Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kilka drukarek pod USB w NAS ICY BOX IB-NAS4210-B

19 Sty 2011 22:33 3149 18
  • Poziom 12  
    Mam wymieniony w tytule "serwerek" ICY 4210 chodzący na linuksie, mający 2 gniazda USB: z przodu A, z tyłu B. Podłączam do tego z przodu 3 drukarki (kolejno oddzielnie) i jest Ok, można drukować (sam wykrywa te drukarki). Chcąc podłączyć je na stałe (1sza atramentówka HP, 2ga laser HP, 3cia laser Lexmark) kupiłem HUB USB pasywny ale ma gniazdo na zasilacz 5V 500mA. Mój zasilacz ma 5V 2,2A (od starego zepsutego już HUBa) i daje napięcie > 5V bez obciążenia.
    Łącząc kolejne drukarki przez ten HUB działa tylko Lexmark i to tylko przez gniazdo przednie (typ A). Nie ma więc szans by wszystkie drukarki łączyć przez ten HUB do tego gniazda bo nawet pojedyncza drukarka nie zostaje znaleziona (poza tą jedną).
    Próbuje więc tylnego gniazda (B) ale nie ma kabla B-B (w ogóle znikły z rynku).
    Więc łączę przez HUB tak: ICY->USB(B)-kabel B-A - HUB - kabel A-B - Drukarka. Niestety nic. Więc spróbowałem zamiast drukarki podłączyć pendrive ale też nic (przez A działa). Więc co jest grane? Gdy HUB łaczyć przez mini USB (bez zasilania) do ICY->A to świeci (i działa). Gdy łączyć HUB do ICY->B przez kabel A-B - nie świeci.
    Może ktoś ma doświadczenie z takimi problemami i mógłby coś podpowiedzieć?
    Kable mam nie za długie (0,5 m - 1,8 m).
    Dane techniczne ICY
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 10  
    Jeśli ten zasilacz pochodzi od uszkodzonego huba i ma ponad 5V, to przyjrzyj mu się dokładnie, może to on jest winien. Ponieważ drukarki nie pobierają prądu z USB a sam hub też dużo nie potrzebuje, w tej konfiguracji z powodzeniem możesz sobie darować dodatkowe zasilanie.

Co do gniazd to w przytoczonym datasheecie jest napisane wyraźnie "1x USB 2.0 Host, 1 x USB 2.0 Device", co znaczy, że tylko przednie gniazdo (A) może pracować jako host i do niego podpinaj huba i dalej drukarki. To tylne służy do podpięcia NAS do innego Hosta (np. komputera). Opisana przez Ciebie kombinacja nie ma prawa działać. Tzn. gdyby hub podpiąć do innego hosta, to powinien zobaczyć i drukarkę, i NAS.

Sugeruję podpięcie drukarek do huba, pasywnie (bez zasilacza) i samego huba do komputera (miniUSB na hubie do gniazda A na komputerze). Jeśli zadziałają wszystkie drukarki, to problem może leżeć w oprogramowaniu NAS. Jest jakiś dostęp do konsoli (ssh, telnet)?
  • Poziom 12  
    Do konsoli dostęp jest. Tyle że zasób komend ubogi w przypadku tego urządzenia.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 12  
    Dziękuję w każdym razie za odpowiedź. Nie wpadłem na to, że ten USB z tyłu może być tylko dla komputera (instrukcja nie jest jasna i nie potwierdza tego co w data sheet ale wygląda że masz rację).
    Na razie nie ma mnie w domu więc eksperyment z podłaczeniem 3 drukarek pod Hub i do komputera zrobię dopiero za kilka-kilkanaście godzin.
    PS
    Mam jeszcze jedno pytanie: czy HUB łączony nie przez port mikro ale zwykły powinien działać? Jak niżej:
    [komputer->USB.A żeńskie][usb A męskie<-kabel USB->usb A męskie][usb A żeńskie<-HUB->usb A żeńskie][usb A męskie<-jakiśNpPendrive]?
    Nie mogę tego sprawdzić bo nie mam odpowiednich kabli a wolałbym wiedzieć zanim kupię.
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Nie będzie działał. Porty typu A na hubie pełnią rolę Hosta (i można do nich podłączyć dowolne urządzenia), do komputera można się wydostać tylko przez micro (w przypadku większości hubów; na pewno w przypadku tego).
  • Poziom 12  
    Podłączyłem wszystko do komputera jak powiedziałeś i wszystko działa aż zdziwienie bierze (po wczorajszych moich przejściach :) bez zasilacza!
    A w sklepie (niejaki Lorien) jak kupowałem HUB twierdzili, że 3 drukarki nie pociągnie rady bez zasilacza.
    Teraz mnie zastanawia czemu nie rusza na ICY BOX 4210. Jeśli chodzi o napięcie to czemu zasilacz nie pomaga?
    Mam 3 drukarki: HP LaserJet 2100 (przez kabel LPT-USB), HP DeskJet 5150 i Lexmark e250d
    Na ICY BOX bezpośrednio każda z nich zostaje wykryta i działa.
    Przez HUB USB tylko Lexmark zostaje wykryty.
  • Poziom 10  
    Zasilacz do huba jest potrzebny wtedy, gdy podpięte do niego urządzenia potrzebują dużo prądu (np. twarde dyski). Drukarki i tak mają swoje własne zasilanie (USB i tak by nie wystarczyło do zasilania mechaniki), zatem z huba nie pobierają dodatkowego prądu, ew. znikome ilości. Dzięki temu sumaryczne zapotrzebowanie huba na prąd jest niewielkie i z powodzeniem można go zasilić z gniazda ICY Boxa.

