Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FBK 2/70 portable coax antenna

20 Sty 2011 10:09 7197 14
  • Poziom 17  
    Mam zamiar wykonać antenę FBK 2/70 portable coax antenna ( http://www.dl8kdl.net/articles/projects/antennas/2m-70cm-coaxial-dualband-antenna , http://www.qsl.net/pa0fbk/hampage_uk.htm#coax )
    Czy ktoś z kolegów forumowiczów próbował już czegoś takiego? Jeżeli tak to z jakim skutkiem?
    Mam zamiar dokonać pewnych modyfikacji polegających na umieszczeniu całości w wędzisku tzw "bacie" wykonanym z włókna szklanego o długości ok 3-4m które będzie stanowiło konstrukcję wsporczą i jednocześnie maszt przymocowany do nadbudówki na dachu. Dodatkowo chce zrezygnować ze złącza BNC i podłączyć bezpośrednio kabel koncentryczny. Jako że sprawa jest na razie na etapie przemyśleń i zbierania materiałów wszelkie rady i sugestie mile widziane.
  • Poziom 20  
    Witaj. Antena sprawuje się nienajgorzej lecz trzeba zachować dokładne wymiary. Możesz ją włożyć w wędzisko tylko zwróć uwagę aby nie było z włókna węglowego. Wiedz że materiał "obudowy" anteny będzie miał jakiś wpływ na zestrojenie więc najlepiej jeśli będziesz miał możliwość demontażu i korekcji wymiarów. Zrobiłem trzy egzemplarze i działają - jeden nawet wisi już cztery lata za oknem i działa. Nie spodziewaj się cudów - Ta antena jest lepsza od "wywijki" lub "ćwiartki" ale pamiętać przede wszystkim należy że dużą rolę odgrywa wysokość na jakiej ją umieścisz- wiadomo : im wyżej tym lepiej. Jeśli znajdę trochę czasu to dodam fotkę mojej FBK. Tak na szybko umieszczam rysunek poglądowy mojego wykoniania i instalacji na wysięgniku zaokiennym:
    Moja antena FBK
  • Poziom 17  
    Robiłem już wstępne rozeznanie w sklepie wędkarskim, i są do nabycia najzwyklejsze bat z włókna szklanego. Możesz napisać więcej szczegółów dotyczących wpływu "obudowy" i strojenia?
  • Poziom 11  
    Próbowałem wykonać taką antenę.
    Do jej budowy usiłowałem wykorzystać kabel LMR-400, oraz H-155. Pomimo iż starałem się antenę wykonać bardzo starannie, dokonywane pomiary wykazywały zawsze jakieś rozbieżności, niedopasowanie, etc.
    Doszedłem do wniosku, buszując po czeluściach sieci, oraz po wykonywanych kolejnych zmianach w antenie że istotny wpływ na parametry tej anteny może mieć współczynnik skrócenia kabla. (dla LMR-400 wynosi 0,86, a dla H-155 wynosi 0,81).
    Więc uważam że antena została obliczona z uwzględnieniem tego współczynnika dla standardowego kabla rg-58, myślę że można użyć także rg-213. (oba kable mają współczynnik 0,66)
    Z powodu nawału innych zajęć anteny z rg-58 nie zdążyłem wykonać.
    Ale myślę że twój post mnie zdopinguje do jej wykonania.
    W moim założeniu antena miała się także znajdować w rurce PCV.
    W dolnej części rurka PCV miała być osadzona w około 20 cm rurce aluminiowej (miało to tak wyglądać jak w antenach profesjonalnych). PCV z aluminium połączone nitami.
    Wewnątrz, część antenowa zaczynałaby się kilka cm powyżej części aluminiowej.
    Przyznam się szczerze że nie mam pomysłu jak rozwiązać mocowanie gniazda w antenie.
    Można to zrobić w sposób prosty, czyli z dolnej części anteny może wychodzić kabel zakończony (na kablu) gniazdem typu N. Wszelkie uszczelnienia robimy silikonem, lub klejem z pistoletu na gorąco.
    W mojej koncepcji jest wykonanie montażu gniazda w taki sposób aby było połączenie masy pomiędzy kablem zasilającym antenę-gniazdem w antenie-dolną częścią anteny tą aluminiową.
    Jeżeli antena będzie zamocowana na maszcie który jest podłączony do instalacji odgromowej budynku to teoretycznie antena powinna lepiej pracować. Przynajmniej takie opinie "chodzą" że antena uziemiona lepiej pracuje. Pomijam aspekt bezpieczeństwa.
    Pytanie moje brzmi w jaki sposób dokonać mocowania gniazda do dolnej części aluminiowej, ponieważ lutowanie będzie nieskutecznym połączeniem.

