Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bateria Lenovo N200 10,8V 4,8Ah uszkodzony bezpiecznik

23 Sty 2011 12:58 3454 6
  • Poziom 18  
    Witam,

na początek nakreślę jak doszło do uszkodzenia baterii. Zasilacz do laptopa miał uszkodzony kabel przy wtyczce i ładował jak mu się podobało, często było tak że ładowanie pojawiało się i znikało co sekundę. Podejrzewam że to mogło ubić baterię, dodam że zanim padła trzymała bardzo dobrze. Laptop przeleżał 3 miesiące w szafie nieużywany ze względu na brak zasilacza.

Zasilacz naprawiłem ale komputer działa tylko z podłączonym zasilaniem, po odłączeniu od zasilacza od razu się wyłącza. Po podłączeniu zasilacza kontrolka ładowania zaświeca się na 5 sekund na zielono po czym gaśnie, system operacyjny widzi baterię ale wyświetla komunikat "nie ładuje".

Baterię rozebrałem, na ogniwach jest kolejno 3,97V; 4,03V; 4,03V więc są naładowane. Na bezpieczniku SC 12AH3 na wejściu jest 12V a na wyjściu jest 3,3V. Na złączu baterii jest tylko na jednym pinie 3,3V a na pozostałych nie ma żadnych napięć.

Czy taki bezpiecznik można kupić aby go wymienić? Drutowanie go nie jest chyba dobrym pomysłem?
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 30  
    Pewno go spalilo bo sa za duze roznice napiec na sekcjach , post nizej czy 2 (ten po angielsku) jest link do zasady dzialania takich bezpiecznikow .
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 18  
    Czytałem już wcześniej jak działają takie bezpieczniki. Różnica w napięciach jest 0,06V ale gdzieś wyczytałem że różnica może być max 0,05V więc faktycznie mogło go przez to wywalić.

Pytanie co teraz zrobić, rozładować te dwie sekcje o ten ułamek volta i wtedy polutować bezpiecznik czy co radzisz?
  • Poziom 30  
    Hmm... mozesz zrownowazyc napiecia na ogniwach , zasymulowac bezpiecznik i gotowe , ale dlugiego zywotu to tej bateri nie wroze , najlepiej by bylo wymienic komlet ogniw i zrobic resecik elektroniki.
  • Poziom 18  
    Rozładowałem ogniwa, które miały wyższe napięcie, w tej chwili wszystkie mają 3,88V a łącznie wszystkie mają 11,64V. Bezpiecznik ma przejście na grzałce więc polutowałem tylko przepaloną blaszkę w jego wnętrzu. Za bezpiecznikiem mam napięcie 11,64V ale bateria po włożeniu do laptopa zachowuje się tak samo jak wcześniej - komputer na niej nie startuje a po podłączeniu zasilacza dioda ładowania zaświeca się na zielono i gaśnie po pięciu sekundach.

Bateria ma symbol FRU P/N 42T5414, na płytce siedzą układy BQ29330 oraz BQ8030DBT.

Można coś jeszcze z nią zrobić czy raczej szmelc?
  • Poziom 30  
    Jesli zablokowalo ten uklad bq8030 to marne szanse na cokolwiek , zachowales kolejnosc podlaczania ogniw ?
  • Poziom 18  
    W ogóle ich nie odłączałem :)