Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolumny Magnat 880, problem z charczeniem jednego z czterech

lokus3 23 Jan 2011 02:33 3797 14
    lokus3
    Level 2  
    Niedawno jakieś 2 tygodnie temu zakupiłem używane kolumienki firmy Magnat model 880. Dwie podłogówki 2x150W (rzekomo). Na dzieńdobry jak tylko je otrzymałem dokładnie sprawdziłem każdy głośnik niskotonowy i wysokotonowy czy nie ma żadnych charczeń, przekształceń, pisków czy tym podobne. Użytkowałem je przyzwoicie bez dojenia volume do nieba. Ogólnie grały pięknie jednak w prawej kolumnie dokładnie 3 godziny przed tym postem, a dwa tygodnie po zakupie pojawiło się charczenie przy 1/2 możliwości tych kolumn. Jeszcze dokładniej charczenie pojawiło się przy górnym głośniku niskotonowym. Dolny gra świetnie jednak góra charczy. To charczenie przypomina jakby się przyłożyło do głośnika przy połowie wychylenia membrany plastikową kartę kredytową. Wszystkie 3 niskotonowe grają wyśmienicie tylko ten jeden zaczął coś szwankować. I mnie zastanawia dlaczego? Na pewno nie został spalony bo ogólnie gra, a przy niskim volume gra jak reszta... Na pewno nie został przesterowany bo znam możliwości kolumn i nawet do ich granic nie próbowałem dotrzeć... Ale na połowę możliwości kolumn ten jeden głośnik jednak charczy. Czym to może być spowodowane...? hmm... już zamieniałem kanały jednak to nic nie dało. Już na początku wiedziałem, że to nic nie da bo w jednej kolumnie górny gra źle, a dolny dobrze to zamiana kanałów na nic... Jeszcze dopiszę, że próbowałem testować głośnik na utworach które znam i wiem jak powinien zagrać. Coś jest nie tak... Wymiana na nowy? Czekam na odpowiedź bo szukam i szukam w google, a odpowiedzi nie znalazłem.
    przemekpolska
    Level 12  
    Może zobacz, zwrotnice ? Może jakiś kabel, się przerwał/odlutował ? Być może to jest przyczyną .. Zobacz i zdaj relację ;)
    bart1986
    Level 17  
    Sprawdzałeś czy coś się z zwrotnicą nie stało? Może puszcza całym pasmem.
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    To nie zwrotnica, mogl odkleic i przesunac sie magnes, przeloz glosnik z drugiej kolumny. Mogla tez wypaczyc (znieksztalcic) sie cewka i ociera o magnes. Sadze, ze glosnik bedzie do wymiany, jezeli wszystkie lutowania sa poprawne. Nie znam schematu tej zwrotnicy, ktora obsluguje ten system, no moze jeszcze uszkodzenie kondensatora.
    przemekpolska
    Level 12  
    Krzysztof Kamienski wrote:
    Mogla tez wypaczyc (znieksztalcic) sie cewka i ociera o magnes.
    Jak by coś się miało stać z cewką, to by głośnik musiał dostac dużą moc, ale jednak 2 głośnik w tej kolumnie gra. Niech lepiej Autro się wypowie, bo my nie wiemy, ale komentujemy bez sensu.. .
    lokus3
    Level 2  
    Ok. Przed chwilką znalazłem godzinkę żeby zbadać dokładniej mój problem. Najpierw napisze, że wyeliminowałem problem zwrotnicy. Zwyczajnie przełożyłem głośnik z dołu w miejsce uszkodzonego i gra prawidłowo. Oczywiście żeby się jeszcze bardziej upewnić uszkodzony przełożyłem w miejsce dobrego i gra nieprawidłowo. Dodatkowo podczas badania zauważyłem (nie wiem jak to się fachowo nazywa), że kabelek który łączy wsuwki kabli do cewki iskrzy przy membranie. Jak przy badaniu zrobiłem głośniej głośnik przestał grać. Już myślałem, że go spaliłem ale po dotknięciu owych przewodów do cewki zaczął grać. Chyba dobrze wytłumaczyłem. Wysnuwam wniosek, że podczas grania głośniej i iskrzenia tego przewodu powoduje przerywy w dostawie prądu co objawia się charczeniem. Zamieszczam na youtube filmik który dokładnie prezentuje o co mi chodzi (aparat iskrzenia nie zarejestrował ;/ ). Na filmiku jest podłączona tylko jedna kolumna i tylko jeden głośnik ten uszkodzony. Dokładnie słychać charakterystyczne pierdzenie. Może to pomoże wam pomóc mi ;)

http://www.youtube.com/watch?v=H8MDUkVT-Io

Jeszcze drugą kwestie chcę poruszyć. Na głośniku nie ma żadnych parametrów. W razie wymiany skąd ja wezmę taki głośnik. Allegro przeszukałem zawczasu nic nie znalazłem w podobie. Nawet wyglądem... A jeżeli miałbym wymieniać wszystkie 4 głośniki w obu kolumnach to już dużo większe koszta i nawet nie wiem jakie dobrać parametrami. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź zainteresowanych tematem.

