Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zwiększenie pojemności baterii

seamenpl 20 Sty 2011 09:13 2936 3
  • #1 20 Sty 2011 09:13
    seamenpl
    Poziom 10  

Zwracam się do kolegów z prośba o pomoc i radę:

Bateria 11,1 V 4800 mAh oparta na układzie BQ2085DBT+BQ29311PW w której znajduje się 6 ogniw US18650GR z serii G7 2200mAh która w trakcie użytkowania nie dawała się naładować do pełna - przerywała ładowanie sygnalizując błąd (czerwona dioda).
    Programy testujące stan baterii pokazywały że jest ona naładowana w ok 50 % deklarowanej pojemności. Po pomiarach poszczególnych par ogniw nie stwierdziłem aby były one uszkodzone.
    I tutaj moje pytania:
    - co jest powodem takiego zachowania baterii ?
    - czy jeśli bateria składa się z 6 ogniw a jest miejsce aby dołożyć jeszcze jedną parę ogniw to ma jakiś sens i czy wzrośnie wtedy jej pojemność ?

0 3
  • #2 20 Sty 2011 10:36
    jarob
    VIP Zasłużony dla elektroda

W celu stwierdzenia, czy ogniwa są dobre proszę przeprowadzić test opisany w FAQ i artykułach podwieszonych do tego subforum.

Przyczyną takiego zachowania się baterii może być uszkodzenie ogniw - zbyt duży przekos napięć, za wysoka temperatura ogniw, niekiedy zbyt długi czas ładowania.

Bateria składająca się z 6 ogniw (3s2p) ma napięcie znamionowe 10,8 V lub 11,1 V. Natomiast bateria 8 ogniwowa (4s2p) ma napięcie 14,4 V lub 14,8 V.
    Taka zmiana oczywiście zwiększa czas pracy na baterii oraz pojemność wyrażoną w mWh, ale...
    No właśnie, aby to zrobić musiałbyś zmienić układ połączeń na płytce sterownika (dołożyć kilka elementów), a także zmienić wsad fleshromu.
    Operacja raczej nie opłacalna.

0
  • #3 20 Sty 2011 12:45
    seamenpl
    Poziom 10  

Dziękuję za odpowiedź i zainteresowanie.

Czyli z tego co zrozumiałem dokładanie dodatkowej pary ogniw nie jest dobrym pomysłem.

Testuję stan pozostałych ogniw poprzez rozładowanie ich żarówką 12V/21W i wyniki z poszczególnych par po ok. 20 min rozładowywania są następujące: 3,53 / 3,52 / 3,52. Napięcie więc schodzi równomiernie.

Po rozładowaniu poszczególnych par ogniw do poziomu: 3,5 V podłączyłem ponownie ładowanie i po 25 min ładowania bateria ponownie wywaliła błąd (czerwona dioda) i wyłączyło się ładowanie.
    Napięcie na poszczególnych parach wynosi: 4,05/ 4,05/ 4,07.

0
  • #4 20 Sty 2011 13:53
    jarob
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jeżeli w ciągu 20 do 25 min bateria ładuje się i rozładowuje, to mogę powiedzieć, że te ogniwa są do wymiany mają bardzo małą pojemność.

0