Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z routing w sieci

Dorin87 22 Sty 2011 01:13 2574 5
  • #1 22 Sty 2011 01:13
    Dorin87
    Poziom 1  

Witam,

Mam mały/duży problem z siecią.
    Muszę stworzyć symulacje sieci w programie Cisco Packet Tracer dokładnie coś takiego jak poniżej:

Problem z routing w sieci

I "niby" wszystko jest dobrze, ping wysyłane do hostów w tej samej podsieci działają jak marzenie. Chochlik wyłania się dopiero gdy ping zostanie wysłany do hosta z innej podsieci. Zero komunikacji. Skończyły mi się pomysły.. a dokładniej inwencja twórcza co można by jeszcze zmienić aby to ustrojstwo zaczęło działać.
    Gdyby, ktoś mógłby mi podpowiedzieć co jest nie tak, byłabym bardzo wdzięczna.
    W załączniku dołączam plik z symulacją

0 5
  • #2 22 Sty 2011 13:49
    adamz74
    Poziom 31  

Nie mam zainstalowanego Packet Tracer-a i nie chce mi się tego robić, więc albo dołącz konfigurację routerów oraz przykładowego PC i switcha w formie tekstowej albo musi Ci wystarczyć teoria.

Zakładając poprawną adresację w poszczególnych LANach i serialach pomiędzy routerami, żeby była możliwa komunikacja pomiędzy np. PC11 a PC21 muszą być spełnione następujące warunki:
    1. PC11 musi wiedzieć, gdzie wysłać pakiet o adresie IP hosta PC21. Ponieważ IP hosta PC21 jest z innej podsieci, więc PC11 wysyła pakiet na adres swojej bramy domyślnej "default gateway", którą powinien być adres interfejsu ethernet Router1.
    2. Dalej Router1 musi wiedzieć, że żeby wysłać coś do podsieci, w której znajduje sie host PC21, należy pakiet wysłać na interfejs prowadzący do Router2 (zakładamy, że nie ma alternatywnej drogi przez Router3).
    3. Router2 ma skonfigurowaną podsieć z hostem PC21 na swoim interfejsie ethernet, więc już wie co zrobić z pakietem do hosta PC21.

i analogicznie w drugą stronę, żeby mogła wrócić odpowiedź.

Podsumowując, musisz:
    1. poinformować poszczególne hosty co zrobić z pakietami skierowanymi po za podsieć lokalną - skonfigurowanie bram domyślnych,
    2. poinformować wszystkie routery: albo ręcznie o podsieciach w całej sieci (routing statyczny) albo zmuszenie ich do wymiany informacji routingowych pomiędzy sobą (dynamiczne protokoły routingu, typu: RIP, EIGRP, OSPF)

Pozdr!

0
  • #3 23 Sty 2011 14:28
    zataraa
    Poziom 12  

Na moje oko to wg mnie jest zle domyslny routing ustawiony.
    Trzeba jeszcze sprawdzic bramy w hostach.
    Ogolnie to zazwyczaj w tych kwestiach jest problem
    Wrzuce wieczorem PacketTracer i dam ci znac.

0
  • #4 30 Sty 2011 01:18
    adamz74
    Poziom 31  

Sprawdź konfigurację seriali na Router 3!

0
  • #5 14 Cze 2011 12:23
    fr4n
    Poziom 9  

Witam. Dziś zacząłem przygodę z packet tracerem i jako iż jestem samoukiem a w internecie jest mało tutoriali, polskich wogole nie ma Ciężko jest mi rozkminić podstawową rzecz.
    MIanowicie. W sieci mam 2 routeri i 2 komputery. Polączone w następujący sposób :

pc0---->R0------->R1------>pc1

Komputery pinguja się z routerami i nawzajem. Routery również się pinguja. Leecz nie wiem jak ustawić ip routing aby pc0 i pc1 nawzajem się pingowały.
    Dodaje załącznik. Pewnie coś w ip pomyliłem bo juz całkiem zgłupiałem.
    Pomóż zielonemu ! :)

0
  • #6 15 Cze 2011 20:33
    adamz74
    Poziom 31  

Na podstawie adresu docelowego router podejmuje decyzje, gdzie przesłać dany pakiet. Decyzję podejmuję na podstawie tzw. tablicy routingu, która ogólnie zawiera informację, że pakiet dla danej podsieci należy wysłać przez dany interfejs lub na dany adres.

Tablica routingu jest budowana na podstawie:
    1. adresów podsieci jakie są skonfigurowane na poszczególnych interfejsach,
    2. informacji otrzymanych z otaczającego świata:
    a) tego co wpisze administrator poleceniem "ip route",
    b) od sąsiednich routerów, za pośrednictwem protokołów routingu (np.: RIP, OSPF, EIGRP, itd).

W Twoim przykładzie możesz:
    1. skonfigurować routing statyczny, odpowiednio:

Code:
    R0:

ip route 10.0.0.0 255.0.0.0 192.168.0.2

R1:
    ip route 172.16.0.0 255.255.0.0 192.168.0.1

lub
    Code:
    R0:

ip route 10.0.0.0 255.0.0.0 Serial0/1/0

R1:
    ip route 172.16.0.0 255.255.0.0 Serial0/1/0

2. routing domyślny, czyli:
    Code:
    ip route 0.0.0.0 0.0.0.0 interfejs

lub
    Code:
    ip route 0.0.0.0 0.0.0.0 adres_hexthop

Można, ale z tym należy uważać, bo łatwo doprowadzić do powstania pętli.

3. uruchomić protokół routingu, np RIP:
    Code:

R0:
    router rip
     network 172.16.0.0
     network 192.168.0.0

R1:
    router rip
     network 10.0.0.0
     network 192.168.0.0

poleceniem network wskazujesz jakie podsieci będą rozgłaszane z danego routera i jednocześnie (dla RIP-a) przez które interfejsy będą wysyłane/odbierane update-y.

Pozdr!

0