Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piec gazowy 2 funkcyjny VAILLANT VUW 180 XE

sk0636411 19 Jan 2011 21:10 9554 19
 • #1
  sk0636411
  Level 10  
  Witam szanownych Forumowiczów.
  W związku z poszukiwanym katalogiem do VUW 180XE chciałbym poruszyć kolejny związany z tym temat. Kolega mirrzo sugerował w odpowiedzi na wcześniejszy post bym wezwał serwis. Właśnie tak tak zrobiłem na początku grudnia ub.r. Kiedy piec zaczął fiksować w dniu 14.12. wezwałem serwisanta .
  Po przełączeniu włącznika pieca z funkcji c.o. na ciepłą wodę piec w dalszym ciągu pracował w trybie c.o.. Przybyły na miejsce serwisant w dniu 17.12 wymontował czujnik pomiaru temperatury zasilania i wziął go z sobą by sprawdzić czy nie jest uszkodzony i miał mi dać znać co i jak. Piec pracował w dalszym ciągu bez żadnej zmiany. Po wyjściu serwisanta „ słuch po nim zaginął „ a piec 24.12 „ umarł całkowicie „ , nie działała żadna kontrolka. I tu mam właśnie pytanie: czy wymontowanie ww czujnika mogło mieć wpływ na przegrzanie pieca a w rezultacie na uszkodzenie płyty głównej ? ( czujnik w rezultacie okazał się sprawny a serwisant odezwał się 30.12. informując mnie że posiada uszkodzone części za które -same części mam mu zapłacić 1200 zł.)
  Będę wdzięczny za wszelkie odpowiedzi.
  Pozdrawiam
 • Helpful post
  #2
  DARIUS67
  Level 24  
  Kogo i poco wezwałeś - serwis by usunął usterkę a nie demontował czujniki. Aby sprawdzić czujnik wystarczy zmierzyć jego oporność. Co za 1200 zł miał zrobić serwisant. Według mnie masz do regeneracji zawór 3D, góra 500 zł z kompleksowym przeglądem.

  Dodano po 13 [minuty]:

