Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mastercook PTD84-uszkodzony moduł rezystory R71, R72 wyparowały wraz ze ścieżką.

qrqrqor 20 Sty 2011 13:23 5654 10
  • #1 20 Sty 2011 13:23
    qrqrqor
    Poziom 8  

Mam problem z odczytaniem wartosci i mocy ( brak schematu ) rezystorów oznaczonach na obwodzie drukowanym: R-72 i R-71 wyparowały wraz ze sciezka. Może ktoś wie co moglo spowodowac zwarcie i takie uszkodzenie?

0 10
  • #3 21 Sty 2011 09:14
    qrqrqor
    Poziom 8  

no tak tylko ze u mnie pralka nie jest całkiem martwa włącza się pobiera wodę wchodzi na obroty wirowania i staje a następnie spuszcza wodę i się wyłącza.
    Wymienili mi te 2 rezystory i dorobili ścieżki ale po włączeniu sytuacja się powtórzyła (moglem sprawdzic wczesniej co to powoduje) teraz tak zrobie.

0
  • Pomocny post
    #4 22 Sty 2011 00:02
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

Prawidłowe zachowanie się pralki przy uszkodzeniu zespołu tachometru.Wymień te opory R71, R72. Następnie sprawdź prądniczkę tachometryczną czy nie spalona cewka i dobrze zamocowany magnes wirujący oraz czy po pokręceniu ręką wirnikiem silnika na cewce tachometru występuje jakieś małe napięcie.Sprawdź też czy kostka silnika i kostka od strony instalacji nie mają wewnętrznych przebić spowodowanych zalaniem wodą.

0
  • #5 26 Sty 2011 20:31
    qrqrqor
    Poziom 8  

Witam ponownie.
    Moduł sterowania miał jeszcze spalona diodę, wymieniłem tez (stopioną) wtyczkę i gniazdo przy silniku, sprawdziłem tacho daje na wyjściu napięcie (po zakręceniu silnikiem). Po zalaczeniu programu pralka pokazuje na wyswietlaczu program, rusza ( bez poierania wody ) i za chwile pojawia sie na wyswietlaczu kod: "d09" nie mam niestety instrukcji zeby sprawdzic co on oznacza.

Trochę zamotałem bo ten błąd powodował wypięty kabel (przy wymianie gniazda), teraz wszystko wróciło do "normy" ( pobiera wodę, trzy obroty wirowania i spust wody). Wymieniłem wtyczkę i gniazdo (oczywiście nie na oryginalne bo nie ma takiej części serwisowej) sprawdziłem czy jest połączenie na wiązce miedzy panelem a silnikiem, po poruszeniu silnikiem na kablach od tacho jest napięcie.
    Wiec prawdopodobnie nadal jest jakieś uszkodzenie na panelu sterowania wezmę do pracy i serwisanci sprawdza co jeszcze mogło paść.
    Do poniedziałku mogę się pomotać i spróbować to naprawić, we wtorek kupie nowa i na pewno nie będzie to mastercook.

1
  • #6 16 Lut 2011 12:43
    qrqrqor
    Poziom 8  

Uff pralkę naprawilem, okazało sie ze jednak byla uszkodzona pradniczka tachometryczna, udało sie znalezc i wymienic ( bardzo uczynny punkt napraw AGD ) po zalozeniu okazalo sie pralka dziala. Koszt wymiany pradniczki 80 zl.

0
  • #7 14 Mar 2011 16:47
    jaaqob
    Poziom 9  

Witam mam problem z pralką Mastrcook PTD 84, spaliła się mała część i znajomy mowi że ją wymieni, ale nie wie jakie napięcie jest na tym czymś (tak sie spalilo ze kolorków nie widać) Może ktoś podesłać fotę z tą częścią (zaznaczona na żółto) nie znalazłem nigdzie na necie, nawet google nie pomaga, a pranie trzeba zrobić.
    Mastercook PTD84-uszkodzony moduł rezystory R71, R72 wyparowały wraz ze ścieżką.
    Proszę o szybką odpowiedz będę wdzięczny :)

0
  • Pomocny post
    #8 14 Mar 2011 18:30
    zhudomel
    Specjalista AGD

Rezystor 10Ω

0
  • #9 15 Mar 2011 09:17
    jaaqob
    Poziom 9  

Dzięki s:erdeczne, zobaczymy co sie stanie jak go wmątuje, pytanie czy tylko to sie spaliło? :D

0
  • #10 15 Mar 2011 15:24
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jeśli tak mocno sfajczył się ten opór to sprawdź-wymień kondensator MKP(może mieć przebicie niekoniecznie mierzalne przyrządem) , sprawdź na przetarcia wiązkę blokady drzwi , diody D1 , D2 , DZ1 .

0
  • #11 23 Mar 2011 18:25
    jaaqob
    Poziom 9  

Naprawione wielkie dzięki, wystarczyła wymiana tej cześci. Temat do zamknięcia.

0