Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator van de Graaffa

tomek122 26 Sty 2011 16:56 30519 53
    tomek122
    Poziom 21  
    Dziure w globusie wycialem moja "biedna" lutownica. Dala rade :) . Co do generatora HV to wyladowania nie beda wieksze. On tylko przyspiesza ladowanie sie kuli. Wielkosc wyladowan zalezy od wielkosci kuli poniewaz moze ona pomiescic tylko iles ladunku.
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    c4r0
    Poziom 36  
    Wielkosci kuli i tego, jak gladka i rownomierna jest powierzchnia.
    pawzl
    Poziom 9  
    Ok spróbuje to zrobić w weekend może mi się uda. Mam jeszcze jedna prośbę tomek122 mógłbyś zrobić jakiś film jak ci to działa?
    tomek122
    Poziom 21  
    Witam.

Dodaję (co prawda kiepskiej jakości) filmik z działania generatora.

k0202
    Poziom 1  
    tomek122 napisał:

Średnica globusu to (pisałem wyżej) 22cm. Pas który zrobiłem z dętki od piłki nożnej jest długości 35cm, a transformator zasilający silnik ma na wyjściu 30V (niestety tylko taki miałem pod ręką).

Polecam ładowarki od Noki (zależnie od modelu 5.6-9V).Silniczek ładnie chodzi i nic się nie grzeje :D. Ja już też zabieram się za budowę .
    tomek122
    Poziom 21  
    Takie ładowarki się nie nadawały w moim przypadku, ponieważ silnik był z drukarki i o ile dobrze pamiętam to zasilany był z 24V.
    Explosivelabs
    Poziom 12  
    Witam! Aż się łza w oku kręci. W młodości zbudowałem kilka podobnych generatorów, na podstawie opisu z ksiązki J Wojciechowskiego "Nowoczesne zabawki" Polecam ciekawskim. Z moich obserwacji wynika że rodzaj gumy też ma znaczenie co do napięcia. Najlepsza była z taśmy uciskowej ze starych apteczek. a i włosy dęba stawały warunkiem było suche pomieszczenie. Czasami pomagało wysuszenie samego generatora suszarką do włosów. Można także przymocować do górnej powierzchni elektrody kilka nitek zblizenie ręki spowoduje stawanie ich na baczność.
    pawzl
    Poziom 9  
    A jak umocowałeś ten silnik do rolki? Czy globus musi być tak przykręcony od góry czy można inaczej sobie go zamocować?
    Vadmae
    Poziom 9  
    Do czego należy podłączyć dolna szczotkę, która ma przenosić ładunek na taśmę ?
    tomek122
    Poziom 21  
    Dolną szczotkę podłączam przewodem do kaloryfera, ale nawet bez podłączenia generator działa jak należy.
    Vadmae
    Poziom 9  
    Do kaloryfera ? Jestem zielony w tych sprawach, ale wydawało mi się, że musi to być jakieś źródło napięcia.
    c4r0
    Poziom 36  
    Nie musi to być źródło napięcia. Musi to być natomiast źródło ładunku. Jak powszechnie wiadomo (albo powinno być wiadomo) najlepszym i praktycznie nieograniczonym źródłem ładunku jest nasza kochana ziemia, więc dolną szczotkę należy uziemić. Dobrym do tego celu uziemieniem jest często instalacja CO czyli kaloryfer.
    Vadmae
    Poziom 9  
    Czy taki generator, bez żadnych dodatkowych źródeł napięcia można dotykać gołymi rękoma ? widziałem wiele filmików w których włosy stawały dęba i taki efekt również chciałbym uzyskać.
    tomek122
    Poziom 21  
    Witam.

Co prawda wg mnie nie jest to przyjemne :D , jednak można dotykać.
    Vadmae
    Poziom 9  
    Chodzi mi głownie o fakt elektryzowania i unoszenia się włosów, widziałem film na którym 5-6 letnia dziewczynka dotyka kuli z takim właśnie efektem. Czy generator zbudowany na wzór tego który jest tutaj umieszczony da rade taki efekt wywołać czy muszę zawrzeć w nim coś dodatkowego ?
    tomek122
    Poziom 21  
    Nie potrzeba nic dodatkowego oprócz dobrego odizolowania od ziemi. Najlepiej jest stanąć np na plastikowym stołku.
    Vadmae
    Poziom 9  
    Jak rozpoznać czy pas transmisyjny zrobiony z gumy zawiera grafit ? mam stara dętkę od piłki ale jest ona czarna i boje się ze może zawierać grafit.
    tymek95
    Poziom 15  
    Rozpoznac bardzo łatwo..
    Poprostu jak guma jest jasna a ne czarna nie zawiera grafitu :-]
    kosmi
    Poziom 16  
    Witam,

rozumiem że taśma "pobiera" ładunek z uziemienia. Pomyślałem o zastosowaniu kaskady Villarda z 220V (akurat taką mam) do generowania wysokiego napięcia i dopiero to dać na szczotki. Zaoszczędzi nam to sporo pracy z wykonaniem jakiegokolwiek generatora HV. Tylko czy napięcie z kuli nie jest niebezpieczne? Może nie jest to napięcie przemienne ale ładunek może wywołać mocny impuls przepływając przez ciało człowieka?
    LeXsus338
    Poziom 2  
    Mam zamiar również zrobić generator van de gaaffa gdzie "kula" będzie obklejana taśmą aluminiową. Wiem, że już wcześniej o tym pisano, ale wciąż nie mogę zrozumieć jak ładunki dodatnie będą "przechodzić" na taśmę aluminiową.
    tomek122
    Poziom 21  
    Witam.

Na poprzedniej stronie, osiemnasty post od góry, napisałem jak przenoszone są ładunki na folię aluminiową. Temat nie jest zbyt długi, wystarczy poczytać.
    LeXsus338
    Poziom 2  
    Witam.

Do generatora van de graaffa mam zamiar użyć silnika z drukarki canon starego modelu (niestety nie znam pełnej nazwy drukarki). Moje pytanie brzmi, czy ktoś się orientuje czy z takich drukarek silnik będzie się nadawał?
    c4r0
    Poziom 36  
    Kazdy silnik, ktory sie kreci, bedzie sie nadawal... Musi tylko krecic sie odpowiednio szybko i dac rade pociagnac Twoj pasek. To, czy da rade bedzie zalezalo i od paska i od silnika, wiec nikt Ci nie powie, musisz sprawdzic sam.
    SF01
    Poziom 5  
    Jakiś pomysł jak podawać na taśmę wysokie napięcie z osobnego urządzenia?
    Słyszałem, że układ z monitorów kineskopowych dawałby radę.

A pomysł na dokładny pomiar napięcia gromadzonego na kopule i wartość pola pomiędzy kopułami?

Robię badania na temat pływu pola.