Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Szkolenia SonelSzkolenia Sonel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja ściemniaczem - temperatura drutu

22 Sty 2011 12:14 3379 5
  • Poziom 9  
    Witam, jako "kompletny laik" z wiedzą na poziomie fizyki szkoły średniej, proszę o nakierowanie mnie w miarę możliwości na dobry tok myślenia, mój problem:

- Posiadam drut oporowy Kanthal D, średnica 0,80mm (2,60 ohm/m)
    - Transformator bezpieczeństwa 400 /24v 16,6A

Chciałbym rozgrzać odcinek drutu około. 60cm do 600-700*C

Więc po moich przeliczeniach (jeśli błędne to proszę mnie poprawić)

- opór l=600mm, drutu wyniesie 1,614 ohm
    - Czyli podłączając pod U=24V, otrzymam 355W, oraz I=15A

Czyli wszystko jest ok, tylko niestety temperatura na drucie jest za duża, a niestety nie mogę zastosować transformatora o mniejszym napięciu. Na 24V, drut przepala się bardzo szybko, myślałem aby zastosować mniejszą średnicę drutu, aby uzyskać większy opór, a co za tym idzie mniejszą moc i temperaturę. Niestety ale przy zastosowaniu średnic mniejszych temperatura jest faktycznie trochę lepsza (też za duża), a drut mechanicznie jest bardzo słaby.

Po przeczytaniu wszystkich dostępnych tu tematów, pomyślałem o regulacji ściemniaczem i teraz:

- ściemniacz montuje się na pierwotnym uzwojeniu - tak wyczytałem (pierwotne to znaczy, przed transformatorem? czyli jeszcze na 230V- tak?)

- znalazłem coś takiego Link, ale jeżeli się nie mylę to ten regulator, ma I_max=10A, a mi wychodzi, że na drucie osiągam 15A - czy to się łączy, bo te 15A mam "za transformatorem", a ściemniacz montuje przed - jakie obciążenie występuje przed transformatorem (proszę wybaczcie za tego typu pytania, ale wynikają one z niewiedzy)

- jeżeli ten ściemniacz jest za słaby, czy istnieją takie o wytrzymałości ok. 15-20A, gotowe do kupienia?

Niestety nie mogę znacząco długości drutu, ani zmniejszać jego średnicy (ze względów mechanicznych drutu), a trafo musi zostać 24V :/

Jakieś pomysły jak sobie z tym zagadnieniem poradzić? Nie ukrywam, że płynna regulacja była by mile widziana, bo bym mógł idealnie dobrać temperaturę drutu do potrzeb.

Ale z drugiej strony po przeczytaniu wszystkich wątków o tym rozprawiających, podobno regulacja takim ściemniaczem, wpływa niekorzystnie na sam transformator - czy to prawda?

Czytałem również o możliwości regulacji na uzwojeniu wtórnym (czyli jak rozumiem, już za transformatorem, na 24V?), ale jest to podobno problematyczne, a ja ze względu na moje umiejętności elektroniczne potrzebowałbym gotowy układ, który bym po prostu podłączył do mojego "urządzenia".

Wszystkim dysponującym większą wiedzą i chcącym udzielić mi pomocnej dłoni z góry dziękuję.

Pozdrawiam
  • Szkolenia SonelSzkolenia Sonel
  • Poziom 27  
    Witam.
    Możesz kupić regulator do obciążeń indukcyjnych (np. wentylatorów) i zamontować go po pierwotnej stronie transformatora.
    Pozdrawiam.
  • Szkolenia SonelSzkolenia Sonel
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Do regulacji transformatorów są dostępne gotowe regulatory typ KDSF....
    Potrzebujesz jedynie dołożyć do niego potencjometr około 500kohm(oczywiście regulator podłączasz po stronie pierwotnej)
    Montowałem takie regulatory do regulacji napięcia transformatorów do cięcia styropianu drutem oporowym i działają doskonale.
    Możesz też odwijać po kilka zwojów uzwojenia wtórnego aż uzyskasz odpowiednią temperaturę.
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Witam. Może Pan śmiało stosować regulator który znalazł Pan w linku o I=10A, ponieważ jak wynika z przekładni transformatora 230/24 prądy są odwrotnie proporcjonalne(biorąc pod uwagę zmierzony prąd na wtórnym 15A) czyli na pierwotnym będzie 24x15/230=1,56A.
  • Poziom 9  
    wiesio40 dziękuję, o takie przeliczenie mi chodziło, o którym oczywiście nie miałem pojęcia - pomógł

KACZOREK - dzięki za informację, właśnie parę takich układów oglądałem, faktycznie też rozwiązanie dobre, ale niestety wolałbym rozwiązanie gotowe, w zwartej obudowie, a takiego jeszcze nie znalazłem - tj. od razu z potencjometrem - pomógł. Niestety ze względu na konstrukcję transformatora, nie bardzo mogę cokolwiek odwijać, nie "rozbebeszając" trafa.

zyzy52 - również dziękuję, ale tak jak wyżej, wolę rozwiązanie gotowe do wpięcia w układ

Jeszcze taka kwestia powiedzmy, że ten transformator U=24V I_max=15A, obciążam w taki sposób, że uzyskuję I=25A. Zdaję sobie sprawę, że to jest "zabójcze" dla transformatora, ale powiedzmy że pracuje tak nie długo. Bardziej mi chodzi, jak duży spadek napięcia będzie. Z tego co czytałem, to w takim układzie transformator pracuje na "zwarciu", i pytanie czy spadek napięcia jest wtedy bardzo duży? Nominalnie jest to podobno ok.10%, przy przy takim przeciążeniu może być ten spadek znacząco większy?

Jeszcze pytanie do tego regulatora z Link jak do podłączyć, rozumiem, że po stronie pierwotnej: 0 - ? Faza - ? RL - ?
  • Poziom 25  
    Zero- do zera w gniazdku i jednego zacisku transformatora po stronie pierwotnej. Faza, to faza w gniazdku, a RL- drugi zacisk transformatoraa po stronie pierwotnej. Spadek napięcia w zależności ood obciążenia w dużej mierze zależy ood imperancji całego obwodu czyli: rezystancji i reaktancji uzwojenia transformatora, przewodów zasilających i obciążenia. Jest to dość trudne, ale możliwe do obliczenia. Pozdrawiam.