Dlaczego przez hub na Icy Boxie działa tylko Lexmark? Stawiam na błędy/uproszczenia w oprogramowaniu ICY. Jeśli jest dostępny upgrade firmware'u to warto zainstalować. Pytałem też o konsolę. Podepnij hub, drukarki i wydaj polecenia
    lsusb -v, dmesg, pokaż ich wyniki.
  • Poziom 12  
    Nie wiem jak działa OS względem USB - czy widzi HUBa i go odpytuje czy też HUB jest dla niego "przeźroczysty" i widzi kolejne urządzenia? Tak po chłopsku, skoro Windows XP widzi wszystkie drukarki na HUBie a Linux (na ICY) nie (choć widzi każdą z osobna dopiętą bezpośrednio do portu USB) to wygląda na to, że jednak OS widzi HUBa a mój Linux jest leniwy (jedną pod HUBem widzi, innych nie).
    Ale to tylko moje laicko-chłopskie wywody.
    Jak dotrę do domu wieczorem, zaraz wydam komendy, które podałeś. Nie wiem jednak czy będzie on miał te komendy gdyż np. dmesg nie posiada :(
    Jeśli idzie o update firmware'u, jest jedynie coś takiego co po translacji z niemieckiego nazywa się "Od dnia 25/05/2009 - zmodyfikowana wersja 2.6.3.1 Vers, otwarty firmware do przyjęcia i stosowania niestandardowych aplikacji" - cokolwiek miałoby to znaczyć :)
    Więc obawiam się, że nie o to chodzi. Może ewentualnie po rozpoznaniu co to jest za jądro i otoczenie (biblioteki, itp), uda mi się wgrać odpowiednie poszczególne binaria i wydawać komendy.
  • Poziom 10  
    Hub nie jest przezroczysty dla systemu operacyjnego. Stąd właśnie te problemy, ew. reszta oprogramowania jest tak napisana, że nie potrafi zauważyć pozostałych drukarek. Opis firmware'u sugeruje możliwość dogrywania dodatkowych aplikacji, ale sprzęt jest na ARM-ie, więc z binariami może być ciężko. Tym bardziej, że nie do końca jest jasne, co to za ARM.
  • Poziom 12  
    Niestety tak jak nie ma dmesg tak nie ma lsusb :(
    Jednak dokopałem się do pliku /proc/bus/usb/devices
    Jego zawartość czytałem w 4ch stanach:
    1. Nic nie podłaczone
    2. HUB
    3. HUB i Lexmark (jedynie Lexmarka widzi przez HUB'a)
    4. HUB i Lexmark i HPLJ (HPLJ nie widzi przez HUB'a).

