Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instrukcja serwisowa kasy fiskalnej Sharp ER-A457P

sloshed 22 Jan 2011 10:28 8468 14
Optex
 • #1
  sloshed
  Level 10  
  Witam,

  tak jak w temacie poszukuję instrukcji serwisowej do kasy fiskalnej Sharp ER-A457P. Jeżeli ktoś posiada to proszę o umieszczenie w poście lub wysyłkę na maila sloshed(małpa)wp.pl. Chętnie odwdzięczę się punktami, tylko w ogóle nie jestem zorientowany ile coś takiego jest warte - tak więc proszę o określenie się.

  Pozdrawiam
 • Optex
 • #2
  Janusz.P
  Photocopiers specialist
  Nie bardzo rozumie o co ci chodzi. Bo jezeli jesteś posiadaczem takiej kasy i zagubiłeś książkę serwisową to serwis który obsługiwał ci ta kasę powinien bez problemu zalatwic ci duplikat.
 • Optex
 • #3
  sloshed
  Level 10  
  Przepraszam, faktycznie nie chodzi mi o książkę serwisową, tylko o instrukcję serwisową. Myślałem o jednym a napisałem drugie. Tytuł i treść oryginalnego posta poprawiona.
 • #4
  cymbi
  Level 27  
  Te instrukcje są przeznaczone dla autoryzowanych serwisantów. Jeżeli byś nim był to byś miał do nich dostęp. Pozdrawiam
 • #5
  sloshed
  Level 10  
  Tylko co ta wiadomość wnosi? Wiem że nie jestem serwisantem i wiem że nie mam dostępu do tej instrukcji - dlatego piszę na tym forum. Jeżeli jest ktoś kto ma dostęp i chce się podzielić, to zapraszam. Pozdrawiam
 • #6
  cymbi
  Level 27  
  To może napisz czego szukasz w tej instrukcji?
 • #7
  sloshed
  Level 10  
  Chcę między innymi zmienić przypisanie przycisków do grup towarowych, wprowadzić z powrotem przycisk "KOD" do kodów wewnętrznych (który wcześniej został usunięty). Ponieważ kasa ma rozszerzoną pamięć na eany, chcę sprawdzić pojemność kodów wewnętrznych i czy to rozszerzenie odbyło się kosztem tych kodów wewnętrznych czy po prostu moduł pamięci został rozszerzony. Chcę sprawdzić dlaczego czasami kasa po włączeniu bipa i trzeba wzywać serwis bo kasa w ogóle nie reaguje na to co się do niej wysyła. Chcę się dowiedzieć dlaczego nie mogę robić raportu czytającego 1000 z kodów ean. Chcę się dowiedzieć dlaczego nie mogę dodawać eanu podczas rejestracji sprzedaży poprzez procedurę 1000 czy 1050 (ean tymczasowy) - tylko trzeba robić to poprzez anulowanie paragonu. Chcę się dowiedzieć dlaczego raport zerujący z eanow nie zeruje mi wartości sprzedaży i ilości (zrobiony po zamknięci dnia na koniec roku). Chcę się dowiedzieć dlaczego w niektórych pozycjach eanów w pozycji ilość lub wartość sprzedaży znajdują się literki na końcu - tak jakby obrócił się licznik? a może błąd kasy? Chcę zdefiniować nowe przyciski makro, chcę się dowiedzieć czy daje się je wyzwalać w trybie PGM2. Generalnie chce wycisnąć z tego złomu tyle ile się da - w związku z czym część pomysłów mogłoby mi przyjść dopiero po przeczytaniu instrukcji. A wszystko to dlatego że informatyzuje sklep.

  Pisząc o kodach wewnętrznych myślę o towarach których kod wprowadza się wewnętrznie - a nie o eanach zaczynjących się od 02 i 20-29
 • #8
  forteca
  KYOCERA specialist
  Witam,

  ale z tego co kolega pisze, nie potrzebna jest wg mnie instrukcja serwisowa lecz instrukcja użytkownika. Tak było przynajmniej u mnie, tylko że ja mam inną kasę.