  Jeżeli chodzi o przegrzanie, to oczywiście kocioł mógł się przegrzać. Podczas przegrzewu zadziałał czujnik - na rurce po lewej z guziczkiem po środku. Po wstawieniu czujnika NTC wystarczy nadusić, odblokować STB. Bez czujnika kocioł pracuje bez ograniczenia temp. do czasu zadziałania STB, które odcina prace kotła. Guzik na STB znajduje się pomiędzy dwoma kabelkami osłoniętymi gumową osłonką.
  I radzę poszukaj serwisanta. Uczyć się można, każdy się uczy, obecny "?" musi się jeszcze uczyć, nie był to serwisant Vaillant.
 • #3
  sk0636411
  Level 10  
  Darius67 dzięki za odpowiedź. Masz kolego całkowitą rację. Szkoda że nie wiedziałem wcześniej o blokowaniu się STB. Myślałem że, uszkodzona jest cała płyta główna w związku z tym kupiłem używanego VUW 180 XE/1 i przełożyłem cały środek. No cóż tak jak pisałeś człowiek uczy się całe życie. No ale za ten piec niestety zapłaci serwisant ( z tego co wiem facet działa na naszym terenie od dobrych kilkunastu lat i ma nawet swoją stronę internetową SEBCO-SERWIS). Dobrze że człowiek jest w miarę kumaty i istnieje takie forum, gdzie można podyskutować z rozsądnymi ludźmi, bo inaczej ci pożal się Boże "fachowcy" kroili by nas na każdym kroku.
  Jeszce raz dziękuję i pozdrawiam.
  p.s.
  Jeszcze 1 pytanie czy po zablokowaniu STB blokowane są wszystkie funkcje kotła ( zero kontrolek na panelu ) czy blokowany jest jedynie rozruch?
 • #4
  DARIUS67
  Level 24  
  Mam problem by Ci od razu odpowiedzieć, ale jak będę w najbliższym czasie przy kotle to sprawdzę. Bardzo rzadka to usterka, a gdybam, że kontrolki od zasilania i komina się palą.
  Vaillant VUW był w dwóch wersjach: VUW OST oraz VUW/1. Jeżeli kupiłeś taki sam model który posiadasz to jest OK, jeżeli inny to kotły różnią się elektroniką, armaturą gazu, czujnikiem przepływu - niby takie same kotły, zewnętrznie, a wewnętrznie spore zmiany - nie da się podmienić części. Zawór 3D jest ten sam, o ile masz kocioł tej samej mocy.
  W tym kotle zawór 3D zawsze jest otwarty na CO, pobór wody powoduje przełączenie, przekierowanie wody na wymiennik CWU. Latem przy częstych poborach CWU kocioł potrafi zagrzać grzejniki. Spowodowane jest to tym, iż po każdym poborze CWU zawór powraca w pozycję CO, a rozgrzana woda wędruje do grzejników.
  Przełączenie zaworu odbywa się przez wduszenie poprzez układ membranowy zespołu wodnego, sprężynowego regulatora przepływu CO. Jeżeli talerzyk nie dolega do gniazda to woda wędruje w oba obiegi. Do regeneracji są dostępne zestawy naprawcze, który zalecam wymienić w kpl. wraz z dźwignią (czasami nazywaną sprzęgłem) mikrowyłącznika.
 • #5
  sk0636411
  Level 10  
  Witam ponownie. W tej chwili piec działa i wszystko już jest OK. Tak jak pisałem mój pierwszy piec to VUW 180XE, drugi kupiony na części to VUW 180 XE/1. Przełożyłem z niego płytę główną razem z przewodami oraz zawór gazowy ( pozostawiłem jedynie grzebień z elektrodami). Po złożeniu całości piec próbował się uruchomiać ale blokował go STB i dopiero po odblokowaniu zaczął działać bez problemu.
  Jak ustaliłem przewody regulatora pokojowego były łączone za szafką kuchenną, najprawdopodobniej dosuwając szafkę do ściany spowodowałem naciągnięcie przewodów i poluzowanie ich w kostce .2 z 3 przewodów regulatora zwarły się.Być może to było przyczyną wcześniejszej awarii ( ciągła praca pieca w trybie c.o.).
  Po wymontowaniu czujnika po awarii nie działała żadna kontrolka ( napięcie dochodziło do płyty głównej ale żadna z kontrolek tego nie sygnalizowała ). W/g opisu z instrukcji STB czasowo blokuje piec. Po przełożeniu środka kontroli działały pomimo blokady. W pierwszym przypadku panel był całkowicie " martwy ". I tego właśnie dotyczyło moje pierwsze pytanie czy w VWU180XE przy blokowaniu STB odcinana jest całkowicie płyta główna czy też mogła ulec uszkodzeniu { a może dodatkowo blokowana jest cała płyta ? }.
  Przesyłam pozdrowienia.
  Teraz to już spoko, na zewnątrz powyżej zera a w domku cieplutko.
 • #6
  DARIUS67
  Level 24  
  Po wymianie armatury gazu powinieneś skontrolować max. i min. moc kotła.
  Aby to zrobić to pytanie - jaki masz gaz?
 • #7
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  DARIUS67 wrote:
  Aby to zrobić to pytanie - jaki masz gaz?


  Wyślij mu parametry i manometr. Jak ktoś się zwróci o ustawienie ecoTEC -a, to wyślij analizator.
  POWAGI nieco
 • #8
  DARIUS67
  Level 24  
  Moc kotła można sprawdzić na liczniku gazu. To żadna tajemnica. Metoda wolumetryczna to podstawy. Jeżeli opiszę prawidłowy przepływ, to co w tym złego. Chodzi o bezpieczeństwo użytkownika. Raz trafił na partacza więc sam musiał sobie poradzić.
 • #9
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  DARIUS67 wrote:
  Moc kotła można sprawdzić na liczniku gazu. To żadna tajemnica. Metoda wolumetryczna to podstawy. Jeżeli opiszę prawidłowy przepływ, to co w tym złego. Chodzi o bezpieczeństwo użytkownika. Raz trafił na partacza więc sam musiał sobie poradzić.


