trudniej zmusić do fałszywego alarmu . "Inteligencja" ta jest realizowana w bardzo różny sposób ,sprzętowo lub programowo np poprzez zawężenie temperatury na którą reaguje czujnik lub dobudowanie dodatkowych sprzężeń zwrotnych ułatwiających jednoznaczną identyfikację : swój,ignoruj,intruz
    - Pastylka Dallas to odpowiednik karty o której pisałeś, Jest to kość pamięci z niekasowalnym numerem identyfikacyjnym .Układ rozpoznaje ją i w zależności od logiki urządzenia uruchamia procedurę dostepu (np otwiera zamek,wyłącza blokadę zapłonu w samochodzie itp)

Pozz D
  • Poziom 15  
    ok. dzięki za wytłumaczenie

powiedz jeszcze tylko co sądzisz o tych kitach i czy potrzebna mi centralka alarmowa oraz jak podłączyć jakiś system wyłączania czujki podczerwieni - gdzie go wpiąć do układu oraz w jaki sposób wyłączał by on ukłąd: za pomocą np. odcięcia zasilania, czy jak?

proszę was o pomoc
  • Poziom 15  
    bardzo prosze o odzew

będę serdecznie wdzięczny :)
  • Poziom 16  
    Myślę, że mam lepszy pomysł. Wykorzystaj kit AVT-841 Ultradźwiękowy detektor ruchu. jest mały i nieskomplikowany. Po niewielkich zmianach dopasujesz go do swoich potrzeb. A co najważniejsze - nie musisz nic przykręcać ani przylepiać. połozysz go pod odpowiednim kontem na podłodze i i po strachu. Wykryje wszystko co będzie się poruszać w jego zasięgu.
    Nara.