  Pozdrawiam
 • #9
  sloshed
  Level 10  
  Tak owszem - na część wcześniej podstawionych przeze mnie pytań w instrukcji oczywiście jest odpowiedź i brzmi ona mniej więcej tak: "w celu zaprogramowania odpowiedniej funkcji należy zgłosić się do serwisu". Na pozostałą nie ma (no może oprócz klawisza auto w trybie PGM2 - ale w tym przypadku mam nadzieje że to błąd w opisie). Myślisz kolego że pisałbym o tych wszystkich rzeczach gdybym nie przewertował kilka razy książki użytkownika? Dlaczego traktujesz mnie tak jakby przyśniło mi się w nocy że nagle potrzebuje instrukcji serwisowej, wcześniej nie widząc tej kasy na oczy? Poświęciłem jej trochę czasu i wiem że jest w jej oprogramowaniu jak i instrukcji użytkownika trochę błędów lub nieścisłości. Napisałem program komunikujący się z tą kasą na podstawie 2 oficjalnych specyfikacji protokołu i w każdym były błędy, dorwałem opis do jakiegoś programu (torella lub firmy współpracującej) i ten opis pozwolił mi już dokończyć program. W tym opisie znajdowały się między innymi takie adnotacje jak: "błąd kasy", "niezgodność ze specyfikacją" "do wyjaśnienia" - i to się tyczyło kasy a nie tego programu. Ale na koniec i tak okazało się że część rekordów w mojej kasie po prostu nie ma prawa zawierać tych danych które zawiera. Tak więc jeśli chodzi o tę kasę i wszystkie opisy, nie można brać czegokolwiek za pewnik - z winy złego opisu lub błędów w kasie.
  Dlatego chciałbym zobaczyć instrukcję serwisową, bo może tam znajdę odpowiedzi na moje pytania, lub wpadnę na jakiś rozwiązanie.

  Poza tym nie mam kasy testowej, działam na żywym systemie i nie chcę czegoś schrzanić. Nauczyłem się podchodzić ostrożnie do tego typu rzeczy, tym bardziej że jeżeli chodzi o kasy to jestem zupełnym samoukiem.
 • #10
  Janusz.P
  Photocopiers specialist
  Jak sam piszesz działasz na żywym organiźmie i nie chcesz namieszać - no i bardzo dobrze. Zapominasz tylko o jednym w tojej książca serwisowej wpisany jest serwisant i firma która odpowiada za serwisowanie twojej kasy przed urzędem skarbowym. Tak więc jeżeli coś jednak namieszasz serwisowo to zastanawiam się czy przyznasz sie do tego czy winę zwalisz na serwis. Tak więc myslę że lepiej że nie posiadasz tej dokumentacji.Przepraszam że piszę tak wprost ale uwież mi życie jest brutalne i ja np. nie chciałbym uganiać się po sądach zamiast pracować.
 • #11
  sloshed
  Level 10  
  Może to dziwne, ale uwierz mi ja również wolę pracować niż chodzić po sądach. Ale nie tylko z tego powodu [że wolę nie mieć do czynienia z sądami] nie chodzę po ulicy i nie zabijam ludzi nożem, który kupiłem do krojenia chleba. Wiem co to jest odpowiedzialność i wierz lub nie - znaczenia podobnych słów również nie są mi obce. Nie znasz mnie - tak więc nie pisz że lepiej że nie mam tej instrukcji. Gdybym ją miał nie znaczy że próbowałbym każdej jednej funkcji tylko po to by ją przetestować. Jestem programistą i wiem czego się spodziewać i wiem z czym to się je - bo programuje podobne systemy na komputery na co dzień. A kasa jest specyficznym - ale jednak komputerem, z własnym systemem i bazą danych. Zmian których chcę dokonać nie dotykają w ogóle części fiskalnej (w części fiskalnej można namieszać nawet kluczem użytkownika i instrukcją obsługi użytkownika), czy jakichkolwiek struktur plików, chcę poprawić tylko obsługę tej kasy. Bo nie wszystko co jest w instrukcji użytkownika zgadza się w egzemplarzu kasy z którym współpracuje. I nie wiem czy to wina rozszerzenia pamięci o dodatkowe eany (a może przy tym zła struktura plików towarów i eanów i stąd te dziwne wartości w polach?), może błąd w oprogramowaniu kasy, a może błąd przy programowaniu funkcji przez serwisanta?
  Ale tłumaczenie więcej nie ma sensu bo nie to jest tematem tego wątku. Zbaczamy z tematu, czuję że zaraz moderator upomni się o swoje, a raczej upomni mnie i kolegów. Tak więc nie będę odpowiadał od tej pory na próbę oceny "moralnej" i proszę też o nie umieszczanie postów z tego typu oceną.
 • #12
  dziloo
  Level 13  
  Kolego sloshed:
  po kolei..

