Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

N400c, nie rusza po restarcie w trakcie instalacji systemu

23 Sty 2011 00:10 2006 11
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich! Mam problem z instalacja Windowsa ale od początku :)

Posiadam laptopa Compaq Evo n400c, specyfikacja:
    - Plll - 850 MHz
    - 384 Mb Ram
    - Dysk 40 Gb - Hitachi
    - BIOS 1.03

Laptop nie posiada stacji dyskietek, cd-rom ani nie bootuje z USB. Mam tylko przejściówkę 2,5 na 3,5cala żeby podłączyć dysk pod stacjonarkę.

Szczegóły:
    1. Pierwsza partycja ma 100MB jest na pliki do botowania, pliki wrzuciłem przy pomocy dyskietki Windowsa98se, pliki MS-DOS (polecenia sys c:, fdisk.exe), tak więc przy uruchamianiu dysku mam dostęp do wiersza poleceń. Dysk podpinałem pod stacjonarny komputer.
    2. Wrzucam system Windows 98se na dysk D który ma ok 18GB pojemności, uruchamiam z konsoli system, instalator instaluje pliki, nic nie formatuje tylko wskazuje odpowiedni katalog. Po ukończeniu wstępnej instalacji (środek wgrywania systemu) wymagane jest ponowne uruchomienie komputera, wtedy system nie wstaje. Pojawia się czarne okienko i nic nie można zrobić.
    3. Na stacjonarnym komputerze normalnie mogę przeprowadzić instalację na tym dysku, dysk w bdb stanie sprawdzałem HD Tune, zero złych sektorów i jakichkolwiek błędów.
    4. Chciałem sprawdzić czy Linux (Lubuntu) pójdzie na laptopie, zainstalowałem na stacjonarnym komputerze, przełożyłem go do laptopa, wywaliło kilka błędów ale postawiłem go nogi. Linuxa zainstalowałem obok Windowsa, GRUB do Linuksa wyskakiwał i działał prawidłowo, lecz po wybraniu Windowsa nie ruszał, Lubuntu startuje.
    5. Przy wgrywaniu Windowsa XP też pojawił się ten sam problem, komputer nie wstaje po ponownym uruchomieniu komputera, na stacjonarce działa.
    6. Wcześniej był dysk 20Gb, system Windows XP SP3 był już zainstalowany jak kupiłem, niestety dysk uległ zniszczeniu z mojej nieostrożności, teraz jest 40Gb.

Moje pytanie brzmi: jak zmusić system do wstania po ponownym uruchomieniu komputera?

Pozdrawiam :)
  • Admin grupy komputery
    Jeśli masz dodatkową pamięć RAM w laptopie, to wyjmij ją na czas instalacji systemu.
    Warto też ją sprawdzić programem MemTest.
  • Poziom 9  
    Mam 2 kości RAM:
    128Mb - Hynix - 133MHz
    256Mb - od Compaq-a - 100MHz

Standardowo według producenta było 128Mb, maksymalnie 512Mb

Przeskanowałem każdą kości osobno programem MemTest, po jednym razie, zero błędów.

Próbowałem również zainstalować system na jednej i jak na drugiej kostce efekt ten sam, komputer przy ponownym uruchomieniu w trakcie instalacji nie wstaje, jest tylko kreska:(
  • Admin grupy komputery
    Rozumiem że laptop nie ma swojej, na stałe wbudowanej pamięci RAM.
    W takim razie załatw sobie jakiś innym moduł pamięci, 32MB wystarczy i na nim sprawdź.

Wiele razy, instalując system na starszych komputerach klasy PIII, byłem zmuszony do podmiany kości pamięci na mniejszy moduł, nie znam przyczyn takiego zachowania, ale to mi najczęściej pomagało.
  • Poziom 9  
    Nie ma własnej pamięci, wszystko jest wyciąganych kostkach.

Zainstalowałem Lubuntu śmiga aż miło, nie za mało 32Mb RAM-u aby zainstalować XP? Pytam się ponieważ będę musiał kupić kość na Allegro. To lepiej kupić 32Mb czy 64Mb aby zainstalować system? Docelowo ma być Windows XP (potrzebny do diagnostyki auta) oraz Lubuntu.
  • Admin grupy komputery
    32MB wystarczy.
  • Admin grupy komputery
    Lepiej 100MHz.
  • Poziom 9  
    Kupiłem RAM 64Mb/100MHz, przeleciałem go programem MemTest, zero błędów.
    Niestety komputer dalej nie wstaje po ponownym uruchomieniu w trakcie instalacji Windowsa 98. Co teraz?

Zastanawiam się czy to nie wina dysku, wcześniej był IBM 20Gb, 4200 obr./min, 2Mb cache, z 2002roku teraz jest Hitachi 40Gb, 5400obr./min, 8Mb cache, z 2006 roku. Ale na allegro są Compaq-i N400c z dyskami 40Gb, zworki chyba nie mają nic do tego w końcu Linux działa. Jakieś pomysły? :)
  • Admin grupy komputery
    A, jeśli uruchomisz instalator Windows 98 komendą setupcor.exe, to jakie są efekty?
  • Poziom 9  
    Takie same jak setup.exe czyli sprawdzanie dysków ok, później wszystko normalnie według zaleceń instalatora, zmieniam tylko katalog Windowsa z dysku C na dysk D gdzie mam też instalkę Windowsa. Nie wstaje przy ponownym uruchomieniu.
  • Poziom 36  
    Wyjmij 128MB/133MHz. Gdzieś czytałem, że N400c są kapryśne co do pamięci i powinny być do nich wkładane jedynie 100MHz a te są trudniej dostępne i droższe.
    Co do instalacji to dysk podziel na 3 partycje. Najpierw Swap a potem dowolnieWin98, Linux lub na odwrót. Rozumiem, że ozaczyłeś partycję do bootowania cfdisk (Linux). W czasie działań cfdisk zrób partycję także dla Win98. Potem formatujesz pod DOS partycję Fat z opcją /s by zostały przeniesione pliki systemowe. Dawno tego nie robiłem ale jeszcze pozostaje odświerzenie MBR czyli fdisk /mbr. Przenieś płytę CD instalacyjną na partycję ewentualnie także sterowniki do Radeona, karty dźwiękowej i wszystkiego co potrzebne z punktu chipsetu Intela.. Teraz czas na instalację czyli pakujesz dysk do N400c. Jeśli po starcie załaduje się goły DOS to jest nieźle. Odpalasz setup i instalujesz jak leci.
    Jeśli potrzebowałbyś bardziej manualnej dystrybucji Linuxa to polecam Slackware albo skromniejszego ~300MB Yoppera.
    Daj znać jak poszło.