Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony dysk w laptopie

r1arek 22 Sty 2011 17:37 1372 1
  • #1 22 Sty 2011 17:37
    r1arek
    Poziom 8  

Mam spory kłopot z HDD w starszym laptopie toshiba. Kilka dni temu przestał się uruchamiać XP. Po ponownym uruchamianiu wyskakiwało okno z możliwościami uruchomienia windowsa ale nic z nich nie działało. Na jednym z komunikatów była informacja o uszkodzonym sektorze MBR. Na forach ludzie zalecali uruchomić win z płyty, wybrać opcję R i w wierszu napisać fixmbr. Polecenie to nie działało mimo kilku prób. Chciałem sprawdzić czy da się zainstalować XP ale przy wyborze partycji do zainstalowania win nie było widać żadnego symbolu partycji (wielkość była widoczna ale nazw C,D,E nie było).Dysk twarty wydawał dziwne dźwięki - "stukanie" jakby głowica startowała i parkowała.
    Znalazłem dwie bootowalne płyty hiren's boot 8.x i caldera. Uruchamiając komp z tej "caldera" były widoczne partycje C,D,E i ich zawartości ale nie widziałem tam żadnych narzędzi do naprawy.
    Uruchamiając z hiren's nie widać było żadnej partycji. W jednym z programów do naprawy MBR zrobiłem błąd. Nie wiem który to był program ale po wybraniu i uruchomieniu zrobiła się jedna partycja C o pojemności takiej jak cały dysk 38GB.
    Dalej już nie cudowałem bo teraz muszę przywrócić wcześniejszą strukturę MBR tak żeby mieć part. C,D,E.
    Próbowałem jeszcze uruchomic instalator XP i była możliwość zainstalowania ale zrezygnowałem bo nie moge stracić danych z partycji D,E. Dodam jeszcze że dysk się "uciszył" a programy z cd szybciej się ładowały.

Prośba jest taka. Jakimi narzędziami odzyskać partycje C,D,E?
    Już raz użytkownicy forum mi pomogli więc może i tym razem się uda.

0 1
  • #2 22 Sty 2011 20:28
    helmud7543
    Poziom 42  

1. Daj SMART tego dysku.
    2. Zrób kopię posektorową na drugi dysk (stukanie to nie jest dobry objaw).

0