  Jeżeli nafifrałeś z układem klawiatury w kasie 457 to najprościej jest przywrócić standartowy układ procedurą:
  [tryb SRV] ==> 950 [.] [x] [GOT]
  Ale pamiętaj, ze utracisz wtedy specyficzne ustawienia klawiatury, które robiłeś pod siebie.

  Nie można rozszerzyć pamięci tej kasy "na eany"
  Rozszerzanie pamięci w tej kasie funkcjonuje analogicznie jak dołożenie HDD w PC, czyli "globalnie". Nie dokładamy pamięci w konkretnym celu, tylko ogólnie ją powiększamy, wykorzystując potem tak jak chcemy. Czyli z reguły powiększamy ręcznie pliki PLU, EAN, lub inne.

  Rozszerzenie pamięci możesz sprawdzić robiąc wydruk:
  [tryb SRV] ==> 970 [x] [GOT]
  Na samym dole masz Trzy wartości w HEX:
  1: Adres początku dostępnego obszaru RAM (Nie masz na to wpływu - funkcja sprzętowa)
  2: Adres Końca zajętego obszaru (Im więcej plików i im są większe tym wartość większa)
  3: Adres końcowy całej dostępnej pamięci (Wartość zależna od wielkości rozszerzenia RAM- znowu sprzęt)

  Odejmując 3-2= Otrzymujemy wolny obszar pamięci (nieprzypisany, czyli do wykorzystania na przykład dla EANów)

  Jeżeli kasa po włączeniu permanentnie bipa, to najczęściej jest to spowodowane zablokowaniem, lub błędem mechanizmu drukarki
  (ale niekoniecznie). Zapewne wezwany serwis robi kluczykiem serwisowym: [restart programu]

  Raport czytający z EAN to o ile się nie mylę 109 [x] [got], ale są zapewne inne (teraz pisze z głowy)

  Podczas rejestracji sprzedaży raczej nie są dostępne żadne procedury modyfikacji PLU/EAN... raczej
  ...Ale faktycznie.. Widziałem kiedyś takie coś, jeśli EAN nie istnieje, sprzedawca może go ręcznie dodać w trybie sprzedaży. Ale to opcja nieznana przeze mnie, bo program magazynowy jak wysyła całą bazę towarową to nie ma takich zdarzeń.

  Przekręcenie się liczników jest jak najbardziej możliwe, ale wtedy na początu wartości na wydruku pojawia się wykrzyknik np:
  !1234, literki na końcu są jak najbardziej możliwe, ale potrzebuję bardziej precyzyjnych informacji.

