Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silnika krokowego regulatorem PID

aqrat 21 Sty 2011 12:07 4457 7
  • #1 21 Sty 2011 12:07
    aqrat
    Poziom 14  

Witam!

Znane i najbardziej odpowiednie dla mnie układy sterowania mają zwykle po dwa monostabilne styki (start/stop i zmiana kierunku obrotów) i potencjometr do regulacji prędkości - np. taki, jak tu: http://www.cyfronika.com.pl/kityavt/avt1314pdf.pdf
    Ja potrzebuję sterowania następującego: jeden przekaźnik (albo styk bistabilny - nie impuls) - obroty w prawo, drugi przekaźnik - obroty w lewo. Regulacja prędkości potencjometrem, poza sterowaniem, najmniej istotna. Chodzi o to, że mam regulator temperatury z algorytmem PID, wyjścia cyfrowe grzanie i chłodzenie. Konkretnie - raczej przełącznik, jak w przekaźnikach. Wspólny styk załącza w jedną stronę grzanie, w drugą chłodzenie, ale nie tak, że poniżej setpointu stale grzanie, powyżej stale chłodzenie plus jakaś tam histereza, tylko jak w regulatorze PID: poniżej na chwilę włącza grzanie (otwiera przepustnicę), jak mało, to jeszcze raz (otwiera troche więcej) - aż temperatura zacznie rosnąć, potem im bliżej zadanej, to coraz mniej grzania, a troche chłodzenia (przymyka przepustnicę). Zresztą - chyba każdy, kto to czyta wie, jak działa regulator PID. I tymi dwoma wyjściami chcę wysterować silnik krokowy, który będzie powoli otwierał lub zamykał przepustnicę powietrza z prędkością ustawianą potencjometrem. Można by to zrobić na przekaźnikach, ale byłby to chyba przerost formy nad treścią - wyszłoby ich pewnie z dziesięć. A dla kogoś biegłego w tych przerzutnikach scalonych podejżewam, że to kwestia tylko innego wpięcia styków.
    A może gdzieś ktoś znalazł gotowca, to byłbym wdzięczny za link. Z góry dzięki za pomoc - pozdrawiam.

0 7
  • #2 26 Sty 2011 13:59
    aqrat
    Poziom 14  

Kurde - taki trudny temat, że żadnej odpowiedzi? No niech się ktoś zlituje i zasugeruje jakieś rozwiązanie, co?

0
  • #3 26 Sty 2011 18:28
    emus
    Poziom 16  

2xSSR-y podłączasz pod wyjścia regulatora i już zrobione.

0
  • #4 27 Sty 2011 14:26
    aqrat
    Poziom 14  

Przepraszam - a tak trochę jaśniej by można? Bo niby jestem automatykiem, ale raczej starszej daty i tak nie za bardzo wiem, o czym mówisz. Przekaźniki SSR, to chyba tyle, co przekaźniki elektroniczne, czyli bezstykowe i tu wciąż: "...byłby to chyba przerost formy nad treścią - wyszłoby ich pewnie z dziesięć."

0
  • #5 27 Sty 2011 20:42
    Pittt
    Poziom 31  

aqrat napisał:
    Witam!

Znane i najbardziej odpowiednie dla mnie układy sterowania mają zwykle po dwa monostabilne styki (start/stop i zmiana kierunku obrotów) i potencjometr do regulacji prędkości - np. taki, jak tu: http://www.cyfronika.com.pl/kityavt/avt1314pdf.pdf
    Ja potrzebuję sterowania następującego: jeden przekaźnik (albo styk bistabilny - nie impuls) - obroty w prawo, drugi przekaźnik - obroty w lewo. Regulacja prędkości potencjometrem, poza sterowaniem, najmniej istotna. Chodzi o to, że mam regulator temperatury z algorytmem PID, wyjścia cyfrowe grzanie i chłodzenie. Konkretnie - raczej przełącznik, jak w przekaźnikach. Wspólny styk załącza w jedną stronę grzanie, w drugą chłodzenie, ale nie tak, że poniżej setpointu stale grzanie, powyżej stale chłodzenie plus jakaś tam histereza, tylko jak w regulatorze PID: poniżej na chwilę włącza grzanie (otwiera przepustnicę), jak mało, to jeszcze raz (otwiera troche więcej) - aż temperatura zacznie rosnąć, potem im bliżej zadanej, to coraz mniej grzania, a troche chłodzenia (przymyka przepustnicę). Zresztą - chyba każdy, kto to czyta wie, jak działa regulator PID. I tymi dwoma wyjściami chcę wysterować silnik krokowy, który będzie powoli otwierał lub zamykał przepustnicę powietrza z prędkością ustawianą potencjometrem. Można by to zrobić na przekaźnikach, ale byłby to chyba przerost formy nad treścią - wyszłoby ich pewnie z dziesięć. A dla kogoś biegłego w tych przerzutnikach scalonych podejżewam, że to kwestia tylko innego wpięcia styków.
    A może gdzieś ktoś znalazł gotowca, to byłbym wdzięczny za link. Z góry dzięki za pomoc - pozdrawiam.

