Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z magnetowidem poklatkowym.

Arek400 16 Oct 2004 20:10 996 4
Tespol
    Arek400
    Level 14  
    Witam. Mam do kolegów pytanie, ale od początku, zazwyczaj zajmuję się alarmami, ale od czasu do czasu, ktoś pomyśli o kamerach i nagrywaniu, i to jest właśnie taki przypadek. Założyłem takich układów kilka, ale dwa dni temu natrafiłem na problem, myślę że jeśli robicie to częściej niż ja, też to odkryliście, opiszę sytuację. Kwiaciarnia, światła dziennego niewiele, wszędzie kwiaty, jakieś dwa lata temu założyłem właścicielowi dwie kamery, przełącznik, monitor, tak tylko żeby sobie panie obserwował, tydzień temu zażyczył sobie jeszcze dwie kamery i nagryawanie. Problem polega na tym, że wnętrze tej kwiaciarni oświetlane jest energooszczędnymi żarówkami (świetlówki) i okazuje się, że przy nagrywaniu na magnetowid ma to ogromne znaczenie - zrywa synchronizację, jest to spowodowane efektem stroboskopowym, niektóre ramki są zbyt jasne a niektóre zbyt ciemne. Moje pytanie jest następujące, czy macie jakiś pomysł, co z tym zrobić, oczywiście poza zmianą oświetlenia na normalne światło żarowe, no i oczywiście zasilenie świetlówek z różnych faz odpada.
    Arek.
  • Tespol
    marcinkowski
    Level 2  
    filtry za obiektywy
  • Tespol
    adam_mk
    Level 20  
    Nie piszesz co to są za kamery. Jeżeli są synchronizowane siecią, to może tak się to zachować. Świetlówki energooszczędne "pracują"na częstotliwościach kilkudziesięciu kiloherców. Nie powinny mieć wpływu na zapis. Problem jest. Doradzałbym pomiar sygnałów oscyloskopem (jak masz te możliwości). Należy zwrócić szczególną uwagę na moment wyzwalania synchro (przesunięcie na osi X). A może to tylko "pętle masy" i przydźwięk 50 Hz?
    Pozdrawiam Adam M.
    Sprawdź nastawy magnetowidu. Czasem da się regulować zaskok synchro.
    Arek400
    Level 14  
    Witam. Te kamery to najprostrze dostępne na rynku XM310CCD Samsunga i nie są synchronizowane siecią, ale problem polega chyba na tym że pracują na innych częstotliwościach niż sieciowa. Pamiętam, że robiłem jakiś sam spożywczy i tam były zwykłe świetlówki i takich zjawisk nie było. Zrobiłem próby z oświetleniem dziennym i tradycyjnym żarowym, udowodniłem człowiekowi, że to rodzaj oświetlenia ma wpływ na pracę urządzeń, co prawda nie do końca mnie to satysfakcjonuje ale chyba będzie musiał zmienić źródła światła. Dziękuję za wypowiedzi.
    Arek.
    wowerman
    Level 23  
    Witam.Zajmuje sie alarmami i tv tez. Faktycznie na miejscu klienta zmieniłbym oświetlenie. Trzeba mu było wytłumaczyc na poczatku przed instalacją, ze sam chciał tani sprzęt więc efekty moga byc kiepskie i nie ponosisz odpowiedz. za to ze bedzie kicha...
    Sam serwisuje tv w bankach i musze powiedziec ze niektóre kamery kupuja tanio a jak trzeba cos odtworzyc lub zoom zrobic to wtedy nic nie widac. Takie oszczedzanie ...sami chcieli a potem to niezadowolenie ze nic nie widać. Pozdro.