  Przyciski MAKRO o których piszesz tak naprawdę nazywają się "Przyciski Auto". Wydaję mi się, że nie działają w trybach PGM, bo i po co? Natomiast na pewno działają we wszystkich trybach stacyjki w prawo od [OFF]. Programujemy je procedurą 2900 w trybie [X2/Z2]

  I nie mów, że ta kasa to złom!!!
 • #13
  sloshed
  Level 10  
  Dzięki za pierwszą konkretną odpowiedź, ale mam kilka uwag:

  1) Raczej złym pomysłem jest przywracanie domyślnego układu klawiatury - jeśli chce się przeprogramować tyko 1-3 klawisze.
  Pytanie jaką procedurą programuje się te dodatkowe przyciski [kod, spr. ceny, auto 1, klient itd...]. Zapewne mają swoje numerki. Mam przed sobą 12 stronę instrukcji użytkownika, gdzie narysowany jest układ klawiatury - tam ponumerowane są tylko bezpośrednie klawisze grup - ale nie ma numerków tych specjalnych. Jak wygląda procedura ustawienia tych specjalnych klawiszy - bo na pewno inaczej niż klawiszy bezpośredniego dostępu do grup, towarów.

  Jakby jeszcze ktoś był tak miły i wyjaśnił mi dlaczego procedurą czytającą 2119 otrzymuje:

  001 - G01
  002 - G02
  003 - G03
  ... (wszystkie po kolei)

  a na 100% grupy te nie są w tej kolejności przypisane do przycisków. Po przypisaniu przeze mnie grupy do jednego bezpośredniego przycisku, ten konkretny przycisk ma już dobrze zaprogramowaną grupę, ale pozostałe źle - ale tylko na raporcie, sprzedaż idzie na odpowiednie grupy.
  Dodatkowo strona 40 instrukcji użytkownika zawiera błąd - pomieszane są kolejności przycisku i nr grupy.

  2) Nie widzę nic błędnego w stwierdzeniu że kasa ma "rozszerzoną pamięć na eany". Jak już pisałem jestem programistą (kiedyś programowałem również mikrokontrolery i takie pamięci) i wiem mniej więcej jak to wygląda.

  Wiem że pamięć której nie zna się struktury (można nazwać to metadanymi) jest tylko przypadkowym zbiorem wartości które bez BARDZO dogłębnej analizy nic nie mówią.
  Domyślam się że pamięci nadaje się strukturę - określone mianem pliku ean, towarów i grup towarowych itd. Zapewne samą strukturę niektórych plików można zmieniać - dodając lub odejmując poszczególne pola (tłumaczyłoby to brak w mojej kasie ilości magazynowych, i wartości sprzedaży dziennej lub okresowej - nie pamiętam dokładnie której ale stawiam na dzienną).
  Domyślam się że programuję się położenie tych plików w pamięci fizycznej (początek i koniec pliku - co decyduje bezpośrednio o możliwej maksymalnej ilości eanów i towarów). Prawdopodobnie możliwe jest również stworzenie jednego logicznego pliku na dwóch fizycznych kościach pamięci (o ile w kasie jest tak że można kość dołożyć a nie wymienić na większą).

  Tak więc moje stwierdzenie "rozszerzona pamięć na eany" było bardzo ogólne i mogło kryć:
  - zmianę struktury rekordu pliku eanów, towarów lub obu na raz (samo usunięcie z metadanych poszczególnych pól daje już możliwość zwiększenia ilości maksymalnych rekordów),
  - zmniejszenie wielkości pliku towarów na rzecz pliku eanów w ramach "podstawowej" kości pamięci,
  - dołożenie, lub wymiana podstawowej kości na większą.
  Każda kombinacja wpływa na maksymalną ilość rekordów w pliku. Tak więc pisząc "rozszerzona pamięć na eany" na pewno nie miałem na myśli kości na której jest napisane "pamięć na eany" - którą się wpina obok kości z napisem "pamięć na towary".

  3) Czy wiesz może jak sprawdza się położenie poszczególnych plików w obszarze zagospodarowanym - tak by można było sprawdzić/obliczyć maksymalną ilość rekordów?

  4) Mówiłem konkretnie o procedurze 1000(eany) ze strony 105 (uprzedzając pytanie - nie działa nawet po raporcie dobowym). Po wprowadzeniu 1000 [x] kasa od razu zaczyna bipać - nie mam możliwości wprowadzenia kodu kreskowego, ani nawet [gotówka].
  Zaznaczam że procedury umieszczone wyżej w tabelce 1100 i 1200 ładnie działają i wyświetlają to co trzeba.
  Przyznam że nie robiłem raportu 109 lub 209 czytającego - jedynie zerujący na koniec poprzedniego roku. Niestety z niewyjaśnionych przyczyn raport ten nie wyzerował mi wartości i ilości sprzedaży - sprawdzane programem komputerowym.

