Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

150m skrętki na szpuli , czy to możliwe?

Kadis 22 Sty 2011 10:44 2153 21
  • #1 22 Sty 2011 10:44
    Kadis
    Poziom 14  

Witam Wszystkich
    Mam takie pytanie mam około 150m skrętki (cat5 , nieekranowana) na szpuli , zarobiłem końcówki z obu stron i po połączeniu kompa ze switchem nie świeci nawet zielona dioda link.

Czy możliwe , że kabel jest gdzieś uszkodzony , a czy to dlatego , że jest na szpuli ?
    Pozdrawiam cześc

0 21
  • #2 22 Sty 2011 10:47
    goldi74
    Poziom 43  

Może i kabel jest gdzieś uszkodzony. Żeby się o tym przekonać sprawdź przejścia poszczególnych żył za pomocą omomierza. A oprócz tego 150m kabla to za dużo dla połączenia LAN.

0
  • #3 22 Sty 2011 10:49
    kapsel2105
    Poziom 21  

Może być uszkodzony, najlepiej sprawdź każdą żyłę miernikiem na przejście,(wyeliminujesz przerwy).
    A z tego co pamiętam to jeszcze jest tak że lepiej żeby nie był on poskręcany, ani zwinięty w kłębek ;-). Rozumiem że wiesz jak działa cewka ;-)
    No i to chyba działa do 100m.

Pozdro.

0
  • #4 22 Sty 2011 11:04
    Kadis
    Poziom 14  

Dzięki za zainteresowanie

Już sprawdziłem każda żyła ma około 90Ω
    Wiem , że 150m to jest za dużo do połączenia LAN , ciekawi mnie tylko , czy przez to , że kabel jest na szpili nie świeci mi link (czyli ta zielona dioda oznaczająca połączenie )

Pozdrawiam cześć.

0
  • #5 22 Sty 2011 11:15
    kapsel2105
    Poziom 21  

Jak rozwiniesz to się przekonasz ;-)
    Ale pewnie tak.
    No i jeszcze te 150m.
    Chyba że źle zacisnąłeś RJ`ki.

0
  • #6 22 Sty 2011 12:17
    Kadis
    Poziom 14  

Witam zacisnąłem dobrze , kabla chcę użyć do przeciągnięcia neta z livebox do drugiego domu , do routera .Jak dobrze pokombinuje to odległość uda się skrócić do 120m .Jak myślicie będzie działać?

Kabel muszę rozłożyć w trudnym miejscu , dlatego chciałem najpierw spróbować bez rozkręcania ze szpuli ale chyba nic z tego .

Pozdrawiam cześć.

0
  • #7 22 Sty 2011 12:23
    hermes-80
    Poziom 43  

Światłowód + 2 media konwertery.

0
  • #8 22 Sty 2011 12:28
    Kadis
    Poziom 14  

Witam hermes-80
    A jakie są kaszty takiego rozwiązania ?

Pozdrawiam

0
  • #9 22 Sty 2011 12:30
    kapsel2105
    Poziom 21  

hermes-80 napisał:
    Światłowód + 2 media konwertery.

Popieram.

To dosyć spora odległość.
    Bez zastosowania jakiegoś "repetera" może działać to niezadowalająco.
    Pewnie było by prościej postawić AP i antenke kierunkową - o ile pozwalają warunki bieżącego zagospodarowania terenu ;-)

0
  • #10 22 Sty 2011 12:48
    Kadis
    Poziom 14  

Witam AP + Anteny niestety odpadają , ze względu na teren , spróbuję pociągnąć skrętkę , zobaczymy co z tego wyjdzie .

Pozdrawiam .

0
  • #12 22 Sty 2011 16:33
    Marek31415
    Poziom 31  

Kadis napisał:
    Witam zacisnąłem dobrze , kabla chcę użyć do przeciągnięcia neta z livebox do drugiego domu , do routera .Jak dobrze pokombinuje to odległość uda się skrócić do 120m .Jak myślicie będzie działać?

Kabel muszę rozłożyć w trudnym miejscu , dlatego chciałem najpierw spróbować bez rozkręcania ze szpuli ale chyba nic z tego .

Pozdrawiam cześć.

Limit wynosi 100m (dokładnie chyba 107m).
    120 m na 100% nie będzie działać.
    Rozwiązaniem może być dołożenie switch'a na trasie.

0
  • #13 22 Sty 2011 21:16
    spinacz
    Poziom 38  

Może zaraz koledzy mnie ze tak powiem "opierdziela" ale spróbuj połączyć dwie wolne pary skrętki równolegle z sobą i zobaczyć czy ruszy. Ja nawet tak dla samego siebie bym spróbował.

0
  • #14 22 Sty 2011 21:32
    piterus99
    Poziom 43  

Cytat:
    120 m na 100% nie będzie działać.