Porównanie 1 i 2

Porównanie 1 i 3

Porównanie 2 i 3

3 i 4 są prawie identyczne a różnią się ostatnią linią:
    3 ma: Ad=81(I) Atr=03(Int.) MxPS= 1 Ivl=256ms
    4 ma: Ad=88(I) Atr=02(Bulk) MxPS= 512 Ivl=0ms

Proszę o interpretację o ile moje wypociny są cokolwiek warte :)
  • Poziom 10  
    Szczerze mówiąc, liczyłem że drukarki zostaną wykryte w /proc/bus/usb/devices. Czy na wykrywanie pojedynczej drukarki ma jakikolwiek wpływ to, do którego gniazda na hubie jest podpięta? Mam jeszcze dwa pomysły: pożyczyć od kogoś inny hub i zaktualizować firmware (może będzie nowszy kernel Linuksa i ew. brakujące sterowniki). Z drugim pomysłem jednak ostrożnie, bo może się zdarzyć (choć prawdopodobieństwo jest znikome), że upgrade usunie zawartość dysku.
  • Poziom 12  
    Chyba wiem w czym rzecz. Dla tej drukarki, którą widzi (Lexmark) jest parametr (w pliku /proc/bus/usb/devices) o nazwie i wartości: Spd=480
    gdy dla pozostałych jest to Spd=12.
    Ale nie jest to takie oczywiste - jak na tą branżę przystało (informatykę).
    Parametry sa odczytywane przy bezpośrednim łaczeni do portu USB (bez HUBa):
    Urządzenie/Spd/v[ersion]
    Lexmark/480/2.0
    Port LPT-USB (HP LJ)/12/1.0
    HP5150/12/2.0

Tak więc myślałem, że chodzi o wersję USB i że mój HUB nie obsługuje 1.0 ale teraz widzę, że HP5150 ma v2.0 i nie działa. Ale patrząc po prędkości (12) to nie wiem czy nie działa w "trybie" 1.0?
    Może powinienem kupić sobie HUB USB v1.0?

Dodano po 4 [minuty]:

Cytat:
    Szczerze mówiąc, liczyłem że drukarki zostaną wykryte w /proc/bus/usb/devices.

Niestety tylko Lexmark działa przez HUB.
    Natomiast każda inna bezpośrednio. Wyżej opisałem (nie wiedziałem, że jesteś) co dostrzegłem.
    Cytat:
    Czy na wykrywanie pojedynczej drukarki ma jakikolwiek wpływ to, do którego gniazda na hubie jest podpięta?

Nie ma wpływu.
    Code:
    Mam jeszcze dwa pomysły: pożyczyć od kogoś inny hub i zaktualizować firmware (może będzie nowszy kernel Linuksa i ew. brakujące sterowniki). Z drugim pomysłem jednak ostrożnie, bo może się zdarzyć (choć prawdopodobieństwo jest znikome), że upgrade usunie zawartość dysku.

Wygląda na to, że firmware mam już najnowszy. Kiedyś aktualizowałem choć myslałem, że się nie udalo bo nie odpowiadał ale porównując wersję i datę, mam najnowszy.
    Dzięki.

Dodano po 12 [minuty]:

Ciężko myślenie mi dziś wychodzi :)
    Przecież skoro działało na Windows tzn HUB obsługuje tez USB 1.0.
    A to znaczy, że nie HUB mam kupić ale Linuksa zmusić do PRACY Z usb 1.0.
    Skoro ładuje 1.0 (gdy podłaczyć samą drukarkę używającą USB 1.0) to sterownik ma.
    Z tego wynika przypuszczenie, że używa jednego sterownika USB naraz. A więc pytanie jak sprawić by ładował USB 1.0 zamiast 2.0.

Dodano po 42 [minuty]:

W pliku /etc/rc.usb jest niby polecenie ładowania modułu USB 2.0

Code:
    ##debug_Aaron on 01/12/2005, support USB 2.0

if [ -e /lib/modules/ehci-hcd.o -a  -e /lib/modules/usb-uhci.o ]; then
            insmod /lib/modules/ehci-hcd.o
            sleep 10
            insmod /lib/modules/usb-uhci.o
            sleep 5
    else
            exit 0
    fi

Chciałem je zablokować ale:
    1. Po restarcie plik jest znowu w stanie sprzed zapisu (jakby przywrócony z z ROM)
    2. I tak nie ma ehci-hcd.o w /lib/modules/

Tak więc urządzenie jest sztywne i nie wiem jak się zabrać do jego konfiguracji.
    Kontakt z producentem nie wchodzi w grę bo to Koreańczycy a pośredniczą Niemcy którzy handlują tym sprzętem (Raidsonic :). Ci ostatni są chyba dość leniwi bo już 2 lata temu próbowałem z nimi kontaktu. Szkoda czasu.