  Tak, ilość litrów spalonego gazu w pól minuty wskazuje z jaką mocą kocioł pracował właśnie w tym czasie.
  Podstawy, to dla tych, co się znają.
  Bezpieczeństwo? Owszem, ale masz pewność? Może poszukać innego, nie-partacza.
  Dalej proszę.
 • #10
  DARIUS67
  Level 24  
  Prosisz, masz.
  Aby sprawdzić moc max. kotła - jak w temacie, wystarczy otworzyć wodę na maksymalny przepływ, ściągnąć z czujnika NTC zacisk (spowoduje to brak wyczucia temp. na zasilaniu, czyli brak modulacji, czyli niezmienną pracę palnika na maksymalnej mocy) i policzyć ile litrów gazu (ostatnie cyferki po prawej na gazomierzu) naliczy gazomierz przez 30 sekund. Jeżeli posiadany gaz to GZ50 to licznik powinien naliczyć 18 litrów to oznacza 18 kW. Jeżeli wskazuje więcej lub mniej to szukaj serwisanta. Kontrola serwisu przyda się również aby sprawdzić szczelność połączeń gazowych. Po kontroli wsuń zacisk na NTC.
  Może jestem przewrażliwiony, ale czy jesteśmy na forum po to by pomagać, czy tylko odsyłać do serwisu? O ile taki istnieje w zasięgu użytkownika.
 • #11
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  DARIUS67 wrote:
  Jeżeli wskazuje więcej lub mniej to szukaj serwisanta. Kontrola serwisu przyda się również aby sprawdzić szczelność połączeń gazowych..


  Sam sobie odpowiedziałeś

  DARIUS67 wrote:
  O ile taki istnieje w zasięgu użytkownika.


  Jest ich sporo ;-)
 • #12
  sk0636411
  Level 10  
  sk0636411 wrote:
  czy w VWU180XE przy blokowaniu STB odcinana jest całkowicie płyta główna czy też mogła ulec uszkodzeniu { a może dodatkowo blokowana jest cała płyta ? }.

  Koledzy odbiegamy od właściwego tematu. Powtarzam pytanie :Czy brak czujnika NTC może doprowadzić do uszkodzenia płyty głównej, ewentualnie czy w przypadku przegrzania i wyłączenia STB, wyłączone są wszystkie kontrolki sygnalizacyjne ?
 • #14
  mauri_b
  Heating systems specialist
  Brak czujnika NTC nie spowoduje uszkodzenia płyty. Jeśli chodzi o STB, rozłącz jeden przewód od STB i będziesz wiedział. Wg mnie, powinna sie palić conajmniej lampka zasilania.
 • #15
  sk0636411
  Level 10  
  [quote="sk0636411"]
  sk0636411 wrote:
  czy w VWU180XE przy blokowaniu STB odcinana jest całkowicie płyta główna czy też mogła ulec uszkodzeniu { a może dodatkowo blokowana jest cała płyta ? }.

  Mieliście rację Panowie przy blokadzie STB płyta pozostaje nieuszkodzona ( w wersji 180 XE nie świecą się ŻADNE kontrolki a 180XE/1 świeci większość kontrolek ).
  Wychodzi na to że, piec był całkowicie sprawny i nie wymagał wymiany żadnych dodatkowych części ( za które super SEBO-SERWIS chciał ode mnie skasować 1200zł ). Przyczyna bardzo prozaiczna tkwiła w zwartych przewodach programatora pokojowego. I jak tu teraz odbierać działania fachowca : " celowe działanie mające na celu wyłudzenie? czy po prostu totalny gamoń ?
  Proszę o opinie.
 • #16
  mauri_b
  Heating systems specialist
  Czy miejscowość Góra, to ta koło Bolszewa?
 • #18
  sk0636411
  Level 10  
  Nie to nie ta Góra ( 56-200 dolnośląskie ).
 • #19
  mauri_b
  Heating systems specialist
  mirrzo wrote:
  Daleko byś nie miał. :)

  Zaraz się okaże, że się znamy :)
 • #20
  sk0636411
  Level 10  
  Całkiem możliwe. Tu wszyscy się znają, tylko dlaczego nie ogłaszasz się kolego jako serwisant a "FACHOWCY"????? przyjeżdżają do nas z innych terenów.