  5) "Podczas rejestracji sprzedaży raczej nie są dostępne żadne procedury modyfikacji PLU/EAN... raczej"
  Prawdopodobnie procedura 1000 [.] [x] (strona 61) nie rozróżnia dodania nowego eanu od jego modyfikacji i można ją wykonywać jedynie po raporcie dobowym. I wcale nie chodzi o to że nie można modyfikować pliku ean bo za chwilę napisane jest że przy odpowiednich ustawieniach można w trybie rejestracji sprzedaży z pominięciem pliku kodów tymczasowych wprowadzać eany bezpośrednio do pliku eanów. Dodatkowo sam pisałeś że program magazynowy nie ma takich problemów.
  Wniosek - niedopracowana procedura 1000 która w trybie rejestracji sprzedaży powinna najpierw sprawdzić czy dany ean jest już w bazie. Jeśli jest to zgłasza błąd w przeciwnym razie użytkownik ma możliwość wprowadzenia parametrów dla tego eanu.

  6) Niestety skasowałem już te eany, które miały literki na końcu i nie podam szczegółów.

  7) Wiem że przyciski makro to przyciski auto, jakby nazwać je przyciskami wyzwalającymi to też wiadomo by było o jakie przyciski chodzi.
  Piszesz że nie ma sensu by przyciski auto działały w trybach PGM - ja taki sens widzę. Ponieważ kasa ma ograniczoną ilość współpracujących urządzeń do maksymalnie dwóch (2 porty rs232, z czego drugi może współpracować z czytnikiem kodów kreskowych, zaś pierwszy z komputerem lub wagą, lub oboma na raz pod warunkiem że port drugi nie jest zdefiniowany :D ).
  Śmieszne - znowu niedopracowanie. Oczywiście do kasy w moim przypadku na stałe podpięty jest i czytnik kodów kreskowych i waga. W związku z czym myślałem o pudełku do którego wchodzi kabel od wagi i komputera, wychodzi kabel do kasy, dodatkowo pudełko posiada przełącznik. Gdyby była możliwość wyzwalania auto w PGM2 to zdefiniowałbym 2 przyciski auto:
  - jeden programujący port pierwszy rs232 do współpracy z wagą,
  - drugi programujący port pierwszy rs232 do współpracy z komputerem.

  Wtedy takie rozwiązanie mocno automatyzuje proces aktualizacji bazy towarowej z komputera, przy teoretycznie wykorzystanej do maksimum ilości współpracujących urządzeń:
  - ustawiam kluczykiem tryb PGM2,
  - naciśnięcie jednego przycisku na kasie sprawia że programuje rsa do współpracy z komputerem,
  - ustawiam przycisk na pudełku (o którym przed chwilą pisałem) w pozycji do puszczania sygnału z komputera,
  - włączam synchronizacje danych z programu (wiem że nie jest to pełna synchronizacja bo, niektóre operacje wymagają raportu dobowego),
  - ustawiam przycisk na pudełku (o którym przed chwilą pisałem) w pozycji do puszczania sygnału z wagi,
  - naciśnięcie jednego przycisku na kasie sprawia że programuje rsa do współpracy z wagą,
  - ustawiam kluczykiem tryb Reg.

  Tak więc jak widzisz w moim przypadku - ale myślę że nie tylko moim - wyzwalanie sekwencji przycisków w PGM2 byłoby uzasadnione.
  Pozwalałoby niezbyt mocno zaawansowanemu użytkownikowi na szybkie, i z pewnymi zabezpieczeniami, podgrywanie bazy towarowej.

