Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Delta model: GPS-300AB C rev. 00F zwarcie zasilania...

19 Sty 2011 20:58 2497 2
  • Poziom 20  
    Delta model: GPS-300AB C rev. 00F zwarcie zasilania...
    Witam forumowiczów.
    Trafił do mnie komputer Asus ma spalony zasilacz i płytę główna PCB. Płyta po wymianie tranzystorów w linii zasilania procesora sprawna.

Zasilacz miał spalony bezpiecznik wybrzuszony kondensator 2200µF/6.3V w linii +5V wystrzelony jeden warystor oznaczenie V07K 150 (prawdopodobnie zasilacz błędnie został przełączony na napięcie sieci ~110V).

Po stronie pierwotnej:
    Jest układ scalony UC3843BN i dwa tranzystory Mosfet-y: FQPF2N60 i STW9NK90Z, a jednak po odlutowaniu nie mają zwarcia.

Po stronie wtórnej:
    Układ scalony oznaczony DWA105 N161 (właśnie nie mogę na jego temat nic znaleźć) i trzy podwójne diody na radiatorach, żadna nie wykazuje zwarcia.

Po wymianie kondensatora elektrolitycznego 2200µF/6.3V już nie znalazłem żadnych zwarć, a więc zasilacz podłączyłem do sieci ~230V przez żarówkę i jednak niestety żarówka świeci!

Od czego teraz zacząć czy na "pałę" wymienić układy scalone, wszystkie tranzystory i diody (choć ewidentnie nie mają zwarć)? Spytam czy ktoś posiada namiar na schemat tego zasilacza bo mi się jeszcze nie udało znaleźć takiego z tymi samymi układami scalonymi.
    Poprawiłem TONI_2003.
  • PCBway
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Nic na pałę.
    Odlutuj dren FQPF2N60 oraz STW9NK90Z i ponownie test przez żarówkę.
    Jeśli zgaśnie - przylutuj dren FQPF2N60 i znowu test.
  • PCBway
  • Poziom 20  
    Po odlutowaniu obu drenów żarówka po naładowaniu kondensatorów elektrolitycznych gaśnie i się nie zaświeca. Po wlutowaniu drenu FQPF2N60 żarówka świeci mocno cały czas. Po wlutowaniu drenu STW9NK90Z i wylutowaniu drenu FQPF2N60 żarówka po naładowaniu kondensatorów elektrolitycznych gaśnie. Zmieniłem FQPF2N60 na SPA06N80C3 (taki tylko miałem na wysokie napięcie powinien wytrzymać Id 6A i Vds na 800V) i żarówka świeci. Czy to oznacza, że uszkodzony jest układ scalony UC3843BN, a jeśli tak to jak go sprawdzić?