Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony układ biosu czy coś innego?

bartek2613 23 Sty 2011 16:25 978 3
  • #1 23 Sty 2011 16:25
    bartek2613
    Poziom 15  

Ostatnio moj komputer zaczął wariować to znaczy wyskakiwał komunikat "bios rom checksum error". Początkowo działo sie to tylko przy resecie i pomagało wyciągnięcie wtyczki z sieci na jakiśczas lub reset biosa. Wyczytałem że to bios domaga się aktualizacji. Znalazłem wiec odpowiedni na stronie producenta (mam płyte fujitsu - siemens GA-8SGXL).Zrobiłem wieć dyskietkę do aktualizacji biosa. Niestety teraz wyskakuje komunikat "error30- flash part isn't available". Znalazłem na płycie miejsce gdzie zdejmuje się zabezpieczenie przed wgraniem biosa ale to nic nie zmiena. Mam więc pytanie co można jeszcze zrobić. Jak sprawdzić czy to faktycznie uszkodzony jest bios czy może pomoże tu wymiana elektrolitów i jeśli tak to od których zacząć - bo naliczyłe ich około 30szt.

0 3
  • #2 23 Sty 2011 17:05
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

To nie elektrolity. Po prostu wgrałeś złego biosa.

0
  • #3 23 Sty 2011 17:08
    adamadi33
    Poziom 43  

Jet to wina starego oprogramowania do aktualizacji bios.Pobierz z strony producenta najnowsze oprogramowanie do aktualizacji bios.Sprawdź też baterię podtrzymująca pamięć CMOS.

0
  • #4 23 Sty 2011 19:47
    bartek2613
    Poziom 15  

Chodzi o to że nie wgrałem jeszcze żadnego nowego biosa - problem jest z tym co juz był wgrany.
    Bios pobierałem z tej stroniki:
    http://pl.fujitsu.com/support/downloads.html
    Wersja którą miałem wgraną to F9. To też taką wersję próbowałem wgrać ale bez efektu. Próbowałem też wgrać wersje starsze ale też nic. Gdzie więc mogę znaleść coś nowszego?
    Baterię oczywiście też sprawdzałem a dla pewności wymieniałem.

0