  Tak więc już widzisz dlaczego uważam że ta kasa to złom patrząc na specyfikację i cenę chociażby kasy elzab z serii delta.
  Od razu zaznaczam nigdy z taką kasą nie współpracowałem, i porównuję jedynie po przeczytaniu instrukcji użytkownika do obu tych kas. Zdaję sobie sprawę, że jak ze wszystkim, dopiero praktyka zweryfikuje użyteczność i bezawaryjność kasy.
  Ale zastanawia mnie dlaczego Sharp (Torell) nie udoskonala tej kasy (nie mówię o terminalach POS) - w sumie niewiele trzeba, ale te niedoskonałości są mocno irytujące jeżeli się oczekuje czegoś więcej niż tylko wykorzystanie jednostanowiskowej kasy do wprowadzania sprzedaży przez grupy towarowe.
 • Helpful post
  #14
  dziloo
  Level 13  
  Dopiero teraz zauważyłem Kolego, że jesteś z Lublina. Ja pochodzę z Chełma... ale do rzeczy:

  Ad.1)
  W kasie SHARP 457 można przeprogramować położenie każdego klawisza, łącznie z numerycznumi, oprócz klawiszy przesuwu papieru (Ich jednoznaczne położenie jest potrzebne do wykonania m.in. procedury Master Resetu).

  Obrazek klawiszy bezpośrednich z instrukcji użytkownika jest prawidłowy pod warunkiem, że wcześniej nie był zmieniany układ klawiatury w trybie SRV. Zrób sobie kolego wydruki w trybie SRV:

  950 [*] [GOT] - Tu zobaczysz konfigurację Układu klawiszy funkcyjnych.
  Wydruk zawiera trzy kolumny. Lewa nas nie interesuje. Środkowa kolumna to nazwa (etykieta) klawisza funkcyjnego. Prawa kolumna to numer fizyczny klawisza.

  951 [*] [GOT] - Tu zobaczysz konfigurację Układu klawiszy bezpośrednich.
  Wydruk zawiera trzy kolumny. Lewa nas nie interesuje. Środkowa kolumna to etykieta klawisza bezpośredniego. Prawa kolumna to numer fizyczny klawisza.

  Numer fizyczny klawisza to liczba od 1 do 68. Numer 01 ma klawisz w lewym dolnym rogu klawiatury, potem lecimy w górę: 02, 03, itd. Numerek 68 to prawy górny narożnik. Jeżeli dokładnie policzysz klawisze, to zobaczysz, że nie jest ich 68, tylko o cztery mniej. Należy doliczyć jeszcze numerki czterech klawiszy, które znajdują się pod plastikową zaślepką pomiędzy dwiema częściami klawiatury. Można ją wyłamać i dołożyć dodatkowe cztery klawisze programując je według własnego uznania.

  Ad.2)
  Niestety- w tej kasie pamięci nie można dokładać, a tylko wymieniać na większą. W dodatku są to dedykowane płyteczki, które wtyka się w slocik "Podobny do zupełnie niczego", przypominający złącze wyświetlacza telefonu komórkowego. Na domiar złego po każdym takim rozszerzeniu RAM należy wykonać Master Reset i wszystko od nowa konfigurować.
  Nie konfiguruje się położenia plików. Tylko ich wielkość. Nie ma potrzeby konfigurować położenia, bo wszystkie maja swoje własne numerki i ustawiają się same- zawsze jeden za drugim.

  Ad.3)
  Kiedyś widziałem wzór na takie obliczenia, ale nigdy nie liczyłem, gdyż kasę programuję softem, który sam to wylicza (patrz niżej).
  Ale na pewno jest tak, ze jeśli będziesz próbować założyć plik większy niż dostępna pamięć RAM, to kasa na to nie zezwoli. Czyli można próbować metodą prób i błędów, a właściwie metodą obserwacji wartości HEX na końcu wydruku [970], który podałem jeden post wyżej.

