Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ariston AVTF129 błąd F-01

Gosha24 19 Jan 2011 20:16 7764 12
 • #1
  Gosha24
  Level 10  
  Kolejny raz pojawia mi się problem z pralką jak w temacie. Tym razem pojawił się błąd F-01 na wyświetlaczu. Błąd wyskakuje po ok. 4 minutach od uruchomienia, nabiera pierwszy raz wody, po czym słychać jakieś stuki jakby z pompy i wyskakuje błąd F-01. Wyciągnęłam moduł sterujący, bo znalazłam informację, że może to być problem z triakiem lub rezystorem, ale na tej płytce nie widać żadnych uszkodzeń-przepaleń. Jedyne co wygląda na zepsute to dwa kondensatory, ewidentnie są wypukłe, na jednym z nich widać jakby coś już wyciekało. Czy to może być jedyny problem, czy szukać dalej (gdzie?)?
 • #2
  nares
  Home appliances specialist
  Poprosimy foto w dużej rozdzielczości.
 • #3
  Gosha24
  Level 10  
  Bardzo proszę.
  Ariston AVTF129 błąd F-01 Ariston AVTF129 błąd F-01
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  Gosha24
  Level 10  
  A mogę prosić o dokładniejsze wskazówki, o które miejsca dokładnie chodzi?
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  wiesiekba
  Home appliances specialist
  Oo bracie masz problem z silnikiem 6 rezystorów SMD przepalonych to i pewnie tranzystory końcowej mocy aż napięcie poszło na zasilacz.Co do reszty to nie widać bo zdjęcia rozmazane,ręce Ci drżały i kiepskie światło. W tej pralce jest silnik trzy fazowy sterowany inwerterem, tu nie ma triaka do silnika.
 • #8
  Gosha24
  Level 10  
  Zlitujcie się nade mną, do baby piszecie. Proszę metodą łopatologiczną. Najlepiej to proszę o zaznaczenie tego co jest do wymiany... To poinstruuję męża, co i gdzie ma wymieniać.:D Tylko nasuwa mi się pytanie, czy wogóle opłaca się tą pralkę naprawiać. Te zdjęcia chyba są lepszej jakości...
  Ariston AVTF129 błąd F-01 Ariston AVTF129 błąd F-01
 • #9
  wiesiekba
  Home appliances specialist
  Czym się zajmuje mąż czy ma do czynienia z elektroniką?
  To się nie da tak że my powiemy i już trzeba miernik i sprawdzić które elementy są uszkodzone.
  My tutaj możemy pomóc skutecznie naprawić tylko pisząc że trzeba wymienić moduł i prawdopodobnie silnik.A uszkodzenie mogło powstać przez zalanie silnika z prawdopodobnie nieszczelnego zbiornika(uszkodzone łożyska lub pęknięcie ,przetarcie jego okolicy)
  Tylko będąc na miejscu można określić stan tej sytuacji.
  Gdzie ten AS mąż że Ty się zajmujesz tymi sprawami?
  Najlepiej wezwać fachowca i niech określi jej stan bo faktycznie nie wiadomo czy się opłaca naprawiać.
 • #10
  User removed account
  User removed account  
 • #11
  Gosha24
  Level 10  
  As mąż ciężko pracuje ;) Co prawda nie jako elektronik, ale miał z tym do czynienia wiele lat temu, teraz zajmuje się tym amatorsko w domu, naprawiał monitory LCD i inne "proste" sprzęty. Niestety z modułem pralki nie miał do czynienia, ale zawsze musi być ten pierwszy raz, a wiadomo nauka kosztuje... a żona zyska nową pralkę :D A ja zwyczajnie lubię "takie" sprawy ;D w domu śrubokręt należy do mnie!

  Wiesiekba dzięki za podpowiedź, trochę zabawy nas czeka. Ale wiemy gdzie szukać przyczyny.
  Problem polega na tym, że w mojej okolicy nie ma ani serwisu, ani zaufanego, poleconego fachowca. A wzywać fachowca rodem z "Usterki" mija mi się z celem... Dlatego zawsze z problemem uderzam do Was, pomogliście już mi już nie raz, niekoniecznie odpowiedziami na moje własne posty, ale w odpowiedziach na posty innych osób z podobnymi problemami.

  Moderated By skryn:

  Temat warunkowo zostawiam w serwisie AGD.

 • #12
  User removed account
  User removed account  
 • #13
  Gosha24
  Level 10  
  Po wymianie C65 i C64 (te co były ewidentnie wypukłe) włączyliśmy wirowanie zgodnie z zaleceniami. Chodzi bez zarzutu. Nie wyskoczył żaden błąd, nie było żadnych stuków, niczego niepożądanego. W pobliżu silnika nie widać żadnych nacieków, wycieków, nadpaleń, niczego niepokojącego.
  Mam nadzieję, że to koniec problemu. Dam znać pełnym cyklu prania.
  Dziękuję za pomoc.