Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

układ zasilania i regulacji nagrzewnicy

20 Sty 2011 00:25 2695 3
  • Poziom 9  
    Witam, otóż mam do zaprojektowania takowy układ do zasilania nagrzewnicy w centrali wentylacyjnej. Wiem, że elementem regulacyjnym powinien być zawór 3-drogowy regulacyjny, a w obiegu hydraulicznym nagrzewnicy zamontowana pompka obiegowa. Czy ktoś mógłby mi podać algorytm obliczeń albo przykładowy projekt?
  • Specjalista Automatyk
    Nie wiem o jaki algorytm chodzi.
    Generalnie rzecz biorąc:
    1. Centrala nawiewno/wyciągowa powinna być wyposażona w automatyczny sterownik regulacyjny.
    2. O poprawnej pracy centrali decydują czujniki temperatury (temperatura nawiewu, temperatura wyciągu, ewentualny pomiar temperatury zewnętrznej w przypadku stosowania dodatkowo agregatu chłodzącego).
    3. Zawór trójdrogowy - sterowanie 0...10V - sterownik decyduje, ile ciepła technologicznego trzeba wpuścić do nagrzewnicy, żeby utrzymać właściwą temperaturę.
    4. Jeśli nagrzewnica jest wodna należy założyć na niej tzw "Frost" podłączony do sterownika, który w przypadku mrozów poda sygnał do sterownika, sterownik natychmiast otworzy zawór trójdrogowy na "full", zabezpieczając przed zamarznięciem nagrzewnicy (chyba, że brak ciepła technologicznego).
  • Poziom 37  
    Ja bym wprowadził modyfikację - że zestyk frosta podaje równolegle pełne zasilanie na wysterowanie zaworu - działa równolegle do automatyki - ale jest bardziej "mechanicznym rozwiązaniem" - najlepiej dać przez diody separujące, bo nie każdy sterownik ma ochrone wyjść przed napięciem zewnętrznym. W przypadku zawiechy sterownika (a te są coraz częściej komplikowane więce rośnie ryzyko) - masz jeszcze bezpośrednią ochronę.
    Warto wspomniej o typach regulacji - ilościowa oraz jakościowa. Ale to do poczytania sobie - za dużo by tłumaczyć.
  • Poziom 10  
    Oraz dodatkowo powinien być czujnik temperatury czynnika grzewczego na powrocie. W przypadku zbyt mocnego wychłodzenia powinie spowodować otwieranie się zaworu. Sam frost często doprowadza do uszkodzeń nagrzewnic wodnych - wiem z doświadczenia.