Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa układu pomiarowego do stanowska badawczego

22 Sty 2011 14:56 4423 7
 • Poziom 9  
  Witam,
  buduje stanowisko pomiarowe do badań charakterystyk ogniwa fotowoltaicznego. Moim problemem jest układ pomiarowy różnych wartości, tj.: napięcie, natężenie, opór (dla opornika suwakowego), natężenie promieniowania (tutaj zastosuje czujnik OPT101P, który mozna podłączyć do woltomierza). To są w sumie te 4 wielkości do pomierzenia. I teraz mam 2 opcje: dla każdego osobny wyświetlacz i zabudować go, (np. amperomierz at10, itp.); karta pomiarowa lub urzadzenie pomiarowe z wyjsciem USB. Chodzi mi o tą drugą opcję jak mógłbym ją rozwiązać.
  Myślalem nad tym by np. zastosować 3 lub 4-kanałowy woltomierz USB (znalazlem 3-kanałowy za 42 zł), mierzy on w zakresie od0-2,5V. Przeczytałem że można go zastosować tez do innych pomiarów i teraz pytanie w jaki sposób (nie jestem elektronikiem, więc zbytnio nie wiem ale jak będę miał kilka informacji to doczytam resztę :) ) by otrzymać omomierz, amperomierz (byłbym wdzięczny gdyby ktoś wiedział gdzie znależć taki 4-kanałowy, bo musze w 2 miejscach napięcie zmierzyć). Przydałby się także jakiś schemat prosty.
  No ewentualnie pozostaje karta pomiarowa ale o tym zielonego pojecia nie mam.
  W skład stanowiska wchodzi także regulowanie natężenia światla, serwomechanizm do regulacji położenia ogniwa wzgledem źródła światła, podgrzewanie fotoogniwa (i tu zastanawiam się nad termostatem elektronicznym z sondą, by płynnie regulował zadaną temeraturę). Może to troche bardziej pozwoli zobrazować stanowisko. Wydaje mi się że byłoby najlepiej uprościć całe kostrukcję poprzez skumulowanie wartości mierzonych i zadawanych w jednym urządzeniu (np. komputer, bądź pulpit sterowniczy).
  Jeszcze tylko takie pytanie. Musze zastosować opornik suwakowy by regulować opór 0,1 Ohma do 10 KOhmów. Jaki zastosować i gdzie można kupić.

  Byłbym wdzięczny za jakąkolwiek pomoc oraz dobre rady :)
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Użytkownik usunął konto  
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Poziom 9  
  Postaram się lepiej opisać urządzenie, które już troche uprościłem. Tak rzeczywiści popełniłem błąd. Poczytałem trochę i chodzi tu o opornice dekadową. Służyć ona ma jako rezystancja obciążenia, by wyznaczać charakterystyki prądowo-napięciowe ze zmiennym oporem. I w tym przypadku rzeczywiści nie będzie potrzebny omomierz.
  Jeśli chodzi o szczegóły to praca dyplomowa, a stanowisko będzie zbudowane z ogniwa pv, które będzie zmieniało kąt nachylenia do źródła światła. Źródło światła będzie regulowane za pomocą ściemniacza (w celu uzyskania różnych charakterystyk prądowo-napięciowych). Przy ogniwie będzie zamocowany czujnik OPT101P z wyjściem pod woltomierz i zasilany zasilaczem 3-36V, 0,24mA. Do ogniwa podłączony będzie woltomierz, amperomierz i opornica dekadowa.
  Na stanowisku będą przeprowadzane badania charakterystyki prądowo-napięciowych dla:
  -zmiennego natężenia promieniowania 200-1000 W/m2 (ściemniacz)
  -kąt nachylenia ogniwa,
  -zmieniając obciążenie opornicą.
  Tak to się prezentuje na dzień dzisiejszy (ewentualnie mogę wrzucić schemat). A chciałbym, po konsultacjach z promotorem, czujnik OPT101P, woltomierz i amperomierz podłączyć pod 3kanałowy woltomierz USB. Jego cena nie jest wysoka i wszystko jest w jednym miejscu. Ten woltomierz jest zasilany wlasnym pradem z USB. Pytanie tylko czy takie konkretne rozwiązanie ma sens? Bo sama koncepcja mi się podoba. Z tego co pamiętam to chyba jest dołączany program i dane zostaja wyświetlane w oknie. Minus jest taki tego ze na wejściu do woltomierza mogę tylko mieć napięcie rzędu 0-2,5 V. Na ogniwie chyba jest 17 V (nap nominalne, a 21V jałowe) i 1,24 A, zakres OPT101P 10mV-3,3V i to musiałbym przekształcić w zakres 0-2,5.
  Mógłbym prosić o jakieś rady? Czy jako detektor natężenia promieniowania światła mogę użyć czujnika OPT101P (piranometry są dość drogie) i pomysł na tanie zasilanie (myślałem o jakiejś ładowarce do telefonu, zasilacz komputerowy), czy po prostu kupić?
  Czy różniczka błędu (o której mowa wyżej w poście) będzie tak duża że wyklucza ten 3channels USB woltomierz? Jeśli nie co dokupić do tego urządzenia by otrzymać napięcie rzędu 0-2,5 V które później w komputerze wyskaluje?
 • Specjalista elektryk
  Bronek22 napisał:
  Saldak napisał:
  Witam,
  Musze zastosować opornik suwakowy by regulować opór 0,1 Ohma do 10 KOhmów. Jaki zastosować i gdzie można kupić.

