Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobić programator czasowy na 12V stałego

19 Sty 2011 20:24 14936 22
  • Poziom 9  
    Witam,
    Interesuje mnie zrobienie automatycznego podlewania ogródka (warzyw) na działce bez instalacji 230V. Zasilanie ma być z akumulatora 12V 100Ah, programator żeby ustawić godzinę podlewania w ciągu dnia i do tego pompka zanurzeniowa 12V do beczki z wodą o mocy od 10W-18W. Proszę o pomoc lub schemat jak zrobić programator.
  • Relpol przekaźniki
  • Admin grupy audio
    Schemat nic Koledze nie da. Takie urządzenia buduje się w oparciu o mikroprocesory, a do tych trzeba napisać program, inaczej działały nie będą.

Warto rozważyć zastosowanie zegara z budzikiem, z tym że zamiast brzęczyka podłączyć układ wykonawczy załączający pompę.
    Np. taki zestaw do własnoręcznego montażu:
    http://sklep.avt.pl/p/pl/481211/zegar+z+budzikiem+-+zestaw+do+samodzielnego+montazu.html

Proszę przejrzeć dział DIY, jest tam kilka projektów takich układów (sterowników) do podlewania, może któryś spełni wymagania.

Za mało założeń, by można było coś bardziej sensownego doradzić.
  • Poziom 27  
    A czy nie można kupić programatora na 230V i sprawnie go przerobić ? Kiedyś "rozbebeszyłem" taki z supermarketu za 30zł i były tam dwa zasilacze beztransformatorowe (rezystor, kondensator i dioda zenera) - dla przekaźnika zenerka 12V a dla elktroniki sterującej 5.1V...
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 27  
    W takim razie ja mam większe obawy czy autor poradzi sobie z jakimś zestawem do samodzielnego montażu... Poczekamy niech sam się wypowie ...
  • Poziom 27  
    Co do AVT to mam lekkie uprzedzenie :)
    W Tym temacie Przedstawiłem sterownik akwariowy jaki złożyłem z kitu Nord Elektronik, Ma on właśnie funkcję sterowania 12V podajnikiem pokarmu o dowolnej godzinie i na czas 0-99 sekund... Jeśli zaszła by potrzeba i autor byłby zainteresowany to mogę "zczytać" wsad z procka jeśli to będzie możliwe, następnie wystarczy zmontować układ bez przekaźników od oświetlenia i grzałki, jak też nie montować elektroniki od termometru. Jeśli z norda wysłali by same płytki to myślę że z resztą części zmieścić się można w 50zł...
    Nie mniej jednak gdyby potrzebne mi było urządzenie takie jak opisuje autor to kupiłbym za 12zł programator w hipermarkecie (po tyle teraz są) i pominął bez transformatorowy zasilacz zastępując go stabilizatorem (ewentualna wymiana przekaźnika bo może być na 24V) ...
    Poczekajmy na decyzję autora...
  • Poziom 9  
    Tak też zrobie. Kupię gotowy programator w markecie i przerobię go na 12V. Tylko jaki będzie lepszy ten z wyświetlaczem czy bez jeszcze jest kwestia zasilania, bo są i zasilane z baterii AA. Który proponujecie? Co trzeba będzie tam wymienić tak mniej więcej.
    Pozdrawiam
  • Admin grupy audio
    To właśnie zasilanie musisz mu przerobić, bo normalnie zasilane są z sieci 230V. Programatory elektroniczne (te z wyświetlaczem) mają więcej funkcji, zazwyczaj można ustawić niezależne godziny włączenia/wyłączenia na cały tydzień. Zasilanych bateriami nie spotkałem, może chodzi o elektroniczne, a bateria jest tam tylko do podtrzymania nastaw podczas przerwy w dostawie energii elektrycznej?
    Mechaniczne są tylko na jedną dobę i wcale nie jest powiedziane, że da się je przerobić na 12V w prosty sposób. Nie wiem jak są zbudowane te nowej generacji, ale stare o ile dobrze pamiętam miały normalny mechanizm jak w zegarku, który nakręcany był przez silnik elektryczny zasilany z 230V.
  • Poziom 9  
    Tak bateria tam służy do zasilania awaryjnego w czasie braku zasilania 230V. Muszę kupić programator i zobaczyć jak jest zbudowany i czy da się go przerobić.
  • Poziom 27  
    Ja w swoim miałem od podtrzymania pamięci maluteńki akumulatorek wielkości 1/2 zwykłego paluszka tylko że grubszy... Jak programator nie był w gniazdku przez ponad miesiąc to się kasowała pamięć....
  • Admin grupy audio
    Kwestia konstrukcji. Równie dobrze może być zwykłe ogniwo AA, lub tzw. "zegarkowe". Przy tak znikomym poborze prądu, ogniwo z powodzeniem wystarczy do podtrzymania pracy przez kilka lat, szczególnie że przerw w dostawie prądu za często nie ma :)
    Zwykły paluszek w zegarku z bazaru za 5zł pracuje spokojnie przez ok. rok, a przecież to on jest źródłem ciągłego zasilania dla całego zegara.
  • Poziom 9  
    Kupiłem 2 programatory jeden standardowy z silniczkiem, a drugi z wyświetlaczem. Który da się przerobić najprościej? Fotki poniżej.