Przepraszam za chaotyczną wypowiedź, niestety nie mam daru przelewania myśli na papier.
  • Poziom 22  
    A czy ktoś wie jak przeliczyć długości poszczególnych segmentów by antena pracowała na 446 MHz (rozjechane 145MHz mnie nie interesuje)
  • Poziom 17  
    Silikonem budowlanym, uniwersalnym nic nie uszczelniaj -spowoduje pogorszenie parametrów anteny i korozję. Pistolet z bezbarwnym klejem termotopliwym- -OK.
  • Poziom 20  
    Mając wolną chwilę postanowiłem wykonać ta antenę. Do tego użyłem kabla RG-58 C/U .Element dopasowujący i zasilający z kabla RG-174 (bo tak było mi wygodniej )Teraz wrażenia ze strojenia :
    - gdybym nie posiadał odpowiedniego przyrządu (AA-520 ) zestrojenie w obu pasmach było by b.trudne.
    - ważne jest aby układ dopasowujący oraz gniazdo lub kabel zasilający lutować jak najkrócej.
    Pomiarów i strojenia dokonalem po podwieszeniu do sufitu w pokoju. Wykresy otrzymanych pomiarów są w załączniku.
  • Poziom 17  
    Możesz opisać szczegółowo procedurę strojenia? Wykonałem antenę i wypróbowałem i mogę powiedzieć tylko tyle ze jakoś tam działa bo niestety zabrakło czasu na testy i aura nie sprzyjająca. Poza tym muszę wypożyczyć od kolegi reflektometr żeby chociaż sprawdzić czy nie jest "niebezpieczna" dla mojego trx.
  • Poziom 17  
    Pogoda się zrobiła fajna i wraca temat anteny na wypady. Na stronie którą podał hawranek10 nie bardzo mogę znaleźć procedurę strojenia anteny, a z moją ewidentnie coś jest nie do końca ok. Wczoraj robiłem pomiary reflektometrem i o ile przed włożeniem anteny do "wędki" pomiary SWR na 70cm były w okolicach 1.1 - 1.2 a na 2m nazwijmy to zadowalający (poniżej 2). Jednak po zamontowaniu anteny wewnątrz wędziska z laminatu szklanego SWR zupełnie się to zmieniło. Na 70 okolice 2 a na 2m wogóle nie byłem w stanie zmierzyć, bo w mojej radiostacji ręcznej zabrakło mocy żeby skalibrować reflektometr. Więc wpływ wędki na pewno nie jest pomijalny. No chyba że moja wędka nie jest z "czystego" laminatu tylko ma jakieś domieszki, tylko teraz jak to zrobić żeby było dobrze? Ma Ktoś jakieś doświadczenia w tej kwestii?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    pietach napisał:
    A czy ktoś wie jak przeliczyć długości poszczególnych segmentów by antena pracowała na 446 MHz (rozjechane 145MHz mnie nie interesuje)

Dlaczego sądzisz że 145MHz to rozjechane pasmo?
    Po drugie tobie potrzebna jest antena jedno-pasmowa na 70cm i przerobienie jej lub skorzystać z jakiejś gotowej konstrukcji dedykowanej pasmu PMR 446MHz. Wpisz w gogle antena PMR i wyskoczy parę ciekawych konstrukcji.
  • Poziom 17  
    Witam. Jeżeli chodzi o konstrukcje to na podstawie dwóch projektów można wykonać sobie dobra antenę: http://www.cqham.ru/f23.htm - antena składana na pasmo 144MHz. Opis techniczno-wykonawczy jest do przetłumaczenia. Drugi taki projekt do samodzielnego wykonania to dość sławna antena i o dobrych osiągach:
    http://www.xs4all.nl/~pa0fri/Ant/X510N/Diamond%20X510N.htm . Oczywiście są inne ale widać tak dla przykładu że projekto nie brakuje. Pozdrawiam.
  • Poziom 22  
    Cytat:
    Dlaczego sądzisz że 145MHz to rozjechane pasmo?[\quote]
    Źle to zrozumiałeś - nie chodziło mi o to, że pasmo 145MHz jest rozjechane tylko, że jak przerobie antenę na 446 MHz to nie zestroi się na 145 MHz (145Mhz x3 = 435MHz co mnie nie zmartwi
  • Poziom 17  
    Wędka jest jednak zrobiona z jakimiś domieszkami włókien węglowych albo czegoś podobnego i to spowodowało problemy z SWR. Zrezygnowałem z ostatniej części a zamiast niej zastosowałem plastikową rurkę do instalacji elektrycznych i w niej umieściłem antenę. Teraz SWR jest zadowalający. Reszta wędki służy jako maszt.
  • Poziom 15  
    moonraker napisał:
    Mam zamiar wykonać antenę FBK 2/70 portable coax antenna ( http://www.dl8kdl.net/articles/projects/antennas/2m-70cm-coaxial-dualband-antenna , http://www.qsl.net/pa0fbk/hampage_uk.htm#coax )
    Czy ktoś z kolegów forumowiczów próbował już czegoś takiego? Jeżeli tak to z jakim skutkiem?
    Mam zamiar dokonać pewnych modyfikacji polegających na umieszczeniu całości w wędzisku tzw "bacie" wykonanym z włókna szklanego o długości ok 3-4m które będzie stanowiło konstrukcję wsporczą i jednocześnie maszt przymocowany do nadbudówki na dachu. Dodatkowo chce zrezygnować ze złącza BNC i podłączyć bezpośrednio kabel koncentryczny. Jako że sprawa jest na razie na etapie przemyśleń i zbierania materiałów wszelkie rady i sugestie mile widziane.