Wiemy mniej więcej co chcesz zrobić ale nie bardzo mi z tego wynika czym dysponujesz. Masz przepustnice ? Masz silnik krokowy ? Masz sterownik silnika ? Czy jeszcze nic nie masz ?

Do tego co mówisz wystarczą dwa zwykłe przekaźniki elektromagnetyczne sterowane z regulatora. Jeden podaje sygnał na wejścia Enable i Dir sterownika silnika krokowego a drugi tylko na wejście Enable. Na wejście Pulse podajesz sygnał odpowiedni dla twojej prędkości obrotowej twojego silnika wytwarzany przez jakiś generatorek fali prostokątnej. Generator zasilasz z przekaźników.

0
  • #6 28 Sty 2011 18:41
    aqrat
    Poziom 14  

Pittt - dzięki za zainteresowanie.
    Silnik krokowy posiadam, nawet kilka - tu chcę zastosować wymontowany z drukarki atramentowej, ten do przewijania papieru. Mały silniczek unipolarny, sześć wyprowadzeń, w tym dwa na wspólny plus - wiadomo, o co chodzi.
    Przepustnica jest w trakcie konstruowania - zasadniczo jest wizja. Otwór będzie zamykany lub otwierany przysłoną poruszającą się w jego osi. Przysłona ma w środku nagwintowany otwór, w otworze gwintowana szpilka z kołem zębatym na końcu napędzana wspomnianym silnikiem. W jedną stronę otwiera, w drugą zamyka - też wiadomo.
    Sterownika nie posiadam, w pierwszym poście wkleiłem link do zestawu AVT, który jest chyba najbardziej odpowiedni, bo prosty i nie wymaga programowania z PC. I tu teraz mam zagadkę, bo Twój post sprowokował do dokładniejszej analizy schematu. Żeby było prościej - wklejam:
    Sterowanie silnika krokowego regulatorem PID

Nie wiem - jakoś tak intuicyjnie mi wychodzi, że te dwa styki: START/STOP i LEWO/PRAWO, to mają być przyciski monostabilne, czyli:
    impuls - start, impuls - stop, impuls - zmiana kierunku.
    Ale może to mają być przełączniki bistabilne, czyli:
    załączony - praca, wyłączony - stop, drugi załączony - ruch w lewo, wyłączony - ruch w prawo?
    Gdyby tak było, to rzeczywiście problem zerowy - dwa przekaźniki na wyjściach regulatora i sprawa załatwiona - regulacja prędkości mało ważna, ten potencjometr ze schematu byłby OK. Tylko ja trochę za mało wiem z takiej czystej teorii elektroniki i projektowania układów, dlatego sam nie bardzo potrafię stwierdzić, jak te styki mają działać. Teraz tak czytam jeszcze raz opis tego zestawu i faktycznie - jest tam mowa o mikroprzełącznikach, czyli powinny być styki bistabilne. Mógłbyś rzucić fachowym okiem na ten schemat i potwierdzić moje przypuszczenia lub rozwiać złudne nadzieje? Z góry wielkie dzięki za odpowiedź.

0
  • Pomocny post
    #7 28 Sty 2011 22:09
    Pittt
    Poziom 31  

Do sterowania tym sterownikiem potrzebne są trwałe sygnały, czyli przyciski bistabilne, więc sterowanie na przekaźnikach jak najbardziej zadziała.

0
  • #8 30 Sty 2011 19:21
    aqrat
    Poziom 14  

No i fajno. Wobec tego po pierwsze jeszcze raz dzięki wielkie za zainteresowanie i pomoc, po drugie klikam tę pomarańczową łapkę z kciukiem do góry i po trzecie - zaraz zamawiam kita nr 1314. A jak już wizja się zmaterializuje i zadziała, to pewnie gdzieś tu w jakimś dziale wsadzę fotki i opis tego mojego wynalazka :-) Dzięki raz jeszcze i pozdrawiam.

0