Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napięcie na poszczególnych kablach, jak sprawdzić.

20 Sty 2011 20:33 4210 2
  • Poziom 2  
    Problem jest następujący. Mam w pokoju zamontowane w suficie halogeny, 6 sztuk o napięciu 12v. Jest też transformator napięcia. To oświetlenie nie działa od kilku ładnych lat i teraz postanowiłem to naprawić. Nie wiem, czy to padł transformator czy może prąd nie dochodzi do włącznika, Włącznik jest podwójny, na dwie strony sufitu. Zakupiłem nowy włącznik i podłączyłem tak jak było czyli brązowy i niebieski do górnych wejść a czarny do dolnego. Jak mniemam to w tym włączniku na dole podłącza się właśnie masę?

I teraz nie wiem, jak mogę sprawdzić czy przez dany kabel płynie prąd czy też jest to przewód masowy. Próbowałem zmierzyć to miernikiem, ale nie mam pojęcia jak. Mierzyłem napięcie na gołych kablach od żyrandola (tylko 2), to jest ustawiałem prąd zmienny zakres 750 i zamykałem obwód przytykając końcówki do kabli jednak poza "iskrą", miernik pokazywał 0,00. Zaś jeżeli mierzyłem w miejscu na żarówkę, to było 230V.

Jak mogę to sprawdzić? Czy muszę podłączyć pod te kable ze ściany kostkę i później podłączyć jakieś urządzenie? Co jeśli zetknę 2 napięciowe kable, zamiast napięcie + masa? Czy spali to urządzenie?

pozdrawiam i dzięki.
  • Poziom 14  
    Może warto byłoby się zaopatrzyć w fazera 777 poczytać dokładnie instrukcję obsługi, pomyśleć, zachować wszelkie środki bezpieczeństwa i wtedy spr. który przewód jest fazowy a który neutralny, ale można i prościej... zaprosić elektryka.
  • Poziom 2  
    jaka prosta i zarazem trafna odpowiedź :D.

Dzięki, jutro zakupie to ustrojstwo, i po problemie.