Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PRZYSTAWKA DO MONITORA KOMP Z SYGNAŁU VIDEO

OXYGEN 16 Oct 2004 12:56 4159 21
 • #1
  OXYGEN
  Level 11  
  DRODZY KOLEDZY POSIADAM KILKA MONITORÓW KOMP. CHCIAŁBYM PODŁĄCZYĆ JE NP DO KAMERY LUB WIDEO .JAKIEGO TYPU JEST POTRZE(M)NY MODULATOR I CZY TAKIE COŚ ISTNIEJE .PROSZĘ O EWENTUALN(IE) SCHEMAT.
  Nie używaj dużych liter - REGULAMIN.[h]
 • #2
  Preskaler
  Level 39  
  Może istnieje ale ja nie słyszałem o takiej przystawce bo zapotrzebowanie na nią jest małe. Istnieją natomiast karty telewizyjne do komputera i przy ich pomocy można każdy sygnał telewizyjny (z kamery także) oglądać na monitorze.
 • #3
  novytoja
  Level 13  
  Mysle ze da sie zrobić taką przejsciówkę bo w sklepach są takie urządzenia kture pozwalają rozszeżyć monitor do TV nie mówie ty o krtach telewizyjnych lecz o urrądzeniach kture podpina sie bezposrednio do monitora. Nie znam sie dokładnie na tym ale standard monitora przkltycznie nie obiega od Tv bo w tv kolory i synchronizacje są zespolone a monitorach nie. Sądze ze da sie zrobić prosty układik ktury rozespoli te sygnały i nasz monitorek bedzie działał jak TV.
 • #4
  Preskaler
  Level 39  
  Nic bardziej mylącego Novytoja! To jest zupełnie inny standard i nie da się tego tak prosto zrobić. Trzeba, niestety, zastosować dość skomplikowane urządzenie. To samo zresztą dotyczy odwrotnej sytuacji, gdy chcemy film z kompa oglądać na TV.
 • #5
  qmc
  Level 21  
  Sam chciałem kiedyś zrobić przystawkę do monitora, aby podłączyć sygnał video, ale niestety nie jest to takie proste jak podłaczenie komputera pod telewizor więc dałem sobie siana ponieważ szkoda mi czasu i bardziej się opłaci kupić kartę telewizyjną. Ale z drugiej strony mam stary monitor który się marnuje, bo aż taki zły nie jest i chciał bym go jakoś wykorzystać. Jeżeli byłby faktycznie jakiś dobry nie zbyt czasochłonny sposób, że by podpiąć do monitora sygnał video, to bardzo bym sie ucieczył i myslę, że inni elektrodowicze też :)
 • #6
  darek-stasiak
  Level 24  
  W którymś z archiwalnych nr.CHIPA spotkałem się z takim schematem a nie jestem pewny czy nie był on pod RGB.Przejrzyj archiwum CHip-a http://www.chip.pl/
 • #7
  OXYGEN
  Level 11  
  W WIĘKSZOŚCI RGB :( NO I CENY 8O .
  ALE I TAK DZIĘKI ZA CHĘCI BEDĘ SZUKAŁ DALEJ MOŻE COŚ SAM "SKOMPILUJE"
 • #8
  ArtMedia
  Level 26  
  Witam.

  Będziesz potrzebował urządzenia składającego się z dekodera (PAL, SECAM, NTSC do wyboru), czegoś co przerobi zupełnie synchronizację i odpowiednio wypełni treścią obrazu, i wypluje to na RGB. Być może wystarczyłby dekoder np. PAL i "scandoubler", jaki kiedyś stosowano w Amigach do podłączania monitorów VGA?

  Sebastian
 • #9
  Zbysław
  Level 24  
  Poszukaj na rynku są zewnętrzne karty TV włączane między PC i monitor, do niej możesz podłączyć wideo, ale nie będzie to takie tanie.
 • #10
  maser81
  Level 19  
  Panowie, widziałem takie urządzonko w jednym z sklepów komputerowych. Zasilali obrazem z jednego kompa całą ścianę monitorów komputerowych.....
  A to znalazłem u nas: http://www.elektroda.net/video/rozdzvideo.html
  Ale nie bardzo się orientuję czy się nada.
  Pnadto fabryczny sprzęt jaki gogle wyrzucił:
  http://www.komputertu.pl/product_info.php?cPath=66_68&products_id=1008
  a tu sam link do gogla: http://www.google.com/search?q=spliter+monito...hl=pl&lr=lang_pl&inlang=pl&btnG=Google+Search
 • #11
  Preskaler
  Level 39  
  Z tego co ja zrozumiałem to Oxygen poszukuje takiego sterownika monitora, żeby na nim uzyskać obraz z kamery lub magnetowidu. To jest zupełnie inna sprawa Maser81!
 • #12
  maser81
  Level 19  
  Zmyliło mnie.... :D Ale może komuś się przyda :D ?
 • #13
  pietrek
  Level 20  
  1. Zwykle mamy do czynienia z zespolonym sygnałem Video zakodowanym w PAL. Trzeba by więc zastosować typowy dekoder PAL + matryca, żeby otrzymać cygnały RGB w odpowiedniej fazie i amplitudzie. Do tego można by wykorzystać część jakiegoś złomowanego telewizora (z przeróbką).

