Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rdzenie z nieznanych materiałów - selekcja

22 Sty 2011 19:19 1620 2
  • Poziom 17  
    Witam

Mam sporą ilość różnych rdzeni (toroidalne i pręty; proszkowe i ferrytowe) zdobywane zazwyczaj z demontażu różnych urządzeń. Część z nich pochodzi z zasilaczy komputerowych, część z płyt głównych komputrów a reszta z innych urządzeń lub z nieznanego mi pochodzenia (czasami dostawałem od znajomych same rdzenie). Chciałbym zrobić z tym porządek i posortować te elementy. Interesuje mnie zastosowanie w technice w.cz na KF oraz w do układów zasilaczy. Na podstawie tych kryteriów chcę dokonać sortowania.

Ostatecznie chcę się dowiedzieć czy znajdę materiały na budowę czegoś takiego:
    http://ultek.foxnet.pl/sq7jhm/wzmacniacz55.html

Posiadam następujące przyrządy:

- Oscyloskop 60MHz
    - Sondę w.cz. do pomiaru napięć
    - Mostek RLC Meratronik E314
    - Prosty generator LC do 30MHz
    - Multimetr

Posiadam także rdzeń na balun z materiału F82 (kupiłem od krótkofalowca). Po pierwsze czy mogę sprawdzić czy rzeczywiście jest to F82? Po drugie jeżeli jest to F82 to czy mogę wykorzystać go do pomiarów nieznanych rdzeni metodą porównawczą.

Czy z takim wyposażeniem będę w stanie dokonać sortowania według wskazanych kryteriów? Proszę o wytłumaczenie i wyjaśnienie bo takie informacje na pewno przydadzą się nie tylko mnie.

P.S.
    Nie wiedziałem czy założyć temat w tym dziale czy w "radiotechnika" więc jeżeli moderator stwierdzi, że temat się tu nie nadaje to proszę o nie wyrzucanie tylko przeniesienie do właściwego działu.

Z góry dziękuję i czekam na odpowiedź

Bartek
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 38  
    Rdzenie z zasilaczy możesz wykorzystać tylko na dławiki, raczej nadają się tylko do gromadzenia energii lub filtrowania. Generalnie są to toroidy proszkowe coś ala DTP z Ferystera ze szczeliną rozproszona o małej stałej AL. Do w.cz będą się nadawały jako filtry zasilania :-). Pręty ferytowe z zasilaczy również mogą magazynować energię lub być używane w filtrach. Tyle z mojego doświadczenia. Reszta to też katalogi rdzeni ale na rozpoznanie to metody prostej nie mam.
    Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Czyli z rdzeni z zasilaczy komputerowych to mogę zrobić filtry zasilania - OK przydadzą się.

W związku z tym, że pierwszym wykorzystaniem rdzeni będzie próba zbudowania wzmacniacza KF na pasmo 80m skupiłem się na częstotliwości pracy rdzenia w okolicach 3,5 MHz. Zrobiłem prosty generator (AVT2127) ustawiłem częstotliwość około 3,5 MHz, następnie na rdzeniu z materiału F82 nawinąłem kilka zwojów i zmierzyłem indukcyjność (około 25uH). Taka indukcyjność (daje 470 Omów dal 3,5 MHz) nie powinna spowodować zbytniego obciążenia wtórnika źródłowego w generatorze dla tej częstotliwości. po podłączeniu tego rdzenia do generatora sprawdziłem amplitudę i kształt przebiegu na oscyloskopie. Następnie nawinąłem drugie identyczne uzwojenie na tym rdzeniu i na tym uzwojeniu też sprawdziłem amplitudę i kształt przebiegu. Okazało się, że przebieg jest identyczny jak na wyjściu z generatora. Według mnie ten rdzeń prawidłowo pracuje dla 3,5 MHz - czy to dobry wniosek?
    Czy jak wezmę teraz dowolny rdzeń i nawinę na nim uzwojenia po około 25uH i nie zauważę, że przebieg jest stłumiony to znaczyć będzie, że ten rdzeń będę mógł zastosować dla tych częstotliwości ?

Proszę o ocenę metody, którą opisałem. Jeżeli ktoś z kolegów doświadczonych ją potwierdzi to może inni też z tego skorzystają i nauczą sie czegoś.

PS

Do moderatorów
    Czy słuszne było przenoszenie tego tematu do piaskownicy? Przecież zagadnienie dotyka problemów zasilania i (lub) techniki w.cz. Nie jestem pewien ale czy specjaliści znający się na tym zaglądają na tym forum do piaskownicy ?
    Nie jestem początkującym elektronikiem a temat ten założyłem z dwóch powodów:
    - po pierwsze: nie chciałem wyważać otwartych drzwi i wolałem otrzymać odpowiedź od doświadczonych kolegów z forum.
    - po drugie: liczyłem, że uzyskując w tym temacie odpowiedź skorzystam nie tylko ja ale też inni koledzy również młodzi krótkofalowcy. Może inni też mają podobne wyposażenie warsztatowe to taki problem mieli by opisany jak rozwiązać.
    Osobiście jak szukam odpowiedzi na problemy w.cz. to zaglądam do właściwego działu. Bez błądzenia po piaskownicach.

Pozdrawiam