Hej.
    Zrobiłem z sukcesem tę antenę, ale dopiero za drugim podejściem.
    Udało się dopiero po wykonaniu z kabla RG58 CU. Poprzednio próbowałem ją zrobić z telewizyjnego koncentryka dobrej jakości, ale SWR był bardzo wysoki i nawet przy próbach uwaliłem końcowy tranzystor w FT290R2. Musiałem potem tranzystor sprowadzać i bawić się w serwis, co się zresztą udało.

Wracając do anteny z kabla RG58. Wymierzyłem wszystko bardzo dokładnie co do milimetra przy takiej aluminiowej linijce z biegnącym wzdłuż rowkiem. Rowek w linijce znakomicie ułatwił przycięcie izolacji i oplotu. Zabezpieczyłem rurką termokurczliwą, a połączenie z gniazdem zalałem klejem polietylenowym z pistoletu klejowego.
    Jako gniazdo zastosowałem prostokątne gniazdo UC1. Jako zewnętrzną obudowę / steleż - rurka PCV o średnicy zewn. 15mm i grubości ścianki 1mm. Rurkę dłuższa o jakieś 10 cm od samej anteny. Dolną część rurki podgrzałem żeby wcisnąć gniazdo.
    W górnej części rurki wywierciłem 2 otworki, aby było jak zawiązać żyłkę naciągającą antenę. Górną i dolną część zabezpieczyłem taśmą izolacyjną - taką plastikową. Również okręciłem nią wtyczkę UC1 - przyłącze kabla, żeby nie wnikała wilgoć.

Robiłem próby SWR - wyszło 1.4 na 2m w całym paśmie - nieco mniej na początku pasma. Na 70 cm SWR jest lepszy - jakieś 1.2 - 1.3.

Pomiary robiłem najpierw w pomieszczeniu, z fiderem 50 om RG 58 CU a potem z fiderem z kabla Telewizyjnego (Kabel stalowa żyła miedziowana, piankowy diaelektryk pokryty filią aluminiową, potem solidny oplot aluminiowy, następna warstwa folii i powłoka zewnętrzna. Taki kabel kupiłem w internecie za sto z czymś zł za 100m). Przy obydwu fiderach 50 om i 75om różnice w SWR były śladowe.
    Antenę wciągnąłem za pomocą grubej żyłki na gałęzie sosny, tak że ustawiona była tak nieco ukośnie, ale nie dotykała do żadnej gałęzi i jest oddalona o jakiś metr od pnia. Fider z kabla TV.
    Pomiary SWR nie wykazały zauważalnych różnic w SWR.

Próby eksploatacyjne wypadły pomyślnie. Przemienniki warszawskie - odbiór na 59+ bez szumu, otwieranie bez problemów nawet z mocą kilkuset mW. Łączność na odległość ok 35 km przez całą Warszawę - 59+ na 3W i 58 na 300mW.
    Słychać również amatorskie satelity.

Oczywiście osiągi sporo gorsze od anteny Lafayette UV-300 (3x5/8 na 2m i 8x5/8 na 70 cm) zamontowanej na dachu, ale trudno się spodziewać żeby były porównywalne. Gdyby tak było, to bym się mocno zastanawiał poco wydałem prawie 4 stówki na fabryczną antenę. i Poco mi taki prawie 7m zachęta dla piorunów na dachu chałupy.

Podłaczałem do radia ICOM IC-7000 - radio nie ogranicza mocy. Również z Baofengiem UV-5R, zarówno na pełnej, jak i małej mocy nie było problemów z przemiennikami, no i w FT290R2 już nie pali się końcówka.

Krótko mówiąc - do łączności lokalnych polecam tę antenkę, jako że jest prosta, tania i wygodna, ponieważ nie wymaga przeciwwag.

Myślę że spokojnie można pominąć gniazdo i podłączyć kabel wprost do anteny, choć takiej próby nie robiłem.

Spodobał mi się pomysł wykonywania anten z koncentryka i znalazłem w necie projekt i obliczenia dla anteny kolinearnej o sporym zysku, też wykonanej z kabla.
    Link z opisem poniżej:
    http://www.rason.org/Projects/collant/collant.htm

Mam zamiar coś takiego wykonać, chyba że znajdę projekt wieloelementowej kolinearnej anteny dwupasmowej z kabla.

Udanych konstrukcji.

Marcin SP5IOU