  2. Sygnały synchronizacj też dałoby się jakoś wydzielić i ukształtować za pomocą dość skromnych środków.

  3. Częstotliwości odchylania:
  V - nie widzę problemu - większość monitorów może pracować przy 50Hz.
  H - tu przewiduję największy kłopot. Dla większości monitorów 15KHz będzie niestrawna. Albo obraz będzie nizsynchronizowany, albo monitor się wyłączy (może też ulec uszkodzeniu).

  Do tego celu mogą nadawać się tylko monitory " z poprzedniej epoki" , ale te nie wymagają przystosowywania.
 • #15
  novytoja
  Level 13  
  Preskaler wrote:
  Nic bardziej mylącego Novytoja! To jest zupełnie inny standard i nie da się tego tak prosto zrobić. Trzeba, niestety, zastosować dość skomplikowane urządzenie. To samo zresztą dotyczy odwrotnej sytuacji, gdy chcemy film z kompa oglądać na TV.
  Niezgodze sie z tym, do końca ponieważ sam wykonałem przejściówke z vga na TV i wcale nie wymagało to wiele pracy ani wielu skomplikowanych urządzeń. Jedynie wystarczyło przetaktować karte graficzną na standard TV a zmontowany ukałd tylko zespalał ze sobą synchronizacje pionową i poziomą do standardu Composit Video.
 • #16
  Preskaler
  Level 39  
  Nie zgadzasz się z tyn co napisałem lecz napisałeś prawie to samo co ja tylko innymi słowami! Zobacz! "Oxygen" ma kilka monitorów komputerowych i potrzebuje schematu urządzenia aby na nich oglądać obraz z kamery lub magnetowidu. Więc musi mieć komputer kartę komputerową odpowiednio przeprogramowaną i... co? Jeszcze coś co by pozwalało na podłączenie kilku monitorów do tego jednego komputera lub na każdy monitor oddzielny komputer z kartą. Jeśli dla Ciebie to jest proste i tanie rozwiązanie, to ja nic już nie mówię. Spróbuj tylko narysować (nie mówię już o zrobieniu) ten system a zobaczysz!
 • #17
  Renegat_pol
  Level 20  
  Kiedyś Aver Media robiło coś takiego jak zewnętrzny tuner TV. Było to w czasach około P200 :). Jeśli mnie pamięć nie myli to nosił on nazwę JOY. Podłączało się go bezpośrednio do monitora komuterowego a do drugiego gniazda podpinało się kompa jeśli był potrzebny. Do oglądania TV kom nie był wymagany. Jeśli dobrze pamiętam to były tam również gniazda do podłączenia sygnału z zewnątrz (chyba composit video). Całość sterowana z dołączonego pilota. Poszukaj w komisach, może jeszcze ktoś ma taki zabytek.
 • #19
  ArtMedia
  Level 26  
  Wyjście RGB powiadasz... Doczytaj lepiej co to za RGB...
 • #20
  novytoja
  Level 13  
  Tu masz linka http://www.chip.pl/arts/archiwum/n/articlear_42675.html wykonałem to i działa a koszt nie przekroczył 5 zł.
  Wnioskując po tym jeśli da sie zespolić sygnał synchronizacji pionowej i poziomej to dlaczego nie dało by sie go rozdzielić. Trzeba było by wybódować układ który np: z zespolonego sygnału composite wytrącił sygnał kolorów i roszdielił na RGB i układ który rozdzieli synhronizacje pionową i poziomą a nastepnie zmnieni ich częstotliwości na wmiare zblirzone do parametrów potrzebnych do prawidłowej pracy minitora.
 • #21
  Preskaler
  Level 39  
  Nie wiem co jest grane?
  Pytanie dotyczy WYKORZYSTANIA MONITORÓW jako urządzeń wyświetlających obraz telewizyjny! Odpowiedzi dotyczą jednak (głównie)odwrotnego działania. Zamianę sygnału komputerowego na sygnał telewizyjny. Poprostu, jest kilka monitorów (bez zasilaczy i komputerów) i trzeba je wykorzystać jako monitory TV!!! O taką radę chodzi pytającemu! Proszę przeczytać dokładnie pytanie na samej górze!
 • #22
  Muerte
  Level 12  
  Ja potrzebuje coś takiego zrobić do mojej pracy dyplomowej. Tzn. Sygnał composit (CVBS - standardowy video) chce rozdzielic na RGB+synchro do standardu VGA zeby móc go wyświetlic na ekranie zwykłego monitora. Czy są jakieś scalaki które można było by wykorzystać? Bądz jeskieś wskazówki jak się do tego zabrać i gdzie szukać. Nie chodzi już o celowość zrobienia tego po prostu dla idei:)