  ad.4)
  Przeczuwam, że problemy z procedurą #1000 i brakiem w kasie stanów magazynowych to po prostu nie utworzony plik "Magazyn" w [SRV]

  ad.5)
  Jest gdzieś takie ustawienie, które odpowiada za reakcję kasy w momencie kiedy chcemy sprzedać nie istniejący w bazie (kasie) EAN.
  Kasa wyświetla wtedy taki dziwny komunikat: "GRUPA ???" lub coś w tym stylu. Pozwala to kasjerce na szybkie doprogramowanie kodu i przyporządkowanie do grupy. Na pewno można to gdzieś umożliwić, lub zablokować. Teraz nie pamiętam gdzie.

  ad.7)
  Tak. Masz rację - to sprytne rozwiązanie... gdyby AUTO działały w PGM. Jutro to sprawdzę. Ale jest może inne- lepsze wyjście. Kiedyś widziałem coś takiego jak multiplekser RS-232 do tej kasy. Ale widziałem w trochę innej roli. Chodziło o podłączenie kilku SHARPów do jednego portu COM w PC. Nie wiem, czy to zadziała w drugą stronę. Jak Cie to interesuje, to mogę poszperać w swoich archiwach w temacie multipleksera do 457.

  Na koniec w kwestii cen, jakości, modyfikacji:
  Porównujesz 457 do elzab delta? Jeżeli chodzi o menu, to faktycznie- plus dla Elzaba. Ale popatrz na mechanizm drukujący tu i tu i na klawiaturę. Dwa minusy dla Elzaba. Klawiatury w Sharpach to na prawdę ich mocny punkt. Każdy klawisz umieszczony jest w tulejach w plastikowej ramie - naprawdę wytrzymałej. Rzeczywiście kasy SHARPA trzymają cenę i są sprzedawane "takie jakie są" bez udoskonaleń przez wiele lat.

  Ja to postrzegam jako zaletę a nie wadę. Pozdrawiam.

  P.S.
  Jeżeli tak dogłębnie interesujesz się programowaniem tej kasy, to może zainwestował byś w soft do jej programowania, którego twórcą jest mój kolega z Rzeszowa (Bez kryptoreklamy !!!). Wydaje mi się, że życzy on sobie 160PLN. W tej kwestii prosze o kontakt na PRV.
 • #15
  sloshed
  Level 10  
  Dzięki kolego, w sobotę po raportach dobowych przetestuję procedury klawiszy.

  Co do ad5 to faktycznie jest coś takiego - i właśnie w ten sposób się to odbywa sprzedaż nowego towarów przez eany. Inaczej trzeba by było sprzedawać przez grupy.

  Co do ad7 to kluczową kwestią jest "automatyczne" i właściwe zaprogramowanie portu w kasie. I wydaje się że można by to zrobić jedynie poprzez przyciski auto wyzwalane w PGM2. Multiplekser w tej kwestii niczego nie zmienia.
  Po prostu kasa wkładając raz kabel od kompa drugi raz od wagi współpracuje i tak tylko z jednym z tych urządzeń - z tym do współpracy której została zaprogramowana. Komputer wysyła inne ramki przy nawiązywaniu połączenia niż waga. A ramki których kasa nie oczekuje (poprzez właściwe zaprogramowanie) są ignorowane. Poza tym przy współpracy z wagą to kasa inicjalizuje połączenie, zaś przy współpracy z kompem (synchronizacja bazy towarów) połączenie inicjalizuje komputer.

  Co do porównania kas. Być może faktycznie sharp jest porządniej wykonana - wcale tego nie neguję, dzięki za zwrócenie na to uwagi. Ale tak jest ze wszystkim - przed podjęciem ostatecznej decyzji o kupnie trzeba będzie przeczytać opinie użytkowników na temat funkcjonalności, jakości wykonania, dostępności części zamiennych i tak dalej.
  Wiem jedno - produkt, nawet ten najlepszy, jeżeli nie jest udoskonalany robi się przestarzały i powoli umiera.

  Co do samego mojego programu, to pracuję nad nim tylko z "doskoku" i to co było mi potrzebne już oprogramowałem. Tak więc dzięki ale nie potrzebuję zewnętrznych programów.

  W ogóle dzięki za odpowiedzi. Pozdrawiam