Dodano po 5 [godziny] 53 [minuty]:

Aktualnie zmodyfikowałem w plikach startowych komendy ładujące moduły USB. Mniej więcej wg opisu, który jest tutaj i obecnie wgrywam nową wersje oprogramowania. Jeśli się nie uda, moge stracić swoje dane bo dysk jest szyfrowany i można go odczytać jedynie z samego tego urządzenia.
    PS
    Podłączałem tylne gniazdo USB do komputera i nic się nie dzieje (nie wykrywa ICY jako dysk ani żadnej innej reakcji).
  • Poziom 12  
    Po edycji plików startowych (/etc/rc.start, /etc/rc.usb) polegającej na zakomentowaniu linii komend ładujących EHCI i wgraniu takiego firmware, USB 2.0... działa nadal :/
    Prawdopodobnie siedzi to w jądrze (tylko po co to ładowanie modułów EHCI?).
    --
  • Poziom 10  
    Wygląda na to, że moduły do obsługi USB są wkompilowane w jądro na stałe, a skrypt ma je ładować, gdyby były na zewnątrz. Teraz mi się przypomina, że miałem chyba podobne problemy z hubem i USB kiedyś, może to były czasy właśnie jąder ~ 2.6.16. Wobec tego pozostaje już chyba tylko cross-kompilować nowsze jądro i mocno nagrzebać w firmware.

Mniej inwazyjnie jest znaleźć wyprowadzenia portu szeregowego (na płycie ICY NAS, logika TTL) podpiąć to do komputera i obejrzeć logi z kernela - na tym porcie jest wirtualny terminal, skoro nie ma dmesg. Może przynajmniej będą komunikaty przy podpinaniu drukarek, które pozwolą dokładniej zdiagnozować problem. Wg http://forum.nas-portal.org/archive/index.php/t-6506.html rozkład pinów jest taki sam jak w innym modelu, opisanym na stronie podanej w tamtej rozmowie.
  • Poziom 12  
    To już chyba elektronika? Jeśli tak, nie mam szans. Nie posiadłem tej dziedziny wiedzy niemal w ogóle :)
    Będę musiał pomyśleć o źródłach kernela. Tylko nie wiem na czym miałbym je kompilować? Chyba trzeba szukać jakiejś maszyny wirtualnej ARM (w odpowiedniej wersji) albo emulatora.
    Poza tym nie wiem czy mój trop (wyłączanie USB 2.0) jest wlaściwy.
    Póki co skusiłem się na zadanie pytania producentowi (właściwie dystrybutorowi). Anuż mają tam kogoś z zacięciem (do kontaktów z fabryką na Tajwanie :).
    Zadałem też pytanie na forum ICY BOX (dedykowanym).

Dzięki w każdym razie za pomoc.
  • Poziom 10  
    Jak masz zamiar bawić się w kompilację i instalację zmodyfikowanego firmware'u to i tak możesz skończyć z lutowaniem kabla (jak coś pójdzie nie tak, to w ten sposób można odratować urządzenie). Polecałbym też zrobić backup firmware przed rozpoczęciem całej zabawy (znów lutowanie).

Co do kompilacji to na emulator bym nie liczył (tym bardziej, że musiałby emulować peryferia dostępne w ICY BOX). To, czego szukasz to cross-kompilacja na ARM (możesz podpatrzeć, jak to robią inni - wszelkie modyfikacje firmware'u dla routerów/AP; uwaga tylko na wersję ARM - dla Twojego NAS chyba armv4l).

Wyłączenie USB 2.0 nie rozwiąże problemu - kontroler (sprzęt) jest w tej wersji i sterowniki inaczej nie zadziałają, to czego bym próbował, to aktualizacja kernela do nowszej wersji w nadziei, że usunięto błędy, które powodują te problemy.

Powodzenia!
  • Poziom 21  
    Nic nie pisałeś o rozłożeniu fizycznym sprzętu jakie są odległości od drukarki do huba i do ICY BOX, pomiędzy pctami i od huba do pc i do icy boxa.
    Jaki masz dostępny sprzęt związany z siecią mowa o routerze i czy PCty mają karty sieciowe lany i czy posiadają wifi.
    Czy planujesz rozbudowę infrastruktury sprzętowej w późniejszym terminie? Sprzęt się znajduje w domowym zaciszu czy w firmie?
    Czy próbowałeś spinać drukarki pod inny hub?
    Któraś drukarka jest wykorzystywana w większym stopniu?
    Próbowałeś podpinać pod ICY dwie drukarki w różnych kombinacjach (wtedy wystarczy printserver za 100 zł do jednego sprzętu)?
    Podepnij Lexmarka i HP DJ pod hub i do ICY, tylko żeby zamień kable USB podpięte pod drukarki pomiędzy sobą (kabel od HP podpiąć pod Lexmarka i od Lexmarka do HP). Rozbija się sprawa o jakość wykonania kabli USB i ich długości.
    Podaj model skanera i czy ma przycisk na obudowie do skanowania.
    ICY do czego wykorzystujesz?
  • Poziom 12  
    Cytat:
    Nic nie pisałeś o rozłożeniu fizycznym sprzętu jakie są odległości od drukarki do huba i do ICY BOX, pomiędzy pctami i od huba do pc i do icy boxa.