Będzie. Warunek - dobry kabel i niekiepskie karty.
    Cytat:
    spróbuj połączyć dwie wolne pary skrętki równolegle z sobą i zobaczyć czy ruszy
    To tylko popsuje - zmieni Ci się kilka parametrów wzamian za polepszenie rezystancji(np szlag Ci trafi właściwie wszystkie skręty), zmieni się impedancja falowa i pare innych drobiazgów.

0
  • #15 22 Sty 2011 22:22
    Kadis
    Poziom 14  

Witam Wszystkich

Rozwinąłem kabel ze szpuli i po rozwinięciu paru metrów okazało się ze kabel jest cały spękany , tzn ta zewnętrzna izolacja jest spękana , (do tego stopnia ,że w niektórych miejscach żyły wychodziły na zewnątrz ) tylko tego w szpuli nie było widać.

(po rozwinięciu oczywiście nie było połączenia )

PS. Piterus99 jaki kabel byś polecił ?

Pozdrawiam cześć

0
  • #17 23 Sty 2011 14:00
    recki-quadra
    Poziom 17  

150 mb ma duże szanse działać - normy ANSI/TIA//EIA faktycznie przewidują około 100 mb (nie chce mi się dokładnie szukać ile) ale na własnej skórze widziałem odcinki po prawie 200mb działające bezstresowo (faktycznie strata pakietów była ale przy domowym zastosowaniu nie było to aż tak uciążliwe). Kabel jeśli ma spękaną zewnętrzną powłokę - jest do wyrzucenia. Pamiętaj że jeżeli kabel ma być na zewnątrz pasuje jakoś go zabezpieczyć przed wpływem warunków atmosferycznych - goły nie przetrwa najpewniej nawet jednej zimy, tym bardziej jak będzie wisiał bez linki nośnej (czyli najlepiej żelowany zewnętrzny ew. z linką nośną)

0
  • #18 23 Sty 2011 14:14
    kkknc
    Poziom 42  

Teoretycznie to odległość nie powinna przekraczać 100m, chociaż mnie działały odcinki po 120-150m, ale z dobrymi kartami miałem 3COM jak jedna mi padł i wymieniłem na Realtek-a to zaczęły się schody tak do 120 jakoś to szło, ale dalej duże problemy dopiero jak wymieniłem na kartę Intela problem się rozwiązał.
    Zawsze można tez kupić jakieś uzywane 10 na BNC i kabel koncentryczny.

0
  • #19 23 Sty 2011 14:23
    zataraa
    Poziom 12  

swiatlo 3pln /mb 8 wlokien
    miedzi skretka ziemna 2,3 pln/mb raczej nie zastanawialbym sie i kupil swiatlowod.
    miediakonwertery to koszt 150 pln za sztuke.

0
  • #20 23 Sty 2011 16:14
    recki-quadra
    Poziom 17  

Eeeno fiber bez wątpienia lepszy, niezawodniejszy, szybszy i nowocześniejszy ! Tutaj wystarczą 2 włókna dla dupleksu z jednym kanałem ale za to światełko też powinno mieć powłokę zewnętrzną coby mikrokapilarnie nie przesiąkało i nie erodowało ! Poza tym - jeżeli nie dysponujesz spawarką do światłowodów (a zakładam że chyba raczej nie :) ) musisz zamówić sobie gdzieś gotowy patchcord z założonymi już złączami, dopasowanymi do złącz na mediakonwerterze. I kwestia zachowania minimalnego promienia gięcia włókna - często ludzie w ten sposób niszczą sobie kabelek. Pamiętaj że taki kabelek nie może sam wisieć w powietrzu więcej niż kilka metrów (dokładnie dane podają producenci dla konkretnego kabelka).

0
  • #21 23 Sty 2011 17:16
    mark9
    Poziom 13  

150m na szpuli cztero-zylowego kabla telefonicznego takego co podlaczaja telef w U.S.A
    troszke grupsze druty od skretki cat5 , splot dwoch zyl mial deko wiekszy skok niz ca5e.
    Internet ,(poloczenie) testowalem 3 doby .
    Polaczenie bylo bardzo dobre i wygladalo miejwiecej tak:

Code:

root@box:~# mii-tool eth2
    eth2: negotiated 100baseTx-FD  link ok

Od dwoch lat na tym cablu jest spiety router <-----70metrow---->switch nie bylo zadnych problemow.

0
  • #22 03 Lut 2011 09:55
    Kadis
    Poziom 14  

Witam Wszystkich

Dziękuje Wszystkim za zainteresowanie , pociągnąłem kabel trochę inną drogą , wyszło prawie 170m , ale teraz da się mniej więcej w połowie wstawić switch i jest teraz OK.

Pozdrawiam cześć.

0