Dodano po 11 [minuty]:

Jak zrobić programator czasowy na 12V stałego Jak zrobić programator czasowy na 12V stałego Jak zrobić programator czasowy na 12V stałego Jak zrobić programator czasowy na 12V stałego

Dodano po 4 [minuty]:

Podaje dane elementów z programatora z wyświetlaczem. Niebieski element to chyba trafo 48VDC z 250VAC 25A, kondensator żółty 0,33uF 250V. Te elementy napewno muszę wymienić. Czekam na pomysły...może ktoś pomoże.
  • Admin grupy audio
    Tego mechanicznego nie przerobisz. Zdjęcia masz nieostre, ale wygląda na to, że działa on na takiej zasadzie, jaką opisałem w jednym z poprzednich postów.

To niebieskie to przekaźnik, cewka na 48V, żółty kondensator to element zasilacza beztransformatorowego. Będzie problem, bo przydałby się schemat, a Ty pewnie go nam nie narysujesz, ech... wykrakałem...
  • Poziom 9  
    Jak zrobić programator czasowy na 12V stałego Jak zrobić programator czasowy na 12V stałego

Dodano po 1 [minuty]:

może to coś da
  • Poziom 10  
    Tranzystor w tym układzie jest od sterowania tym przekaźnikiem, te trzy kabelki wychodzące z tej płytki do wyświetlacza mają oznaczenie "+" "-" "0" gdzie "0" impuls otwierający tranzystor w kierunku przewodzenia. Wystarczy wymienić tranzystor, przekaźnik, pokombinować z zasilaniem tego małego akumulatorka podtrzymującego pamięć tego sterownika.
  • Poziom 10  
    Taki sam sterownik przerobiłem na 6V do sterowania LED-ami podświetlającymi witrynę. Bateria słoneczna ładuje akumulatorki w dzień, wieczorem od 18 do 23 świecą LED-y. Znając zasadę działania tranzystora i mizerne wiadomości z elektroniki każdy da radę.
  • Poziom 27  
    wojtastar napisał:
    Taki sam sterownik przerobiłem na 6V do sterowania LED-ami podświetlającymi witrynę. Bateria słoneczna ładuje akumulatorki w dzień, wieczorem od 18 do 23 świecą LED-y. Znając zasadę działania tranzystora i mizerne wiadomości z elektroniki każdy da radę.

No to pochwal się co w nim zmieniłeś ....
  • Admin grupy audio
    Też jestem ciekawy. Do sterowania oświetleniem w witrynie spokojnie wystarczy 12V i taśma ledowa. Taśmy są właśnie na 12V i przyjmuje się pobór prądu 2A na 5m taśmy, zatem do sterowania wystarczy mosfet i nie trzeba przekaźnika :) Wygodniej jest zastosować 12V do zasilania sterownika, jak i oświetlenia. Po co tu 6V?

Kwestia ogniw słonecznych wydaje się wątpliwa. Nie sądzę, by ogniwo słoneczne było w stanie naładować akumulatory do tego stopnia, by one mogły pracować przez 5h. W lecie, gdy nasłonecznienie jest duże - może. Ale nie zimą, gdy jest pochmurno i dzień krótki :)
  • Poziom 10  
    Akurat dla mojej witryny wystarczają 4 LED-y jasne, zadaniem tego jest delikatna poświata a nie jasność przy której można czytać gazety. Pokój mam od strony południowej( dla niewtajemniczonych jest to strona bardziej nasłoneczniona) mija 4 dzień od włączenia jeszcze działa nadal, nie piszę że to jest perpetuam mobile jeżeli bateria słoneczna nie wydoli to pozostaje doładowanie ładowarką lub dołożenie ogniwa jeszcze wszystko jest w fazie testu.
  • Poziom 43  
    Można skorzystać z gotowców. Będzie drożej, ale działa.
    Mechanicznego nie przerobisz potrzebuje prądu zmiennego do pracy.
  • Poziom 9  
    Witam,
    Odlutowałem przekaźnik 48V i kondensator. Natomiast wlutowałem przekaźnik na 12V i stabilizator napięcia LM8612. Zobaczę co z tego wyjdzie.