Odległości (długość kabli ethernet bo na kablach działam) to 1 m (i jeden 3 m - to ten drugi PC).
    Cytat:
    Jaki masz dostępny sprzęt związany z siecią mowa o routerze i czy PCty mają karty sieciowe lany i czy posiadają wifi.

Z routerem nie ma problemów, jeśli ICY rozpoznał drukarkę po USB, każdy z dwóch PC drukuje. WiFi raczej nie używam (jak wspomniałem jadę na kablach).
    Cytat:
    Czy planujesz rozbudowę infrastruktury sprzętowej w późniejszym terminie? Sprzęt się znajduje w domowym zaciszu czy w firmie?

W domu.
    Cytat:

Nie. Już mnie żona zaczyna suszyć głowę że wydaję pieniądze na kolejne elementy bez efektu ). A jeśli w tajemnicy coś kupię (inny HUB) to masz jakieś typy?
    Cytat:

Mamy starą laserówkę HP 2100 (LPT ale kupilem konwerter do USB). Widzi ją ICY pod warunkiem, że bez pośrednictwa HUBa.
    Cytat:
    Próbowałeś podpinać pod ICY dwie drukarki w różnych kombinacjach (wtedy wystarczy printserver za 100 zł do jednego sprzętu)?

Mam 3 drukarki - każda jest obsługiwana przez ICY bez pośrednictwa HUBa. Z HUBem tylko jedna, która ma USB 2.0. Podejrzewam, pozostałe mają USB 1.
    Cytat:
    Podepnij Lexmarka i HP DJ pod hub i do ICY, tylko żeby zamień kable USB podpięte pod drukarki pomiędzy sobą (kabel od HP podpiąć pod Lexmarka i od Lexmarka do HP). Rozbija się sprawa o jakość wykonania kabli USB i ich długości.

Ty masz rację! Musze to zrobić. Teraz jednak musze poczekać aż ż

Dodano po 5 [minuty]:

Cytat:

Odległości (długość kabli ethernet bo na kablach działam) to 1 m (i jeden 3 m - to ten drugi PC).
    Cytat:

Z routerem nie ma problemów, jeśli ICY rozpoznał drukarkę po USB, każdy z dwóch PC drukuje. WiFi raczej nie używam (jak wspomniałem jadę na kablach).
    Cytat:

W domu.
    Cytat:

Nie. Już mnie żona zaczyna suszyć głowę że wydaję pieniądze na kolejne elementy bez efektu :). A jeśli w tajemnicy coś kupię (inny HUB) to masz jakieś typy?
    Cytat:

Mamy starą laserówkę HP 2100 (LPT ale kupilem konwerter do USB). Widzi ją ICY pod warunkiem, że bez pośrednictwa HUBa.
    Cytat:

Mam 3 drukarki - każda jest obsługiwana przez ICY bez pośrednictwa HUBa. Z HUBem tylko jedna, która ma USB 2.0. Podejrzewam, pozostałe mają USB 1.
    Cytat:

Ty masz rację! Musze to zrobić. Teraz jednak musze poczekać aż małżonka skończy swoje działania bo okupuje PC1 przy którym to wszystko jest.
    Cytat:
    Canon LIDE 210. Ma przycisk auto-skanowania.
    Cytat:

Wcześniej jako serwer plików. Ale wskutek niepowodzenia opisanej akcji, zdegradowałem go do zewnętrznego dysku USB podłączanego bezpośrednio do komputera w celu robienia bekapu.
  • Poziom 12  
    kun0 napisał:

Podpiąłem każdą drukarkę na każdym kablu (iloczyn kartezjański) :)
    Niestety wychodzi na to, że to nie wina kabli. Ta drukarka, która działała - dziala na każdym kablu. Ta, która nie dzialała - nie działa na żadnym kablu. :(