Dodano po 1 [godziny] 59 [minuty]:

Zamieściłem jeszcze jeden film na którym słychać owe charczenie. Uprzedzam, że to nie jest dźwięk od przesterowania mikrofonu w aparacie. On tak gra jak film to ukazuje. Tylko tyle, że dźwięk jest troszkę bardziej przytłumiony względem odsłuchu na żywo.

http://www.youtube.com/watch?v=Hy2T_fQLowI
    DjMapet
    Level 43  
    Jeśli linka iskrzy w miejscu przejścia przez membranę, to znaczy że jest naderwana, lub przerwana. Trzeba odszukać przerwę i delikatnie polutować. Przerwa może mieć miejsce po wewnętrznej stronie membrany i w celu jej zlokalizowania i usunięcia, trzeba będzie zdjąć kopułkę przeciwpyłową.
    Wszystko na temat naprawy/regeneracji głośników, znajdziesz na forum.

Pozdrawiam.
    lokus3
    Level 2  
    A mogę być pewny, że to ta iskrząca linka powoduje charczenie?
    User removed account
    User removed account  
    lokus33
    Level 10  
    Witam Forumowiczów ponownie odkopując stary temacik. Mianowicie głośnik jest walnięty i staram się zamówić od polskiego dystrybutora ElcoExim głośnik nowy. Jednak robią problemy bo niby ciężko go sprowadzić. Czekałem w cholerę czasu dzwoniąc co dwa tygodnie i zaczynam szukać alternatywnego wyjścia z sytuacji. Ma ktoś jakiś pomysł żeby taki gdzieś zakupić?
    bart1986
    Level 17  
    Co masz na myśli przez "walnięty" nie poradziłeś sobie z naprawą tych przewodów ? Możesz postarać się poszukać kogoś na forum kto by ci to naprawił ewentualnie wymienił cewkę.
    lokus33
    Level 10  
    Gadalem z wujaszkiem i w sumie obejrzal ten glosnik. Jego zdaniem cewka jest zniekształcona. Że niby dlatego cicho gra dobrze, a głośniej charczy. Ja na pewno nie poradzę sobie z wymianą cewki :( Szukam, żeby kupić taki głośnik. Może ktoś z was ma taki głośniczek na sprzedaż. Co do twojego pytania to nie chce nikomu zawracać tyłka tą wymianą cewki skoro niby nowy głośnik można dostać w cenie 50zł tylko muszę go najpierw znaleźć.
    lokus33
    Level 10  
    Niestety nie będzie pasował do tych kolumienek. Szerokość otworu w kolumnie = 172mm wg mojej metrówki ;) Ten ma tylko 142. I nie ten rozstaw otworów. Dodaje zdjęcie głośnika jaki potrzebuje. Dzięki w ogóle za chęci do pomocy ;)

Kolumny Magnat 880, problem z charczeniem jednego z czterech

Tutaj znalazłem krótki opis o co chodzi:
    Głośnik (sztuka)
    - Dwudrożny bass - reflex
    - Moc: 150/300 W
    - Pasmo przenoszenia: 22 - 35000 Hz
    - Głośniki: 170 mm TT, 170 mm MT, 25 mm HT
    - Impedancja: 4-8 omy
    - Wymiary: 210 x 850 x 280 mm
    lokus33
    Level 10  
    Dobra. Już myślę, że udało mi się coś załatwić. Jeszcze raz kontaktowałem się z dystrybutorem i otrzymałem taką informacje:

Woofer jest dostępny u producenta. Koszt zakupu to 49 zł + koszt przesyłki
    za pobraniem 20 zł.
    Czas oczekiwania ok. 3-4 tygodnie.
    Z poważaniem,
    Elco-Exim

Ale to boli jak człowiek się stara od początku roku zamówić woofer i tyle problemów ;/ Tak więc, czekam dalej na realizacje... Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.

PS: Co do samych kolumienek Monitor 880 znalazłem bardzo dużo negatywnych opinii. Zastanawiam się skąd one się biorą... Póki wszystkie głośniki śmigały jak należy głośniczki grają bardzo przyjemnie na bardzo małym pokoju 12m^2. Dobry bas, dobra góra. Przy muzyce trance mi się bardzo podoba.