Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak stwierdzić brak jednej fazy?

21 Sty 2011 21:53 19808 11
  • Poziom 11  
    Witam
    Mam nietypowy problem, podejrzewam przebicie, ale nie wiem jak to sprawdzić.
    Objawy są następujące.
    -sprawdzałem żarówką za różnicówką, wszystkie fazy świecą i jest ok
    -oświetlenie jest, inne urządzenia(komputer, czajnik) dzialają
    -problem jest z maszynami do szycia(silniki 3-fazowe) nie dzialaja(buczą) - ta jakby brakowalo jednej fazy, ale niektore maszyny jak próbuje włączyć wywala różnicówka
    - nie działa też napęd do bramy (230V), napięcie dochodzi

problem pojawił się przy otwieraniu bramy, gdy nagle staneła w połowie otwarta, myślałem że to od bramy, odłaczyłem od niej zasilanie najpierw z bezpiecznika w puszce, ale to nic nie dało, odpiołem zasilanie bezpośrednio w napędzie też nic się nie zmieniło.

Nie wiem co zrobić, jakieś porady, sugestie??

Pozdrawiam
  • Poziom 19  
    Zmierz napięcia międzyfazowe miernikiem. Napisz jaki masz wynik pomiaru?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 42  
    Witam .Starzy elektrycy używają"próbówek" 2- wu żarówkowych ,do pomiaru międzyfazowego[napięcia].Bo może ktoś ,lub coś np. wiatr--zarzucił linki na sieci napowietrznej.W ten sposób można mieć w domu 3 fazy ,z tym że jednej brakuje> spalony bezpiecznik w stacji trafo .A ta trzecia faza to połączenie linek ,więc w efekcie są dwie .
  • Użytkownik usunął konto  
  • Specjalista AGD
    I to właśnie ma .Mistrz007 pisze że silniki 3-fazowe buczą i brama nie chodzi.Pisze że napięcie do bramy dochodzi ale zapewne sprawdzał dojście fazy bez sprawdzenia zera roboczego.Na napędzie bramy spokojnie może sprawdzić woltaż napięcia miernikiem bo tam jest obciążenie pierwotnym transformatora zasilającego elektronikę bramy.Zresztą dojście napięcia do napędu bramy można sprawdzić praktycznie bez pomiarów bo tam na płycie elektroniki powinny świecić diody LED wskazujące położenie krańcówek bramy.
  • Poziom 42  
    Nie mówię o braku fazy ,tylko o powtórzeniu jej w ten sposób, ze przy braku np L2 na tym przewodzie występuje npL1.A wtedy mamy :
    L1 ,L1 ,L3 i N a brakuje L2.
    Jest dość "speców"którzy potrafią tak zmostkować przewody na zasilaniu.a później się dziwią-----Dlaczego silnik "buczy", przecież sprawdzałem neonówką i wszystkie fazy są.A sprawdzając tylko pomiędzy N[O] i L obojętnie--miernikiem, czy żarówką tego nie rozpozna. Trzeba sprawdzić:
    L1--L2, L2--L3. L1--L3 [R--S, S--T, R--T ]i wszędzie musi być 400 V.
  • Specjalista AGD
    Oczywiście że masz rację.Sam byłem niedawno do"buczącej piły" gdzie jakiś specuś zmostkował w rozdzielni dwie wkrętki od strony oczek sprawdzianowych bezpieczników 25A a lokalny elektryk na to nie wpadł ". bo przecież na włączniku piły fazy są ". Ale zasilanie bramy Mistrz007 musi sprawdzić.Bronek 22 również ma rację że miernikiem trzeba umieć się posługiwać , z tym że to nie jest "nowy wynalazek" ale podstawowy przyrząd mierniczy elektryka.I jeszcze jedna podstawowa zasada-sprawdzać w rozdzielniach poprawność zacisków zera roboczego i ochronnego , bo niepewne zero w np. domku jednorodzinnym to lawinowe uszkodzenia sprzętów elektronicznych ( zamiast zera pojawia się niespodziewanie w gniazdku druga faza).
  • Poziom 19  
    Co na to wszystko mistrz007. Czy zmierzyłeś napięcia międzyfazowe??
  • Poziom 23  
    Witam
    Temat jest warty do zapamiętania przez wielu elektryków. Miernik miernikiem, jednak stary tester z obciążeniem jak np. żarówka nie da się oszukać, oczywiście pomiar między fazowy.
    Myślę że każdy doświadczony elektryk taki przypadek przeżył.
    Jerzy
  • Poziom 42  
    Witam. Na pytanie telefoniczne ,typu" mam wszystkie fazy ,a silnik buczy"w pierwszym moim zapytaniu jest --"a czym sprawdzałeś".
    Jeśli pada odpowiedź ---neonówką, to dla mnie jest sygnał że szkoda czasu ,na tłumaczenie .Lepiej iść i sprawdzić samemu , a jak to już,tu była o tym mowa .
    Pozdrawiam.
  • Admin grupy AGD
    No panowie o czym tu dyskutować neonówka to tylko wskaźnik i nie nadaje się do postawienia jakiejkolwiek diagnozy.
    Sam niejednokrotnie jechałem do pralki która wg. klienta nie daje oznak życia a napięcie w gniazdku jest na miejscu okazało się że sprawdzał neonówką.
    A w rzeczywistości upalony przewód w gniazdku lub bezpiecznik uwalony.

Jak stwierdzić brak jednej fazy?