Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat na projekt, inteligentne ogrzewanie

Epso 21 Sty 2011 12:15 1512 2
  • #1 21 Sty 2011 12:15
    Epso
    Poziom 9  

Witam! Muszę stworzyć projekt na systemy wbudowane, opisać jego działanie i go zasymulować, myślałem o stworzeniu inteligentnego systemu ogrzewania domu, gdzie w każdym pokoju jest czujnik temperatury, grzejnik z odpowiednim zaworem sterowanym komputerowo. Ustawiamy sobie w pokoju temperaturę jaką chcemy i system sam steruje kiedy ma się włączyć grzejnik. Moje pytanko jest następujące, gdyż wszelkiego rodzaju układy nie są moją mocną stroną, co taki układ jeszcze musi zawierać z elektroniki (np. jakieś filtry etc.)?

0 2
  • Relpol
  • #2 19 Lut 2011 21:26
    elbud
    Poziom 14  

Ogrzewanie wbrew pozorom jest dość pogmatwane i trudne. Trzeba by zastosować regulatory PID (proporcjonalno-różniczkująco-całkujace) bo prosta regulacja dwustanowa nie da efektu jaki się chce osiągnąć. Główną przyczyną jest duża bezwładność termiczna.

Proponował bym coś prostszego w realizacji a również dające możliwość "popisania się", np. oświetlenie. Jest to dość szeroki i ciekawy temat.

0
  • Relpol
  • #3 19 Lut 2011 22:05
    8126
    Poziom 11  

Uważam że Twój pomysł na sterowanie kilku pomieszczeń jest całkiem fajny.
    Trzeba tylko (jeśli piec tego nie ma) zastosować możliwość czasowej blokady grzania. Chodzi o to, że jeśli nawet piec będzie wysterowany do grzania, to nie ma sensu by cały czas podgrzewał czynnik. Przerwy rzędu 10 minut co pół godziny pozwolą na oddanie ciepła z grzejników bez spalania gazu.

Tak jak kolega napisał, sterowanie ogrzewaniem nie jest tak proste jak by się wydawało i oprócz samego sterownika ważne są inne parametry układu np. temperatura czynnika w układzie.
    Zakładając że zadamy temperaturę 21°C oraz histerezę 0,5° to inne efekty uzyskamy przy temperaturze czynnika 40° a inne przy 65°.

Sterowanie ze skomplikowanymi algorytmami może jest stosowane w układach automatyki budynków BMS itp.
    W większości przypadków, w domkach jednorodzinnych, piece są sterowane prostymi regulatorami on/off.

Aby wyeliminować problem przejście przez próg temperatury zadanej należy stosować histerezę lub gorsze rozwiązanie oparte na czasowej blokadzie zmiany stanu sterownika po załączeniu lub wyłączeniu pieca.
    Histereza jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

Przy sterowaniu on/off moim zdaniem mniejsza temperatura czynnika spowoduje że skoki temperatury będą mniejsze.

Od kilku lat mój piec pracuje z temperaturą 39°C sterowany w trybie on/off z histerezą 0,5 °C i rachunki za gaz są znośne w porównaniu z sąsiadami których piece sterowane są tylko od temperatury w układzie.

Twój pomysł doskonale nadaje się do bloków, gdzie czynnik jest dostępny cały czas, a temperaturę regulujemy przepływem (głowice termostatyczne). Spotykane są też głowice z programatorem cyfrowym. Twój układ to nic innego jak takie głowice tyle że z centralnym sterownikiem do zaworów i kilkoma nastawnikami.

Pozdrawiam,

0