Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik stroboskopu - potrzebna pomoc przy schemacie

23 Sty 2011 00:45 3064 11
 • Poziom 14  
  Witam, zmodyfikowałem na własne potrzeby jeden ze schematów dostępnych na forum, ale nie mam pewności czy będzie on na pewno działał. Prosiłbym o pomoc.

  Oryginał:
  Sterownik stroboskopu - potrzebna pomoc przy schemacie

  Ja chcę podłączać sygnał audio bezpośrednio do sterownika (zamiast mikrofonu), użytkownik Artur K. zasugerował mi co mam zrobić tj.
  Artur k. napisał:
  Można spróbować, tylko trzeba usunąć obwód polaryzacji mikrofonu (R1, R2, C1), jak będzie źle działało, to zmniejszyć R4 ze 4x albo wstawić w jego miejsce potencjometr ok. 100k i wyregulować czułość.


  A więc poczyniłem coś takiego:

  Sterownik stroboskopu - potrzebna pomoc przy schemacie

  Dobrze?

  C2 - 100nF
  C3 - 47µF
  C4,C5 - 2,2µF
  R3,R7 - 47k
  R4 - będzie zamiast niego VR3 - 100k, aktualnie jest 240k
  R5 - 1,2k
  R6,R8,R9,R10,R11,R12,R14,R19,R21 - 10k
  R13 - 12k
  R15 - 100k
  R16 - 10R
  R17 - 1k
  R18 - 2k
  R20 - 100R
  R23 - ?
  VR1,VR2 - 50k

  Obawiam się jeszcze o to, czy sterownik będzie reagował na pełne pasmo (interesowała by mnie analiza do częst. ~500Hz, choć tutaj przydałyby się wypowiedzi osób które z praktyki wiedzą do jakiej częst. najlepiej wykrywać beat w muzyce) ?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Kilka uwag:
  - na wejściu dałbym potencjometr (czułość może być za duża)
  - jak chcesz pobierać sygnał z dwu kanałów (L,R) to musisz je zsumować na opornikach)
  - obcięcie wyższych częstotliwości najprościej zrobić równolegle do R4 wpinając kondensator (zacznij od kilkunastu pF)
  - jeśli stroboskop ma wejscie wyzwalające połaczone z siecią zasilającą to układ może być niebezpieczny.
 • Poziom 14  
  Stroboskop to Eurolite Power Strobe 500, sterowanie z zewnątrz sygnałem 12V, i na 100% część układu odpowiedzialna za sterowanie jest oddzielona barierą optoizolacyjną od tej z palnikiem ;) W innym przypadku rzeczywiście mogłyby przydarzać się niemiłe wypadki z tytułu wadliwego sterownika etc.
  Potencjometr 100k odpowiedzialny za czułość zasugerowano mi w miejsce R4. Kanały L i R będą zsumowane.
 • Poziom 14  
  Sterownik stroboskopu - potrzebna pomoc przy schemacie
  Czyli Ty byś to tak widział ? Czy ten potencjometr dodatkowy ma sens jeśli na wejściu są już rezystory ? Myślę, też czy lepszym rozwiązaniem nie byłyby 2 potencjometry montażowe zamiast tych rezystorów bo to raczej wartości do ustawienia "na raz". Oczywiście byłyby ustawione tak, by potencjometr VR3 przy bramce spełniał swoją funkcję. Pojawia się więc jeszcze pytanie - to może dać rezystor zamiast VR3, a ten potencjometr rzeczywiście "postawić" wcześniej. Mogę jeszcze dodać, że sygnał audio z imprezy na imprezę będzie na podobnym poziomie, ponieważ sterownik będzie używany non stop z tym samym mikserem.
  Aha i jeszcze R23 - 47k dać?
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Rime napisał:
  Czy ten potencjometr dodatkowy ma sens jeśli na wejściu są już rezystory ? Myślę, też czy lepszym rozwiązaniem nie byłyby 2 potencjometry montażowe zamiast tych rezystorów bo to raczej wartości do ustawienia "na raz". Oczywiście byłyby ustawione tak, by potencjometr VR3 przy bramce spełniał swoją funkcję. Pojawia się więc jeszcze pytanie - to może dać rezystor zamiast VR3, a ten potencjometr rzeczywiście "postawić" wcześniej.


  Ja bym dał potencjometr na wejściu, ale podłączony "po ludzku" - normalnie w układzie dzielnika napięcia. Regulacja kanałów oddzielnie jest aapewne zbędna - od tego masz pewnie potencjometr balansu we wzmacniaczu czy mikserze.
 • Poziom 43  
  A nie lepiej usunac tylko C1 i w miejsce mikrofonu wstawic transoptor? Dodac tylko wzmacniacz np. na 741, aby sterowac go sygnalem m.cz. na poziomie kilkudziesieciu mV.

  Dodano po 14 [minuty]:

  To ja przepraszam, sadzilem, ze Kolega, chce wywalic mikrofon, a w to miejsce sterowac stroboskop sygnalem m.cz z jakiegos zrodla (miksera np.) Kiedys komus przerabialem jakis stroboskop chinski z wbudowanym mikrofonem czy cos nie tak? Oryginalny schemat zawiera mikrofon, prawda ? Poniewaz lubie stosowac transoptory w takich urzadzeniach, zasilanych zwykle prosto z sieci, wiec zasugerowalem.
 • Poziom 14  
  Sterownik stroboskopu - potrzebna pomoc przy schemacie
  @jdubowski Czy właśnie to miałeś na myśli ? Ale co z tym 0.01V które mam na wyjściu ? To przypadkiem nie wina R23 ?
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Rime napisał:
  Sterownik stroboskopu - potrzebna pomoc przy schemacie
  @jdubowski Czy właśnie to miałeś na myśli ? Ale co z tym 0.01V które mam na wyjściu ? To przypadkiem nie wina R23 ?


  A to zasilanie to na "zryte" wygląda - jakie masz wartości R7, R8 i R23?
 • Poziom 14  
  R7 - 47k
  R8 - 10k
  R23 - 47k

  Między 9 nóżką LM324N a GND mam cały czas +2.7V (i to by chyba się zgadzało). Między 14 a GND wartość napięcia zmienia się wraz z sygnałem audio między 0.00 a ~1.2V. Tuż za diodą +4.5 do +6V.

  Pomagam w organizacji imprezy i zależy nam na takim sterowniku, ale jak dotychczas prawie że same problemy, a czasu mało bo do 4 lutego.
 • Poziom 22  
  Ee ten sterownik to taki sobie. Strobo nie będzie działał jak powinien. Co będzie jeżeli "bass" będzie buczący? Na nóżce 10 niech się pojawi ciągle sygnał o częstotliwości powiedzmy 100Hz Na wyjściu układu pojawi się prostokąt o częstotliwości 100Hz przy, której strobo na pewno nie wyrobi i w efekcie będzie migał przypadkowo. Kiedyś zrobiłem sterownik do strobo. Sygnał audio był porównywany z sygnałem prostokątnym z innego generatora (10Hz) i w miejscach w których występowały jednocześnie był wysyłany sygnał wyzwalania do strobo. W ten sposób strobo działał stabilnie a w przypadku włąśnie kiedy sygnał był buczący z dużą ilością basu migał z max częstotliwością generatora.
 • Poziom 9  
  Witam
  czy komuś udało się zrobić taki sterownik ( sterowany za pomocą sygnału audio) ??
  jak tak to niech sie pochwali.
  pozdrawiam