  Nie ma czegoś takiego. Takie coś to oprnica dekadowa produkowana przez Pyskowice, ale nie rezystor suwakowy.

  Witam.
  Mylisz się. Być może teraz nie jest produkowany,ale oporniki suwakowe były produkowane i stosowane - nawet w przemyśle.
  Patrz:http://www.meraserw.szczecin.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=126&Itemid=149
  Pozdrawiam.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 9  
  Zdążyłem troche się zaznajomić przez internet z tematem amperomierzy i woltomierzy, a dokładniej o bocznikach i dzielnikach napięcia. Wykonałem schemat, na podstawie mojej wiedzy jaką dotychczas zdobyłem, zamieszczony poniżej, jak i schemat z książki, jak to powinno wyglądać.

  Poglądowy wygląd stanowiska:
  Budowa układu pomiarowego do stanowska badawczego
  Schemat książkowy:
  Budowa układu pomiarowego do stanowska badawczego
  Schemat opracowany przeze mnie:
  Budowa układu pomiarowego do stanowska badawczego

  Proszę o ocenę tego schematu, (gdzie są błędy).
  Moje myślenie wyglądało nastę pująco:
  1. Przy woltomierz V1 zastosowałem dzielnik napięcia by z zakresu 0-25 otrzymac 0-2,5 V (w V2 podobnie lecz ze skali 0-3,3 na 0-2,5V)
  2. Przy woltomierzu V3 zastosowałem najpierw dzielnik napięcia by uzyskać miliwoltomierz (100mV), a następnie taki układ podpiety równolegle do bocznika (rezystor osiowy OR01/5W), tak by uzyskać amperomierz w zakresie 0-10 A.

  Teraz pozostaje pytanie, bo to fanie wygląda na schemacie gdy jest woltomierz wpięty równolegle. Ale teraz jesli ja chcę zastosować woltomierz USB wychodzi na to ze jest wspólny "-" a osobno wejścia pojedyńcze do każdego miernika. Czy to nie wpłynie na jakość pomiarów?? i czy użycie tylu oporników niebędzie powodować błędu pomiaru?
  Takim kolejnym zagadnieniem które mnie nurtuje to wyliczanie oporników w przypadku dzielnika (bocznik wybrałem taki jaki znalazłem w przykładzie dla amperomierza). Wykorzystałem wzór Uwy=Uwe*R2/(R1+R2) i teraz kolejno wyszły mi takie wyniki:
  1. dla V1: 0,9R2=0,1R1, czyli rozumiem że kiedy wezme wybiore R2=1Ohm to R1 musze wybrać równe 9Ohm. I teraz kwestia tego typu czy wybierać rezystory o dużej oporności czy małej. Jak to wpłynie na układ i pomiary? Czy coś musze dodtakowo zamontowć by nie było strat jak są?
  2. dla V3: 0,24R2=0,76R1
  3. dla V2: by uzyskać zakres 0-100mV nie wiem jak obliczyć (wynik ujemny). I tutaj proszę o pomoc tak bym mógł robić pomiar od 0-1,24A.

  P.S. Post otrzymany wyżej otrzymałem kiedy pisałem ten. Dziekuję za rady, a jeśli będzie ktoś miał do tego postu jakąś uwagę to chętnie przeczytam.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 9  
  Bronek22 napisał:
  O miernictwie i woltomierzach to nie masz pojęcia. Nie miałeś przedmiotu miernictwo ? Jeszcze pytanie jakie to prądy ( wartości) ?


  Rzeczywiście nie mam pojęcia dlatego skorzystałem z forum. A przedmiot miernictwo mialem, a że jestem na wydziale mechanicznym to miałem styczność z multimetrami made in china. A kto pyta nie bładzi i nadmiar wiedzy niezaszkodzi.

  Jeśli chodzi o prąd. Z danych producenta:
  -natężenie ładowania 1,2 A
  -natężenie zwarcia 1,24 A
  i jeśli chodzi o napięcie:
  -nom. 17V
  -jałowe 21 V.
  Ogniwo jakie zastosuje to MH20.

  Myśle, że rady z wcześniejszego postu mają rację bytu a woltomierz USB to sobie podaruję, bo rzeczywiście może moja wiedza nie jest adekwatna do chęci. Tak więc napewno skorzystam z pojedyńczych mierników i muszę zapoznać się z propozycją urządzenia mierzącego natężenie promieniowania.